Červený Trpaslík

Red Dwarf

Plakát k seriálu Červený Trpaslík

Červený Trpaslík /1988-1999

Režie: Rob Grant, Doug Naylor...

Hrají: Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Robert Llewellyn, Norman Lovett, Chloë Annett

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

S11E02

Kocourova hodina dějepisu.


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (1)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak tohle si necháme líbit. Už minulý úvod jedenácté řady nám napověděl, že oblíbená vesmírná banda se rozhodně nevrátila jen tak z povinnosti či z laciného ždímání slavné značky, ale bude chtít opět servírovat tu starou dobrou zábavu, jak jsme od tvůrců legendárního britcomu zvyklí. Ano, hrálo se sice trošku na jistotu a bez většího překvapení, i přesto musel tento návrat potěšit každého správného fanouška. A vypadá to navíc, že se jednalo jen o umírněný rozjezd. Druhá epizoda totiž vrací Červeného Trpaslíka zpátky v té nejnahláškovanější formě!

 

Nová epizoda Samsara tak jasně ukazuje, co patřilo vždy mezi hlavní devízy této britské partičky. A to svižné, kulometné a malinko šílené dialogy plné břišní svaly odrovnávajících momentů. A těch si v tomto dílu užijete opravdu požehnaně. Vděčných a výtečně vypointovaných rozhovorů je tu plná řada, hláška střídá hlášku a některé slovní výměny vám opravdu připomenou Trpaslíka v jeho nejlepších letech. A to, ať už jde o Listera s Rimmerem hrající Monopoly, nebo Kocoura se svým vyprávěním o Archimédovi. Po humorné stránce je to zkrátka vypiplaný kousek, jenž musí od srdce potěšit snad všechny fanoušky.

Po příběhové stránce to ale bohužel taková výhra není a skoro by se dalo říct, že nic slabšího už scenáristé ani vymyslet nemohli. Záhada vymřelé titulní lodi tu společně s nudnými flashbacky je vlastně za trošku zbytečnou vatu a nucené lepidlo, které má všechny ty třeskutě vtipné scénky držet pohromadě. Na nějaké šílené zápletky, jež by nás dostaly do kolen, tak můžeme pořád zapomenout.

 

Na druhou stranu, pokud nám to tvůrci budou vynahrazovat tak výtečnou oddychovou zábavu, v níž si uvolněná herecká sestavička  upřímně užívá každou proceděnou větu, těžko se na ně můžeme zlobit. Stejně jako snadno přejdeme fakt, že Craig Charles opravdu až příliš zestárl, a při některých klasických Listerových grimasách už vypadá malinko nepatřičně. Červený Trpaslík se totiž dostává zpátky do formy a pro své příznivce si připravil opravdu zábavný dárek. Začíná to vypadat, že tohle čtyřleté čekání opravdu stálo za to.

Diskuze (2)

S11E01

Tak trochu jiná prohibice.


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (5)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Už jsou konečně zase tady! Trvalo to sice nečekaně dlouhé čtyři roky od předešlé desáté řady, než ústřední herecká sestava a tvůrčí tým sladili své diáře a dali zase hlavy dohromady, nyní nám ale konečně začínají servírovat jedenáctou řadu legendárního Červeného Trpaslíka. Už jejích comeback v podobě desáté sezóny pak dal velmi dobře najevo, že čtveřice Lister, Rimmer, Kocour a Kryton je pořád v hodně slušné formě. Dá se ovšem to samé říct i o napjatě očekávané jedenácté řadě?

 

Naši staří známí se tentokrát dostanou do potyčky se lstivými replikanty, kteří mají v plánu zotročit si lidstvo. Lister a spol. se proto vydávají za nimi do víru času a docestují do alternativních 50. let ve Spojených státech. Ty vypadají na první pohled tak, jak je všichni známe. Ve skutečnosti zde ale už pevnou rukou vládnou právě replikanti, jež zavedli prohibici na veškeré moderní technologie. Kryton a Rimmer tak mají v této době tak trochu útrum. Naší partě tak nezbývá nic jiného ,než se přidat k vědátorskému odboji a zničit díky tomu autoritativní režim.

 
A nutno říct, že návrat slavného britcomu zklame asi málokoho. Mezi hlavním kvartetem to pořád neuvěřitelně funguje, celá epizoda má velmi svižný spád a o trefné hlášky, nápady či odkazy na minulá dobrodružství zde není nouze. Tvůrci si pak stále zachovávají svůj typický feeling a také alternativní padesátky jsou tu vzhledem k možnostem velmi fajn. U Trpaslíka se zkrátka ani na začátek jedenácté štace nudit nebudete. Na druhou stranu se však divák nemůže zbavit dojmu, že to mohlo být celé ještě o nějaký ten chloupek lepší. Celá zápletka i prostředí padesátých let se pak dalo vytěžit o dost více.  Některé gagy a hlášky už jsou navíc dost předvídatelné a dílu chybí ona lehkost předchozích řad či odvaha posouvat děj až do těch největších šíleností.

 

Epizoda s názvem Twentica zkrátka jede spíše na neutrál, který nemá věrného fanouška moc čím překvapit. To sice v případě legendárního kousku pořád znamená mírně nadprůměrnou zábavu, na nářezový úvod předešlé série či nejlepší léta seriálu se však tento přídavek bohužel nechytá. I přes mírnou sázku na jistotu je ovšem skvělé vidět Rimmera a spol. zase spolu. Když se ale v následujících týdnech malinko více utrhnou ze řetězu, zlobit se rozhodně nebudeme. 

Diskuze (1)

Epizoda 3: Lemons

Vzhůru do prvního století!


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (8)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Poprvé to mohlo být nadšením, podruhé náhoda, ale když se povede třetí epizoda, je jasné, že všichni moc dobře vědí, co dělají a jsou rozjetí na sto procent. Červený trpaslík ani tentokrát nezklamává a potvrzuje, že na fanoušky vymodlený návrat si stálo za to počkat.

 

I teď tvůrci trochu čerpají ze starých dílů a pokud netušíte, že prostřední jméno Arnolda J. Rimmera je Jidáš (i když si říká Jonatán), tak vám to bude rychle připomenuto, stejně jako jeho členství v jedné trošku neobvyklé církvi. A proč se řeší náboženství? Jednoduše proto, že díky stroji času od firmy IKEA, který si s pomocí imbusu a šroubováku můžete doma postavit za tři hodiny (což švédsky znamená týden) putuje čtveřice do prvního století a projde půl světa, aby sehnala citrony.

Neřešme teď proč, ale když se člověk pohybuje v roce 23 n.l. po Asii, je slušná šance, že narazí na jednu dlouhovlasou celebritu. Ano, do Trpaslíka dorazil Ježíš! Víc prozrazovat nebudeme, ale vězte, že paradoxy spojené s cestováním časem tu jsou scenáristicky velmi slušně ošetřené a samozřejmě neskutečně vtipné.

 

Samozřejmě pořád se pohybujeme v britcomu, na který tvůrci neměli moc peněz, takže rok 23 vypadá jako les, respektive jako jedno prťavé tržitě kdesi v Indii. Ježíš je sympaťák, Rimmer se na setkání s ním těší víc jak kluci z Big Bang Theory na nový Star Trek a ta dvacetiminutovka opět uběhne sakra rychle. Je to jasné, tenhle návrat se povedl a i když všichni herci vypadají na padesát (protože jim padesát je), pořád kopou první komediální televizní ligu. Snad jim to vydrží až o konce.

P. S.: Jak se daří ostatním komediálním seriálům můžete zjistit v našem sitcomovém výběru!

Diskuze (0)

Epizoda 2: Fathers and Suns

Trpaslík na to pořád má


Sdílet:

Hodnocení čtenářů: (9)
Moje hodnocení:

Hodnotit můžete až po přihlášení.

Tak minule to evidentně náhoda nebyla. Červený trpaslík se snad skutečně vrátil ve formě, v jaké si ho pamatujeme. Ovšem druhá epizoda aktuální série potvrzuje, že se bude tentokrát cílit opravdu hlavně na fanoušky. Vychází totiž z faktu, který je všem fandům dobře známý, ale většina normálních diváků by nejspíš mohla začít být nervózní, když by zjistili, s jakými zápletkami Trpaslík operuje. Zkrátka a dobře, pokud víte, že Dave Lister je svým vlastním otcem, jste v pohodě. Pokud ne, tak se s tím smiřte a vězte, že je i matkou dvojčat. Neřešme teď kdy, proč a hlavně jak, prostě to tak je.

 

Děj druhého dílu se motá okolo Davea Listera, jenž zjistil, jak lze jednoduše poslat svému tatíkovi - tudíž sobě - překvapivé přání ke Dni otců. Jednoduše napíše něco pěkného a pak se zlije jako dobytek a všechno zapomene. Tentokrát to ovšem dopadlo trošku jinak a "táta" Lister hodlá ze "syna" Listera vychovat pořádného chlapa a člověka, který nebude jen celý den hrát mizerně na kytaru a dolovat si bordel z pupíku. Zkrátka člověka, jenž nedopadne jako jeho otec. Ztrácíte se? Tak si k tomu připočtěte umělou inteligenci, jež dokáže simulovat vaše vlastní rozhovory, takže se nemusíte s nikým bavit, a dokáže opravit loď dokonale podle schopností posádky, Červenému trpaslíkovi tudíž logicky hrozí zničení. Zkrátka další obyčejný den ve vesmíru.

 

Ve středu dění je tentokrát z pochopitelných důvodů Dave Lister a minimálně jeho debata se sebou samým dává vzpomenout na nejlepší momenty celého seriálu. Craig Charles tu navíc potvrzuje, že je i celkem schopný herec a dokáže ustát scenáristické šílenosti bez větších problémů. Všichni ostatní tu teď hrají spíš druhé housle a zápletka s umělou inteligencí působí občas malinko navíc, ale pořád tu máme dost fórů, šíleností a hlášek na to, aby mohl být fanda seriálu vděčný za to, že se tahle parta vrátila. Minulý díl měl možná trošku větší odpich, ovšem i tahle epizoda bez problémů zadupává do země nepříliš povedenou minisérii Zpátky na zem a potvrzuje, že herci i ostatní tvůrci jsou pořád ve skvělé formě.

P. S.: Jak se daří ostatním komediálním seriálům můžete zjistit v našem sitcomovém výběru!

© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.