Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Broadchurch | 2013
csfd  imdb
tvůrce: Chris Chibnall
režie: James Strong, Euros Lyn
hrají: David Tennant, Olivia Colman, Jodie Whittaker, Andrew Buchan, Vicky McClure, Arthur Darvill, David Bradley

Broadchurch: 3. sezóna


ikona
Spooner
Jak se s diváky nakonec rozloučila britská kriminální pecka s Davidem Tennantem? 

Dát si od času poctivý seriálový maratón a sjet najednou hned několik řad jedné televizní pecky je prostě príma. Obzvlášť, když se jedná o detektivní pecku a hit Broadchurch, jehož první dvě řady se s přehledem řadí mezi to nejlepší, co z britských ostrovů v tomto žánru za poslední dekádu přišlo. O to jsem se ostatně sám přesvědčil v uplynulých dnech. Člověku při takovém několikadenním nakoukávání dojde, jak první dvě řady i přes svou žánrovou odlišnost (detektivka vs. soudní drama) díky scénáři a vývoji postav skvěle pasují dohromady. Jenže takový maratónek má i jednu nevýhodu. Slabiny té horší sezóny při něm vidí divák mnohem znatelněji než při týdenním koukání. A to je bohužel i případ nedávno ukončené třetí řady, jež osudy postav z přímořského městečka nadobro uzavírá. Ta sice stále není špatná, do kvalit předchozích zářezů tomu však přeci jen něco chybí.

 

Od soudního procesu a událostí druhé řady už uběhlo pár let a detektivní dvojice Ellie Miller a Alec Hardy, jenž se do městečka vrátil se svou pubertální dcerou, má na stole další zapeklitý případ. Byla zde totiž brutálně znásilněna padesátiletá Trish, která si navíc z oné noci toho příliš nepamatuje. A jak už to tak bývá, případ se několikrát zkomplikuje, podezřelých s motivem je až nečekaně mnoho a celý případ otřese tamní komunitou. Na scénu se navíc vrací i Beth, která nyní pomáhá sexuálně napadeným ženám a dostane na starost právě Trish. Její manžel Mark se ovšem ani po letech nedokázal vyrovnat s Dannyho smrtí a jsou si čím dál vzdálenější. Podaří se jim zachránit rodinu? A zvládnou Ellie s Alecem dopadnout sexuálního násilníka?

 

Po detektivní stránce si pak ani napotřetí není na co stěžovat. Scenáristé nám opět servírují skvěle vystavěný případ, jenž vás díky pečlivé scenáristické práci drží v napětí až do závěrečné, už tradičně emočně vypjaté, epizody. Seriálu svědčí tvůrčí odklon od vražd k sexuálnímu útoku a líbil se mi také fakt, že scénář nechává až do posledního dílu ve hře všechny podezřelé a nevylučuje je postupně, jak je v žánru zvykem. Někomu může tento styl připadat trochu zmatený či ne úplně funkční, mě naopak přišel oproti minulým sériím a jiným seriálům osvěžující a držel mě v té správné nejistotě. Z hlediska případů si tak scénář stále drží svůj vysoký nadstandard. 

Jenže i přes lákavou kriminální zápletku jsem se většinu času nemohl zbavit dojmu, že scenáristé už vlastně nemají moc co vyprávět, a to zejména z hlediska hlavních charakterů. Jejich osobním linkám totiž není věnováno tolik prostoru, jak jsme byli doposud zvyklí a ve většině z nich (Ellie a problémy se synem, Alec a dcera) seriál vlastně klouže jen tak po povrchu a podzápletky tím zůstanou většinou nevyužité. Někteří staří známí tu pak byli vyloženě navíc a takový kněz či protřelá šéfredaktorka se udrželi v seriálu snad jen kvůli závěrečnému dojemnému loučení. Jinak totiž není v jejich životě moc o čem vyprávět.

 

To se ostatně týká i rodiny Latimerových, jejichž linka měla být upřímně ukončena po výtečném závěru druhé série. Nejen, že u nich bylo vše podstatné už řečeno, ale vyrovnávání se s úmrtím syna i v třetí sezóně mi přijde už malinko natahované a vlastně i scenáristicky líné. Chápu, že tvůrci chtěli v posledních sérii zkrátka završit osudy všech starých známých a ukázat nám, jak všechny oblíbené postavy žijí. V tomto podání tu ovšem mnohé linky opravdu působí tak trochu navíc. Což je škoda, protože po režijní, a zejména herecké stránce, se zde pořád hraje ta nejvyšší britská seriálová liga. Hlavně hlavní dvojice David Tennant a Olivií Colman se svou parádní chemií mi bude hodně chybět.

 

Poslední série Broadchurch tedy stále předvádí poctivý seriálový nadprůměr se silným a fungujícím případem. I přesto jsem se nemohl zbavit pocitu, že jde vlastně tak trochu u nastavovanou kaši, bez níž bychom se po bezchybném závěru druhé sezóny obešli. Hlavní charaktery, kromě manželů Latimerových, se nikam neposunou, nic zásadnějšího či vyhrocenějšího se zde neudálo, a také po emoční stránce jde o výrazně chladnější řadu. Skoro jakoby se autorům do třetí série už vlastně ani nechtělo. Po řemeslné stránce si ale není nač stěžovat a tvůrci se se svým dílem nakonec rozloučí se ctí a vám i přes všechny zápory dojde, že vám zdejší obyvatelé budou vlastně hodně chybět. Není to zkrátka dokonalé, kdyby se však takto důstojně rozloučil s diváky každý seriál, rozhodně bychom se nezlobili.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Broadchurch: 2. sezóna


ikona
Krasa
Jak se nám líbilo pokračování nejsledovanějšího seriálu z ostrovů? A co na to David Tennant? 

První řada Broadchurch byla skvělá. Měla uvěřitelný kriminální případ, kompaktní děj, hromadu hmatatelných emocí, balík podezřelých a inteligenci. Prostě to, co autoři ve Velké Británii umí tak šarmantně prodávat. Jenomže co se stalo. V Anglii se z osmidílného projektu stal nehorázný hit. Fanatičtí diváci, americký remake, ceny BAFTA, měšce s librami, alkohol, prostitutky a tak dál. Původně jednorázový projekt televize ITV tak náhle... pokračuje. Well?

 

Děj první řady Broadchurch se v osmém díle uzavřel jak pochva sestry boromejky. Alec Hardy (David Tennant) a Ellie Miller (Olivia Colman) dopadli vraha, poprali se s emocemi, objali se a rozloučili. Ahoj a zas někdy. A autoři překvapivě nespálili mosty. Naopak. Vzali do hrsti atmosféru tragédie z jedničky a vrhli diváka do soudní síně. Co může znít na první dobrou jako vysloveně blbá myšlenka a cachtání se v septiku, je ve výsledku tím nejlepším možným řešením. Vždyť si vezměte jak to chodí v jiných seriálech. Detektivové najdou vraha, zajdou si do hospody a konec. Broadchurch tak poměrně nezvykle přidává k rubu i líc. Což je svěží jako prase.

 

Toto tvůrčí rozhodnutí znamená dvě věci. Zaprvé, druhou sérii Broadchurch si neužijete, pokud jste neviděli tu první. Ba vlastně ani v případě, že jste ji viděli a většinu z ní zapomněli. Postav je halda, v jednom kuse na sebe vrhají vyčítavé pohledy a nikdo nic nevysvětlí. Kdo spal s kým, proč se spolu ti dva nebaví a tak podobně. Zadruhé, čistokrevná kriminálka se svými obvyklostmi se tentokrát nekoná. Zhruba polovinu stopáže totiž tvoří soudní drama. A ne jen tak ledajaké. Je to patrně nejlepší soudní drama, které jsem kdy v televizi sledoval.

Anglosaské právo se svými parukami, soudní síň s obžalovaným ve skleněné vitríně, moderní budova a slzy. Žádný hahaha Ivo Jahelka s kytarou. Autorům se navíc povedlo něco obdivuhodného. Vytvořit postavy dvou právniček na opačných stranách barikády, které si seriál ukradnou téměř samy pro sebe. Vděčnější roli má obhajující Marianne Jean-Baptiste, která cupuje v první řadě vyřešený případ jako buldok. Charlotte Rampling (jinak taky dr. Vogelová z poslední řady Dextera), právnické eso na penzi, jí pak zdatně kontruje. Kdykoli se tak Broadchuch odehrává v soudní síni, a tyto dvě ženy se chopí kormidla, je seriál ve svém nejlepším rozmaru. Silný, dusný, zatraceně emocionální. A vy dostanete záchvěvy chtíče vidět s těmito právničkami samostatný seroš.

 

Paralelně s těmito "dozvuky" první řady však řeší Colmanová s Tennantem nový kriminální případ. Případ, který vedle soudního masakru působí jako chudý příbuzný. Ne snad, že by zmizení a vražda dvou mladých děvčat byla blbě vymyšlená. Naopak. Poslední epizoda, v níž se tradičně rozkrývají karty, je vlastně velmi věrohodná a zápletkou uspokojí podobně jako loni The Missing. Jenomže vedle soudu je kriminálnímu případu poněkud těsno. Autoři se zkrátka měli včas rozhodnout. Risknout to, a v druhé řadě se zaměřit pouze na soudní líčení. Anebo konzervativně zamést první sérii pod koberec a řešit nový případ. Tenhle kompromis je tak nějak příliš... ehm, naňahňaný. A milovníci tradiční kriminálky budou zklamaní.

 

Je vlastně zvláštní, jak je druhá řada Broadchurch odlišná od té první. Její tvůrce, Chris Chibnall, výrazně slevil na uvěřitelnosti. Zatímco v první sérii jsem si říkal, že "takhle nějak by se to celé ve skutečnosti mohlo stát", scénář druhé řady je divácky výrazně vděčnější. Ať už jde o vyloženě filmově natočený soudní proces, i o poněkud zkratkovitější, akční řešení kriminálního případu. Filmovost je ale znát i v technickém ohledu. Kamera je skvělá a už dlouho jsem neviděl tak perfektně nasnímaný seriál z ostrovů. Od minula obrovský pokrok.

Za mě tedy ano. Navázat na tak definitivně ukončený projekt, jako byla první řada Broadchurch, chtělo odvahu i notnou dávku štěstí. Minule bylo lépe, avšak ani letos to nedopadlo vůbec špatně. Půda se navíc udusala, staré křivdy zřejmě definitivně zmizly a do třetí sezóny tak autoři i postavy půjdou s čistými štíty. A já se těším. A se mnou i celá Anglie.

Verdikt

avatar7/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    verbst

Broadchurch: Recenze 1. série


ikona
Krasa
Zchlaďte si parné léto mrazivou detektivkou z Velké Británie. Jaká je první řada Broadchurch? 

Britská televizní série. Zvláštní dikce, perfektní herecké výkony a zatraceně silné emoce, podávané jakoby s odstupem. Ostrované jsou v současné době v ohromné dramatické formě. Nedávno jsme se rozplývali kupříkladu nad senzačním The Fall, zapůsobilo na nás i historické Ripper Street nebo špionážní The Hour. Osmidílný Broadchurch, vytvořený pro televizi ITV, výtečnou formu britských tvůrců pouze potvrzuje. Sebevědomě se vrhá do žánru dramatické kriminálky, v němž v současnosti dominují především Seveřané, a výsledkem je koncepčně jednoduchý a zatraceně napínavý projekt bez hluchých míst. Čím se seriálu Broadchurch podařilo na jaře pobláznit Velkou Británii a proč se Američané sápou po jeho remaku?

