Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Awake | 2011
csfd  imdb
režie: David Slade
hrají: Jason Isaacs, Laura Allen, Steve Harris, B.D. Wong, Alyssa Milano

Awake: Epizoda 7


ikona
Anarvin
 

Po zatím nejlepším dílu z minulého týdne, jsme dostali poměrně obyčejnou, čistě detektivní epizodu. Michael se sice, skrz věštecká ústa reproduktoru ve fast foodu, dostane na stopu případu, který je evidentně úzce spjatý s jeho nehodou, ale něco ho neustále od pátrání odvádí. Žena chce renovovat dům, aby ho mohli prodat a odstěhovat se, a v práci dostal v obou realitách nový případ. V oranžové realitě vyšetřuje případ dělníka po vzoru Hana Sola zalitého do betonu, v té modré pak znásilnění dívky, která v zápětí spáchá sebevraždu. Čistě z hlediska televizní krimi jde o poměrně zábavnou třičtvrtěhodinku, ale vyloženě poutavých je pouze několik málo minut, které nadále rozšiřují celkovou mytologii. Tajemný pohlavár, který šéfuje Michaelově velitelce Harperové, v průběhu celého dílu naznačuje, že Michael ví příliš mnoho a bude třeba ho odstranit a našeho hrdinu zachrání pouze soucit Harperové a definitivní rozhodnutí přestěhovat se. K tomu Michaela dostrká doktor Lee, který je přesvědčen, že Michael vidí nedořešené případy tam, kde nejsou, jen aby se nemusel hnout z místa. Bude zajímavé sledovat, jak (předpokládané) stěhování ovlivní celý seriál.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Awake: Epizoda 6


ikona
Anarvin
 
Aktuální díl představil Awake v té nejlepší formě. Snad poprvé byly k dokonalosti dotaženy složka dramatická, mytologická, kriminální i formální. Doma se Michael dále jen horko těžko sbližuje se synem a v práci se dostává k případu vyděrače, který drží několik rukojmí v místním psychiatrickém institutu. Pomatenec je shodou okolností pacientem doktora Lee, Michaelova psychiatra, a také trpí schizofrenií – potenciálně tedy stejnou chorobou, jakou by mohl mít i náš hrdina. Případ je sám o sobě podstatně zajímavější než většina vyšetřování z předchozích dílů a detektiv Britten při zneškodňování útočníka navíc získá je obohacen o nový úhel pohledu na svou vlastní nehodu. Autoři si díky dobře rozvržené situaci zajímavě pohráli s Michaelovým vnímáním vlastní choroby, když ho nechávají zažít halucinace (potenciálně uvnitř jeho vlastních halucinací) a setkáním se schizofrenikem mu umožní vnější náhled na jeho vlastní stav. Celá epizoda krásně ukazuje, že seriál nemusí táhnout ani osobní dramata, ani případy, ale klidně i konceptuální nápady, kdy se autoři snaží předvést, co všechno může hrdina s rozdvojenou osobností zažít. 
 
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Awake: Epizoda 5


ikona
JAn_G
Pátá epizoda seriálu Awake opět zdárně kombinuje pátrání i drama.  

Po minulé, lehce zpátečnické epizodě se Awake vrací v plné parádě a opět nám umožnil nahlédnout hlouběji do struktury svých světů.

Zatímco je Hannah na návštěvě v Portlandu, Michael objeví dokumenty o stěhování podepsané svou ženou. Cítí se podražen. Hannah dospěla k důležitému rozhodnutí bez jeho souhlasu a na základě tohoto incidentu mu doktor Lee naznačí, že by mohlo jít o počátek rozpadu jeho manželství. V druhém sideways světě Michael s Birdem čelí údajně mrtvému sériovému vrahovi známému jako Gemini. Do L.A. přijíždí, coby konzultant, agentka Santoro, která Geminiho před lety dopadla. Ta tvrdí, že jde o napodobitele a vzhledem k detailním podobnostem vrahova MO, by podle ní viníkem mohl být někdo z řad policie, kdo měl přístup k Geminiho spisu. Díky neutichajícímu sledování svých tušení a vizí se tak podezřelým číslo jedna stává právě Michael.

Erupce mezi jednotlivými světy, které prorokují oba psychologové, tak pomalu začínají. Ve třetí epizodě jsme zjistili, že obě reality se mohou prolínat - identický viník ve stejném případě, naproti tomu epizoda pátá dokazuje, že všechno může být i jinak. Už sledujeme jen jedno pátrání, odehrávající se v realitě s Rexem, a jediná podobnost mezi oběma sideways světy je tentokrát agentka Santoro, ekvivalent Michaelovy ženy. Samotné pátrání je proto podřadnější a dopadení vraha symbolizuje snahu o záchranu manželství Brittenových.

Pátá epizoda je tak jednou z nejlepších. Nejen proto, že sériový vrazi jsou divácky vděčným tématem, ale také díky tomu, že si tvůrci konečně uvědomili, že od sebe jednotlivé flash sideways nemusí odlišovat explicitně, tedy Michaelem ulehajícím do postele, ale vystačí si s formou. Realitu s Hannou totiž reprezentují teplé barvy, všechno je stylizované do červena, protože Michael nosí červený náramek, zatímco v realitě s Rexem má náramek zelený a zastupují ji barvy studené (proto se právě tady odehrávají ty závažnější případy). Finální odhalení totožnosti vraha a důležitost, kterou mu tvůrci připisují, navíc signalizuje, že dost možná ještě sehraje jednu z klíčových rolí v Michaelově životě a objeví se i v jeho druhém světě. Jen tak dál!

Awake: Epizoda 4


ikona
Anarvin
Další díl seriálu Awake naznačuje cestou, kterou by se tvůrci mohli v budoucnu vydat. A moc se nám to nelíbí 

Tak je to tady. Čtvrtá epizoda seriálu Awake byla zatím suverénně nejhorší, protože se v ní stalo přesně to, čeho jsem se od začátku obával. Šlo o čistě procedurální díl, ve kterém se příběh neposunul ani o píď, kvalitního dramatu ubylo a tak jsme byli po většinu stopáže odkázáni na nikterak oslnivé detektivní pátrání s nepatrnou špetkou míchání obou realit.
Ve vyšetřování ale nešlo ani tak o samotnou vraždu, jako spíš o podružnou svědkyni Kate, která kdysi dávno dělala Rexovi chůvu. V jedné realitě je Kate úspěšnou obchodnicí, ve druhé je to pouze zfetovaná troska.

Celý její příběh je pro Michaela samozřejmě především ponaučením o tom, jak velice rozdílným způsobem může ovlivnit život člověka osobní tragédie. Na rozcestí ale nestojí Michael, nýbrž jeho syn Rex, který na začátku epizody zdánlivě bezdůvodně zmlátí svého kamaráda. Od první vteřiny je bohužel naprosto jasné, jak se celá situace rozuzlí a nijak výrazně to nezachrání ani emocionálně silný závěr. Jako jediné další plus už lze vnímat jedině sezení s psychology, kde se opět rozebírá, která realita je ta pravá, která odvozená, co se opravdu stalo a co si Michael až zpětně domýšlí. Na druhou stranu už tu podobné rozhovory byly, takže ani tyhle momenty epizodu nijak výrazně nad hladinu průměru netahají.

Popravdě mi vůbec není jasné, co autoři tímhle dílem sledovali. Zatím mají jistých pouze třináct dílů a místo toho, aby se nás snažili ohromit a preventivně ze svého příběhu odvyprávět co nejvíce, krmí nás zbytečnou a nudnou vatou. Popřípadě pokud by takhle měl seriál vypadat, kdyby se protáhl na několik plnohodnotných sezon, potom děkuji, ale nemám zájem. Chci, aby nám tvůrci servírovali nápady, ne průměrnou detektivku. Protože ať se na mě nikdo nezlobí, už teď okoukaná hra se stopami z druhé reality dobrou detektivku nedělá. Na tu je potřeba buď naprosto geniální scénář (ale v dnešní době už ale bylo vyšetřeno prakticky všechno) nebo dobře napsané postavy a kvalitní herci, popřípadě alespoň nějaká přidaná hodnota jako je humor či výrazný vizuál.

Na závěr ale trochu pozitivněji: Podle informací o dalším díle to vypadá, že v případě čtvrté epizody šlo jen o nějaký nepochopitelný přešlap, protože příště se Awake pořádně podívá na kobylku řešení případů pomocí stop z druhé reality: Michaelovým nadřízeným začnou vadit jeho nevysvětlitelná „tušení“, a tak se sám stane hlavním podezřelým z vraždy!

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Awake: Epizoda 2 a 3


ikona
Anarvin
Seriál Awake se začal žánrově profilovat a nejspíš nabídne víc, než se zpočátku zdálo.  

Pilotní díl seriálu Awake nastolil zajímavou premisu, ale úplně jasně nenastínil, jakým směrem se seriál bude ubírat dál. Po dalších dvou epizodách už máme podstatně jasnější představu. Pokud kdy panovala obava, že se z Awake stane prachsprostá procedurální detektivka, s kapkou nadpřirozeného koření, tak jsou tyhle obavy úspěšně zažehnány. Nejen, že policejní práce hlavního hrdiny zabírá maximálně tak polovinu jednotlivých dílů, ona navíc s aspektem dvou reality pracuje stále vynalézavěji. Ve druhé epizodě jsme ještě museli vystačit s tím, že si Michael přenesl vyšetřovací stopu z jedné reality do druhé, ale ve třetí části už scenáristé pustili fantazii uzdu naplno, když si detektiv cíleně vezme prášek na spaní, aby se co nejrychleji dostal do alternativní reality, kde bude moct znovu vyslechnout muže, který mu zrovna zemřel před očima. Jen tak dál!

Awake ale primárně není zajímavá detektivka. Je to především (prozatím) vynikající drama! Jednotlivé postavy jsou velmi dobře napsané a zahrané a jak syn Rex, tak manželka Hannah truchlí po svém zemřelém příbuzném velice přirozeným a nenuceným způsobem. A co teprve když se do běžných každodenních problémů přimíchá Michaelův dvojí život. Manželka teskní po synovi a on si s ní nedokáže pořádně poplakat, protože ho už za pár hodin uvidí. Kolegové v práci nechápou jeho naprosto nelogické vyšetřovací postupy, ke kterým se díky stopám z druhé reality uchyluje. Jeden psycholog vnímá jeho alternativní život jako zajímavé hrátky podvědomí, které je možné pozitivně využít, zatímco ho druhý tvrdě tlačí k tomu, aby přijal skutečnost a přestal snít. Jenže přestat snít znamená ztratit jednoho ze svých milovaných. Těžká volba. A největší konflikty teprve přijdou – tvůrci naznačili, že si Michael najde v realitě, ve které přežil syn, novou známost. Jak s tím naloží jeho svědomí, až se probudí druhý den vedle své ženy, o tom se zatím můžeme jen dohadovat, ale zní to hodně výživně.

Jak by řekli čeští politici, je tu samozřejmě ještě třetí pilíř. Mystérium. Fanoušci záhadologických seriálů určitě sledují Awake s blokem v ruce a znamenají si, co bylo ve které realitě jako první, aby podle toho určili, která varianta je originál, a která odvozenina. Anebo už píší celé blogy o tom, že podvědomí má takovou sílu přinášet „nové“ podněty, že ta jediná a pravá realita určit nejde? Když se navíc na konci druhého dílu (bez Michaelovy přítomnosti!) sejde detektivova šéfová se svým tajemným nadřízeným a o celé nehodě mluví jako o řízené akci, je čas zapomenout na psychiatrickou diagnózu a začít sepisovat spiklenecké teorie. Zvlášť když užité anglické spojení „to take out“ lze přeložit jako zabít, ale také jako unést. Že by správná otázka nezněla, „který z příbuzných je mrtvý“, nýbrž „jsou mrtví oba nebo ani jeden z nich“?

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace