Banshee

Banshee

Plakát k seriálu Banshee

Banshee /2013-2016

Tvůrce: Alan Ball

Režie: Greg Yaitanes, Miguel Sapochnik

Hrají: Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Matt Servito, Hoon Lee

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (8)

S04E07

Ostuda pokračuje


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (2)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tohle už začíná být osobní. Přestávám věřit, že za aktuální zklamání, jaké u sledování závěrečné řady ještě loni výborného Banshee stojí pouze má vysoká očekávání a začínám být přesvědčený, že tvůrci kompletně ztratili představu a hlavně kontrolu nad tím, kam příběh posunout a jakým způsobem ho uzavřít. Příkladem budiž předposlední epizoda s hrozitánsky dlouhým názvem Truths Other Than the Ones You Tell Yourself. 

V ní se nejprve vracíme k ne-příliš-zodpovědné-zato-ale-řádně-sexy agentce FBI, kterou na konci předchozí epizody příhodně unesl náš milý místní satanista a kterou pravděpodobně nečeká zrovna dvakrát příjemný zážitek. Ještě předtím si ale budou ti dva povídat, protože to je přesně to, na co čekáte a co chcete sledovat. Následuje výplň, výplň, další výplň, záhy se vyškrtne jedna z nových postav, čímž se jen potvrdí jak zbytečné její zapojení bylo a pokračujeme zase s výplní. A když už má konečně dojít k nějaké potenciálně libové akční scéně? Odvrátíme kameru, pokusíme se přesvědčit diváky, že během těch pěti-šesti vteřin mohl podobný souboj skončit tak jak skončil a když budeme mít štěstí, třeba si nikdo nevšimne toho, jak jsme najednou líní a neschopní. Mno, já si všiml a hanba vám.

To ale bohužel není všechno. Teda, vlastně téměř jo, protože v té dnešní epizodě se krom té ústřední zápletky, která vůbec nevyzněla tak jak mohla a nejspíš i měla (jak jsem předpovídal, zbavení se Rebeccy totálně zbytečné, všechny flashbacky vynikly do prázdna a o jakémkoli pocitu radosti, či zadostiučinění si můžu nechat jen zdát), vlastně ani nic moc jiného nestalo. Navíc pokračuje série stupidních lapsů, kdy profesionálně vytrénované postavy někde stojí, kolem nich nikdo a pak najednou je z ničeho nic někdo uhodí něčím těžkým do hlavy a omráčí. Tak kde to sakra jsme? Na tohle jsem u Banshee zkrátka nebyl zvyklý a podobné kopance mě čím dál častěji vytrhávají ze soustředění, což má za následek to, že mě seriál prostě a jednoduše přestává bavit. 

Inu, je to bída. Velká. Více se k tomu ale asi budu rozepisovat až v naší obří makrorecenzi celé řady a potažmo i seriálu jako takového, takže dnešní recap uzavřu tak nějak tradičně už jen přáním, aby aspoň ten poslední díl za něco stál, abychom se v budoucnu přece jen dočkali toho spin-offu s Bunkerem, který se po dnešní epizodě stal už opravdu poslední zajímavou postavou v Banshee a… za týden holt zdar.

Diskuze (6)

S04E06

Depresivní Banshee


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Nemá ještě někdo pocit, že aktuální sérii Banshee píše Nic Pizzolato? Nové díly totiž čím dál tím více připomínají jeho True Detective. Pomalejší tempo (ve srovnání s minulými řadami), všudypřítomná ponurá a depresivní atmosféra, brutální a zvrácené vraždy a všechny postavy zahrabané ve svých traumatech. Chybí už jen Nietzsche.


Je to ale nutně špatně? Na rovinu říkám, že to není to, co jsem chtěl, já čekal spíš další porci z řetězu utržené akce a finální střet ex-šerifa Hooda s Kaiem Proctorem. Jenže, nebylo by to už jen příslovečné more of the same? A kam by se ještě mohlo Banshee stupňovat po loňském souboji Nola vs. Burton a obléhání policejní stanice?

I tak ale prostřední třetina čtvrté řady působí hlavně jako rozestavování figur pro závěrečnou partii – Kai už ví, kdo mu kazí kšefty, Hood s agentkou se blíží k satanistům a Bunker se už otevřeně postavil mezi svého bratra a jeho ženu. Stále platí, že napravený extremista je momentálně nejsympatičtější i nejzajímavější postavou seriálu, zvlášť v kontrastu s lehce apatickýma a nalomeným Hoodem.


Do konce zbývají dva díly a pokud tvůrci vůbec plánují ještě dupnout na plyn, teď je nejvyšší čas. Konfliktů je tu předestřených až až a je dost pravděpodobné, že se závěrečných titulků nedožijí zdaleka všechny hlavní postavy. A nechce se mi věřit, že by seriál jako Banshee skončil nějakým dexterovským dřevorubeckým zklamáním.

Diskuze (2)

S04E05

Nuda v Banshee.


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (2)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Hele, já vám nevím. Na jednu stranu mě ten temnější a více atmosférický look Banshee dost baví, na tu druhou mi ovšem scenáristi lezou s každým dalším dílem kvůli jejich tvůrčím krokům čím dál více na nervy. Místo toho, aby zápletky a napjaté vztahy mezi starými známými začaly krvavě gradovat a schylovalo se k brutální řezničině, tak nám tvůrci z nepochopitelných důvodů servírují nové postavy a s nimi i dosti nedůležité podzápletky. Hlavní dějové linky se pak zastavily na místě a divák jen trpělivě čeká, kdy se to celé zase trochu více rozjede. Bylo to znát už v předchozím díle, v tom aktuálním je však situace snad ještě horší.

Z příběhového hlediska se tu tentokrát vlastně vůbec nic nestane. Lucas Hood chodí po propuštění z vězení od dveří ke dveřím a za menší pomoci sličné agentky FBI dál pátrá, Job se snaží dostat ze svých krušných psychických stavů a Kai se rozhodne zúčtovat se svými kořeny. Ve výsledku prostě nic extra a jedinou aspoň trochu zajímavější linkou zůstávají náckovské patálie a napjatý vztah mezi Calvinem a Wattsem.

Což je vlastně tak trochu paradox, protože právě charakter nekompromisního lídra nácků se tu ve výsledku ukazuje jako naprosto zbytečný. V jiné sérii by šlo zajisté o vděčnou posilu skvěle zapadající do zdejší zvrhlé a násilnické sestavy. V závěrečné řadě, která už navíc pokročila do své druhé poloviny, jde ale o zcela zbytečnou odbočku, bez níž bychom se vlastně v klidu obešli. Na druhou stranu, nebýt jeho, nestane se zde už vůbec nic. Máme tu sice několik vděčných a povedených scén v čele s rozhovorem mezi Lucasem a Jobem a jednou řetězovou fatalitou, ve výsledku se ovšem divák spíše nudí a i ta před pár epizodami svěží a temná atmosféra se mu kvůli scenáristickému přešlapování začíná zajídat.

Čtvrtá série se nám tak po slibném startu v posledních dvou epizodách zastavila na mrtvém bodě a změnila se prakticky v lákání na něco, co však pořád ne a ne přijít. Což je vzhledem k tomu, že nám do rozloučení s Lucasem Hoodem zbývají poslední tři díly, trošku problém a já už upřímně začínám mít malinko obavy. Opravdu nám tvůrci v závěrečné sezóně malinko zaspali, nebo si ta pravá jatka vážně chytře šetří až do poslední třetiny? Stále se snažím věřit v onu druhou možnost.

Diskuze (7)

S04E04

Carrie v jednom ohni


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (2)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Nikoli málo. Spíš přesně naopak. Zdá se mi totiž, že toho mají tvůrci Banshee v jeho čtvrté řadě rozjetého až příliš mnoho na to, než aby se o čtyři díly později daly všechny zásadní linie s čistým štítem uzavřít. Tak si to shrňme: sériového vraha již sice známe, podle všeho se ale ani nenachází ve městě a postavy o něm vědí velký kulový. Lucas Hood je i po letech trnem v oku Kaie Proctora, na Kaie mají pro změnu zálusk nenažraní neonacisté. Bunker řeší trable s extrémistickým bráchou a zakázanou milenkou. Job má v hlavě bordel a nejspíš brutálně podělá jednu z důležitých budoucích akcí. Carrie se touží setkat s dětmi. A do toho všeho přijíždí do Banshee nová vyšetřovatelka FBI... a vůbec není sexy, žejo.

Jak já nenávidím takové ty epizodické díly s premisou, kdy scénář na chvíli odklidí jednu z hlavních postav do pozadí! Hood stráví S04E04 - Innocent Might Be a Bit of a Stretch v chládku a náš oblíbenec tímto fasuje minimum prostoru na obrazovce. Tentokrát je to vlastně celé o tom, aby divák lépe nahlédnul za oponu proctorsko-náckovského obchodu s drogami, kterážto podzápletka nahraje do karet rozběsněné Carrie a jejím hrátkám s plamenometem. Na scénu se pak ještě vrací jeden z nejobávanějších bansheeovských zloduchů, jinak toho ale nová seriálová část zase tolik nenabídne. Prosím? Že jsme strávili téměř 10 minut s odhaleným vrahem? A co přesně tedy o něm víme kromě toho, že je posedlý satanismem?

Schyluje se k bouři, zatím ale jen neznatelně poprchává. Všichni jsou naštvaní, rozpálení doběla a neklidní, a nemají si vůbec na kom vybít zlost. Na sympatické odreagovačky se sem tam vydává jen Carrie, zbylí obyvatelé titulního městečka v sobě ale jen dusí nebezpečné emoce a čekají na jakoukoli rudou záminku. Ta může přijít zdánlivě odnikud / odevšad a dovedu si třeba docela dobře představit, jak mohla klidně dopadnout scénka s Kaiem a klíči od Lucasovy cely, kdyby do všeho nezasáhl pohotový Brock. Tohle chtějí diváci vidět, ne jen další přemíru oranžovým filtrem opilých flashbacků a Jobových kiksů. Tahle slibovaná výborná krmě už se peče nějak moc dlouho. Nic proti tvorbě atmosféry, nesmí ovšem nudit.

Rozhodně nechci být za rýpala. S04E04 se mi líbila tak jako tak, jen se obávám, že bude osm celkových epizod nedostačujícím materiálem. Nelze nevidět, že tvůrci zamýšleli čtvrtou sezónu spíše jako jeden delší film nežli rozkouskovaný seriál. Mám z nového Banshee dojem, že se v něm několik hodin buduje ucházející atmoška, jen aby se v předposlední části za tři týdny náhle všechno objasnilo a ve finále došlo na generické lámání krvavého chleba. Má-li skvadra kolem Alana Balla pod čepicí, oznámí svým fanouškům v dohledné době našláplý spin-off s Bunkerem. Mohlo by se klidně jednat o prequel. Myslím, že zdaleka nejsem sám, kdo by s podobnou (docela nevyužitou) postavou chtěl strávit mnohem více televizního času.

