Čau, tady do_Od, ten do_Od. Přesně tak, nejde o chybu v... ať už jste následující recenzi otevřeli v jakémkoliv prohlížeči. Jsem to já, téměř živě a na online papíře. Nebojte se, nebudu po vás chtít žádnou interakci, tentokrát po vás vlastně nebudu chtít vůbec nic. Vemte si sváču, pohodlně se usaďte, hodlám vám totiž vyprávět příběh o tom, jak si Hannah, hlavní postava seriálové novinky 13 Reasons Why od Netflixu vzala život, a jak tím zamotala hlavy teenagerům, rodičům a vůbec všem, kteří s ní přišli do styku. Teď už jen povinný #NeverForget a můžeme se do toho pustit.

Kazeta 1, Strana A

Příběh seriálu je prostý. Dívka jménem Hannah spáchá sebevraždu a o dva týdny později obdrží hlavní postava seriálu, Clay Jensen do rukou balíček, který obsahuje 7 záhadných stereo kazet. Však víte, těch věcí, ze kterých za mlada poslouchali hudbu vaši rodiče. Jak Clay záhy zjišťuje, namísto Micka Jaggera tu na každé z nich Hannah vypráví o jednom člověku, který nějakým způsobem zavinil to, že se rozhodla spáchat sebevraždu. Doteď je to prosté, zamotávat se to začne teprve ve chvíli, kdy Hannah na první z nahrávek začne vysvětlovat, k čemu vlastně kazety slouží.

Každý z viníků obdrží celou sadu, kterou si musí přehrát a následně předat dalšímu na seznamu. Takhle se postupně mají všechny kazety dostat až k poslednímu neznámému - schválně píšu neznámému, jelikož jména jednotlivých viníků se dozvídáte až během samotného poslechu, nikoliv předem. Dokonce nejsou uvedeny ani jako názvy epizod, místo toho se jen posouváme po stranách jednotlivých kazet, stejně jako tomu bude v téhle-

Kazeta 1, Strana B

-recenzi. Že to zní komplikovaně? Ano, a to jsme stále teprve na začátku. Každopádně pointou (asi, nikdy to není úplně jasně řečeno) je donutit všechny z provinilých, aby se nad sebou... zamysleli? Možná, nebo aby se cítili fakt mizerně, že si ta holka, o které jednou napsali, že má krásnej zadek, vzala život? Kdo ví. Víte co, pointu zatím přeskočíme a vrhneme se rovnou na to, jak někoho napadne napsat knížku, resp. zpracovat seriál o sebevraždě mladé puberťačky stylem, že na ní uvrhne snad veškerá teenagerovská klišé, jaká filmový a potažmo už i ten seriálový svět viděl.

Milion postav a mezi nimi nikdo, koho byste ve filmech a seriálech o středoškolácích neviděli. Sebestředná královna krásy, arogantní kapitán fotbalového týmu, šikanovaný outsider, hrdina outsider, holka od vedle, best friend gay, macho gay, latentní lesba a tak dál, jeden stereotyp za druhým, jedna promarněná příležitost vedle druhé. A mezi tím vším 13 tragických událostí, které dovedly jednu ubohou holku k tomu, aby si podřezala žíly.

Kazeta 2, Strana A

Smutný a nesmírně vážný námět si rozhodně zasluhoval silnou péči. Potíž je v tom, že ten samý námět pro spoustu lidí jednoduše nemůže fungovat už v základní rovině. Peklo, kterým si tady totiž Hannah prochází, je tak ohavné, a tak účelně zdrcující, až se v něj zkrátka nedá příliš věřit. Jistě, řemeslně je to celé zvládnuté na jedničku, herci, byť jsou to všechno dospělí lidé hrající si na středoškoláky (už zase) nikdy nezklamou a hlavní dvojice má dokonce i relativně uvěřitelnou chemii. Jenže ve chvíli, kdy se začnete sami sebe ptát "proč", "jak" a "co to k****, proč už dávno něco neřekl?!", začne seriál silně vrávorat a vy si uvědomíte, že místo na pevnině stojíte uprostřed zamrzlého rybníka, který právě roztéká.

Chování postav je jednoduše mimo. Pomineme teď fakt, že skupina puberťáků mezi sebou drží nesmírně závažné tajemství, aniž by kdokoliv z nich cokoliv řekl svým rodičům nebo dalším přátelům, stejně tak, že celý plán by se v realitě desetkrát rozpadl, než by kazety dorazily ke třetímu člověku. Tím hlavním kamenem úrazu tady je nevykreslenost jednotlivých charakterů. Jeden je zlý, protože si to scénář žádá, druhý se nechá šikanovat, protože si to scénář žádá, třetí udělá chybu a pak jí lituje, protože... Asi už mě chápete. Pozadí je tu minimum, a dokonce i v případě Hannah by si divák zasloužil zoufale víc.

Kazeta 2, Strana B

Na druhou stranu není pravda, že by ve vás těch 13 hodin nevyvolalo žádné emoce. Naopak, někdy, ve vzácných momentech, to uhodí hřebíček přímo na hlavičku a seriál začne tnout do živého jako máloco předtím. Svým způsobem tu takhle otevřená výpověď ještě nebyla a dobře rozumím tomu nadšení (především mladších) lidí, kteří seriál chválí kudy chodí a berou ho prakticky za život měnící zkušenost. Stačí ovšem špetka nadhledu a celé se to opět rozpadne jako domek z karet. A to je zkrátka zle.

Když to přirovnám k jiným letošním seriálům s podobnými motivy, pak mám na jedné straně extrémně odlehčený Riverdale, kde skupina teenagerů sice řeší vraždu, na nic si to ale nehraje a svou puberťáckou tupost a béčkovost využívají tvůrci ve svůj prospěch. A na té druhé pak brutálně seriózní Sedmilhářky, které zase pečlivě rozebírají domácí násilí a další traumatické momenty v životě žen, přičemž se tak děje s obdivuhodně pevnou rukou a prakticky bez použítí jediného klišé. 13 Reasons Why se přitom nachází někde uprostřed, snaží se být osobitý, je ale jaksi bez ksichtu. Až na závěrečné čtyři epizody prostě jen pokračuje v přikládání jednoho traumatu za druhým a nebýt snaživé režie, pravděpodobně bych to po šesti epizodách vzdal.

Kazeta 3, Strana A

Já vím, zním až zbytečně negativně vzhledem k tomu, jaké jsem nakonec udělil seriálu hodnocení. To je ale další důkaz toho, jak komplikované dílo 13ka doopravdy je. Přes všechny výhrady se závěr včetně otevřeného konce povedl a ve finále to konečně začne působit, jako seriózní sonda do životů několika lidí, které spojila jedna zbytečná tragédie. Jo, ten konec bolí, a bude bolet ještě pár dní. Zároveň však vím, že jsem mu šel hodně naproti, protože jsem se chtěl do těch postav za každou cenu alespoň na moment vcítit. Každopádně povedlo se a proto vám nyní tuhle novinku opožděně budu doporučovat. Ne proto, že by to bylo nějak zvlášť povedené dílo. Měli byste to vidět, protože se o něm mluví. A protože je to jedna z těch věcí, na kterou si musíte udělat názor vy sami. Jediné, co vám můžu nabídnout já, je můj skromný cenťák.

Konec nahrávky, Strana B (aka diskuze) je prázdná a můžete si na ni nahrát, co chcete. Díky za poslech.