Armando Iannucci má na kontě politické satiry Thick of It a cenami ověnčené Veep nebo třeba film Ztratili jsme Stalina. Ve své seriálové novince zůstává u komedie, kterou ovšem tentokrát zasazuje do sci-fi kulis. A na palubu s sebou bere Hugh Laurieho, který si zahrál už ve Veep a v Iannucciho nadcházející nové filmové adaptaci Dickensova Davida Copperfielda.


Seriál se odehrává v blízké budoucnosti na palubě vesmírné výletní lodi s titulním názvem Avenue 5. Hugh Laurie hraje jejího kapitána Ryana Clarka, mezi ostatní postavy se pak řadí miliardář a majitel lodi, další členové posádky a samozřejmě i cestující. Děj se odráží od nehody, která vychýlí loď z kurzu a tím udělá radikální čáru přes rozpočet všem na palubě.

Možná je to kvůli HBO, možná kvůli zavedenému showrunnerovi… ale Avenue 5 vypadá až překvapivě dobře. Kulisy jsou pěkně propracované, obzvlášť u ovládacích panelů lodi, velké místnosti jsou zase zaplněné spoustou komparzistů, takže výletní loď působí skutečně živě. V interiéru lodi se snoubí luxus s „appleovským“ futurismem v oblých liniích a bílé a zlaté barvě. A všimněte si, že hlavní postavy jsou nenápadně vytaženy do popředí svými sytými kostýmy oproti komparzistům, kteří jsou převážně v pastelových barvách.


Ale teď už k tomu hlavnímu: První díl je tady především rozjezdem, který musí načrtnout postavy a vykopnout zápletku, jenže u toho už nestíhá být příliš vtipný. Trochu to zachraňuje kapitán, jemuž jednak nahrává scénář a jednak ho táhne Hugh Laurie svým věčným šarmem, ale nestačí to. Iannucci zalidňuje svůj seriál nekompetentními postavami bez sebereflexe, z nichž si pak může dělat legraci, zatím toho ale moc nepředvádí. Navíc mimo prostředí politiky z jeho minulých děl podobná satira nefunguje tak snadno. A třeba hašteření manželů nebo soupeřících členů posádky mnohdy vyznívá naprázdno.

Hůl bych určitě nad Avenue 5 ještě nelámal, ale rozjezd má trochu těžkopádnější. Teprve v dalších dílech uvidíme, jestli svůj potenciál dokáže využít i efektivněji.