Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Black Sails | 2014
csfd  imdb
tvůrce: Robert Levine, Jonathan E. Steinberg
hrají: Toby Stephens, Hannah New, Luke Arnold

Black Sails: 2. sezóna


ikona
Krasa
Podlehli jsme pirátům a servírujeme recenzi. Jaké jméno má největší překvapení roku? 

Když se řekne filmový pirát, většina z vás si představí zmalovanýho Deppa. Zženštilýho magora zubícího se z etikety minerální vody Aquila, mluvícího hlasem Jakuba Saice, pohrobka filmové série, kterou snad nikdo nemá rád. Ani já. Je nudná, nevtipná, vyčerpaná a mít Jiří Vyvadil doložené pirátské předky, pravděpodobně by svolával demonstraci proti Hollywoodu. A já bych tam býval byl přišel, na sobě papírovou podobiznu Ioana Gruffudda a transparent "SMRT PIRÁTŮM V SOUČASNÉ POPKULTUŘE".

Jenomže pak jsem viděl druhou řadu Black Sails a převléknul jsem kabát.

 

První série tohoto projektu televize Starz byla rozpačitě divná. Loňských osm hodinových epizod by se mi podařilo vtěsnat do jednoho odstavce a ještě by mi zbylo místo. Takže asi takhle: Kapitán Flint (Toby Stephens) si dělá zálusk na pořádný poklad. Jenomže je zároveň i trochu nevýrazný podivín a na své cestě mu do kapitánských záležitostí sem tam brblá jeho vlastní posádka. A když už jsou na něj naštvaní snad úplně všichni, kýžené zlato se konečně najde. Paralelně s Flintem pak koexistuje linka o pirátském přístavu Nassau, kde se o atraktivní kšeftování s lupem stará nekřehká blondýnka Eleanor Guthrie (Hannah New). Třetí housle pak třímá kapitán Charles Vane (Zach McGowan), co vypadá jako Indián, dělá drsné věci a tváří se tajemně.

Zápory první řady jsou zřejmé. Vcelku houby se v ní stane, postavy jsou vám imrvére ukradené a drama nefunguje v podstatě vůbec. Výhody? Perfektní vizuál a opravdu velmi, velmi nadprůměrné dialogy.

 

To, co se stane během první série Black Sails, by se ve dvojce odehrálo zhruba tak v jedné epizodě. Vážně jo. Zatímco první řada by snesla označení nudná, nezajímavá, odloženíhodná kvalita, dvojka se vedením příběhu, akcí a kompaktností rovná seriálové extralize. Autorům se povedl neobyčejný majstrštyk. Navázat na průměrně vystavěný příběh a povýšit ho do jiné kategorie. Markantní rozdíl je znát především v postavách. Zatímco v první sérii mě nezajímal v podstatě nikdo, na konci druhé mám hned několik oblíbenců, s kterými bych si dovedl představit vlastní spin-off. Flint se z tajemného pablba stal záhadným klaďasem, John Silver z umašťeného podržtašky postavou výrazně hýbající dějem, Vane zase dokonale vyváženou kombinací kladného a záporného hrdiny. A to jsou všechno úctyhodné proměny. Autorům se navíc nejenže podařilo vyrobit silné charaktery. Ono se jim zároveň povedlo je vyformovat tak, aby ani jedna z nich nebyla vyloženě kladná ani záporná. Žádný hodňouš Jon Snow s dojímavým obočím ve tvaru sportovního bumerangu, kterému byste měli fandit tak nějak ze zásady. Ale řada zajímavých postav, z nichž si lze vybírat.

 

Tu famózní odlišnost od průměrné první řady k výborné druhé však nesymbolizují postavy Flinta, Silvera nebo Vanea. Ti už byli přeci jen výrazní i předtím, jen jim kdosi velmi šikovný dodal potřebné sympatie. To postava Rackhama (Toby Schmitz), který by se rád stal kapitánem, ale nemá na to, ta mě v první řadě vyloženě lezla na nervy. V té druhé se však stala zcela nečekaně mojí nejoblíbenější, a scéna, kdy vyjednává se zkušenějším pirátem o dělení lupu, je pro mě DRAMATICKÝM VRCHOLEM DRUHÉ ŘADY. A tím pádem i celého dosavadního Black Sails.

 

Jona Snowa a Hru o trůny jsem v recenzi nezmínil jen tak náhodou. Podobnost konceptu, vyprávění a jistých dramatických postupů je zde víc než zřejmá. V Black Sails je namísto rodů několik různých posádek. Jedna se zkušeným kapitánem, druhá s drsným, třetí s cucákem a tak dál. Tu existují vedle sebe, tu se jejich cesty protnou. Ani u jedné z hlavních postav si nemůžete být jisti zítřkem, pátá epizoda z deseti nabídne cliffhanger, z kterého vám srdce vybuší marsejézu, a milovníci dámských prsou ve tvaru Mobyho hlavy si užijí zatraceně detailních obrázků. Black Sails je ale zaprvé mnohem přímočařejší než Hra o trůny, zadruhé v něm v podstatě neexistuje prvoplánový antagonista. A to je dobře. Dobro a zlo si tak může divák rozlišit zcela sám. Osvěžující změna.

Zápory z první řady jsou tak najednou skoro všechny fuč. Z nezáživných postav jsou postavy záživné, z nefunkčního dramatu drama funkční. A až na zhruba dva tak trochu povinné povídací díly, které spíše natahují desetidílnou stopáž než že by jí posouvaly, je děj poctivě vyplněn akcí. Finále odkazuje na Butche Cassidyho a Sundance Kida, námořní bitvy jsou vzrušující a přehledné. Z kvalit prvního dílu zůstaly i dialogy s minimem vaty, bez hloubavých přílepků ála Temný případ i zbytečného testosteronu.

 

Před plnou palbou (sakra, tenhle recenzentský obrat zní u pirátského projektu fakt superdobře) brání druhé řadě Black Sails dvě mršky. Seriál je místy méně přehledný než bych si byl přál. A může zato lehce zbrklá práce střihu. Tak třeba... Sledujeme Rackhama, kterak v Nassau verbuje posádku. Střih. Pět minut se věnujeme Flintovi. Další střih a Rackham už pluje po moři. No a na konci epizody už si to zase šine do bordelu. Tvůrci si občas pletou vypravování lodě s automobilem. Hned vyjedou a hned se zase vrátí. Je mi jasné, že se jedná o povinnou zkratku a že se nikdo nechce dívat, jak se posádka dva dny připravuje na vyplutí. Přesto je to tak nějak moc okaté a parádní atmosféře to aspoň u mě ubíralo body.

 

No a druhým nedostatkem jsou ženské postavy. Zatímco snad všechny mužské charaktery se od minula zlepšily, Eleanor Guthrie a další hrstka žen v mužských šatech jsou stále tak trochu na odstřel. Prostě to v sobě nemají. A když scénu ovládnou jen ony, vybírá si Black Sails své slabší minuty.

 

Ani jeden ze záporů ale není tak markantní, abych druhou řadu Black Sails nedoporučil všemi deseti devíti. Za tak masivní pokrok od nanejvýš "šedesátkové" první série by si těch zbylých deset procent projekt snad i slepě zasloužil. Touhle desítkou nových dílů totiž Black Sails nejenže vystupuje z vlastního stínu, ale překonává i to nejlepší z adorovaných Vikings. Hned několik výrazných sympatických hrdinů, nebanální děj, atraktivní lokace a tenze. A vy budete chtít víc. Víc pirátských zkazek. Víc amputací nohou. Víc světa, ve kterém by Deppův Sparrow nepřežil ani jeden den. Víc Black Sails.

A dvě letenky na Bahamy, prosím pěkně.

Děkuju.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar9/10

Krasa

Black Sails: 1. řada


ikona
Dr.Z
Má cenu se vydat s piráty za pokladem? 

Black Sails mají být prequelem ke slavné Stevensonově knize Ostrov pokladů, ve které se mladý Jim Hawkins dostane na loď spolu s prohnaným Johnem Silverem a oba mají jediný cíl: poklad nechvalně proslulého kapitána Flinta. Tento příběh dobře známe ať už z knihy nebo z mnoha adaptací. Co se však dělo předtím, než se z kapitána Flinta stal věhlasný pirát a než se zmocnil obrovského pokladu? Tak tuhle otázku si položili i u STARZ a rozhodli se na ni odpovědět v podobě osmidílné série Black Sails. Podle prvních ukázek nás tenhle projekt zaujal – přece jen těch pirátských seriálů zase tolik nemáme. Otázka teď zní, jestli máme po první řadě ještě chuť pouštět se s piráty do dalších dobrodružství.