Diskuze (11)

S04E03

Je to doma


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (2)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Asi mi to nebudete věřit, ale ještě před dnešní epizodou jsem byl dost možná jediný fanoušek Banshee na světě, který z aktuální série doposud nebyl ani zdaleka tak nadšený, jako ze všech těch předchozích. Tak za prvé, Rebecca. Tohle bylo osobní, nezlobte se na mě, ale jo. Další věc, kterou mě scenáristé trápili, byly ty časové skoky. Letos se s nimi jakoby utrhli ze řetězu a v prvních dvou dílech jsem měl pocit, že jim je nějaká dramaturgie zcela u zadku a prostě si to tam házeli, jak se jim zachtělo. Však divák už si nějak poradí. Nelíbilo se mi to, ale je to pořád Banshee a tak jsem s napětím sledoval dál. A teď už můžu s klidem říct, že je vše opět při starém. Konečně už jsem zase nadšený. Jinými slovy, je to doma.

Job, jak zní název třetí epizody, se logicky točí především okolo postavy počítačového génia, jenž byl na konci třetí řady unesen a kterého se drsné partě z Banshee, v čele s bývalým šerifem Hoodem, nepodařilo během dvou let najít a zachránit. Původně jsem měl menší obavy ohledně toho, jak si s tou prekérní situací tvůrci poradí, přece jenom si to těmi super tajnými vládními organizacemi poměrně zkomplikovali, nakonec to ale vyřešili tím nejlepším a zároveň i nejjednodušším způsobem, který se v danou chvíli nabízel. Ne, nedává to příliš velký smysl, to ale ani nikdy nemuselo. Tady jsme v Banshee a upřímně, ty pocity, které mi podobné řešení přineslo, byly ve finále mnohem důležitější.

To ale nebylo všechno, co nám třetí epizoda nabídla. Zastavili jsme se i u Bunkera, který stále správňácky klátí manželku svého nazi bratra, taková pohodička ale nejspíš nikdy nemohla trvat věčně. Něco mi říká, že jeden z bráchů už brzy bude muset řešit velké dilema. Dále jsme se dozvěděli, že pokud máte doma pokoj navíc a v kapse pár dolarů, stačí zajet do nejbližšího bistra a spolu s koláčem si domů v pohodě odvezete i kompletně cizí buchtu. Protože proč ne. Když nad tím teď přemýšlím, vlastně se divím, že se nějaký ten sériový vrah v Banshee objevuje až teď. Vždyť je to doslova ráj pro podobné radovánky. A když už jsme u těch radovánek, s čím se doteď příliš nehnulo a k čemu mám snad jedinou výtku, je případ zesnulé Rebeccy. Naopak, spíš jsme teď udělali krok zpátky (ačkoliv to byl hezký krok a jistě přinese mnoho zábavy v další epizodě) a něco mi tak začíná říkat, že onen vrah bude s největší pravděpodobností někdo, s kým už jsme se kdysi setkali. Přece jen se blížíme k polovině série a na představení podobně důležité postavy už tvůrci prostě nemají dostatek času. Alespoň ne, pokud nám tím plánují poslat ústa k zemi. Což by sakra měli. V rámci jejich dobra.

Abych to tedy shrnul. Banshee je už i v mých očích konečně zpátky. Dočkali jsme se akce, akce, akce, kecání, překvápka, násilí, zase akce a potom dalšího překvápka. Chyběl tak vlastně jenom ten sex… počkat, ne, sex tam vlastně taky byl. Jop. Takže vše v pořádku. Příští epizoda by měla být opět nabušená, já se na ni pekelně těším a tak mi je vlastně jenom líto, nebo spíš začíná být, že tohle je doopravdy naposled. Po tomhle už Banshee nadobro zmizí a nevím jak vy, ale já si teprve teď začal uvědomovat, jak moc mi tenhle žánrový kousek bude o víkendech chybět. Co vám?

Diskuze (6)

S04E02

Pozor na psa!


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (2)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Lucas Hood je už od minulého týdne zpátky na obrazovkách a s ním i čtvrtá a zároveň poslední série Banshee, seriálu s nejvyšší hladinou testosteronu a adrenalinu široko daleko. První díl nové řady nabídnul malinko jinou atmosféru, než na jakou jsme byli u Banshee zvyklí, pár překvapivých zvratů a především smrt jedné z hlavních postav. Budu předpokládat, že jste minimálně předchozí díl viděli, takže od dalšího odstavce už následují spoilery.


Brutálně zavražděná Rebecca, ztracený nebo mrtvý Job, ošuntělý a napůl zlomený Hood, ovdovělá Carrie bojující o opatrovnictví dětí, Kai Proctor fakticky ovládající celé město z pozice starosty… to všechno přispívá k ponuřejší náladě nového Banshee. A když si navíc uvědomíme, že nejpoctivější duo strážců zákona se aktuálně skládá z bývalého nácka Bunkera a nového šerifa Brocka, jenž má na krku taky nějakou tu vraždu (pamatujete na začátek 3. řady a pomstu za Emmeta?)…

Hood se snaží pátrat po vrahovi Rebeccy, tím se ale zároveň plete pod nohy Brockovi a dostává se tak do jeho hledáčku – i když snad není oním hledaným zabijákem, zjevně toho ví víc než říká. A není potřeba se ani bát, že by ze seriálu zmizelá pohledná Lili Simmons jen kvůli skonu své postavy, divák si její přítomnosti pořád může užít ve flashbacích, jež postupně odkrývají neblahé události předcházejících měsíců.


Banshee byl vždycky násilný seriál, v závěrečné řadě ale tvůrci ještě přitlačili na pilu a servírují i pár gore momentů. Zkrátka a jednoduše, v kontextu tónu, jaký udal rozjezd čtvrté řady, teď působí střety s Rabbitem nebo indiány jako neškodné pošťuchování. Vytknul bych snad jen dějovou linku s Carrie, její hraní si na noční mstitelku bezpráví jako by vypadlo z komiksového Arrow. Každopádně se ale pořád máme hodně na co těšit, protože příště už by mělo dojít na uneseného Joba!

Diskuze (17)

S03E07

Stromy za nic nemůžou!


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

V minulém díle Banshee se žádná divácká extra sláva nekonala a spíš zamrzelo, jak se seriál pomalu začíná ohánět prachsprostými příběhovými berličkami. Hood chtěl, aby Chayton trpěl jako on, a tak se mu nožem trošku povrtal v noze, zároveň ale nechal hromotluckého indiána hloupě utéct. V nové S03E07 – You Can't Hide From the Dead je pak bohužel také jeden takový moment, nad kterým budou fanoušci kroutit hlavou. Vzhůru do kempu Genoa!

Kvarteto prvotřídních zlodějíčku se připravuje na akci jejich života. Džob to bude poměrně tvrdý a nebude při něm čas na jakékoli chyby, což je ale psychicky rozloženému Lucasovi úplně jedno. On totiž zrovna nemůže dostat Siobhan z makovice – no a? Prácičku si kvůli tomu rozhodně rozmluvit nenechá. Akci prý teď právěže potřebuje; léčba adrenalinem. Berle jako kráva je na světě. Protože hádejte, co se asi tak stane, až týmu najednou poteče do bot? Místo, aby se Hood rval, povídá si v terénu s duchem. Takhle tedy ne, Balle.

Klišoidní scénáristický fail naštěstí zachraňuje svěží experimentování s režií Grega Yaitanese. Na takhle provedenou vloupačku v bedně jen tak nenarazíte, podobný styl narace by slušel spíše hororu než akčnímu thrilleru. Na originální a hektické přepínání kamer se dá rychle zvyknout, a potom už atmosféra v Genoe jen a jen opovážlivě houstne. Bravo a brokovnicí do břicha. Banshee si sice tu dnešní facku od TVZone zaslouží, finále ale na každý pád tak jako tak semele, o tom žádná.

Mezi další nejlíbivější scény S03E07 patřila hlavně ta s rodičovskými starostmi s oprsklou Devou. Můžete si klidně stěžovat, že jsou zdejší bitky až příliš uměle vyvolávané: jsou. To jim ale nebrání v tom, aby byly našláplé až běda a prezentovaly skrze televizi asi nejvíc sexy bojovou choreografii ever. Už se to zase pere a fandové čumí. Vynervovaný Chayton si mezitím v nedaleké stáji ochočí pár koníků, majitelka ranče si s raněným rudochem pěkně užije. V příští části se podíváme na návštěvu za Cohlem a Hartem aka true detektivy z Lousiany. Jestli tu šerifovi přerostlý indián zas trapně pláchne, budu už vážně pěnit.

Diskuze (13)

S03E05

Přepadení bansheeského okrsku


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Je dobojováno! Zatím. Přidáte se i vy k totálně nadšeným výkřikům na internetu? Já teda úplně spokojený nebyl. Ultimátní bitka na policejní stanici v Banshee sice slibovala mnohé, s narůstající minutáží se z ní ale překvapivě vytrácel jakýsi vnitřní náboj – nebo chcete-li drajv – který by diváka razantněji poslal do kolen. Proč se občas vybrané postavy chovaly jako nepřemýšlející idioti, kolik se vlastně z S03E05 – Tribal dalo vytřískat emocí? A lze vůbec ryze akčnímu seriálu vyčítat béčkový scénář?

Do malé Chaytonovy pomsty rozhodně neskočíme rovnýma nohama. V pravidelných prostřizích nás tvůrci berou také do Proctorova sídla, kde jsme svědky pomalého umírání jeho prošedivělé máti. Proč přesně, to se ukáže na samotném konci epizody, pojďme se tedy nyní věnovat samotnému Přepadení 13. okrsku po cinemaxovsku. Hood s do ruda rozpáleným Indiánem se před začátkem konfliktu chtějí domluvit na určitých podmínkách vyjednávání, ale nenechte se zmást. Krev poteče tak jako tak, v těchto končinách se na žádné odpuštění nehraje. Red Bones udělají z bývalého obchodu s Cadillacy snadno kůlničku na dříví, Chayton si jde pro minimálně dvě mrtvoly: Proctorovu a Ravenovu.

Šerif-nešerif naštěstí všem suše oznámí, že "jsou v tom každý stejným dílem a nikdo se obětovávat nebude", a tak se začíná rychle plánovat. Rozmisťovat palebná síla. Schovávat se. Bránit. Dokonce i uvězněný Kai časem nafasuje zásobník, každá pomoc se najednou hodí. "Držky si rozbijem pozdějc, teď tahej za provaz!" Poctivými hláškami je epizoda vyloženě narvaná k prasknutí, a stejně tak i napínavou akcí. Zdaleka nejvíce pozornosti si však pro sebe krade nová policejní posila jménem Bunker. Tahle citlivá mlátička s haknkrajci, vytetovanými na osmdesáti procentech těla, dostala v S03E05 celkem dost prostoru, a fanoušci si ji okamžitě zamilují. Cool story, bro'!

Dlouho všechno šlape, jak má, jen ke konci se trochu moc dupe na brzdu. Z mnoha osobních svárů šlo vytřískat o něco více pěstních soubojů, zmatené pobíhání po stanici a laciné odpustky občas zavánějí scénáristickými berličkami, a také nepříčetní indiáni si venku často dávají až podezřele na čas. To aby si Hood mohl leccos vyříkat se Siobhan a Brockem... Úplné finále tudíž vypadá malinko jinak a asi i s méně/více mrtvolami, než mnozí čekali, ale budiž. Teď tu totiž máme jednoho šíleně naštvanýho týpka s odplatou v očích, Banshee měl správně odvysílat Netflix – abychom si to ksakru mohli dát jako maraton!

Diskuze (12)

S03E04

Nic pro slečinky


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Říká se pozdě, ale přece, no ne? Takže všechny fanoušky ultimátního testosteronového nářezu (protože Banshee zmáknou jen praví chlapi) poprosím, aby nám případně v diskuzi nevyčítali tento mírně zpožděný recap. Davies se zrovna v úterý večír opovážlivě nudí a má psavou, tak proč se vhodně neohlédnout za sobotou? Jdeme na to.

Pár dní uleželá epizoda S03E04 – Real Life is the Nightmare se skoro celou dobu od začátku tvářila, jako že v ní moc akce nepotkáme. Proctor se pomalu zaplétá s Brockovou blonďatou exkou (nebo je to naopak?) a přitom se stará o máti, Gordon ze sebe znovu dělá uvědomělého střízlivce, no a Hood pro změnu řeší zlodějské dospívání své čím dál krásnější dcerky. S doslovnou nudou jsme si sice nepotykali, gigantické koule všemu nicméně nasadil až kaskadérský kousek Rebeccy za volantem: sem tam seriálu klidně promineme i nějaké ty slabší CGI chvilky, hlavně když je na co koukat. A taková pěkně natočená stěžejní bouračka s táborákem, ta dokáže sakra že pohnout dějem, panstvo.

Lucas je mezitím na vážkách. Dochází mu, že by asi bylo opravdu nejlépe, kdyby milovanou Siobhan a Banshee opustil. Jenomže! Co všechno byste s kvérem v ruce osobně vyřídili vy před tím, než necháte blízké přátele napospas krvavým choutkám místního mafiánského bosse? Přiznám se, že ve scéně Hoodova náhlého výstřelu z pistole jsem u bedny šokovaně vypísknul jako náctiletá žába. Neskutečný nával adrenalinu. Vždyť skoro mohlo být po seriálu! Na takové rázné zakončení bychom asi pořádně čučeli, kulka však "naštěstí" škrábla jen ucho, bitka tudíž následuje. No a potom, před samotným závěrem, si tvůrci řekli: "Pecka, máme všechny postavy na jednom místě ve vězení a Chayton se sem jede pomstít Brockovi za mrtvýho bráchu. Co s tím? Tyvole, asi bysme měli konečně sejmout pár hlavních postav..." Tak fajn, hoši. Proč ne. Díky. Za ten podvraťáckej cliffhanger vás všichni nenávidíme!

Diskuze (13)

S03E03

Seriálová bitka roku


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (5)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

No to byl zase jednou nářez. V dnešní době kupodivu ještě pořád existují seriály, jejichž stále novější epizody si ne a ne potykat s jakoukoli scénáristicky slabší částí. Nevěříte? A dokážete snad jmenovat vyloženě podprůměrný díl Hry o trůny? Nebo Breaking Bad? Dr. House? Či kupříkladu Raye Donovana? Já vím, je to možná trochu subjektivnější pohled na věc, ale nevadí. Do síně slávy televizních show s vzestupnou kvalitou epizod se nyní zapisuje i Banshee, jehož S03E03 posílá diváky rezolutně do kolen.

Jen co za sebou v minulé části Deva zabouchla dveře taťkova skromného příbytku, vydává se Hood na nucený výlet z Banshee. Na návštěvu k němu totiž dorazil další otravný agent FBI s tváří oblíbeného seriálového herce (Denis O'Hare), který ví, že je pravý šerif Lucas už dávno pod drnem. V tu ránu se na obrazovce rozjíždí epická akce, která se zastaví až se závěrečnými titulky. O nekončící krvavé vsuvky se postarají naštvaní indiáni, chamtivá mafie ze zahraničí a nakonec i Brockova policejní banda. To nejlepší však dorazí ještě v první čtvrtině...

Na férovku si to konečně rozdají nakrklá Odettčina Nola a ochranářský Matthewův Clay bez brejliček. Vzduch krájejí tomahawky a tenké čepele skalpelů, dokonce se bude i mlátit dveřma od auta do hlavy – mimo jiné. Ke sledování jsem si před pár hodinami mimochodem udělal jídlo, což byla chyba. Než jsem se totiž stačil zakousnout do prvního sousta, namířil si to oběd po uhrančivé fight scéně rovnou zpátky do mikrovlnky. Tady se vážně nedá dělat cokoli jiného, než jen blbě čučet na telku a čekat, kdo odsud vyvázne s méně končetinami poházenými po zemi.

Dobojováno, střih, kamion. Lépe řečeno obytný přívěs kamionu, v němž si rány líže zajatý Hood. Tvůrci zde fanouškům názorně vysvětlí, co přesně znamená otřepané rčení "z louže pod okap". Protože sotva si náš hlavní hrdina myslí, že má vyhráno, zavalí jej lavina bolestivých problémů z minulosti. Je milé sledovat, jakým způsobem seriál pracuje s rozvíjející se osudovou linií jednotlivých postav. Každá minulá individuální akce začíná mít své odpovídající následky, tj. pokud někomu čórnete prachy nebo zlomíte čelist, nemůžete očekávat, že nad vším v budoucnu jen mávne rukou.

Nezastavuje se, na kecy a romantické podzápletky tentokráte není čas. Až čerstvou hodinku v karmínovém Banshee rozdýcháte, uvědomte si jedno: kde dnes byla Carrie, kam se poděli vojenští žoldáci, a co se stalo s větším prostorem pro Chaytonovo basové mručení? Safra, vždyť se nám aktuálně vyhrocený děj vlastně vůbec nikam neposunul, napětí se ale i tak dalo po celou stopáž krájet. Páni. Až se ve finále na obří sado-maso diskotéce za dva měsíce srazí všichni místní Hoodovi nepřátelé, čeká nás pravděpodobně další seriálová Rudá svatba. Nebo něco ještě mnohem horšího.

Diskuze (2)

Koukat nebo nekoukat?

Baví nás drsný šerif Lucas Hood i nadále?


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (6)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Nový seriál stanice Cinemax se s tím v úvodním díle opravdu nepáral a tvůrce Pravé krve, Alan Ball, nám naservíroval nařachanou hodinku plnou akce, násilí a slibného příběhu do budoucna. A hned na začátek mám pro vás dobrou zprávu, jelikož tvůrci vysoce nastavenou laťku zatím rozhodně nepodlézají. Seriál sice má občas výkyvy v tempu a některé postavy jsou stále malinko nevýrazné. Hlavně takový hacker/transsexuál Job je prozatím zbytečný a mimo celý příběh. Jinak ale můžeme psát jenom samou chválu, protože Banshee je stále městečko, do kterého byste zavítat nechtěli. Místní občané by vám totiž v tom lepším případě dali přes tlamu a v tom horší naservírovali vaše prsty psovi. Temná atmosféra by se dala krájet a některé scény jsou tak výtečně natočené, že je jen tak nedostanete z hlavy. Taková bitka hlavního hrdiny s boxerem patří mezi nejintenzivnější seriálové scény roku. Samotný příběh se také vyvíjí čím dál lépe a nějaké to překvapení nás dosud čekalo v každém díle. Labužnickou třešničkou na dortu je pak samotný Lucas Hood, výtečně napsaná a zahraná hlavní postava, která by bez problémů utáhla celý seriál. Ještě štěstí, že to zatím není potřeba, protože záporák Kai Proctor mu solidně šlape na paty. Z Banshee se zkrátka stalo hodně velké překvapení a jedna ze špiček letošní mid-season, kterou byste neměli minout.

Proč dát Banshee šanci:

  • Nekompromisní a temná atmosféra
  • Napínavý příběh, který nepřestává překvapovat
  • Lucas Hood 

Proč se Banshee vyhnout:

  • pokud nemáte rádi násilí a odvážné sexuální scény
  • jestli vám dosud nesednul styl Alana Balla
  • Job
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.