Archer

Archer

Plakát k seriálu Archer

Archer /2009-?

Tvůrce: Adam Reed

Režie:

Hrají: H. Jon Benjamin, Judy Greer, Aisha Tyler, Jessica Walter,

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

11. řada

Is he back? What does it mean?


Sdílet:
Po třech sériích se Archer vrací zpátky do reality. Poslední tři řady snového Archera byly sice originální, ale klesající kvalita humoru a zápletek byla znát i skrz osobité pozlátko každé této série. Prospěl tedy seriálu návrat do reality, nebo již Archer kompletně přišel o své kouzlo?
 
 
Archer, nejlepší tajný agent na světě, strávil několik let v kómatu. Po jeho dlouhém snění v různých “realitách” je nyní zpátky v normálním světě, kde se toho poměrně hodně změnilo. Lana je šťastně vdaná, Cyril je nejlepší agent a Cheryl se chová podezřele normálně. Překvapení na Archera čeká mnohem více a on se musí popasovat s tím, že jeho tělo po třech letech kómatu není v takovém stavu, v jakém by si přál, a že jeho kolegové jej v podstatě již nepotřebují, aby úspěšně plnili mise.
 
Archera mám už dlouho rád, je to jeden z oblíbených seriálů, kdy se mi vždy líbila skvělá kombinace nekompromisního, drzého, ale zároveň často velmi chytrého a kousavého humoru. Tohle kouzlo se bohužel začalo lehce vytrácet a zdálo se tak, že Archer si sice na povrchu udržuje stále určitou kvalitu, ale byla to taková místy bezduchá imitace originálu. Na druhou stranu na série se pořád dalo koukat a rozhodně člověka neurazily. Jen to prostě nebylo už ono.
 
 
Zda si to tvůrci uvědomovali také a nebo jen chtěli zpátky postavy, s nimiž se jim lépe pracuje, asi nezjistíme. Faktem ale zůstává, že jedenáctá řada je vcelku povedenou jízdou, kde se toho hodně povedlo. Stále nedosahuje kvality dřívějších řad, ale již se jim po několika sériích začíná podobat. Celkově měla aktuální série velmi dobrý spád a také se mi líbila pointa, kterou Archer má o vztahu zbytku agentury vůči němu a vlivu, který má na jejich životy. Jednotlivé epizody připomínaly mnohem více několik prvních řad se šílenými akcemi, plnými komplexních plánů a divoké improvizace.
 
 
 
Archer sice stále není ve formě “jako za mlada”, ale opravdu se snaží, aby ukázal, že i v jedenácté sérii má stále co nabídnout. A upřímně stále žasnu, jak jsem se dokázal bavit u takto dlouho běžícího seriálu. Zároveň by nás měla čekat i další řada a pokud by měla mít kvality jedenácté série, tak se určitě budu těšit, až se podívám na další dění partičky kolem “nejlepšího” agenta světa.
Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

10. řada

Archer 1999


Sdílet:

Animovaný Archer ve své desáté řadě již potřetí pokračuje s konceptem "snových" žánrových sérií. Když se již začínal vyčerpávat původní špionský koncept, stočil se Archer k obchodu s drogami, noiru, později ve zmíněných snových řadách třeba k prostředí tichomořského ostrova za druhé světové války a nejnověji ke sci-fi. Funguje to tak napůl, ale o tom až dále.


Tentokrát se tedy obsazení Archera nachází na vesmírné lodi. Krieger je android, Pam mimozemšťanka a Malory povznesená bytost tvořená energií. Nebo tak něco. I ve sci-fi prostředí si Archer zachovává retro design, ostatně se desátá řada odehrává v "daleké budoucnosti" roku 1999. Takže výtvarné pojetí se nese ve stylu futuretra, a to u kostýmů (nakolik se tedy dá o oblečení v animáku mluvit jako o kostýmech) i třeba u interiérů kosmických lodí s jejich malými obrazovkami a svítícími barevnými čtverečky neurčitého významu, zkrátka sedmdesátková sci-fi stylizace. Seriál si stále drží vysoký vizuální standard s krásně a podrobně kresleným pozadím scén a schematičtějšími, ale pořád velice pěkně animovanými postavami a dalšími pohyblivými částmi.


Archer si půjčuje motivy z Hvězdných válek, Firefly, Battestar Galacticy a dalších vesmírných sci-fi a pak je převrací nebo rozvíjí po svém. V zápletkách nechybí třeba vesmírná gladiátorská aréna, záchrana poslední žijící členky jinak mrtvé posádky nebo pobyt v břichu obřího tvora.

V čem je tedy na začátku naznačovaný problém? Archer už jednoduše není tak vtipný. Změny žánru mu sice v posledních řadách vždycky přihrály nový materiál a zabránily repetitivnosti a náměty jednotlivých epizod jsou fajn. Jenže dialogy jedou jakoby na volnoběh a už to zkrátka zdaleka není ta rychlopalba smrtících hlášek jako v prvních několika řadách.


Tvůrce seriálu Adam Reed až do minulé řady sám napsal téměř všechny epizody a u těch několika zbývajících byl alespoň spoluautorem. Tentokrát ke scénářům poprvé výrazněji pustil další autory a sám napsal jen asi třetinu řady. Není to ale nutně poznat. Seriál si pořád drží svůj styl cynického a lehce zvráceného humoru a postavy si drží své hlasy, metaforicky myšleno (doslovně samozřejmě taky), své charakteristické rysy a running gagy. Jemnější rozdíly se pak ztrácejí v radikální změně žánrového zasazení.

Dabéři stále odvádějí velice dobrou práci, jen už ne s tak dobrým textem. Archer je aktuálně oddechovou jednohubkou, která na jazyku nezanechá pachuť, ale ani lahodný dozvuk. Svá nejlepší léta už má za sebou. Teď uvidíme, jak se mu povede po příští změně vycházející z poslední scény.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

9. série

Danger zone? Danger Island!


Sdílet:

Archer se vrátil letos již v deváté řadě s podtitulem Danger Island (Ostrov nebezpečí), jenž sleduje trend z minulého roku. Archer je tedy stále v kómatu a celá série je pouhým snem, který se mu v tomto nešťastném stavu zdá. Jedná se již o třetí speciální řadu, kterou si tvůrci poprvé vyzkoušeli již v páté sérii a naplno se do ní opřeli loni v důsledku událostí ze sedmé řady.

Příběh této řady se odehrává na ostrově ve Francouzské Polynésii, kde se opět setkávají všechny hlavní postavy. Podobně jako v minulé sezóně jsou ovšem pozměněné. Někdo je sám sebou jen s drobnými změnami a jiné postavy doznali mnohem větších zásahů oproti jejich tradičním vyobrazení. Hlavním hybným motorem celého příběhu je tentokrát hledání domorodé modly, která má mít neuvěřitelnou hodnotu a zajímá tak téměř každou postavu.

Danger Island se vydal docela odlišnou cestou, než minulá série, která byla velmi temná a zabývala se tím, že seriál přišel o jednu z pravidelně se vyskytujících postav. Po relativně temnější osmé sérii se tak tvůrci Archera rozhodli poněkud odlehčit a v rámci stylu humoru použít osvědčený styl, který ovšem v rámci exotického zasazení funguje na výbornou. Díky tomu, že se vše odehrává uvnitř Archerovi hlavy tak mohou ohýbat jak realitu, tak i jejich tradiční struktury. Tato volnost také vrací na scénu jednu postavu, kterou jsme již dlouho neviděli a je oblíbeným cílem Archerova posměchu.

Co považuji za jeden z nejpovedenějších aspektů této série, jsou drastické změny hlavních postav. Jednak tyto změny posloužily k osvěžení interakcí, které jsou u takto pokročilých seriálů všem divákům dobře známé a většinou již nemají šanci překvapit. Díky těmto zásahům do jejich vztahů, historie či motivací si tak tvůrci připravili téměř čistý list, který mohli vyplnit velmi kreativními situacemi, které by při tradičním provedení jen velmi těžko fungovaly.

Devátá série by mohla být považována, v rámci dnes již zaběhlého konceptu speciálních řad, za hru na jistotu. Na jednu stranu to možná je pravda, ale tvůrci se rozhodně nedrží zpátky a minimálně si zachovávají úroveň, na kterou jsme zvyklí z minulých sérií. Humor funguje přesně jak má, divák se pobaví jak u dobově zasazeného humoru tak i u meta vtipů. Archer tak disponuje i v takto pokročilé fázi seriálu velmi ostrým a svěžím humorem, který si zajisté zaslouží pozornost všech fanoušků.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

8. sezona

Archer. Sterling Archer.


Sdílet:

* * * recenzi pro vás sepsal uživatel Hroubek * * *  

Seriál Archer byl pro mě jednou velkou neznámou. Tu postavu jsem znal od vidění, zhlédnul jsem nějaké obrázky a videa, ale teprve letos jsem se s ním seznámil důkladněji. A jelikož nová bondovka tu ještě nějaký pátek nebude a v kině je zrovna pokračování Kingsmanů, které má však rozporuplné ohlasy, řekl jsem si, že by nebylo od věci o tomto již téměř kultovním kousku konečně něco napsat. Konkrétně o jeho poslední řadě, aby se k němu dostali ještě další noví diváci, jež si tento seriál rozhodně zaslouží.

