Poté, co stanice CW rozšířila svůj Arrow-verse o odkoupenou Supergirl, přichází zase s další vlastní novinkou. Black Lightning si ale jede po vlastní linii a není na Flashe a spol. nijak přímo ani nepřímo napojený (alespoň zatím) a ani se neplánují cross-overy. Tvůrci se i nechali slyšet, že čtyři seriály jsou pro cross-overy maximum, kolik je únosné pro ně i pro diváky.


Jefferson Pierce alias Black Lightning dokáže ovládat elektřinu, kostým ale už dávno pověsil na hřebík a odebral se do superhrdinského důchodu, v němž se věnuje dcerám a pracuje jako ředitel místní střední školy. Vzrůstající moc místních gangů a s ní spojené násilí, jež přímo zasáhne i Jeffersonovu rodinu, jej ale nakonec donutí vzít spandex znovu na sebe.

Superhrdinských seriálů je už opravdu strašně moc a ani hodně velký fanoušek už (na rozdíl od filmů) nemůže stíhat všechno, takže je potřeba se něčím odlišit. Black Lightning se neliší zas tak moc (pořád vcelku hladce zapadá do CW katalogu), ale ve dvou aspektech přece. Zaprvé, věk a zkušenosti hlavního hrdiny. Jefferson není mladý třicátník, ale táhne mu už spíš na padesát, má dospělou a dospívající dceru a ex-manželku. Navíc už má své začátky s maskovaným potíráním zločinu dávno za sebou a jeho blízcí o všem vědí, takže odpadá jak zdlouhavý origin (časem jej očekávám stručně ve flashbacku), tak dnes již únavné tanečky okolo tajení a postupného odhalování identity lidem okolo.


Zadruhé, téměř kompletně afro-americké obsazení a rasová témata. Jenže Black Lightning je nezpracovává nijak citlivě ani zajímavě, ale buď z nedostatku invence nebo prostě záměrně to bere naprosto polopaticky. Takže zlí poldové zastavují černého muže v autě jen kvůli barvě pleti, vzdělání zachraňuje před životem kriminálníka, část herců přehrává afektovanou a uřvanou dikci a to vše za rapového doprovodu. Ne že by to tak ve skutečnosti nebylo, ale tak jak seriál ty prvky využívá to nepřináší nic nového. A nebaví mě to. I Luke Cage, přes všechny své chyby, v tomto ohledu fungoval daleko líp, a to se přitom musel poprat s něčím tak cheesy, jako je neprůstřelný černoch.


Obsazení nečítá žádné slavná jména, asi nejznámější bude „Dexterův táta“ James Remar v roli Jeffersonova mentora. Cress Williams v hlavní roli je každopádně sympaťák a ten „CW standard“ si odehrají všichni. Akce zatím moc nebylo, ale hrdinovy elektrické schopnosti rozhodně skýtají zajímavé možnosti. Ve výsledku ale Black Lightning zas tak nezaujme (koneckonců, nejspíš ani vůbec nejsme cílovka) a já bych se raději držel spíš Daredevila nebo Flashe.