Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ash vs Evil Dead | 2015-2018
csfd  imdb
tvůrce: Sam Raimi, Ivan Raimi
režie: Sam Raimi, Michael Hurst
hrají: Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana DeLorenzo, Jill Marie Jones, Lucy Lawless

Ash vs Evil Dead: 3. sezóna


ikona
Spooner
Ash a legendární hororová série to v bedně balí. Rozloučili se na vrcholu? 

Co si budeme nalhávat, seriálová štace populární série Evil Dead, Ash vs Evil Dead, nešla úplně podle plánu. Návrat legendárního Ashe a jeho motorovky sice už od začátku nadchnul fanoušky originálních dílů, nové diváky ovšem kvůli svému ujetému stylu nepřilákal a stal se tak prakticky záležitostí jen pro skalní příznivce. Což se samozřejmě zobrazovalo na čím nižší sledovanosti, na níž už kabelovka Starz nemohla reagovat jinak, než zrušením našeho milovaného gore kousku. I když je to na jednu stranu škoda, na tu druhou se kravaťákům vlastně vůbec nedivím. A možná je nakonec i dobře, že Ashova televizní štace skončila po “pouhých“ třech sezónách.

 

O kvalitách poslední řady série by se pak dalo napsat prakticky to samé, jako v předchozích sériích. Ďábelská Ruby přichází s dalším strašlivým plánem, v němž chce přinést na svět tak trochu démonické děťátko s Ashovými geny a zlikvidovat před tím všechny hrdinovy potomky i jeho samotného. A náš oblíbený hláškař s motorovkou se tu bude snažit zase celé zastavit a do toho se poznat se svou náctiletou dcerou, o níž doteď neměl ani tušení. A je to opět neskutečně zvrácená a krvavá jízda plná vnitřností, která už asi dávno překonala rekord v počtu prolitých hektolitrů krve i jiných tělních tekutin. Gore efekty jsou stále na špici, postavy pořád parádně hláškují a tvůrci nadále přichází s novými nápady, jak někoho co nejoriginálněji a nejbrutálněji zabít. Celé je to zkrátka dost šílené a prověří to váš žaludek i smysl pro černý humor. Prostě sázka na jistotu, u níž by měl být každý fanoušek spokojený.

 

Jenže ono to není potřetí to samé jen po kvalitativní a brutální stránce, ale bohužel z velké části i po té příběhové. Ano, máme tu sice hezky fungující linku Ashe s dcerou, jinak se tu však často opakují samé propriety pořád dokola. Když už se po x-té dostane hlavní hrdina s vedlejší postavou do temné místnosti či nebezpečné situace, i idiotovi je jasné, kdo je tady prase na porážku a jak celá scéna skončí. Ano, Ash umí onu scénu parádně oglosovat a tvůrci přispěchají s nějakým tím nápadem či gore nechuťárnou. Když ovšem podobnou scénu vidíte během všech sérií už asi po stopadesáté, je to přeci jen malinko únavné. A nejeden divák si v tu chvíli řekne, že konec seriálu je možná vlastně dobrý nápad.

V poslední třetině však scenáristům naštěstí dojde, že by měli přijít s něčím jiným a třetí Ash začne mít konečně ty správné grády. Po příběhově stránce nás čeká pár překvapení a navrch přisypou scenáristé do svého brutálního mixu špetku apokalypsy a Stranger Things prvků. Sezóna tak konečně chytne svěží vítr do plachet a servíruje nám až do (na poměry seriálu) velkolepého finále nejlepší epizody od první řady. Teprve tady má fanoušek ten správný úsměv od ucha k uchu a tvůrci ukazují, že rozhodně mají i navíc než jen recyklování již viděného. O to víc zamrzí otevřený konec, v němž chtěli scenáristé Ashův příběh nakoupnout hodně bizarním, ale o to zajímavějším směrem. A divákovi začne být po pár natřískaných dílech najednou líto, že se ho nejspíš nikdy nedočkáme.

 

Ash vs Evil Dead je tak i ve své finální sérii brutální, ujetou a zábavnou jednohubkou, která ovšem docela dlouho doplácí na recyklování již viděného a fakt, že už je vlastně určena jen fanouškům původní filmové trilogie. A z toho dneska zkrátka seriálový hit nevytlučete. Na druhou stranu, Bruce Campbell stále hlásí jako za mlada, zbytek známých postav už divákovi dost přirostl k srdci a poslední třetina série patří vůbec k tomu nejlepšímu, co tento “smrtelně zlý“ seriál kdy nabídl. Ash tak dokázal odejít se ctí a fanouškové mohou být z jeho televizní štace jednoduše spokojeni. Jen ten otevřený konec prostě zamrzí.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Ash vs Evil Dead: 2. řada


ikona
Sam.Vimes
Je Ash vs Evil Dead i napodruhé pořád taková nekompromisní zábava? 

Seriálové pokračování trilogie Evil Dead jsem původně považoval jen za další laciné ždímání slavné značky, první řada a nezastavitelně živelný Bruce Campbell mě ale vyvedli z omylu. Daří se druhé sezóně držet laťku nebo trpí typickými neduhy druhých dílů, resp. sérií? Odpověď není zase tak jednoduchá. Ale pěkně popořadě.

Ash si užívá zaslouženého odpočinku ve vysněném Jacksonville a motorovou pilou porcuje místo mrtváků leda tak soudky s pivem. Idyla samozřejmě nevydrží dlouho a za chvíli už zase teče krev. Ash s přáteli se pak vydávají do jeho rodného Elk Grove, protože… ono je vlastně jedno, příběh nikdy nebyl silnou stránkou tohoto seriálu. K hlavnímu triu se tentokrát přidává ještě Ruby, podle typického pravidla sequelů: „Buď zemřeš jako padouch nebo budeš žít tak dlouho, než se z tebe stane hrdina.“

Bruce Campbell pořád ztvárňuje Ashe přímo lahůdkově a hlášky jdou pořád převážně do černého. Jen jich už není tolik. A i celkově působí druhá řada oproti té první o něco méně svěže, snad i trošku „studeněji“. Zamrzí i to, že téměř vymizel hudební doprovod v podobě rockových vypalovaček, Deep Purple nebo Whitesnake z první řady se už nekonají (možná kvůli nákladům?). Na druhou stranu se zase přitlačilo na gore a krví nebo černým slizem se tu šetří ještě méně než minule. Já obecně nemám problém večeřet u prakticky jakéhokoliv seriálu, ale Ash mi v tomto ohledu občas dal zabrat.

Ne že by Ash vs Evil Dead nabízel přímo koncepční epizody, ale zápletky jednotlivých dílů jsou příjemně nápadité. Márnice, posedlé auto, uzavřená policejní stanice nebo další, ještě důkladnější návrat na prapůvodní místo činu... Zajímavě seriál pracuje i s tím, jak Ashe vnímá jeho vlastní otec nebo obyvatelé domovského města. Není pro ně Ash Williams, bojovník s démony a zachránce světa, ale Ashy Slashy, magor co odjel na chatu a motorovou pilou rozřezal na kusy svoje kamarády a přítelkyni. Místy by nechybělo mnoho a seriál by se klidně mohl přehoupnout do hororového dramatu. Tak daleko se ale samozřejmě nikdy nejde.

Po součtu všech kladů a záporů mi hodnocení nakonec vychází přibližně stejně jako první řada, možná o trošku lepší. Pokud vás tenhle mix hororu, komedie a gore bavil napoprvé, budete se bavit i tentokrát. Jen si nejsem jistý, jestli se koncept bude dát stejně dobře těžit i v již potvrzené, třetí řadě.

 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Verdikt

avatar8/10

Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    hroubek

Ash vs Evil Dead: 1. sezóna


ikona
Spooner
Dokázalo pokračování kultovní série splnit i ta nejvyšší divácká očekávání? 

Točit seriál, na který se těší armády fanoušků po celém světě, je zatracená dřina. Zaprvé se musíte snažit vyplnit i ta největší divácká přání a vyhnout se jakémukoliv přešlapu, za nějž by vás příznivci původního díla sežrali zaživa. Zároveň však nesmíte spoléhat jen na skalní fandy a přeci jen se musíte snažit přilákat ke své novince i nové publikum. Tvůrci televizního Ash vs Evil Dead pak měli tuto výzvu ještě daleko těžší. Namlsaní fanoušci totiž čekali na pokračování Ashových krvavých eskapád se Smrtelným zlem přes dvacet let. Splnit všechny jejich touhy a vrátit se v perfektní formě, v jaké Sam Raimi a spol. svou sérii zanechali, byla snad výzva hodna těch největších odvážlivců. Jak už všichni dobře víme, v pilotu se s tímto tlakem vypořádali tvůrci znamenitě. Dokázali ovšem uspokojovat fandy po celou řadu? A povedlo se jim cestou nabrat i čerstvé fanouškovské stádo?

Odpověď na první otázku bude, nepřekvapivě, takřka pozitivní. Televizní duel Ashe a smrtících démonů je totiž bez debaty splněným fanouškovským snem a obsahuje snad i to, v co už diváci ani nedoufali. Atmosféra je místy až lahůdkově braková, tvůrci se opět neštítí přijít i s pořádně hororovým momentem, krev teče po hektolitrech a řízný sedmdesátkový soundtrack tuhle zběsilou jízdu, jež utíká možná až příliš rychle, nakopává v závěrečných minutách snad ještě do více kulervoucích výšin. A v neposlední řadě je tu samozřejmě i nepostradatelný, černočerný humor a hlavně neselhávající hláškař Ash v podání bezchybného Bruce Campbella. Ten si svůj návrat do kůže své nejslavnější postavy totálně užívá a pomalu každou druhou hlášku proměňuje v televizní klenot. Není na to ale naštěstí sám. Scenáristé mu totiž přisoudili i sympatické duo přihrávačů Raye “Pabla“ Santiaga, na němž vždy skončí nejvíce krve, a sympatickou Danu DeLorenzo, již jsem měl s přibývajícími díly čím dál radši. A tajemná Lucy Lawless už je jen takovou hereckou třešničkou na dortu.

Jenže říct, že se jedná o naprosto dokonalou a skvěle napsanou televizní zábavu, by bylo tak trochu lhaním do fanouškovské kapsy. I tuto labužnickou brutální jízdu totiž dokáže zbrzdit místy poněkud drhnoucí scénář. Tvůrci totiž jakoby se soustředili spíše na pravidelné dávkování brilantních hlášek a krvavých momentů a samotnému příběhu se příliš nevěnují. Dvě třetiny série jsou tak spíše takovou démonickou road movie, v níž se hrdinové pouze přemisťují z místa na místo, na němž se musí vypořádat s další ďábelskou neplechou.  I když je to pořád velká zábava, divák se pořád nemůže zbavit dojmu, že se scénář pohybuje tak trochu v kruhu a zejména v polovině řady to je velmi znát. Až poslední třetina, která vrátí fandy do staré dobré chatrče a přidá na příběhových otáčkách, dá závěru ty správné grády. 

Zamrzí i velký počet logických lapsů, jež se v některých epizodách objevují až v alarmujícím množství. Smrtelné zlo se tak mnohdy chová velmi podivně a princip toho, koho posedne a koho nechá mrtvého, se zde používá podle toho, jak se to scenáristům zrovna hodí. Také Ashovy zdlouhavé záseky na jistých místech, jež se vlečou pouze proto, aby se jinde mohl stát nějaký průser, často bijí do očí. Fanoušek sice často tyto vady přehlédne a bere jako pravidla hry. Ostatně, ani filmová série v tomto ohledu nepatřila k nejchytřejším a nikdo od tvůrců asi nečekal geniálně promyšlený kousek. Někdy už jsou ovšem podobné lapsy až příliš viditelné a projevují se i na tempu celé epizody.

Namlsaný fanoušek ale seriálu tyto chybičky stejně vždycky nějak promine a bude si tuto jízdu užívat i nadále. Jenže čím méně znáte kultovní filmovou sérii, tím více vám budou kazit celkový zážitek. A v tom se skrývá další problém. Tvůrci totiž na lákání nových diváků tak trochu kašlou a seriálové Evil Dead je hlavně vymodleným kouskem pro fanoušky. Ano, Raimi a spol. sice nepolíbeným často vysvětlí příběhové souvislosti, na ujetý a specifický tvůrčí styl se však ani přesto zřejmě příliš chytat nebudou a některé pasáže (závěrečná třetina v chatě) si prostě nemohou užít tolik, jako věrní diváci.

Ash vs Evil Dead zkrátka nedává novému publiku nic zadarmo a příliš nových fandů asi nenaláká. Kdybych měl být potom správně kritický, tak bych kvůli nevyváženému scénáři musel seriál obdarovat pouhou sedmičkou. Jenže co naplat, v tomhle případě to fanouškovské srdce zkrátka vítězí. I přes scenáristické neduhy musím přiznat, že jsem si tuhle brutální nahláškovanou jízdu parádně užil a počítá se mezi to nejzábavnější, co nám loňský rok nabídl. Režie navíc nezklamává ani po Raimiho odchodu a díky závěru, jenž tuto sérii může konečně posunout i o něco dál, se již docela těším i na druhou sérii. Ash se prostě vrátil ve velkém stylu a doufám, že i v nadcházející řadě bude pořád stejně groovy!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    hroubek

Ash vs Evil Dead: Pilot


ikona
Spooner
Legendární Ash je konečně zpátky! A přináší nám jeden z nejzábavnějších kousků tohoto roku! 

Už je to konečně tady. Pokračování, na které skalní fandové čekali déle než dvacet let, i největší hororový hláškař všech dob, jenž nám už zatraceně chyběl. Ano, kultovní úchylná série Evil Dead se po letech dohadů, nevýrazném teen remaku i slibům o dalším filmovém sequelu vrací na scénu nakonec pomocí televizního seriálu. Očekávání fandů byla už od ohlášení seriálu jaksepatří vysoká. Tady se totiž nehrálo o nic menšího, než o splnění těch největších a nejzvrhlejších diváckých snů, jež se v hlavách diváků formovaly skoro čtvrt století. Hořké zklamání tak mohlo v tomto případě přijít možná ještě snáz než vysněný divácký orgasmus. Navázal režisér Sam Raimi s bráchou Ivanem na své nejlepší tvůrčí časy, nebo se z očekávaného návratu nakonec stala jen pouhá ždímačka peněz? Pilot nám zatím jasně naznačuje, že možnost B v tomto případě vůbec nehrozí. Tady se nám totiž rýsuje jeden z nejbrutálnějších a nejnáhlaškovanějších nářezů letošního roku!

Opět se tedy setkáváme s výtečným Bruce Campbellem aka Ashem Williamsem. I když mu za léta přibylo na tváři pár vrásek a váha mu ukazuje skoro dvacet kilo nadváhu, stále je to ten starý známý jednoruký sympaťák a povaleč, který místo toho aby řešil své staré problémy, tráví raději svůj život ceděním břitkých hlášek a rychlovkami na dámských záchodcích. Minulost v podobě boje se starodávnými démony je pro něj zkrátka radši uzavřenou kapitolou. Tedy aspoň do chvíle, kdy to s alkoholem a nějakými těmi dalšími látkami malinko přežene, vezme do ruky známou ďábelskou knihu, již má bůh ví proč pořád schovanou v karavanu, a zase odříká ona povědomá slova. Smrtelné zlo se tedy opět ozývá o slovo a Ash bude muset vzít do ruky svoji motorovku, aby s ním jednou provždy skoncoval. Nebude na to ovšem tentokrát sám. Společnost mu totiž budou dělat dva kolegové z práce i mladá policistka, jež má s ďábelskými silami již svoje krvavé zkušenosti. A možná se do krvavé patálie zapojí i samotná Xena.

Na zápletce se toho zkrátka moc nezměnilo a je stejně jednoduchá, a možná dokonce i absurdnější, než před lety. A to je zatím jedině dobře. Televizní Evil Dead nám totiž nejen díky tomu nabízí stejně zábavnou brakovou jízdu, jako za starých časů. Na téhle sérii jakoby se totiž za uplynulá desetiletí nezměnilo vůbec nic a vše je na tom správném místě. Máme tu tedy zase starou známou atmosféru z prvních dvou dílů, povědomé kamerové přelety a záběrování, výtečný soundtrack, velkou porci brutality, ale zejména Sama Raimiho v té nejlepší režijní formě. Ano, v televizní novince neslaví velkolepý návrat pouze Ash, zejména však po Mocném vládci Oz mnohými odepisovaný režisér, jež se vrací ke své srdcové látce a je vidět, že si to zatraceně užívá. A v žádném případě se v jeho případě nejedná o nějaké hraní na nostalgii. Kadence, s jakou s bráchou Ivanem dokáže neustále servírovat nové brutální nápady, či způsob, jimž dokáže brilantně pracovat s atmosférou či nečekaně fungujícími lekačkami, je i po letech k nezaplacení. Sam Raimi se zkrátka tímto kouskem vrátil zpátky do nejlepší formy a pevně doufám, že v ní ještě nějaký pátek zase zůstane.

Návrat k oblíbené látce si ovšem neužívá jen Raimi, ale snad úplně všichni. Už dlouho jsem neměl z nějakého seriálu či filmu ten příjemný pocit, že si to všichni tvůrci i členové štábu přišli hlavně zatraceně užít, pobavit se a splnit konečně sobě i divákům svá nejtajnější přání. A na úvodní epizodě, která svou uvolněností a zábavností semele i ty největší komediální pecky tohoto roku, je to dokonale vidět. Nejvíce je to pak samozřejmě znát na samotném Bruci Campbellovi. Ten nejen, že se do kůže své nejslavnější postavy vrací v plné parádě, on je v ní snad ještě lepší, než kdykoliv dřív. Campbell si pro sebe krade naprosto každý záběr a dokonale si vychutnává nejen každou hlášku, ale snad každé slovo či pouhé pousmání. Člověku je až skoro líto, že si této hláškující mašiny až na Raimiho nikdy žádný filmový režisér pořádně nevšiml. Ani zbytek obsazení si ovšem hlavního tahouna rozhodně neuřízl ostudu a vypadá to, že ani zde nás žádná velká slabina nečeká. A to se nám tu taková Lucy Lawless teprve mihla.

Úvod Ashovy televizní štace tak nejen, že plní ty největší fanouškovské fantazie, on je v mých očích snad ještě překonává. Nabízí totiž jednu z nejzábavnějších jízd poslední doby, která je skvělým mixem atmosférických prvních dvou dílů a nahláškované Armády temnot, a díky brutálnímu tempu v mých očích trvala asi tak pět minut. Samozřejmě, ani tento pilot není dokonalý a menší zádrhely by se zde v budoucnu rozhodně mohly vyskytnout. Může seriál vůbec oslovit i někoho jiného, než jen příznivce kultovních předchůdců? Dokážou nám tvůrci i bez Raimiho na režijní židli nabízet tak nápaditou podívanou? A nabídne nám scénář v nadcházejících epizodách i něco víc, než jen další verzi toho samého? Ano, způsobů, jakými se může tento fanouškovský sen pokazit je stále celkem dost. Ani to by vám však nemělo bránit v tom, si jeden z nejlépe natočených pilotů posledních několika let naplno užít. Tohle je totiž opravdu groovy!

Verdikt

avatar9/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    konvax

  • avatar8/10

    hroubek

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace