Na jedné straně banda prskajících kritiků a na té druhé pak rozporuplné reakce lidí na sociálních sítích, některé možná pocházející i z vašeho okolí. Altered Carbon pro mě trošku nepochopitelně rozděluje lidi na dva tábory, podobně jako například Westworld poprvé rozděloval fanoušky před dvěma lety. Jenže tam to dávalo alespoň nějaký smysl. Chytrá sci-fi byla místy protnutá nelogickým chováním postav, nebo nepřesvědčivou funkčností světa, ve kterém se odehrávala. A byť jsem tehdy s námitkami nesouhlasil, rozuměl jsem jim. V případě cyberpunkové (1) hardcore (2) sci-fi (3) detektivky(4) s prvky noiru (5) Altered Carbon mi to ale hlava jaksi nebere, protože vše, co slibovala, plní do puntíku. Nicméně přenesu se přes to a vám, nezaujatým čtenářům bych radil udělat to samé. Koneckonců, nejlepší názor si člověk stejně utvoří sám. Ale popořadě.

Příběh se odehrává na Zemi v roce 2384. V tomhle případě ovšem budoucnost není ani tolik sladká, jako spíš bolestivě nemilosrdná a špinavá. Lidé si sice poradili s cestováním napříč galaxiemi, zároveň s tím ale objevili nesmrtelnost a tady už se dostáváme k jádru pudla. Lidské vědomí může být staženo do tzv. „stacků“, které se jen nahrají do nového těla (tzv. „sleevu“) a hurá zpátky do života. Idylka? Ne tak docela. Stacky a sleevy se totiž staly lukrativním byznysem a drtivá většina obyvatel si může sotva dovolit oživení někoho ze svých bližních, natož pak výběr toho správného sleevu. Z matek se tudíž stávají muži, z dětí starci, a tak podobně. To ale neplatí pro nejbohatší vrstvů tzv. „Methů“, kteří disponují takovým jměním, že si mohou dovolit desítky klonů, hodinové zálohy stacků a další všemožné parády, které vás jen napadnou. Sociální rozdíly rostou, chudí chudnou, bohatí bohatnou a lidský život postupně začíná ztrácet veškerou váhu. Welcome to the future.

Laurens Bancroft (James Purefoy) přesně do téhle skupiny vyvolených patří a když se ho tedy někdo pokusí neúspěšně zabít (zničí mu stack, ale on se mezitím stihne nahrát jinam), využije své moci, aby povolal k vyšetřování elitního vojáka a nenáviděného rebela Takeshiho Kovacse (Joel Kinnaman / Will Yun Lee), který byl předtím 250 let u ledu. Tím se rozjede malý velký příběh na pozadí gigantického vesmíru plného lidí dělící se na zlé, a ještě horší. 

Seriál je adaptací stejnojmenné (a chválené) knižní série a při sledování je to vlastně konstantně vidět. Postavy jsou prokreslené, mají nějakou historii, i menší zápletky se tady přehledně řeší klidně vícero epizod, a vše spěje k nějakému definitivnímu, ovšem velmi málo čitelnému závěru, který rozhodně nelze nijak snadno dopředu uhodnout. Jako v každé správné detektivce, nabízí Altered Carbon hned několik všelijakých otázek a zvratů. Výhoda knižní předlohy spočívá v tom, že je vše rozumně poskládáno za sebe, takže jednotlivé epizody skvěle gradují až do emotivního rozuzlení. Nechci příliš prozrazovat, ale je to neskutečně osobní, a to i v rámci vedlejších postav, kdy každá z nich dostane jakýsi dějový oblouk, který se ke konci solidně uzavře. Ten větší příběh, související s historií Kovacse, jeho mentorky, Odbojem a dalšími událostmi se tu teprve načíná, a byť je konkrétně pro tuhle hlavní dějovou linku taky zatraceně důležitý, více bychom z něj měli vidět až příště.

Jak říkám, budování světa zvládá seriál perfektně, pořád je to ale založené na rozmáchlé cyberpunkové předloze, kdekoho tedy nejspíš zajímá, jak to je s rozpočtem a vizuální stránkou. Můžete zůstat v klidu, Netflix se totiž zase jednou plácl přes kapsu a byť se plno scén odehrává ve futuristických (a neméně nádherných) interiérech, venkovní scény, různé průlety městem a vůbec pozadí většiny scén je opravdu na velké úrovni a třeba taková Expanze (tenký led, já vím) se na tohle prostě absolutně nechytá (a šup se mnou do vody). A co víc, pamatujete na loňského Blade Runnera 2049? To drahé, nádherné sci-fi s nevýrazným Goslingem a liduprázdným světem? Svět Altered Carbonu rozhodně prázdný není. A hlavní představitel je cokoliv, jen ne nevýrazný.

Joel Kinnaman to sice možná trochu přehnal v posilce a výsledkem jsou záda, kterými by nepohrdnul nejspíš ani Hulk, Kinnamanův herecký projev nicméně hodnotím jako vydařený a především sympatický. Představte si takovou nabušenou verzi Joe Hallenbecka z Posledního skauta, akorát menší loser, a větší zm*d. Jo a taky s růžovým batohem, na kterém jsou jednorožci. Což není pro tuto recenzi vůbec podstatné, ale stejně jsem to chtěl zmínit. Tomu pak úspěšně sekunduje mexická kráska se zatraceně ostrým jazykem Martha Higareda v roli seržantky Ortegy. Ne, prát byste se s ní fakt nechtěli - milovat se a nechat si nadávat od - už ale rozhodně, stoprocentně, ANO! Za zmínku ještě stojí drzý E. A. Poe, který je ztělesněným AI hotelem (=cool). A když už jsme u těch věcí, co jsou na tomhle seriálu cool…

…poslat v roce 2018 do éteru takhle nekompromisní materiál, který politickou korektnost neviděl ani z vlaku, to už chce notnou dávku odvahy a taky víry, že se vám konečný produkt odmění. Četné sexuální scény, kvanta zavražděných lidí, často poměrně brutálním stylem, vulgarismy na každém kroku – sakra, takhle si představuju látku, která se s tím nese*e. A jestli takhle bude časem fungovat i Zaklínač, máme se opravdu na co těšit.

Zkrátka a dobře, je tu hodně věcí, které si člověk může bohapustě užívat, aniž by se musel příliš ohlížet, jestli je to dobře. A to je dobře. Zároveň jsem si vědom pomalejšího rozjezdu, stejně jako dnes už fakt klišovitě povinné epizody s flashbackem nastiňujícím budoucí závěrečný konflikt (ono ve scénáři to dává smysl a je to technicky správně, takhle se prostě buduje drama, jenom už je to v seriálech tak strašně zajeté, že nás to zkrátka nudí a máme pocit, že se jedná o výplň a zbytečné zpomalení, byť je to vlastně dost důležité), takže i když bych hrozně rád, maximální hodnocení si to zkrátka nezaslouží. A možná si to nezaslouží ani tu devítku, ale víte co? Subjektivně ji tam stejně dám. Dlouho jsem totiž neměl při sledování takovou chuť vracet se na začátek akčních scén, pauzovat si určité momenty, nebo diskutovat o možných zvratech s přáteli – a jestli tohle není důkaz, že jsem se upřímně bavil, tak už nevím. Ale protože vy ano, jistě mi dáte v diskuzi vědět, co jste na to všechno říkali. Už teď se nemůžu dočkat.

P. S. Nekomentoval jsem akční scény, protože chci napsat rozbor 5 nejlepších scén samostatně. Říká se tomu těžit kliky, děkujipěkně.