Yep, televizní Avengers jsou zpátky. A je jasné, že zatím nikdy nebyli v lepší animované formě. Vyšperkovaný vizuál mlátí úchvatnými barvičkami fanoušky do očí, všichni se radují. Támhle je Iron Man! A Thor! A naštvaný Hulk! Než ale v euforickém jásotu prorazíte hlavou díru do stropu, počkejte si raději na první mluvený dialog. A také na první akční scénu. Ledová sprcha je slabé slovo! Troufnete si na Avengers Assemble?

Stan Lee je i přes notně pokročilý věk vskutku odvážným čiperou. To se takhle jednou (mírně unavený) vrátil z paintballového klání proti Clintu Eastwoodovi, zasedl znuděně za psací stůl, a rozhodl se, že je načase oslovit novou generaci malých diváků. A že k tomu tentokrát nebude vůbec zapotřebí osvědčený voňavý comics z nejbližší trafiky a dokonce ani atmosférické přítmí kinosálu, ne. Bohatě postačí bedna. Úplně obyčejná televizní bedna.

No a najednou se dějí věci. Před nedávnem oznámení Avengers Assemble nejenže drze vyšachovali oblíbené The Avengers: Earth's Mightiest Heroes - aktuálně navíc na stanici Disney XD předvádějí, že mají k multigenerační zábavě pro celou rodinu asi tak daleko, jako nejnovější kreslený Ultimate Spider-Man k temnému dramatu. Potrženo, sečteno a přeloženo do češtiny to znamená, že nový áčkový tým superhrdinů je cílený na děti. Na velmi malé děti, zdá se.

Charisma Captaina Ameriky se vypařilo, průšvih je na světěJo, vážení, špičkový vizuál a předstíraná drsnost nejsou vším. Scénáře (supr)hrdinských šlamastyk většinou stojí na povedených hláškách! Natočte tupé béčko, osázejte jej nezapomenutelnými proslovy hlavních namakanců, a kina praskají ve švech - co na tom, že si na název filmu za rok stejně nikdo nevzpomene. Recept na úspěch, funguje to podobně i u seriálů? Možná ano, u AA ale tohle pravidlo rozhodně neplatí. Což o to, sledovanost by tu byla. Skoro všechny rádoby perly, co zde však hlavní gerojové vyžblebtnou, se naneštěstí podobají větám ze slabikáře, sepsaného učitelkou češtiny po lobotomii.

Tak fajn, aspoň ta akce je někdy zábavná, a ne jen úsměvně tupá a plná hloupých nápadů. Red Scull se vrátil a hodlá Avengerům pořádně zatopit, načež se musí nejslavnější týmovka světa dát znovu rychle do kupy a popasovat se s neveselým osudem. Hulk drtí, Cap moralizuje, Iron Man machruje. Morálka týmu dostane zabrat, nad Manhattanem se stahují mračna. A bude hůř. Během pilotního dvojdílu ze sebe bohužel Thor nevědomky dělá nesympatického bezdomovce s Hamletem v kapse, Captain Amerika hledá ztracené charisma ve hvězdách a Hawkeye vtipkuje na úkor všeho a všech. I ze smrti svých druhů má Clint srandu! Auč. Je tu ale víc výbuchů než ve snímku Michaela Baye plus rozdováděný Hulk, který zachraňuje, co se dá...

To ale nestačí. Rodiče, jejichž ratolesti o víkendu ráno vstanou a dopřejí si tuhle šílenost, můžou být v klidu: caparti budou spokojení, Avengers Assemble jim nijak neublíží. Já bych ale rád viděl alespoň nějakou snahu o to, zalíbit se i ročníkům, co si v listopadu zajdou po projekci druhého Thora s kámošema na pivo. Malej Davies by už třikrát hlavou prorazil stropem k sousedům. Velkej Davies je zatím pořádně znechucenej. A smutnej.