Už jsme si v posledních letech zvykli, že Netflix rozhodně nedává prachy jen do zámoří a snaží se tvořit hity po celém světě. Španělské La casa de papel, německé Dark či korejské Kingdom toho jsou báječným důkazem. A právě proto jsem se na jejich další kousek od německých sousedů docela těšil. Barbaři totiž v upoutávkách lákali na celkem stylovou a i dost epickou historickou řezničinu, jež by sice mohla fanoušky dějepisu zase jednou trochu naštvat, ale ostatní na druhou stranu vlastně solidně pobavit. Jenže v tomto případě bohužel zůstalo jen u marných očekávání a hezkých upoutávek.

Historický námět si přitom tvůrci vybrali náramně. Na počátku našeho letopočtu se Římská říše čím dál více rozpínala a dostávala pod stále větší tlak germánské kmeny, které už několik let žijí pod útlakem a nebezpečím nepřátelských vojáků. Avšak nové požadavky Římanů pod vedením velitele Varuse si už někteří Germáni nenechají líbit. Týká se to zejména mladého zamilovaného páru Thusneldy a Folkwina z kmene Cherusků, který se rozhodne Římanům pomstít. Jejich čin ovšem italští nepřátelé nehodlají nechat bez povšimnutí. Celou záležitost má pak na rozkaz Varuse vyřešit Arminius, syn náčelníka Cherusků, jenž byl však v dětství vzat kvůli míru jako rukojmí a stal se z něj římský voják. Na jakou stranu se ovšem nyní postaví? A dokážou Thusnelda, Folkwin a ostatní spojit dohromady znepřátelené germánské kmeny proti společnému nepříteli?

Barbaři by pak evidentně chtěli být evropským mixem Vikingů, seriálového Spartaka a sem tam si vzpomenete i na toho Gladiátora. Jenže jim to příliš nevychází. Nejen, že ten rozpočet není evidentně tak veliký, jak se v traileru zdálo, a brutální či hezky natočené akce je tu opravdu málo, ale navíc příběh diváka nestrhne ani po scenáristické stránce. Což o to, režie má celkem svižné tempo, prakticky pořád se tu něco děje a všech šest epizod vlastně uteče jako voda. Tvůrci se pak snaží lacinost a fakt, že se celý seriál odehrává jen ve třech malých táborech a okolním lese, hezky kamuflovat solidním vizuálem. Skutečnost, že scénář je nejen strašně jednoduchý, ale postupem času stále pitomější, se jim ovšem rozhodně zakrýt nepodařilo.

Místo hutné napínavé řežby plné podrazů dostáváme hlavně vlastně dosti plytké a klišovité postavy, často hodně banální dialogy, a tak prosté pletichaření, že by zde Malíček ze Hry o trůny se všemi vytřel podlahu během deseti vteřin. Z dějového hlediska pak diváka nečeká prakticky žádné překvapení a celé to v podstatě skončí tak, jak si na konci první epizody budete myslet. A aby u seriálu vydrželo i dámské publikum, nezapomene se samozřejmě ani na nějaký ten zamilovaný trojúhelník a podobné zbytečnosti, které byste v tomto materiálu rozhodně oželeli.  Ani po herecké stránce to pak není žádná sláva. Laurence Rupp má sice celkem charisma a na Jeanne Goursaud se minimálně hezky kouká, jinak tu máme však spíše nevýraznou sebranku, kdy výkony některých vedlejších charakterů připomínají skoro až ochotnické divadlo.

Jenomže určitou zábavnost (i když spíše tu na úrovni guilty pleasure) si Barbaři přeci jen drží, menší akce také nedělají tvůrcům problémy a divák se proto těší, že si výsledný dojem vylepší aspoň ve velkolepém finále při legendární bitvě v Teutoburském lese. Jenže právě zde se nejvíce ukázaly všechny neduhy seriálu a já z této sekvence dostal spíše bolehlav. Na první pohled to sice celé vypadá správně epicky, jenže neustálé nelogičnosti, náhodné objevování postav i rádoby osudovost jsou zde v takové míře, až už jsem se místy musel opravdu smát. A otevřená vrátka do další série, která již byla samozřejmě schválena, můj chichot ještě prodloužily.

Barbaři tedy bohužel nejsou zábavným a stylovým výletem do historie ani fajn jednohubkou, ale spíše banálním dílem, na něž se sice hezky kouká a velmi rychle uteče, během pár dnů si však z této netflixovské novinky nebudete pamatovat vůbec nic. A to je možná i dobře. Německá produkce totiž tentokrát opravdu zaostala za očekáváním a i přes jisté režijní řemeslo vytvořila historické béčko, jež se úspěchu svých slavnějších předchůdců asi ani nepřiblíží.