Robert Levine a Jonathan E. Steinberg (spolu psali Jericho a Human Target) se pokusili skloubit fikční svět Roberta Stevensona spolu se skutečnými piráty, kteří začátkem osmnáctého století sídlili na Bahamách, přepadali obchodní lodě a celkově si dělali, co se jim zachtělo. Do tohoto mixu ještě přihodili pár svých výtvorů a voilà, máme Black Sails. Tak snadné to ale není. Křížení reálných a romantických pirátských problémů se příliš nesnese. Zatímco skuteční piráti (Charles Vane, Calico Jack a Anne Bonny) se plahočí na ostrově, snaží se získat peníze skrze místní bordel, případně soupeří o vedení celého pirátského útočiště. Ti knižní, Kapitán Flint a John Silver (to opravdu nepřišel na casting nikdo jiný?), se honí za pokladem. No, honí je silné slovo, spíše se za ním vydali vycházkovým tempem. Black Sails je případem adaptace, kdy realita je daleko zajímavější, napínavější a dramatičtější, než fikce. Charles Vane sice v mnoha ohledech patří k těm lepším postavám v seriálu, ale mohlo to být ještě o fous lepší. Skutečný Vane byl hajzl první třídy, mučil zajatce, popravoval námořníky, kteří se mu vzdali a okrádal svoji posádku. A tak by se dalo pokračovat i u ostatních.

Piráti v Black Sails by prostě udělali líp, kdyby méně kecali a více šermovali nebo se stříleli, prostě dělali to, co piráti obvykle dělají, když nejsou v bezvědomí a nemají krev zředěnou rumem. Občas to totiž vypadalo, že se nacházíme v Dallasu a tamní prominenti spolu soupeří pomocí prázdných a stupidních dialogů, které nikoho nezajímají, o to, kdo si bude hrát na místním písečku. Tvůrci se nás tím snaží přesvědčit, že Nassau bylo centrem pirátů, že bez tohoto přístavu by nepřežili a kdo jej ovládá, je ten úplně největší pirát a může si diktovat, co se mu zlíbí. Těžko tomu však lze uvěřit, když jediné, co z Nassau vidíme je hospoda, bordel, nějaká ta ulice a až ve druhé půlce seriálu zjistíme, že se tam nachází i obrovská pevnost, která je pro celé dění naprosto klíčová. Nassau skutečně na začátku 18. století bylo centrem všech pirátů, vytvořili si tam takový vlastní stát, což se samozřejmě nelíbilo Velké Británii a po pár letech pirátské vlády chtěli nad ním opět převzít kontrolu. Stanici STARZ se povedlo ze zajímavého kousku historie udělat upovídanou telenovelu.

Úvodní epizoda sice nalákala na líbivé akční scény, pár zajímavých postav a více méně uvěřitelné pirátské prostředí, ale následující díly dokázaly nejednoho diváka odradit. Nudné dialogy, zbytečně dlouhý pobyt na ostrově, natahovaná honba za stránkou z lodního deníku, to je jen krátký výčet nešvarů, jimiž Black Sails trpí. Není to ale úplná katastrofa. Objeví se i světlé momenty. Hned, jak se piráti dostanou na moře, celý seriál dostává grády, na lodi a na moři najednou vše funguje. Jakmile začnou vzduchem svištět šavle, vzduch se naplní spáleným střelným prachem a do lodí se zahlodávají dělové koule, Black Sails mají vše, co si divák může přát. Potěší i dobře zpracovaný souboj na lodích, kdy je třeba postupovat palubu po palubě a obsazení lodi tak není žádná sranda. Je proto škoda, že jen polovina dílů stojí skutečně za zhlédnutí a ta druhá je jen bezvýznamnou výplní, která sice rozvíjí jakýsi hlubší příběh, konkrétně třeba u kapitána Flinta, ale ve skutečnosti jen plýtvá divákovým časem.

Black Sails rozhodně není třeba házet do koše. Ta kvalita tam bezpochyby je. Bohužel se k ní divák musí prokousat. Ne každý na to má chuť, ne každý na to má čas, to je jasné. Osm dílů není moc, proto zamrzí, že se tvůrci seriálu rozhodli přidělený čas vyplnit stupidními vedlejšími zápletkami a z kapitána Flinta udělali rozpolcenou postavu, kdy na jedné straně je to docela sympaťák a máte chuť mu fandit, jakmile se ale otočíte, zabije každého, kdo mu stojí v cestě a je jedno, jak velcí jste s ním byli kámoši. Takhle by to prosím pěkně nešlo. S piráty se setkáme i příští rok, druhou sérii (tentokrát desetidílnou) už mají jistou. Snad se tvůrci z chyb poučí. Je škoda si z pirátského seriálu udělat lacinou konverzačku. Jinak si musíme počkat na Crossbones s Johnem Malkovichem.

P.S. Palec nahoru za skvělou znělku.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar5/10

Dr.Z

Black Sails: Pilot


ikona
Dr.Z
Má cenu koukat na piráty stanice STARZ? Nebo by bylo lepší je pověsit na ráhno? 

TVZone vám přináší exkluzivní svědectví z placu Black Sails: Michael Bay se do natáčení prý opravdu obul. Nechal si postavit masivní lodě, vybavil je obrovskými děly a všechno to okořenil několika soudky střelného prachu. Z toho nám vznikla úvodní akční sekvence, ve které to svištělo dělovými koulemi, šavle krájely maso nebohých námořníků a piráti byli ve svém živlu. Štábu se tahle Bayova vize nového seriálu pod vlajkou se zkříženými hnáty zřejmě moc nezamlouvala, tak radši našeho milého Míšu sbalili a poslali na nějakou přednášku, zřejmě od Samsungu. A pokračovali v úplně jiném stylu.

Jestli to takhle opravdu proběhlo, se asi nikdy nedozvíme, ale úvodní epizoda Black Sails tak opravdu působila. Neskutečně našlápnutý začátek ukázal, co můžeme od novinky stanice STARZ očekávat, škoda jen, že takhle vysoko nastavené tempo nevydrželo o něco déle. Nebo aspoň nepokračovalo v pozdější fázi epizody. Jakmile totiž zakotvíme s našimi piráty u Baham, dostáváme konverzačku, nutno podotknout politického střihu, protože kapitán si potřebuje odhlasovat prodloužený pobyt ve funkci, nemá dostatek hlasů, a tak to vypadá, že bude muset předat klíčky ke kormidlu někomu jinému. Jak se totiž ukazuje, piráti nemají rádi, když se málo loupí a drancuje a když mají prázdné peněženky. Kapitán Flint má však jiné plány, než přepadat obyčejné obchodní lodičky,má zálusk na poklad, o kterém se nikomu z jeho posádky ani nesnilo. Cesta k němu bude ale hodně klikatá.

Black Sails dávají všem postavám dostatečný prostor, aby se nám pořádně ukázaly, na můj vkus až příliš. Zbytečně moc času trávíme tlacháním ve městě pirátů a v místním bordelu a zbytečně moc dlouho jedná kapitán Flint s obchodníkem Guthriem. Pokud jste se však těšili na intriky, zradu a zabodávání dýk do zad, budete mít na co koukat. Black Sails do budoucna slibují zamotané vztahy, zradu, chamtivost a další nejen pirátské vlastnosti. Doufejme však, že nezůstaneme jen u toho, že se také dostane na nějaké ty námořní bitvy, depku na moři a další zpochybňování kapitánovy autority. Navíc to vypadá, že poklad nehledá sám, takže můžeme očekávat i nějaký ten závod, v němž nebude nouze o různé sviňárny.

Zatím největší problém však mám s obsazením. Zatímco Flint (Toby Stephens) je bezkonkurenční jedničkou a celé to táhne, ze zbytku posádky už tak nadšený nejsem. Nejen to, že třeba takový John Silver hraje místo první ligy přebor, ale někteří herci mi do rolí vůbec nesedí a i samotné postavy na mě nepůsobí příliš... ehm... pirátsky. Možná až příliš očekávám nějaké ty archetypy, které známe z filmů, ale rozhodně bych byl radši, kdyby to tady nevypadalo tak nažehleně a jak v reklamě na zubní pastu. Tenhle můj rozpačitý dojem ke konci zachraňuje výborná výměna názorů mezi kapitánem a jeho vyzyvatelem. Navíc musím uznat, že i když mě samotný první díl zas až tolik do kolen nedostal, v rámci osmidílné série bude působit daleko lépe a je vidět, že se jedná pouze o úvod a takové nekopnutí celého děje. To nejlepší tak teprve přijde. Už tenhle díl místy dokázal, že jsou tvůrci schopni skvělé pirátské podívané.

Verdikt

avatar7/10

Dr.Z


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    Moranius

  • avatar7/10

    verbst

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace