Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bloodline | 2015
csfd  imdb
tvůrce: Todd A. Kessler, Glenn Kessler, Daniel Zelman
režie: Johan Renck, Adam Bernstein, Alex Graves
hrají: Kyle Chandler, Indigo, Jacinda Barrett, Norbert Leo Butz, Linda Cardellini, Ben Mendelsohn, Sissy Spacek, Claire Bronson, Jeff Chase, Katie Finneran, Steven Pasquale, Chloë Sevigny, Sam Shepard, Waleed Zuaiter, Jackie Pitts, Jamie McShane, Hunter Denoyell

Bloodline: 3. řada


ikona
do_Od
Temné rodinné drama od Netflixu je u konce, má cenu konečně Bloodline dát šanci? 

Ani nevíte, jak je v dnešní době smutné, když nějaký seriál sledujete sami. A to obzvlášť v případě, když je to seriál, u kterého jde celkem dobře řešit jak jednotlivé postavy, tak i zápletky, jejich rozuzlení a hlavně morální dopady. Bloodline je přesně tímhle seriálem. Záštita Netflixu, hvězdné obsazení, chytrá zápletka a atraktivní prostředí, to všechno jsou atributy, které by za jiných okolností vedly zcela určitě k hitu. A přesto, Bloodline se hitem tady ani v zahraničí nikdy nestal. Proč? Vim já... Jediné, co můžu, je se ještě jednou naposled za seriálem ohlédnout a zhodnotit, jak se v té závěrěčné sezóně zvládli tvůrci poprat s tím peklem, které na nás před třemi lety vybalili.

Odepsat rodinu Rayuburnových kvůli počátečnímu hajpu mého kolegy Daviese a následné zklamané reakci z toho, že vás pilot ale zase tolik nebavil, by byla jednoduše škoda. Seriál má pomalý rozjezd, v závěru je ale jako uragán, který naprosto využije veškerých základů, které předtím první série budovala. V zásadě šlo o to, že Danny (Ben Mendelsohn) byl odjakživa černou ovcí rodiny. Nebo to o něm alespoň všichni tvrdili. John (Kyle Chandler), jeho bratr a hlavní postava seriálu vám pak několikrát zopakuje, že on a jeho rodina nejsou špatní lidé. Udělali jenom pár špatných věcí. Ta nejhoreší? Bratrovražda. Celé je to ale ještě kapku složitější, poněvadž John lže nejen sám sobe, ale i divákovi. Oni totiž opravdu jsou špatní. Všichni do jednoho. Pointou je, že zatímco vás budou přesvědčovat o opaku, vy skrz ně musíte prohlédnout a udělat si vlastní závěr.

Jestli se nechytáte, nevadí. Shrnovat dále děj všech tří řad by nemělo cenu, přesunu se tedy rovnou k té letošní a vezmu to polopaticky. Potom, co John zabil Dannyho a Johnův policejní partner mu začínal být na stopě se Kevinovi, třetímu ze čtyř prokletých sourozenců (tou poslední je Meg, kterou hraje Linda Cardellinni) v zoufalém okamžiku podařilo detektiva zabít. A protože Kevin je bezpáteřní sráč, bylo opět na Johnovi, aby celý průser vyřešil. Samozřejmě se to nepovedlo, nebo alespoň ne podle jeho představ. Kevin skončil postřelený, na místo dorazila policie a Meg, která s mrtvým detektivem měla v minulosti seriózní vztah, pro jistotu zdrhla (a změnila si identitu, to jen abyste si udělali obrázek o tom, jak strašně to s ní zamávalo) a během třetí řady se už tolik neobjevovala. 

Třetí řada je tak víceméně o soudním procesu s člověkem, na kterého tu vraždu Rayburnovi shodili (auč), vypořádáním se s vlastním svědomím (John ho má, Kevin ne) a konečně i krutou minulostí (maminka Rayburnová o smrti dcery, smrti syna, třech zbylých zkažených dětech a jak se sem vlastně všichni dostali). Zároveň se drží tón i zhasnuté slunce ze druhé série, takže je vše o řád depresivnější, než tomu bylo kdysi během první řady. Je to jasný záměr, akorát zatímco ve druhé řadě působil tenhle krok dost neohrabaně, letos to ději konečně odpovídá, tudíž jsem s tím neměl vlastně žádný problém. S čím jsem naopak problém měl, bylo pár navrativších se postav ze dvojky, jako Nolan (Dannyho syn) nebo Ozzy (Dannyho kámoš), které mě od začátku nebavily a ani během třetí, jinak o dva řády lepší sérii, tomu nebylo jinak.

Povedlo se však řešení morálních dilemat i vměstnání jedné drogové podzápletky, která příjemně orámovala celý děj a díky ní to alespoň trochu vypadá, že si všichni odnesli, co si zasloužili. Na druhou stranu rozhodně nečekejte nějaký klasický závěr podle učebnice. Finále je překvapivě překvapivé, hlavně ale docela emotivní. Nicméně nedá mi to, abych nezmínil ještě jednu věc. A to bezkonkurenčně nejvíc mindfuckovou epizodu, jakou jsem letos zatím viděl.

Devátý díl je tak kompletně utržený ze řetězu, že se na to nechytají ani letošní Leftovers. Možná Twin Peaks, tam je to ale úplně jiný druh ujetosti. Tohle hraničilo spíš s takovou tou klasickou obavou, kdy je děj tak strašně komplikovaný, že se tvůrci vysvobodí starým dobrým "byl to jenom sen." Jasně, málokdy na tohle vykoupení dojde, Bloodline vás ale v deváté epizodě třetí řady tak strašně vykoupe v představách, co je, a co není skutečné, že z toho budete orosení ještě den poté. A je hrozně fajn, že tahle probírající epizoda přišla těsně před finále, o to tvrdší ten dopad na konci totiž možná byl.

Abych to tedy uzavřel. Nenápadné drama o jedné nešťastné rodině plné zlých, ukřivděných lidí dopadlo v rámci možností skvěle. Tempo během třetí řady bylo vyvážené, děj odsýpal bez zbytečných průtahů, tvůrci se nebáli přitvrdit a konec byl více než uspokojivý. Na Bloodline tak rozhodně budu vzpomínat v dobrém, byť nepovedená druhá řada seriál málem pohřbila a bez Mendelsohna už to později nebylo ono. Ve finále to za to všechno stojí. Berte, nebo nechte bejt.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Bloodline: 2. řada


ikona
do_Od
Rodina Rayburnů se ocitá pod útokem. Dokáže z toho John, Kevin a Meg vybruslit? A mělo by vás to vůbec zajímat? 

S tímhle seriálem je to těžké. Mě osobně první sezóna bavila. A to až do takové míry, kdy jsem později litoval, že jsem jí neviděl dřív a nemohl tak poslat do mé osobní seriálové TOPky za rok 2015. Na druhou stranu ale plně chápu ty, kterým pomalu plynoucí seriál, ve kterém navíc ještě dopředu víte jak skončí, příliš nesedl. Jediné, na čem se oba tyhle tábory shodly tak bylo obsazení. Především tedy herecké kombo Mendelsohn a Chandler. Tihle dva to svými charismatickými projevy táhli hrozně nahoru a doteď se marně snažím vzpomenout, kdy naposledy jsem v seriálu sledoval takhle silné herecké výkony. Jenže konec dopadl tak jak dopadl a s oznámením druhé řady přišly logické pochyby o tom, jestli seriál může nadále fungovat i bez jedné z jeho hlavních hvězd. Kéž by to ale byl jediný problém, který nakonec druhou řadu Bloodline provázel…

Děj začíná přesně v momentě, kdy končí třináctá část (jak jednotlivé epizody Netflix označuje), tedy příchodem Dannyho utajovaného syna Nolana. Jinde se mezitím John a zbytek místního policejního oddělení snaží uzavřít případ pašování drog, ze kterého správně podezřívá místního mafiána, Wayna Lowryho. Na jeho krk zároveň připadá i vražda Dannyho, kterak to John na konci předchozí řady naplánoval. Jenže to nevěděl, že Danny nahrál jistou kazetu, na které se přiznává hned k celé řádce věcí a kterou později osobně předal již zmíněnému Lowrymu, se kterým spolupracoval a který se tak stal jeho pojistkou proti Johnovi a zbytku rodiny. Vydírání může začít.

Aby toho nebylo málo, Johnovi byla nabídnuta pozice šerifa. Aby jí získal, musí ale vyhrát volby a zde přichází na scénu nová postava aktuálního šerifa Aguierra, hraného Davidem Zayasem (Dexter). Ten se samozřejmě svého postu nebude chtít jen tak vzdát a tak využije svého úřadu k tomu, aby vyšetřování vraždy Johnova bratra jen tak neskončilo. Mezitím je Meg donucena vrátit se z New Yorku, protože John potřebuje pomoc nejen s kampaní, ale také jejich posledním živým sourozencem, Kevinem. Ten se stane závislý na drogách (které Danny pašoval) a nadělá tak mnohem víc chaosu, než užitku. Eh, a proč vás těmihle detaily vlastně nudím?

Protože abyste plně pochopili moje rozhořčení, musíte nejprve pochopit tu nudu. Ano, druhá série je opět pomalá, tentokrát už jí ale chybí ten punc neokoukanosti jedničky. Je to to samé, akorát horší, s více točením se v kruhu a bohužel, méně Mendelsohnem. Jistě, tvůrci si našli způsob, jak postavu do seriálu na pár míst vrátit. Dočkáme se tak několika flashbacků a pár málo scén, kdy sedí s Chandlerem v autě a hraje si na jeho svědomí. Jeho scény pořád patří k tomu nejlepšímu, jenže jich je málo a pod tíhou ostatních tak nějak zapadají a vytrácejí se.

Seriál navíc nikdy nedupne na plyn, nikdy vás nedonutí zbystřit smysly, naladit se a připravit se na něco opravdu dechberoucího, byť neakčního, ale aspoň dramaticky vygradovaného. Takový moment zkrátka nepřijde. Druhá řada byla zkrácena na pouhých deset epizod a teprve v té desáté divák dostane pocit, že se události konečně někam hnuly. Než se ale naděje, vše bohužel skončí nemastným, neslaným cliffhangerem, který vypadá, jakoby se někdo snažil napodobit úderný závěr jedničky, ale už to zkrátka tak dobře nefunguje. Oprava. Nefunguje to vůbec.

Nakonec tedy velké zklamání, kterému nesluší ani binge-watching, ani sledování jednotlivých částí s odstupem (vyzkoušeno obojí). Vlastně nebýt toho, že jsem se na seriál tak těšil, šel bych s hodnocením ještě níž. Obzvlášť tragická se ukázala postava Dannyho syna, který fungoval jako pojítko mezi Dannyho minulostí a tím, co ho dovedlo k návratu domů v prvě řadě. Tahle linka byla ale tak zoufale nevýrazná po celý deset částí a představitel Nolana tak otravný, že ani tenhle nápad nemůžu scenáristům pochválit. K tomu ještě nevyužitá postava bývalého kamaráda Dannyho a cholerického kriminálníka Ozzyho (John Leguizamo), který se pokouší rodinu vydírat, ale všechno vyplyne tak nějak do ztracena a máte prostě průser po všech stránkách. Jo, jisté kvality si to zachovalo. Věci jako atmosféra občas slunné, jindy pochmurné Floridy, vynikající Kyle Chandler, stále dokonalá úvodní znělka nebo překrásná Linda Cardellini v roli Meg. Dívalo se na to hezky. Jenže po takměř výborné první řadě jsem holt čekal podstatně víc. Místo toho přišla jen mírná bolest hlavy a hlavně... hlavně ta nuda.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

do_Od

Bloodline: 1. sezóna


ikona
Davies182
Ještě před Daredevilem představil Netflix seriálovou událost jara, ne-li roku. Dramatická povinnost!  

Ben Mendelsohn. Moc dobře si to jméno zapamatujte, abyste pak v srpnu zmateně nekoukali, kdopak "neznámý" si to z pódia odnáší zlatavou sošku Emmy. Že jste doteď o dramatickém Bloodline vůbec neslyšeli? Výborně. Tím lépe pro vás. Netflixovské seriálové zjevení totiž příjemně šokuje nejen tím, že si díky němu užijete jedny z nejlepších televizních hereckých výkonů současnosti – na to je celá jeho mysteriózní zápletka až příliš dokonale rozvrstvená. A sakra... právě jsem vykecal první spoiler! Nebo ne? 

To se má tak. Splácávání recenze k Bloodline je – vzato kolem a kolem – šíleně nezáviděníhodná prácička. Ale zkusit se to musí. Kloudné převyprávění ústředního děje lze přeci jen vždycky nějakým způsobem sepsat bez jeho širšího vyzrazování, takže vzhůru do toho. Čím přesně Netflix vytřel (ještě před očekávaným Daredevilem!) seriálovým fajnšmekrům zrak?

Rayburnovi jsou víceméně šťastná rodina z jižní Floridy, jejíž podnikavá hlava tu před lety rozjela lukrativní byznys v podobě hotýlku na malebné pláži. Stačilo nakoupit pozemek, překecat budoucí ženu ke slanému, vlhkému životu v subtropickém podnebném pásu, a bylo vymalováno. Turisté si hotel pochvalují i po padesáti letech od jeho založení, celá rodinka bydlí blízko sebe v okolních domcích a všichni se mají báječně... Jo? Houby s voctem. Rayburnovic v sobě dusí tolik rodinných křivd a skrývají tolik ošklivých tajemství, až se z toho divákovi dělá blivno.

