Akta X

The X Files

Plakát k seriálu Akta X

Akta X /1993-???

Tvůrce: Chris Carter

Režie: Chris Carter, Rob Bowman

Hrají: David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Robert Patrick

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (8)

10. sezóna

Nefanoušci čelem vzad


Sdílet:

Tohle byl konec. Mulder se Scullyovou se s námi už podesáté cliffhangerově rozloučili. Také jste se minisérií tak těžko prokousávali až na zdárný konec? Žádný div. V posledním měsíci se na netu od lidí, neznalých většiny předešlých částí The X-Files, v diskuzích často objevovala jedna a tu samá věta: vážně to byla Akta X? Inu, byla. Tenhle text se mi jako letitému fandovi kultovního seriálu nebude psát zrovna snadno. Tak do toho. Proč nepřiznaná 10. sezóna znechutila nováčky a zklamala nemálo fanoušků po celém světě?

V našich recapech jsme se již na TVZone o The X-Files a kvalitách jednotlivých epizod rozepsali celkem dostatečně. Slušný díl střídal po týdnu horší, a ten potom v mnoha očích ještě katastrofálnější. Nezasvěceným se často zdálo, že zde mají psaní scénářů na starosti lidé, libující si v nadměrné konzumaci halucinogenních drog. Pojďme si tedy uvést na pravou míru skutečnost, proč letošní Akta X vypadala zdánlivě jako něco, co spolu uvařili pejsek s kočičkou za produkčního dohledu Uweho Bolla.

Neznabozi kroutí hlavou, fandové slastně mlaskajíZase ten Carter. Tvůrce slavného seriálu uchopil novou řadu po svém a vybodnul se na všechny, kteří neměli v devadesátých letech o nějakém Mulderovi se Scullyovou ani potuchy (ano, i takoví mezi námi jsou a nemůžeme jim to pochopitelně mít za zlé). V praxi potom takové razantní tvůrčí uchopení znamená, že pokud nejste zavilými fandy všech předchozích dvou set epizod, musela vám čerstvá minisérie právem připadat pomatená. Na obrazovce se mezi sebou mlátili thriller, horor, komedie a akce. A byl to divný, žalostný pohled. Od kdy je v seriózním mystery seriálu místo pro (sebe)parodické prvky?

Máte i nemáte důvod k rozhořčení. První čtyři sezóny původních The X-Files sice opravdu byly čistokrevným hororem lomeno mysteriózním thrillerem. Jenomže někdy v páté řadě, kdy už bylo nad slunce jasné, že má seriál dávno svou pevnou fanouškovskou základnu, se začly dít věci. Na scénu nastoupili legrační upíři, senilní duchové a mimozemšťani, co hrají baseball. Akta X se ponořila do experimentálních vod a zkoumala, co všechno jsou diváci ochotni překousnout. Podařilo se a nová tvář seriálu byla na světě.

Hrátky s různorodými žánry oproti zaběhnutému standardu byly ostatně v televizi koncem minulého tisíciletí na denním pořádku. Odlehčené či rovnou komediální prvky se čím dál tím častěji vkrádaly do jinak ryze dramatických fláků, a jakmile jejich fanoušci nebrblali moc nahlas, postup se uchytil. Lze dnes tedy vzkříšeným Aktům X vyčítat, že se po deseti letech v podstatě navrátila do zajetých kolejí? Nadávají převážně šokovaní neznabozi anebo ti, kteří od revivalu očekávali strhující hororovou atmosféru od začátku do konce. Což ovšem nikdy nebylo v plánu.

Carter spatlal páté přes deváté a mytologie ztrácí dechTeď nicméně trochu otočím a přivsadím si, že podobně v plánu nebyl ani ze řetězu puštěný Carter. Chris se chtěl všem čekajícím fandům zavděčit tak vehementně, až při psaní mytologického příběhu zapomněl na jakoukoli soudnost. Splácávání pátého přes deváté snad nikdy nebolelo víc. Historka o tom, jak v sobě všichni máme mimozemskou DNA, blíží se (zase) konec světa a všechno je propojené se vším včetně pout mezi rodinou Scullyové, světovou vládní konspirací a Muldera, přestávajícího věřit v bubáky, skřípala od prvního dialogu Joela McHalea. Tudy vážně ne.

Carter se nechtěně etabloval ve scénáristického a režijního břídila první kategorie. Jím podané dramatické scény postrádají náboj a uvěřitelnost. Vše působí nezáživně či rovnou komicky, postavy se stále dokola baví o tom samém a odmítají uvěřit čemukoliv, co je doslova nepraští do nosu. Chris jako kultovní rodič je tak dnes paradoxně nejsilnější v okamžicích, kdy má nad natáčením dohled v kůži producenta, nikoli střeleného pána za kamerou či psacím stolem. Vybere-li si správné "x-lidi" (Wong, Morganovi) a drží-li nad nimi ochranitelskou ruku během sepisování jejich vlastních tajuplných příběhů, teprve pak je všechno v relativním pořádku.

Recept na divácky přístupnější, a tím pádem i vděčnější a úspěšnější potenciální 11. řadu tedy zní následovně: méně Cartera a více seriózních monster of the week epizod. Nová brblající krev (zdravím do_Oda) si mezitím zvykne na to, že je v Aktech X místo i pro parodii a pomalý, hutný atmosférický horor, a do roka a do dne to všichni povinně zkusíme znovu. Reparát revivalu. Děsím se nicméně toho, že se známý otec svého milovaného dítka jen tak nevzdá. Že takových recenzí, jako je ta, kterou právě dočítáte, bude po internetu minimum. Trkne některá z nich Chrise tak moc, že se příště bude krotit?

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (10)

Úvod 10. řady

Tam někde venku je lež


Sdílet:

Přehnaná očekávání jsou zlo. Proto se jim poslední dobou snažím nepropadat. To znamená netěšit se fanaticky dlouhé týdny či měsíce každým dnem na příchod velikého filmu či seriálu; nevyhlížet televizní zimu když ještě ani neskončilo jaro. Ono je totiž asi vážně o něco zdravější, nechat vše prostě jen tak plout. Na datum premiéry časem stejně tak jako tak dojde, tak proč si předem namlouvat, že "to" bude pecka anebo se naopak obávat, že se něco hrozně moc podělá, a z vyhlíženého revivalu Akt X nakonec vyleze kvalitativní průser století? Když byla před několika měsíci na Comic-Conu v premiéře odvysílána S10E01 – My Struggle, fanoušci jásali. Později se však ukázalo, že novináři z návratu Muldera a Scullyové zase až tak moc nadšení nejsou. Kde je tedy pravda?

Chris Carter překecal šéfy stanice FOX, zavolal Davidu Duchovnymu a Gillian Anderson, a všichni v březnu minulého roku společně pobláznili internet. Akta X se vrátí! Radostná novinka obletěla doslova celý svět, kultovní ozubená kolečka se dala líně do pohybu. Dobré zprávy se posléze ještě několik dalších měsíců vršily jedna na druhou: vrací se většina nejen původních herců, ale i tvůrců a také mytologie, bude to prostě oživení se vším všudy. Vodou opití fanoušci se zalykali chytře dávkovanou informativní nirvánou, marketing se rozjel na plné obrátky. Jen málokdo příčetný měl ovšem před oním půl rokem na paměti, že je Carter možná skvělý vypravěč, ale zároveň i o něco slabší režisér. Devadesátky jsou pryč, s televizními trademarky minulého století dnes v bedně nepochodíte.

Carter psát umí, s režií už je to ale horšíZpátky je nejen parádní vyretušovaná retro znělka, ale i skladatel Mark Snow s celkovým (převážně klavírním) hudebním podkresem. Jen co začne Mulder v úvodní scéně před titulky verbálně sumarizovat jeho dosavadní práci v FBI, zdá se tedy, že je na první pohled vše v naprostém pořádku. Jenže Carter je tak trochu patlal. Atmosféra začne záhy opovážlivě skřípat s nástupem digitální havárie létajícího talíře v Roswellu. Je čas se probudit. Nová Akta X už nikdy nebudou vypadat jako dvacet let starý televizní horor, ale jako moderní mysteriózní seriál.

Je nutné si uvědomit, že nám v bedně zestárli nejen oblíbení hrdinové, nýbrž se vyvinuly i – dlouhá léta k dokonalosti pilované – techniky natáčení. A co navíc, Carter už prioritně nechce šokovat stylovým příběhem, chce hlavně potěšit fandy. Oživené The X-Files už nejsou tím špinavým, napínavým a strašidelným čímsi, co číhalo v tmavém obýváku večer na TV Nova. Jsou čistší, vypulírovanější. Ukecanější a línější. Atmoška neumřela, to se jen změnily technologie a tvůrčí přístup. Co přesně to znamená?

Zapomeňte na mimozemšťany, přesedláváme na špionážně-konspirační vlnu. Ne, že by se v nové epizodě malí zelení mužíčci tak docela nevyskytovali, jen překvapivě hrají spíše druhé housle. Muldera se Scullyovou náhle po dekádě nečinnosti kontaktuje ředitel FBI Skinner, že se prý budou chtít setkat s Tadem O'Malleym (Joel McHale). Tad je moderátorskou hvězdičkou vlastního internetového pořadu. V něm si bere na paškál politické přešlapy americké vlády, učí ostatní spoluobčany nezdravé paranoie a poodkrývá a diskutuje o všemožných konspiračních teoriích. A teď si myslí, že kápnul na něco velkého. Jak je to s mýtem UFO? Co kdyby prohnilá vláda v minulosti vše pouze nebojkotovala, ale šlo jí celou dobu o něco jiného, strašlivějšího? To, co začne jako retro výlet za novým případem (vyjukaná mladice unášená emzáky), změní se v děsuplné odkrývání pravdy. Takové, která zatřese se všemi starými pravdami.

Pravda je tam venku a všechny pravdy jsou lžiA zde se bohužel dostáváme k tomu, že po letech už Carterovi mytologická stránka vyprávění moc nešlape. Moudřejší budeme pochopitelně až po skončení celé mini-série, po první části jsou ale nová Akta X zatím docela nuda. Krásná nuda plná zajímavých nápadů, které se nepodařilo zrealizovat (čti natočit) s větším drajvem. Napětím, jaké by si oživení Mulder se Scullyovou zasloužili. To se prý dostaví již brzy (zítra) v samostatných hororových epizodách, jako rozjezd ale úvodní My Struggle drhne. Smrdí nevyužitým potenciálem a z jakéhosi důvodu i celkovou narativní odtažitostí od populárních charakterů, na které dlouhá léta tolik z nás čekalo. Až si Duchovny v další epizodě konečně obleče sako a přestane hrát střízlivějícího Moodyho, teprve tehdy snad budeme moci hovořit o návratu se vším všudy.

Chrisův rukopis jakožto režiséra je sice v S10E01 znát, kamsi se ale vytratil jeho osobitější přístup k vyobrazovaným postavám. Napnutým fanouškům už dnes nestačí pár záběrů na Scullyovou v nemocnici anebo poslouchání užvaněného Muldera, který nepřestane hledat svou jedinou správnou pravdu, ani kdyby mu po dvaceti letech konečně spadla do klína. Pro neohroženého agenta jsou všechna dosavadní mysteriózní odhalení pouhými kousky skládačky, k níž nikdy nelze najít všechny chybějící dílky. Jak těžké je hodit devět let seriálu a dva celovečerní filmy do koše a začít odznovu? Přesvědčte se sami, úplně nadšení ale pravděpodobně nebudete. Chce to epizodické horory, nechte prosím unavenou mytologii spát.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (15)

Recenze


Sdílet:

Akta X byl v devadesátých letech kult, se kterým se mohla měřit snad jen sláva Brandona Walshe a jeho správňáckých kamarádů z Beverly Hills. Producent Chris Carter v roce 1993 vzal dva víceméně neznámé herce a rozhodl se zahrát na strunu, na kterou stále slyší více než dost diváků. Pořádný seriál o vládních spiknutích a konspiračních teoriích se totiž uchytí vždycky. Akta X ale nabídla na rozdíl od konkurence i pár důvodů k tomu, aby je člověk nebral jen jako další rutinní žánrovou záležitost.

Tou první a nejzásadnější byly scénáře. Chris Carter se obklopil schopnými psavci a v jeho seriálu se velmi dobře mísilo klasické napětí, vzájemně se budující vztah mezi ústřední dvojicí a hororové prvky. A ty byly dost často zásadní. Akta X totiž jsou na televizi poměrně odvážným seriálem a i když v epizodách většinou brutální scény byly jen naznačeny, Carter dokázal divákům připravit nejednu bezesnou noc. Především první série, kdy se ani tak nepátralo po velkém spiknutí, ale řešily se jednotlivé případy, patří mezi to nejlepší, co v televizi v tomto žánru vzniklo. Epizody s honem na „gumového člověk“ (spousta lidí si obličej Douga Hutchisona pamatuje i po letech právě kvůli téhle roli) nebo vraždícím hmyzem v amerických lesích byly zkrátka důvody, proč se lidé na Akta X koukaly. Je trochu škoda, že v pozdějších sezónách tvůrcům došly nápady a buď se opakovali, nebo velmi dlouho přešlapovali na místě, ale na druhou stranu udržet si špičkovou úroveň devět let není snad ani možné.

Dalším důvodem, proč Akta X uspěla tam, kde podobné projekty zklamaly, je herecké obsazení. David Duchovny i Gillian Anderson se dokázali prosadit i po skončení seriálu, ale i tak jsou pro většinou diváků stále především Mulderem a Scullyovou. Vzájemná herecká chemie a skvěle napsané charaktery táhly seriál dopředu i v letech, kdy scénáristé zvolnili a síla a důležitost ústředního hereckého páru se naplno projevila v poslední epizodách, kdy došlo k několika zásadním změnám v hereckém obsazení.

Celkově se zkrátka Akta X i po těch patnácti letech od premiéry řadí k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru televizních thrillerů vzniklo. Důkazem toho je, že geniální znělka uvozující každou epizodu i dnes zní mnoha lidem z mobilních telefonů jako vyzvánění a že se Duchovny s Anderson velmi brzy vrátí alespoň v celovečerní podobě. Uvidíme, jak budou druhá filmová Akta X úspěšná. Jestli se jim zadaří, třeba se Chris Carter rozhoupe i k něčemu zásadnějšímu. Zatím všem fanouškům spiknutí a mimozemšťanů zbývá vytáhnout z poličky DVD a sjet si je znovu. I když těch devět sezón jim na chvilku určitě vydrží.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.