Seriál Zpřítomnělí je dalším norským počinem, který se dostal na naše obrazovky pod záštitou HBO. Ve Skandinávii mají pro kriminální díla, ať už knihy nebo seriály, talent. Dlouho tu byl populární Most, který ovšem již skončil. Nyní se detektivové z Osla budou snažit získat naši pozornost. Pojďme se tedy podívat, jestli se detektivce okořeněné jednosměrným cestováním v čase podaří oslovit diváky.


V moři se jedné poklidné noci objeví několik záblesků. Každý záblesk přináší na břeh člověka, který vypadá velmi nepřirozeně a vesměs nemluví jazykem, kterému by někdo rozuměl. Tento záhadný jev ovšem záhy získává jasné vysvětlení. Do současné doby se nějakým způsobem dostávají lidé z minulosti. Samotný jev si nikdo neumí vysvětlit, ale následky jsou jasné: vznik vládních i nevládních organizací a integrace nových obyvatel do společnosti. Několik let po prvním příchodu se setkáváme s detektivem Larsem, jenž viděl první příchozí z minulosti, a jeho novou kolegyní Alfhildr – válečnicí z doby Vikingů.

Největší výhodou Zpřítomnělých je originální premisa. Svět, v němž se mísí moderní společnost se sociálními skupinami z různých dob historie, nabízí hodně potenciálu nejen pro osobní příběhy postav, zajímavou zápletku, ale také pro určité větší otázky. Seriál samozřejmě vyšel v klimatu, kdy je sice migrační krize v Evropě již mnohem menším tématem než několik let zpátky, ale stále je to téma, které může vyvolat vcelku živou diskuzi. Seriál se snaží prezentovat toto téma v jiném duchu, ale pointa je stejná. Osobně mi tohle nevadilo a do samotného děje se tato problematika hodí, ale jsem si jistý, že někomu může toto téma jít proti srsti, ať už bude nebo nebude s postojem tvůrců souhlasit.


Vzhledem k tomu, že norštině nerozumím zdaleka tolik jako češtině a angličtině, jsem se na polovinu dílů podíval v originále a na druhou polovinu s českým dabingem. Dabing kvalitě seriálu rozhodně neubírá, takže ať se rozhodnete pro titulky nebo dabing, tak si nemyslím, že to výrazně změní prožitek ze seriálu. Herecké výkony jsou dobré. Nikdo, kromě snad Kristy Kosonen (Alfhildr) Vás neurazí, ale ani neoslní.
 
Samotný děj začíná slibně, ale čím dále se v seriálu dostáváme, tím útržkovitější je jak hlavní děj, tak jednotlivé příběhy postav. Největší problém ale nastává ve druhé polovině série, kdy se v pozadí rozjela další dějová linka, jejíž jediným účelem je připravit půdu pro druhou sérii. Zároveň i hlavní příběh, který se rozvíjel v začátku série, prodělal několik divných zvratů, které vcelku zajímavou detektivní zápletku postavily na hlavu. A to rozhodně nemyslím v dobrém slova smyslu.


Zpřítomnělí začali jako zajímavá podívaná se silnou premisou, ale někde v půlce série začíná působit dojmem, že scenáristům nikdo nechtěl říci „Ne, tohle není dobrý nápad.“ Pokud se seriál dočká druhé řady, tak existuje šance, že se seriál vykoupí. V současném stavu ovšem budete spíše zklamáni nedotaženými dějovými linkami a ve finále budete mít mnohem více otázek, než jste měli na začátku.