Ben Mendelsohn chce Emmy!Na plánovanou oslavu totiž přijíždí černá ovce rodiny, nejstarší synátor Danny (Mendelsohn). A pohřbené rány osudu začínají rázem vylézat na povrch – znovu krvácet, hnisat a ne a ne se zahojit. Zanedbaného rebela se sklony k nezávaznému hýření životem z jakéhosi důvodu nejvíce nenávidí jeho vlastní otec Robert (Sam Shepard), ani mezi ostatními třemi sourozenci ovšem Danny není zrovna v oblibě. Jen máma Sally (Sissy Spacek) své šedivějící dítko bezmezně miluje a přeje si, aby s nimi ve floridském městečku zůstalo napořád. Chyba č. 1. Ta největší.

Proč je Daniel vůči svému okolí tak nevrlý? Jo takhle – nese si s sebou fyzický handicap z minulosti. Co přesně sleduje mladší brácha Johny (Kyle Chandler) tím, že tahá famílii neustále z problémů a mírní nekonečné hádky? Aha, je to místní policista! A proč je nejmladším sourozencům Kevinovi a Meg pořád všechno tak nějak jedno? Inu, moc si toho totiž nepamatují a je to jejich účinná defenzíva proti tomu, aby si náhle vzpomněli. Na co? Už jste dávno měli přestat číst a začít pátrat na vlastní pěst – a to je vlastně jen zlomek celého třináctihodinového filmu, zhruba tak první dvě, tři epizody.

Za sebe bohužel nemohu potvrdit, jak Bloodline (ne)funguje jako story na několikatýdenní pokračování – sejmul jsem jej totiž na jedno dovolenkové posezení. Co nicméně napsat mohu, je, že seriál značně trpí "syndromem pilotu Pozůstalých" v tom smyslu, že jeho úvodní zmatečná hodinka spolehlivě odradí spoustu natěšenců. U Netflixu přitom víme, jak moc rádi tu s jejich tvorbou běhají na dlouhou zážitkovou trať, a že se kolikrát vyplatí, vzít si v práci dva dny volna a sjet např. novou řadu House of Cards na jeden zátah. Překvapí tudíž někoho, že je to úplně stejné i s Bloodline? První část je malé wtf, má divnou atmosféru a dozvíte se z ní velký kulový. Zkusili jste si ale někdy pustit pět minut z libovolného celovečeráku? Efekt by byl stejný.

Tenhle seriálový čas rozhodně chcete investovat. Bloodline je sice z největší části tíživé rodinné drama plné "prestigeovských" flashbacků, flashforwardů a tajemných scénáristických hrátek s divákem, najde se tu ale i místo pro poutavější šlamastyku, než je pouhé hádání se u stolu v kuchyni. Díváte se pozorně? Klidně i toho Nolana sem propašuji. Za každý další odstavec, který k show napíši, mám strašnou chuť si nafackovat – přesto musím v neposlední řadě vyzdvihnout také výbornou práci s různými hollywoodskými žánry. Přijde i horor?

Seriál se nebojí experimentovat se žánryMyslete na to, že je John Rayburn svědomitý polda. A v práci bude poměrně často. V Netflixu nakoukali nejznámější a nejlépe hodnocené seriály posledních let, půjčili si z každé pecky něco a výsledné mozaice vtiskli vlastní autentickou tvář. Je tu tím pádem trocha z True Detective (Lousiana!), malinko z The Affair (vztahy), sem tam Breaking Bad (hrátky s kamerou) i dalších zbožňovaných perel. Kromě komedie, sci-fi a fantasy očekávejte vskutku neočekávaný uragán snad všech ostatních narativních prvků, které nepřestanou chytat za srdce. Dannyho průsery dokáží vyčerpat, a stejně se během nich culíte blahem.

Tečka. Musím. Nepočítám-li epesní Hatfields & McCoys, vysloužilo si ode mě Bloodline na TVZone zatím nejdelší přechválenou recenzi. A to jsem se ani nestačil rozepsat o onom strhujícím hereckém divadle, jehož atmosféra z obrazovky sálá už od prvního voice-overu Kylea Chandlera. Je zřejmé, že parádní drama stojí zejména na solidních výkonech těch zúčastněných celebrit, které mu na place vdechují život. Povedlo se to i v tomto případě. Nezkoumejte nadšené výkřiky na Facebooku, nechoďte na IMDb a nečtěte spoileroidní recenze. Zabarikádujte se na třináct hodin v obýváku. Až z něj po úsměvném twistu ke druhé řadě vylezete, bude z vás úplně jiný člověk. Vlastně divák. Are You watching closely?

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar10/10

Davies182

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace