* * * recenzi pro vás sepsal uživatel Hroubek * * *  

Seriál Archer byl pro mě jednou velkou neznámou. Tu postavu jsem znal od vidění, zhlédnul jsem nějaké obrázky a videa, ale teprve letos jsem se s ním seznámil důkladněji. A jelikož nová bondovka tu ještě nějaký pátek nebude a v kině je zrovna pokračování Kingsmanů, které má však rozporuplné ohlasy, řekl jsem si, že by nebylo od věci o tomto již téměř kultovním kousku konečně něco napsat. Konkrétně o jeho poslední řadě, aby se k němu dostali ještě další noví diváci, jež si tento seriál rozhodně zaslouží.

 

A jelikož jsme na TVZone tohoto animovaného borce dlouho neprávem přehlíželi, tak si ho přeci jen trochu představíme. Sterling Archer je nejlepší světový agent, který se nebojí žádného nebezpečí, miluje vzrušení, ženy mu padají k nohám po stovkách a alkohol pije po lahvích. Jo a abych nezapomněl, je to taky pěkný ehm… hajzl, jež moc nepřemýšlí o tom, co dělá a hlavně říká. Omlouvám se za ten výraz, ale je to tak. A to je na tomto hitu jedna z nejzábavnějších věcí.

Archer neustále skládá poctu bondovkám, dalším špiónským filmům a seriálům, a aby toho nebylo málo, v posledních dvou řadách se rozhodli tvůrci fušovat do řemesla i soukromým detektivům. A zároveň si z nich samozřejmě dost utahují. Smějí se jejich absurditě, přepálenosti a taky tomu, že jsou špioni/detektivové většinou „skautíci“. Což skupina kolem Archera rozhodně není. Jsou to stejná hovádka jako on. A to je další z důvodů, proč jsem si tento animovaný kousek zamiloval. 

 

V seriálu jsou opravdu zábavné postavy, jež mě neustále dokáží překvapovat a bavit. Krom titulního Archera, je zde jeho matka Malory, jež vede agenturu ISIS (tato zkratka se v novějších řadách už nepoužívá, jelikož si ji každý spojuje se zkratkou pro Islámský stát). Má problémy s alkoholem a její vztah s Archerem je dost ujetý. Pak tu máme agentku Lanu Kane, jejíž práce je krýt Archerovi záda a je snad jednou z mála postav, která se snaží chovat normálně a neustále hlavního hrdinu přitahuje. Každá společnost pak potřebuje účetního a tím je Cyril Figgis, z něhož si všichni dělají srandu a náš agent ho rád šikanuje. Další postavy jsou milionářka Cheryl s její úchylkou v dušení, a Pam. To je pro změnu tlustá zápasnice v ringu, dojička krav a velká uživatelka kokainu. Celou tuto sebranku doplňuje gay Ray, z něhož se postupně stává kyborg a Herr Doctor Krieger, jako zbrojní specialista, výrobce robotů, lékař a manžel virtuální japonské manga panenky.

Jenže všechny tyhle šílenosti jsou po konci sedmé série lehce přesunuty na vedlejší kolej, protože Archer je v kómatu. Celá osmá řada se tedy odehrává v jeho hlavě jako sen. Už teď to zní trochu ujetě, ovšem v případě Archera je skutečnost vždy mnohem ujetější. A jak asi vypadá svět podle Archera? No vypadá jako L.A. po druhé světové válce, kde je Sterling válečný veterán, z něhož se stalo soukromé očko vyšetřující vraždu parťáka Woodhouse. Do toho se zaplete do války dvou mafiánských bossů, únosu milionářky, pašování čínských prostitutek, vražd a nacistických zvrácených experimentů s roboty. Je to totálně přestřelené a funguje to na jedničku. Když se pak doslovně začal citovat Terminátor, chrochtal jsem blahem. Dalším velkým plusem je noirová zápletka ve stylu Raymonada Chandlera.

 

Opravdu oceňuji, že se tvůrci rozhodli tuto řadu udělat jinak. Je mi jasné, že to dost lidem nesedne, a budou naštváni, protože tahle řada působí jako oddechový čas. Také ji lze vnímat tak, že si tvůrci potřebují rozmyslet, kam chtějí seriál a samotné postavy dále posunout. Nicméně to nemění nic na tom, že díky tomu osmá série působí originálně, svěže a scenáristé v ní přijdou se spoustou nápadu a různými variacemi na klasické detektivky.

I po osmi sériích tvůrcům prostě stále nedochází dech. Jasně, některé řady byly slabší (šestá) a jisté díly byly jaksi výplňové, nebo nedokázaly naplno vytěžit svůj potenciál. A totéž v menší míře platí i pro osmou sezónu. Ve výsledku je pro nás však důležité to, že si Archer stále drží své kvality, a velmi dobře dokáže pobavit. A to i přesto, že nám v poslední řadě prezentuje věci, jež pro samotný vývoj seriálu nejsou skoro vůbec důležité a tvůrci si zde hlavně zkouší nové nápady. 

 

Archer je zkrátka animovaná pecka, jež je mnohem chytřejší, než se na první pohled zdá. Zná pravidla žánru, někdy je respektuje a někdy si z nich naopak dělá srandu. A má taky sociální přesah, který schovává za absurdní a místy přepálený buranský černý humor, jenž si nebere servítky. Tenhle agent si mě holt získal a já budu doufat, že si získá i další diváky, s nimiž se příští rok sejdeme u deváté řady.