Bez Nicka Hornbyho by bylo v knihkupectvích smutno. Je totiž vtipný a přitom neleze na nervy. Vlastně, proč se v tomto ohledu ohánět jenom knížkami? Fotbalové opojení, Škola života, Všechny moje lásky nebo Jak na věc jsou skvělé komediální kousky, ať už listujete v příslušném paperbacku, nebo se díváte na televizi. Ještě před tím, než si cesty do kina rozrazí adaptace románu Dlouhá cesta dolů (a dá nám vědět, zda se z Aarona Paula z Breaking Bad stane slavný filmový herec), rozjíždí NBC svoji variaci na jednu již vyřčenou Hornbyho látku. A bůh ví, že z jimi ukousnutého sousta hrozí akutní nebezpečí zalknutí.

 

Jak na věc je zřejmě nejslavnější zfilmovaný Nick Hornby. Objevil se v něm skvělý Nicholas Hoult, bratři Weitzové točili v životní formě a Hugh Grant byl zřejmě nejvíc boží v celé své kariéře. A to je zatraceně problém! Seriál totiž není v pozici, kdy by mohl skvělé knížce zachraňovat reputaci. Výtečné zpracování z roku 2002 jsme viděli snad všichni a v románu zůstalo jen málo materiálu, z něhož by mohl těžit nový projekt. A tak projekt zapáchá kalkulem a populárním převáděním britských hitů do amerického prostředí. Ale bacha! Do boje s novým Jak na věc totiž vyrazil Jason Katims, režisér a scenárista Parenthood, Friday Night Lights nebo třeba filmu Navždy spolu. A pilotní epizoda naše varování pouze dokládá. Dvacet minut dobře napsané a sympatické látky totiž nenajdete jen tak viset na stromě.

 

Will je bývalá hudební superstar. Žije sám, prohání ženské a je tak trochu idiot. Fiona je přecitlivělá kravka, veganka, co se vyžívá v meditaci, a se svým synem Marcusem se stěhuje hned vedle Willa. Marcus je zato fajn kluk a ryzí náhodou pomůže Willovi balit jednu holku, výměnou za pečená žebra a nápoje s bublinkami. Co je důležité, první dvacetiminutovka About a Boy uteče jako voda. Příběh je známý, leč se drobnými nuancemi od originálu odlišuje, a Katims stihne v rámci pilotu několik hádek, dost fórů i hudební číslo, díky němuž si One Direction budete provinile broukat ještě druhý den.

 

Důležité je, že ten chlapácký humor, díky němuž se v Británii předloze přezdívá "Bridget Jones pro muže" je přítomen, a bude tentokrát záležet jen a jen na schopnostech Katimse, zda bude schopen vztah "švihlá žena-její cool syn-frajer odvedle" vtipně a smysluplně rozvíjet. První díl těží z předlohy a je VTIPNÝ. A bodejť by ne. David  Walton (Will) je skvělý komediální talent a velmi sympatický je díkybohu i malý Marcus v podání Bena Stockhama. K tomu si připočtěte Jona Favreau za kamerou a výsledkem je nejlepší sitcomový pilot NBC této sezóny. Není nemožné, že se nám premisa podeváté přeci jen okouká, ale my zatím můžeme zcela vážně chválit casting, scénář a komediální švih. A to je rozhodně víc, než bychom ještě včera čekali.