American Vandal je mockumentární série ve stylu dokumentů o skutečných zločinech jako třeba Making a Murderer. V tomto případě se ovšem dva středoškolští studenti zabývají vyšetřováním vandalství na středních školách. V první řadě se jednalo o posprejovaná auta, ale ve druhé sérii dosáhlo vandalství jiných rozměrů. Většina studentů by ovšem rozhodně preferovala, kdyby tyro rozměry nezažila na vlastní kůži

Peter a Sam se díky úspěchu a popularitě prvního dokumentu dostávají do hledáčku širší veřejnosti. Lidé jim píší zprávy s požadavky, na co by se mohli zaměřit a vyšetřit. Jejich pozornost upoutá případ z prestižní katolické školy ve Washingtonu. Zde byl místní žák, Kevin, obviněn ze spáchání opravdu nepříjemného zločinu – otrávení limonády v jídelně silným projímadlem. Kevin byl vyloučen ze školy poté, co se před policií ke zločinu přiznal, ale i tak tvrdí že je nevinný. Oba aspirující dokumentaristé tak odjíždějí do Washingtonu, kde hodlají natočit další dokument jako jejich závěrečnou práci. S hromadou otázek, finanční podporou od Netflixu a informátorkou z místní školy se tak rozjíždí vyšetřování s hlavní otázkou: zjistit, kdo je doopravdy „The Turd Burglar“.

Druhá řada této mockumentary se řídí několika základními pravidly, která velmi dobře fungují. Když to fungovalo minule, tak to necháme, jak to je, jen se to pokusíme udělat ještě grandióznější. Od začátku je vidět, že seriál se snaží být větší nejen příběhem, ale také produkcí, na což okatě upozorňují i hlavní postavy. Máme tu mnohem větší obsazení s více zainteresovanými postavami, lépe vypadající záběry a mnohem komplexnější problém. Tento komplexnější příběh je také trošku méně uvěřitelný v porovnání s komornější první sérií, ale vše to funguje velmi dobře, zejména díky tomu, že Peter a Sam jsou na této škole outsideři, oproti první sérii, kde natáčeli na vlastní škole s lidmi, které znali.

Druhá řada American Vandal ve svém konci nese jisté poselství spojené se sociálními médii. Jedná se rozhodně o pochopitelné rozhodnutí, vzhledem k tomu, že sociální sítě jsou integrální částí jejich vyšetřování a celkového příběhu. Ve výsledku je to i vcelku zajímavý komentář a v seriálu je podán vcelku decentně, ale trochu jde proti myšlence věrohodnosti, již seriál tak vehementně budoval již od první série. Záleží tak asi hlavně na tom, jak jste schopni přijmout seriózní komentář od satirického seriálu v jehož středu stojí puberťáci, kteří nestihli včas doběhnout na záchod.

American Vandal je zábavnou jednohubkou, kterou mohu rozhodně doporučit. Krátká stopáž a svižné vyprávění příběhu, jež se ve druhé sérii výrazně zlepšilo, je ideální zábavou na víkend. Sledovat, jak do sebe zapadají jednotlivé součásti skládanky je vcelku nenáročnou zábavou a satirický nádech celého příběhu je velmi dobře udělaný a oproti první sérii se dozvíme, kdo je viníkem, což za mě je rozhodně plus. Tak schválně, kdo z Vás to zvládne uhodnout.