Castle Rock patřil bezpochyby mezi nejočekávanější a nejzáhadnější novinky tohoto roku. Díky zatraceně povedené kampani jsme totiž o seriálu nevěděli do poslední chvíle z dějového hlediska téměř nic. Jen to, že tajemný kousek bude vycházet ze světa knížek Stephena Kinga a zavede nás do jeho tajuplného městečka Castle Rock. Jenže všichni víme, že s televizními “kingovkami“ to bývá ošemetné. Zatímco v některých případech se jedná o pecku či hit (Mr. Mercedes, 11.22.63), jindy jsou seriály na motivy jeho děl totálně k smíchu (Mlha, Pod kupolí). Na jakou stranu barikády se tedy nakonec nejspíš podívá Castle Rock? Úvodní tři díly napovídají, že tentokrát by mohli být autorovi fanoušci hodně spokojeni.

 

Podíváme se tedy do titulního městečka, které je plné hříchu a dějí se v něm hodně podivné věci. Ty seriálové pak nezačnou nikde jinde než v samotné věznici Shawshank. Tamní nová ředitelka totiž přijde na to, že v uzavřené části věznice byl několik let zavřený tajemný vězeň, jenž nemluví, nemá jméno a neexistují žádné stopy jeho existence. Ví se pouze, že ho zde držel bývalý ředitel věznice Dale Lacy, jenž však nedávno spáchal sebevraždu. Vedení proto musí začít řešit, co je tajemný muž vůbec zač a co s ním budou dělat dále. Na místo navíc přijíždí právník Henry Deaver, který chce muži pomoci. Deaver sice v Castle Rock vyrostl, ale nemá na něj zrovna nejlepší vzpomínky. Lidé ho totiž podezřívají z toho, že v dětství zabil svého adoptivního otce. On sám si ovšem děsivé události z tehdejší doby příliš nepamatuje. Co se tehdy skutečně stalo? Proč chce Deaver panu záhadnému pomoci? A proč se kolem vězně začínají dít hodně divné věci? Ano, otázek je zde opravdu hodně.

 

Asi bych měl ihned přiznat, že nejsem zrovna velký čtenář Kingových knížek a nepostřehnu tak jistě všechny odkazy či hrátky s autorovým světem. Jenže na tom novinka z produkční dílny J. J. Abramse naštěstí nestojí. Odkazů je zde samozřejmě požehnaně (a to jsem jich určitě hodně nepostřehl), seriál na nich ovšem rozhodně nestojí a jde spíš hezký bonus pro skalní příznivce. Hlavní je zde příběh, který by si měli užít “obyčejní“ diváci. Tvůrci si berou z Kingových knížek to nejlepší a variují jeho atributy i styl vyprávění do tajemných zápletek plných otázek a podivností, na něž budete chtít hned po úvodních dílech znát odpověď. A scenáristé umí tyto záhady servírovat opravdu parádně. Pomáhají si samozřejmě i hezky načrtnutými postavami, kdy každá z nich skrývá nějaké to velké tajemství, i šikovně využívanými flashbacky, jež pomalu poodhalují jednotlivé dílky skládačky.  

Start tajuplné dějové linky tak funguje na jedničku a výrazně mu pomáhá i skvělá režie, jež zejména v pilotu také skvěle pracuje s Kingovými atributy a předkládá nám hodně atmosférickou, a v některých scénách i dosti hororovou, podívanou. Mrazivá atmosféra by se dala krájet a pocit, že do tohoto města byste přijet nechtěli, zde funguje na maximum. Je proto škoda, že režie vsadila možná na až příliš pomalé tempo a je místy až moc chladná a divácky odtažitá. Postavy tak, i přes skvělé herecké obsazení, zatím nepřirostou divákovi příliš k srdci. A tempo je zejména v druhém a třetím díle už tak pomalé, že tím trpí už i samotná atmosféra. I zde ovšem samozřejmě nalezneme slušnou řádku mrazivých výjevů.

 

Seznámení s městečkem Castle Rock by tak mělo potěšit nejen fanoušky Stephena Kinga, ale i nečtenáře, kteří znají jen jeho hrané adaptace. Režie má možná své chyby a zejména na těch emocích by se mohlo malinko přidat. Jinak nám ale internetové Hulu dosud naděluje řemeslně sebejistou podívanou plnou záhad, skvělých herců a hrátek se spisovatelovým světem, jenž by vám měl vykouzlit nejeden spokojený úsměv na tváři. Sakra, vždyť už jenom ten návrat do Shawshanku mi udělal zatracenou radost! Karty jsou zkrátka rozdány skvěle, otázek je mnoho a my budeme doufat, že scenáristé dokáží všechny své trumfy naplno využít.