Chicago Fire

Chicago Fire

Plakát k seriálu Chicago Fire

Chicago Fire /2012

Tvůrce: Michael Brandt, Derek Haas

Režie: Jeffrey Nachmanoff

Hrají: Jesse Spencer, Lauren German, Taylor Kinney, Eamonn Walker, Monica Raymund, Charlie Barnett, David Eigenberg

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (5)

2. sezóna

Po hlavě do plamenů!


Sdílet:

O Chicago Fire ze stáje NBC už jsem toho napsal dost a dost. Mám ale neodbytný pocit, že na hrdinné hasiče se z návštěvníků TVZone přesto pravidelně dívají maximálně tak dva tucty lidí. A to je prostě málo, tihle borci si promakanější mediální masáž zaslouží. Aktuálně to má v nejhořlavějším městě na planetě za sebou již druhá řada, tenhle článek s hodnotící číslovkou na konci potom berte spíše jako náš poslední, ultimátní doporučovací vykřičník. Chcete to bezpodmínečně vidět! Proč?

Důvod první: okusování nehtů je ošklivý zlozvyk, během sledování Chicago Fire se jej ale rozhodně neodnaučíte. Scénáristé opisovali od tvrdé školy jménem život a divákovi záhy dojde, že tady se na statistikách mrtvol rozhodně šetřit nebude. Napínavý výjezd hasičského vozu či sanitky (nebo obojího) tak pokaždé automaticky znamená, že nemáte nejmenší šajnu o tom, co se kde zase semlelo, a jak to celé dopadne. Slz, krve a vyhřezlých lidských orgánů je tu asi tak desetkrát více než v akčním nářezu Vikings. Pro představu.

Důvod druhý: Jesse Spencer již definitivně není doktorem Robertem Chasem, nýbrž požárníkem Matthewem Caseym. Sleduji Chicago Fire druhým rokem, před ním jsem měl poctivě nakoukáno všem osm sezón zbožňovaného Dr. House. A otrkaného doktůrka již v Jessem zdaleka nevidím, Matt je nyní přímo ukázkovým bojovníkem s plameny. Lepší známka vytříbeného herectví, než totální odevzdání se nové, uvěřitelné roli, neexistuje. Vsadím se, že sympatický herec spí s hasičákem pod polštářem.

Na množství explicitních krvavých záběrů se nechytají ani VikingsDůvod třetí: otravná charakterní duplikace bere roha. Štve vás, kdykoliv se v rámci jediné TV show či filmu setkáváte s povrchními postavami přes kopírák? Fajn. Na téhle stanici slouží výjimečné panoptikum originálních gerojů, podobnou smrští různorodých lidských vlastností neoperuje snad ani nejsledovanější mexická telenovela. Máme tu bravurně napsaného dobráka od kosti, frajera, stydlína, držgešli, všiváka, sobce, zmatkáře, přísňáka, mentora, neználka, prudiče a tak dále. Nejen díky tomu dialogy šlapou, a i když se možná často tématicky (ach, ta láska) opakují, nikdy nenudí.

Důvod čtvrtý: možná jste si všimli, že hasiči nafasovali hodně povedený spin-off s výmluvným názvem Chicago PD. Ten je zcela překvapivě o městských policistech, a přestože se pilotní dvojdíl moc nepovedl kvůli hrůzným hereckým výkonům, etablovaly se časem strhující šerifské historky do kriminálního překvapení zimy. Taková popcornovější náhražka za The Wire. Poldové si prostě časem ujasnili, čím vlastně chtějí být (více již brzy v separátní recenzi 1. řady), oba dramatické světy se teď v náhodných čtyřicetiminutovkách pravidelně protínají a spolupracují spolu. Postřelil vás člen gangu? Nechte se ošetřit Severidem a pošlete na lumpy detektiva Voighta, nejlépe s odpovídajícím mezi-cliffhangerem. Funguje to!

S málokterými seriálovými postavami jsem se za poslední dobu sžil tak hluboce, jako s těmi z chicagského předměstí. Všimli jste si tudíž správně, že se v jednotlivých pochvalných bodech nevyskytovala jedna jediná výtka: Davies182 je totiž až po uši zamilovaný do smrtících televizních plamenů, což tuto atypickou recenzi činí silně neobjektivní. Ale přesto pravdomluvnou! Dokonce už i tu růžovou knihovnu zde vidím jako součást promyšleného, emocemi nabitého děje. Bude třetí řada ještě větší náhul? Desítku si zatím opatrně šetřím...

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
9/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

Úvod 2. řady

Žháři a sukničkáři, třeste se!


Sdílet:

Start čerstvé sezóny hasičů z šedivého Chicaga sledovalo téměř devět milionů párů očí. Dalo se čekat, že si drsný Severide spolu s dobráckým Caseym přes prázdniny získají nové fanoušky; NBC si šťastně mne ruce. Jenomže teprve až koláče sledovanosti, ukrojené z příští epizody, ukáží, zdali si televizní příběhy z požárnické kroniky doopravdy divácky přilepšily. Chicago Fire je každopádně zpět - jak je na tom po pauze seriál s kvalitou vyprávění?

V prvé řadě je značně úsměvné, za jaké situace se s celým týmem našich hrdinů po čtyřměsíční odmlce opět setkáváme. Jedná se pochopitelně o shledání u atmosférického výjezdu k požáru, kdy se k sobě všichni zúčastnění bez výjimky chovají, jako by se dlouhé týdny neviděli. Srdečné pozdravy, dlouhé pohledy do očí, významná pomrkávání... Vypadá to, že i samotná stanice 51-ky byla během divákovy absence u bedny liduprázdná, a až teď se v ní zase dějí velké věci. Snad mi kromě změny ročního období nic neuniklo.

Také láska je tu stále s námi. Předtím, než se směle vrhneme do žlutorudých plamenů, nám tak tvůrci servírují pokračování růžové knihovny, jejíž cliffhanger dokázal v květnu zamávat s nejedním dívčím srdéčkem. Severide a lesbická Shay si v restauraci vyříkávají, jak to tedy (ne)bude s jejich plánovaných dítkem, jelikož napoprvé to tak úplně nevyšlo. U Kellyho dveří se tenkrát navíc zčistajasna objevila bejvalka s pěkně rostlým bříškem, veškeré plány se náhle sesypaly jako domeček z karet. Až sama Shay potom musí kamaráda upozornit na fakt, že má Renne mít vlastně už dávno "odnošeno", a něco tu zřejmě nehraje.

Potud stále klasika aneb žádné velké změny. Komu zamilovaní protagonisté nesedí a osobní vztahy hrdinů (na úkor akce) jsou mu lhostejné, bude během stopáže i nadále několikrát otráveně zívat. Stále to totiž vypadá jako učebnicový příklad seriálu, který se rovnoměrně snaží odvděčit jak mužům, lačnícím po "krvavé" akci, tak ženám, toužícím po žhavých polibcích. Jenomže už to prostě tak nešlape, romance má alespoň v mých očích za následek jakousi mírně po(s)tupující dehonestaci hasičského/záchranářského povolání. Není to jen o jizvách na těle, nýbrž i na duši.

Tihle hasiči zoufale potřebují zajímavější nosný příběhNemám srdce z kamene. Také ti, co riskují své životy v rozpálených budovách, mají jistě plno trablů a prokousávají se dennodenními strastmi i radostmi života - rozumím. Když ale dokáží Gabriellina starost o Mattovu psychiku nebo Severidovo nekonečné zírání na fotku Sarah Shahi narušit celkový dojem z jinak napínavé show, je něco zle. Přitom bych však ironicky klidně a rád uvítal např. prodloužení linie s provozovaným barem, načež ani Millsovo rozhodování mezi službou ve dvou odlišných státních složkách, pokrývajících bezpečnost města, není k zahození. Spin-off bude fajn. A v neposlední řadě zaujme také hrozba v podobě tajemného žháře, který dělá dusno svalům záchranářského oddílu.

Žádné zklamání se rozhodně nekoná, jen se nesmí zbytečně dlouho přešlapovat na místě. Chtělo by to nějakou nosnou, kulervoucí "voightovskou" patálii, která by citově zdeptaný tým ještě návdavkem potrápila. Slibný zádrhel se rýsuje v aktuální nutnosti zkrouhnutí městského rozpočtu, a tudíž hrozbě uzavření celé stanice. A také s novou šibalskou postavou v podobě Jeffa Hephnera (Ben Zajac z Bosse) by mohla být pořádná legrace. Držím tvůrcům palce, hadici zatím do ohně zdaleka nehážu.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

1. sezóna

Nehaste vodou ani pěnovými přístroji


Sdílet:

Také si všímáte, jak se poslední dobou stává trendy roztahování seriálů přes celou "školní sezónu"? Pauzy z důvodů uvedení nových projektů na inkriminované stanici, super bowly, americké svátky... to všechno má za následek jediný fakt, a sice, že se show, která by jinak skončila po půl roce, vysílá měsíců třeba osm. Největší zámořské bedny díky tomu nemusejí řešit nasazování většího množství novinek do programu a zároveň si zvyšují sledovanost, když stihnou v TV spotech vícekrát provařit nový napínavý díl fandovsky vděčného materiálu. První vozy z Chicago Fire vyjely v už říjnu, do cíle jsme se dostali koncem května: trpí seriál rozvláčností?

I přesto, že umí tvůrčí scénáristické duo většinou bravurně zacházet s cliffhangery, utekl ten první rok po boku sympatických drsňáků z hasičské stanice 51 poměrně rychle (recenze pilotu níže, TOP 5 zde). Na druhou stranu jsme se však leckdy dočkali i celkem unylých předtitulkových scén, ve kterých se nezřídka řešily zamilované trojúhelníky: Casey, Dawson a Mills vs. Severide, Renee a Shay - no vážně aneb stále si někdo naivně myslí, že není Kelly do Leslie zamilován? Prosím vás! Záchranáři jsou přeci také jenom lidi. Když se poté často jinak skvělá epizoda dočká růžového finále v podobě naprázdno vyzvánějícího telefonu s milovanou kolegyní, která se mezi dvěma kohouty na pracovišti rozhodla právě pro vás (ale vy to neberete!), něco asi bude špatně. Terapie láskou?

Ale možná bude chyba jen ve mně a subjektivita zase jednou pořádně zamává s finálním hodnocením. Možná se divákům podobná romantická zakončení akčních historek z drámo výjezů divákům opravdu líbí (zejména tedy ženám), a nekazí jim výsledný dojem. Za mě osobně už to ale naneštěstí je za jeden, dva bodíky ze zářivé desítky dolů. Neříkám, že je zdejší vyznávání lásky pokaždé tragédie - nacházím však desítky scén, do kterých mi napasovávání buclatých plyšových srdíček jednoduše nesedí. U takové double zápletky s lesbickým těhotenstvím se pak musím už vážně jenom smát... Takže vám rovnou na férovku drze prozradím, že ten poslední záběr před druhou sezónou raději ani nechtějte vidět. "Cliffhanger" si představuji jinak.

Lze také nicméně argumentovat faktem, že chichagská černá kronika nikdy nebyla o jednom velikém, soudržném příběhu, ve kterém bude o infarktové twisty postaráno. Můžete klidně namítnout, že v téhle ohnivé sázce - která nakonec pohlavárům z NBC vyšla na jedničku - vlastně nejde o natahování několika ústředních linií donekonečna. A měli byste pravdu: Chicago Fire totiž v první řadě reflektuje každodenní barvité (většinou rudé) příhody městských gerojů, kteří mají během zásahu srdce z azbestu. Tuhnout krev v žilách vám bude nejen při finální monstr akci ve vězení, ale klidně i při zdlouhavém otevírání baru hrdinů, krocení slizkého hada aka zvířecího miláčka jednoho ze zachraňovaných, vyprošťování polámaného klučiny z větrací šachty, nebo když plameny zachvátí obydlí jedné z ústředních postav.

Růžová knihovna anebo drsná akce? Kupodivu obojí.Vztahy tak v Chicago Fire stále hrají až druhé housle. Zdaleka největší sympatie si poté z obýváků bezesporu odnáší rodinný Herrmann, jehož charakter dostává pekelně zabrat i v té úplně nejposlednější části ohnivého vyprávění: napínavější porod asi v telce jen tak neuvidíte. Ale zpět k akci. Ta mnohdy reálně nekončí zrovna nejšťastněji, načež si mnozí z vás jistě vzpomenout na kvanta lékařských seriálů (ehm, Housi?), kde pacienti často umírali po desítkách. Občas to člověka překvapí, občas ne, slzičkám se tady ale stejně ubráníte jen málokdy. S emocemi tvůrci pracovat umí, o tom žádná. Až budete vaše oblíbence pozorovat nastoupené při vzdání holdu oběti s jedním obzvláště pohnutým tragickým koncem, uvidíte sami. Mají v Tescu stále tu akci na papírové kapesníčky?

Když to vezmu kolem a kolem, nejsou vlastně moje dojmy vůbec rozpačité. V polovině sezóny jsem sice měl obavy o odstřelení seriálu v další tučné haterské recenzi, posledních několik částí se ale růžová knihovna svým způsobem přeci jen odsunula do pozadí. A navíc se na scénu vrací jeden obzvláště tuhý záporák... Užijte si tedy ten první rok v popelavém Chicagu a škrtejte se mnou kalendářní políčka do října. Za TVZone je totiž už teď jasné, že my u druhé sérky chybět nebudeme.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (0)

Recenze pilotu

Hasiči jedou...


Sdílet:

K novému ohnivzdornému počinu stanice NBC je třeba přistupovat opatrně - je nutné si uvědomit, že záchranářské seriály to mají na televizním poli poměrně těžké. Nepočítáme-li nemocniční zářezy typu Chirurgů či Dr. House, jde po nadějném uvedení většinou vše s podobnou tématikou hodně rychle k šípku (NYC 22). Jak se Chicagu Fire podařilo porušit pravidla a přijít se svěží napínavou kronikou herojů z... Chicaga?

Spolutvůrce seriálu Derek Haas napsal scénáře k takovým filmovým peckám jako 3:10 Vlak do Yumy či Wanted. V obou případech se zřejmě moc nepředřel, jelikož šlo o kopírky comicsu a staršího originálního westernového snímku, zcela bez talentu ale tenhle chlapík také tak docela nebude. Divákovi je v pilotní epizodě jeho nového projektu představen tým profesionálních hasičů a záchranářů, poznamenaný nemilou událostí ztráty kolegy. Na pracovišti se navíc neustále řeší rozmíšky mezi zásahovou (taktika, průzkum) a záchrannou (akce, výpomoc) jednotkou: kteří chlapi ve žlutých helmách jsou důležitější?

Občasná naivita a střídmý patos se sice požárníkům z NBC nevyhnou, jestliže ale zatím všechno funguje na dvojku s odřenýma ušima, není si nač stěžovat. Hoši z téhle směny koneckonců moc dobře ví, že nejdůležitější je táhnout za jednu hadici a stejně jako ve slavném románu Alexandera Dumase zde platí pořekadlo „všichni za jednoho, jeden za všechny“. Takže jak na sebe nejdříve dva kohouti na smetišti kokrhají, tak se záhy zákonitě dočkáme jejich vzájemného uznalého pokývnutí. Na stanici se to špičkuje, pousmívá, ale i tiše vře a hádá.

První část napínavé hasičské kroniky uteče, ani nepostřehnete jak.

Jak si v seriálu stojí herecké hvězdy? Tím, kdo třímá zdaleka nejplamennější velitelský meč, je rozhodně blonďák Jesse Spencer. Miláček dívčích davů z téměř kompletní osmiletky Dr. House znovu zachraňuje životy, a pořád u toho vypadá skvěle. Asistuje mu duo sličných saniťáckých záchranářek v čele s playboyovskou Lauren German, která je tu jednoduše k sežrání (i když ji žádný chlap nemá šanci sbalit), znát možná budete také Taylora Kinneyho (Upíří deníky), urostlého černocha Eamonna Walkera (Slzy slunce), nebo rodinného Davida Eigenberga (Sex ve městě). Celkově se ústředna hasičů na první omak charakterově dost povedla, místo pro budoucí rozvoj osobností by tu určitě byl.

A vyrážíme do akce. Ale nejen do té na místě zásahu, řeší se zcela pochopitelně i mezilidské vztahy... Jasně, tahle věta zní u hodnocení podobných kriminálních dramat vždycky strašidelně, tentokrát se ale vážně není čeho bát. Problémy jednotlivých hrdinů totiž neskřípou nejen při vystříhávání holčičky ze sešrotovaného auta nebo během beznadějného pobíhání v hořícím domě, ale ani v šatně na ústředí či po těžké šichtě v bytě, kterému hrozí exekuce. Adrenalinové výjezdy sympatických hasičů se střídají s jejich osobními strastmi a nebolí to - záchranářské sirény už nikdy nebudou znít jako doposud. Těch prvních čtyřicet minut zábavy uteče, že ani nepostřehnete jak.

Je to překvápko, za mě sakra velká televizní spokojenost. Hasičská jednotka z Chicaga se do tuzemských rozpálených obýváků rozhodně dobývat nemusí, v TVZone mají ode dneška tihle borci dveře otevřené dokořán. Tak ne, že si po testovacím zkouknutí schválně zapálíte barák - do Čech to má Jesse Spencer a jeho hasičské auto přeci jen trochu daleko.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.