Batwoman

Batwoman

Plakát k seriálu Batwoman

Batwoman /2019

Tvůrce: Caroline Dries, Greg Berlanti

Režie:

Hrají: Ruby Rose, Javicia Leslie, Nicole Kang, Rachel Skarsten, Dougray Scott, Meagan Tandy, Elizabeth Anweis, Dakota Daulby, Brendon Zub, Camrus Johnson, Shalyn Ferdinand

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (1)

Úvod 2. řady

Výměna tváře pod kápí


Sdílet:

Samotného Batmana si Warneři šetří pro kina, resp. v současné situaci spíš pro (Nolanovými slovy) nejhorší streamovací službu. V televizi si každopádně netopýří svět musí vystačit se seriály o batmanových protivnících, o jeho komorníkovi, o jeho sestřenici a nejnověji o bezdomovkyni, která našla oblek jeho sestřenice.


Ruby Rose po konci první řady oznámila odchod z hlavní role Kate Kane alias Batwoman, prý po vzájemné dohodě s producenty, protože pro ni bylo natáčení příliš náročné. A zrovna nepomohl ani její pracovní úraz, který si vyžádal chirurgický zákrok. Tvůrcům se tady každopádně naskytlo několik východisek a oni si vybrali asi to nejhorší. Mohli seriál jednoduše ukončit, i vzhledem k nízké sledovanosti. Mohli postavu Kate přeobsadit a buď dělat jako by nic, anebo se z toho v seriálu plném doslovných výměn tváří velice jednoduše vylhat. Každopádně by jim to umožnilo pokračovat v rozjetých příběhových liniích s postavou Kate.

Tvůrci ale zvolili řešení s úplně novou postavou. A tak hned v úvodu druhé řady spadne letadlo s Kate na palubě, její tělo se nikde nenajde a zůstane pouze netopýří oblek, který v místě havárie nalezne Ryan Wilder (Javicia Leslie) – afroamerická lesbická nebo bisexuální bezdomovkyně a bývalá trestankyně. Jelikož i ona chce bojovat za spravedlnost a pomstít smrt své adoptivní matky, tak identitu Batwoman vezme bez váhání za svou.


To je z hlediska jednak scénáře a jednak zbytku obsazení docela problém, protože skoro všechny další postavy mají své místo v seriálu díky jejich vztahu ke Kate, ne k Batwoman. Navíc, jestli bylo na Batwoman  něco zajímavého, byl to střet s její šílenou sestrou a zároveň úhlavní protivnicí Alice. Toto rodinné pouto nyní odpadá.

Pokračování Batwoman by zjevně chtělo kromě problematiky sexuální identity nyní řešit ještě i sociálně-ekonomické otázky, ovšem ani zdaleka na to nemá. Takže postavy ve výsledku jen deklamují promluvy, jež snad nemohly fungovat ani na papíře. U převzaté hudby si Batwoman od mé minulé recenze polepšila a ač se mi použitý tanečně laděný pop do vkusu zrovna netrefuje, objektivně mu musím přiznat funkční drajv. Zato původní soundtrack jen opakuje tak banální hlavní motiv, že bych se styděl (přestože samozřejmě existují i jednoduché hudební motivy, jež ve správných aranžích mají velkou sílu, tohle rozhodně není ten případ). Atmosféru se pak seriál stále snaží dohánět přehnaně desaturovanými barvami.


V úvodní epizodě se seriál musí stihnout zbavit Kate, nechat zbytek postav se s tím srovnat a rychle představit novou hlavní postavu, jež působí spíš jako někdo z těch vedlejších hrdinů, kteří vždycky tak jednu řadu pomáhají Flashovi. Do toho se ještě během jediného dílu rozehraje a zase uzavře potenciálně zajímavá zápletka s padouchem s falešnou tváří, jenž se vydává za navrátivšího se Bruce Waynea. Ale alespoň tady není Ruby Rose se svým znuděným výrazem.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
3/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

Pilot

Návrat do Gothamu


Sdílet:

Zatímco v kinech řádí Phoenixův Joker a netopýří kápi se pomalu chystá navléct Robert Pattinson, televize se snaží batmanovskou značku ždímat i bez použití samotného temného rytíře. A tak jsme v posledních letech dostali seriály Gotham o mladém Jimu Gordonovi a originech záporáků, Pennyworth o mladém Alfredovi a nejnověji Batwoman o Bruceově sestřenici. Zároveň jde o první netopýří projekt odehrávající se v takzvaném arrowverse, sdíleném univerzu na CW. V jejich loňském cross-overu se už Batwoman také stihla poprvé představit (stejně jako svého času Flash), regulérní vlastní seriál jí ale začíná až teď.


Kate Kane v dětství přišla o matku a sestru, otec se jí odcizil a po vyhazovu z vojenské akademie (kvůli její sexuální orientaci) opustila Gotham a armádu si nahradila drsným výcvikem. Teď, tři roky po zmizení Batmana je město v horším stavu než kdy předtím, válcováno kriminálními gangy. Únos staré přítelkyně přiměje Kate k návratu domů, kde během snahy o její záchranu objeví Bruceovo tajemství, zrekvíruje jeho technologie i oblek a rovnou sestaví podpůrný tým ze syna Luciuse Foxe a své nevlastní sestry.

Scénář bych někdy před deseti lety asi dokázal akceptovat jako béčkovou komiksovku, byť bych mu i tak vytknul příliš mnoho berliček a hloupostí. V době současného boomu, kdy jsou kina i televize superhrdinů plné, a na výběr jsou komiksovky ambiciózní i nenáročné, temné i odlehčené, klasické i experimentální… je to, co předvádí Batwoman, opravdu málo. Postavám navíc scénář vkládá do úst jalové, klišovité dialogy a u závěrečného zvratu jsem si už chtěl jen rezignovaně povzdechnout, že „na tohle už jsem starej“.


Ruby Rose (John Wick 2, Orange is the New Black) v akčních scénách není špatná, rozhodně lepší, než byl Stephen Amell v začátcích Arrow, ale není ani skvělá a místy je vidět, že na sebe s komparzisty navzájem čekají. Na vině bude pravděpodobně spíš málo času na trénink choreografie než nedostatečné schopnosti herečky, diváka ale zajímá výsledek. Jinak Ruby Rose osciluje mezi arogantní, ale řekněme že ještě cool polohou, a vyloženě nesnesitelnou pózou s hláškami, které bolí, jako třeba trailerová: „Ten oblek [Batmanův] je dokonalý.“ – „Bude dokonalý, až padne ženě.“

Rád bych pochválil alespoň audiovizuál, ale… Původní soundtrack není špatný, u použitého písničkového soundtracku jsem ale měl neodbytný pocit, že zadání znělo: „něco jako Hozier, ale levnější“. (Nic proti Hozierovi). Zdejšímu Gothamu nechybí typická nadzemka a mrakodrapy, potud v pořádku, atmosféra se ale dohání přehnaně desaturovanými barvami a celkově vypadá pilot docela lacině (byť si nemyslím, že by byl nějak výrazně levnější, než je obvyklé). U kamery jsem nečekal žádné zázraky, ale je tak rutinní a neinvenční, že je to škoda. Přitom hrdinka v černém kostýmu s pláštěm, na střechách Gothamu, to se musí do stylových záběrů rámovat samo!


Pilotní epizoda Batwoman sice není až takové peklo, jak naznačují komiksoví fanoušci, kteří aktuálně na internetu srovnávají „obrácená“ hodnocení Jokera a Batwoman u kritiků a u diváků. Dlouho očekávaný vstup netopýří rodiny do Arrowverse je ale i tak slušným zklamáním.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
4/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.