American Gods

American Gods

Plakát k seriálu American Gods

American Gods /2017-?

Tvůrce: Bryan Fuller

Režie: David Slade

Hrají: Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning, Peter Stormare, Gillian Anderson, Crispin Glover

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

S01E03

Blíží se bouře


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (0)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak, konečně došla řada taky na mě. Na úvod zmíním, že Gaimana mám hodně rád, předlohu jsem  četl dvakrát a pilotní epizoda mě svým doslovným přepisem hodně dostala. Na rozdíl od kolegy Daviese jsem tehdy ještě žádnou roztříštěnost necítil, naopak, úvod byl plynulý, objevilo se vše podstatné a měl jsem z něj podobné pocity jako tehdy z prvních pár stránek knihy. Jenže pak přišel druhý, už o něco zamotanější díl a po něm nyní epizoda s číslem tři. A tady už to opravdu začíná mírně drhnout.

Stále nechápu, proč se minule v závěru neobjevila třetí sestra, nebo třeba probuzení Máka Sweenyho. Místo toho jsme končili prohranou partii dámy, a místo cliffhangeru celý konec vyzněl do prázdna. Naštěstí alespoň formát úvodu v podobě prologu zůstává stále stejný - představuje se další Bůh (vlastně dva) a tentokrát jím je Anubis, pán smrti. Fanoušci ho však budou znát spíše jako Pana Jackquela z pohřebního ústavu, kde pracuje ještě spolu s jeho přítelem Panem Ibisem, kterého jste mimochodem mohli zahlédnout v úvodu pilotní epizody. Jo, je to ten pán s brýlemi, jak popisuje příchod Vikingů do Ameriky.

A teď už možná chápete, proč jsem ty Bohy doteď nepsal. Dva odstavce popsaný a já ještě ani nezačal pořádně recapovat. Ale tak fajn, zkusím to jinak. Nová epizoda pokračuje v tom trendu precizní adaptace knížky, přičemž všechny jednotlivé scény vypadají nejen úžasně, ale zároveň jsou vyloženým zhmotněním slov, které Neil před lety naťukal do svého psacího stroje. To je ta dobrá zpráva. Špatnou zprávou je, že se scenáristům a režisérovi třetí epizody nepovedlo tyhle scény propojit. Jo, teď už je to skutečně roztříštěné.

Jako čtenář a fanoušek to zkousnu. Když Stín donutí počasí sněžit, Pan Středa vyloupí banku, nebo *někde v Americe* zoufalý obchodník vymění s džinem svůj bídný život za taxikařinu, tak se u toho vnitřně raduji. Jako divák se ale zároveň nudím, protože za a) už vím, co se stane (my problem) a za b) tomu chybí výraznější ústřední linka (not my problem). Takže výsledek? Rozcestí. Asi se nedá očekávat, že by seriál nabral v nejbližší době extra rychlý spád (koneckonců, do mé nejoblíbenější části knihy dorazíme snad až ve druhé, potenciálně třetí řadě), rozhodně by to ale chtělo děj nějakým způsobem nakopnout. Kvalita tu je, tak snad se začne taky výrazněji projevovat. A co jste na nejnovější díl říkali vy?

Diskuze (6)

S01E02

„Hraješ dámu?“


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Dlouhé roky očekávaná adaptace fantasy opusu od Neila Gaimana je tady už s druhým dílem. Neúspěch u HBO nás sice svého času zamrzel, teď to ale vypadá, že ani náhradní domov na stanici Starz nebyl přešlapem.

Pohřeb Stínovy ženy Laury je za námi a po urovnání pozůstalosti vyráží ústřední dvojice dál na ve své cestě Amerikou za pochůzkami pana Středy, ať už je jejich cílem cokoliv. Kromě návštěvy slovanských imigrantů dojde i na podivnou příhodu v elektro oddělení supermarketu i na obligátní epizodky z cyklu „Příchody do Ameriky“.

Hned druhý díl představuje další várku zajímavých postav. Černobog a Zorja, ve scéně na lodi Anansi a objeví se také jedna ze slavnějších členek obsazení, Gillian Anderson. A je to jedna castingová trefa za druhou, včetně Rickyho Whittlea jako tápajícího, ovšem nikoliv bezradného Stína. Všechny je pak převyšuje vyloženě lahůdkový pan Středa, zčásti i díky replikám, jež mu scénář vkládá do úst, hlavně ale díky charismatickému Ianu McShaneovi.

Jestli mi něco nesedí, tak zatím snad jen hudba, která v některých scénách působí k ději překvapivě kontrastně. Druhý díl je oproti pilotu o něco soustředěnější, pomalejší a méně rozmáchlý. Pořád ale nabízí atmosférické scény i zábavné dialogové výměny, a já se tak (jakožto velký příznivec Gaimanova díla) smál nahlas, běhal mi mráz po zádech i zažíval čiré fanouškovské nadšení. Nedokážu ale moc odhadnout, jak to celé vnímají ne-čtenáři, nakolik se chytají a baví je to nebo jim to přijde zmatené a roztříštěné. Tak mi dejte vědět v diskuzi!

© Copyright 2000 – 2017 Všechna práva vyhrazena.