 

A jelikož jsme na TVZone tohoto animovaného borce dlouho neprávem přehlíželi, tak si ho přeci jen trochu představíme. Sterling Archer je nejlepší světový agent, který se nebojí žádného nebezpečí, miluje vzrušení, ženy mu padají k nohám po stovkách a alkohol pije po lahvích. Jo a abych nezapomněl, je to taky pěkný ehm… hajzl, jež moc nepřemýšlí o tom, co dělá a hlavně říká. Omlouvám se za ten výraz, ale je to tak. A to je na tomto hitu jedna z nejzábavnějších věcí.

Archer neustále skládá poctu bondovkám, dalším špiónským filmům a seriálům, a aby toho nebylo málo, v posledních dvou řadách se rozhodli tvůrci fušovat do řemesla i soukromým detektivům. A zároveň si z nich samozřejmě dost utahují. Smějí se jejich absurditě, přepálenosti a taky tomu, že jsou špioni/detektivové většinou „skautíci“. Což skupina kolem Archera rozhodně není. Jsou to stejná hovádka jako on. A to je další z důvodů, proč jsem si tento animovaný kousek zamiloval. 

 

V seriálu jsou opravdu zábavné postavy, jež mě neustále dokáží překvapovat a bavit. Krom titulního Archera, je zde jeho matka Malory, jež vede agenturu ISIS (tato zkratka se v novějších řadách už nepoužívá, jelikož si ji každý spojuje se zkratkou pro Islámský stát). Má problémy s alkoholem a její vztah s Archerem je dost ujetý. Pak tu máme agentku Lanu Kane, jejíž práce je krýt Archerovi záda a je snad jednou z mála postav, která se snaží chovat normálně a neustále hlavního hrdinu přitahuje. Každá společnost pak potřebuje účetního a tím je Cyril Figgis, z něhož si všichni dělají srandu a náš agent ho rád šikanuje. Další postavy jsou milionářka Cheryl s její úchylkou v dušení, a Pam. To je pro změnu tlustá zápasnice v ringu, dojička krav a velká uživatelka kokainu. Celou tuto sebranku doplňuje gay Ray, z něhož se postupně stává kyborg a Herr Doctor Krieger, jako zbrojní specialista, výrobce robotů, lékař a manžel virtuální japonské manga panenky.

Jenže všechny tyhle šílenosti jsou po konci sedmé série lehce přesunuty na vedlejší kolej, protože Archer je v kómatu. Celá osmá řada se tedy odehrává v jeho hlavě jako sen. Už teď to zní trochu ujetě, ovšem v případě Archera je skutečnost vždy mnohem ujetější. A jak asi vypadá svět podle Archera? No vypadá jako L.A. po druhé světové válce, kde je Sterling válečný veterán, z něhož se stalo soukromé očko vyšetřující vraždu parťáka Woodhouse. Do toho se zaplete do války dvou mafiánských bossů, únosu milionářky, pašování čínských prostitutek, vražd a nacistických zvrácených experimentů s roboty. Je to totálně přestřelené a funguje to na jedničku. Když se pak doslovně začal citovat Terminátor, chrochtal jsem blahem. Dalším velkým plusem je noirová zápletka ve stylu Raymonada Chandlera.

 

Opravdu oceňuji, že se tvůrci rozhodli tuto řadu udělat jinak. Je mi jasné, že to dost lidem nesedne, a budou naštváni, protože tahle řada působí jako oddechový čas. Také ji lze vnímat tak, že si tvůrci potřebují rozmyslet, kam chtějí seriál a samotné postavy dále posunout. Nicméně to nemění nic na tom, že díky tomu osmá série působí originálně, svěže a scenáristé v ní přijdou se spoustou nápadu a různými variacemi na klasické detektivky.

I po osmi sériích tvůrcům prostě stále nedochází dech. Jasně, některé řady byly slabší (šestá) a jisté díly byly jaksi výplňové, nebo nedokázaly naplno vytěžit svůj potenciál. A totéž v menší míře platí i pro osmou sezónu. Ve výsledku je pro nás však důležité to, že si Archer stále drží své kvality, a velmi dobře dokáže pobavit. A to i přesto, že nám v poslední řadě prezentuje věci, jež pro samotný vývoj seriálu nejsou skoro vůbec důležité a tvůrci si zde hlavně zkouší nové nápady. 

 

Archer je zkrátka animovaná pecka, jež je mnohem chytřejší, než se na první pohled zdá. Zná pravidla žánru, někdy je respektuje a někdy si z nich naopak dělá srandu. A má taky sociální přesah, který schovává za absurdní a místy přepálený buranský černý humor, jenž si nebere servítky. Tenhle agent si mě holt získal a já budu doufat, že si získá i další diváky, s nimiž se příští rok sejdeme u deváté řady.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.