 

Alec Hardy přijíždí do městečka Broadchurch, aby přijal uvolněné místo detektiv inspektora místní policejní jednotky. Toto zaměstnání dostává na úkor seržantky Ellie Miller, která na rozdíl od Hardyho v městečku dlouhé roky bydlí. Tato dvojice se však musí velmi rychle naučit společně spolupracovat, jelikož je na pláži u Broadchurch nalezena mrtvola jedenáctiletého Dannyho Latimera. Je zbytečné se v příběhu nadále pitvat, spíše si nastolíme základní dramatický mustr. Máme zde zavražděné dítě z městečka, kde se každý zná s každým a od začátku je divákovi jasné, že se mezi tou haldou postav skrývá vrah. Seržantka Miller obyvatele Broadchurch zná, neurotický a nevrlý Hardy nikoliv. A navíc se tihle dva nemůžou vzájemně vystát, jen tak mimochodem.

 

Broadchurch je velmi hodnotný především díky spolupráci s divákem. Zatímco třeba v The Killing byly neustále představovány nové postavy, na něž postupně padalo podezření, zde nám jsou odhaleny veškeré charaktery v úvodních dvou dílech. Divák Broadchurch tak může přemýšlet společně s oběma ústředními policisty a tipovat si tak „svého vraha“. To, že se seriál drží v předem stanovených hranicích, je velice příjemné a výrazně tento fakt stimuluje celkové napětí. Vztah s divákem je finálně podpořen i odhalením pachatele, k němuž Hardy a Miller nepotřebují žádné exaktní policejní metody.

 

Seriál se honosí unikátní atmosférou malého městečka, nad nímž dominuje ohromný skalní útes. Autoři tak nemusí vyvolávat emoce počasím. Nepotřebují déšť anebo sníh, aby bylo jejich story působivé a chladivé. K úspěchu jim stačí vynikající herecké výkony všech zúčastněných, z nichž vyzařuje téměř hmatatelná nejistota a vzájemná nedůvěra. Tvůrcům se v tomto ohledu podařilo téměř u každého potenciálního podezřelého vyvážit světlé a stinné stránky. Fanatici do detektivek zřejmě uloví vraha pár epizod před závěrečným coming-outem, ale absence nějakého příliš okatého twistu je v případě Broadchurch spíše výhodou.

 

Navzdory širokému počtu postav splňují škatulku hlavních rolí oba přední detektivové. Hardyho hraje televizním divákům známý David Tennant, který předvádí úspornou a civilní kreaci nesympaťáka. Komplexnější roli a objektivně lepší výkon zde podává Olivia Colman alias seržantka Miller. Možná je to i hereččiným netradičním a přitom tak obyčejným zjevem, že je v Broadchurch právě ona tou zajímavější z ústředního dua. Ač se již objevila v řadě televizních i filmových projektů, je pro mě po zhlédnutí této série příjemným objevem.

 

Poklonu věnuji tvůrcům televize ITV, že se jim podařilo dobře nastavit stopáž na padnoucích osm sotva padesátiminutových epizod. Broadchurch tak výtečně graduje a navzdory řadě vedlejších příběhů (Hardyho minulost a zdravotní problémy, manželství Latimerových, Jackův někdejší trest) postrádá vatu. Americké přepisy dánských detektivek dovedu pochopit z důvodů jazykových bariér. Rozhodnutí stanice Fox vytvořit pro sezónu 2014/2015 vlastní verzi Broadchurch – seriálu v angličtině – však nikoliv. Nebo vlastně ano. Broadchurch je prostě natolik dobrý, že si jej chce Amerika přivlastnit i navzdory řečovému souladu. Ostatně, lepší doporučení k vyzkoušení právě této série snad ani neexistuje. Určitě zkuste!

Verdikt

avatar9/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    vimanzen

  • avatar9/10

    marsiii

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace