Alan Tudyk je známý hlavně jako pilot Wash z kultovního sci-fi Firefly. Po svém předčasném zrušení se seriál dočkal ještě navazujícího filmu Serenity, fanoušci jsou ale hladoví po dalších pokračováních, i kdyby si je měli zaplatit sami. I proto neměl Tudykův crowd-fundingový web seriál Con Man nejmenší problém dosáhnout stanovené částky a dokonce ji několikanásobně překročit vybráním víc než 3 milionů dolarů.


Con Man se pohybuje někde na pomezí parodie, pocty a meta fikce. Tudyk zde hraje tak trochu variaci na sebe sama, herce Wraye Nerelyho z předčasně zrušeného sci-fi seriálu Spectrum. Není to však jeho přesný model v měřítku jedna ku jedné, zatímco Tudyk má Firefly pořád rád, Wray už má po krk Spectra i nekonečného podepisování se magorům v kostýmech a chtěl by být definován i něčím víc než jedním roky starým seriálem. Sekunduje mu Nathan Fillion v roli podstatně úspěšnějšího bývalého kolegy a v různých rolích se zde objeví nejen celých šest z devíti ústředních herců z Firefly, ale i samotný Joss Whedon a další geeky milovaní herci jako Felicia Day, Sean Astin z Pána prstenů nebo Tricia Helfer z nové Battlestar Galacticy. Někteří z nich hrají sebe samotné, někteří čistě fiktivní postavy a zbytek tak napůl. Každopádně jde o zatraceně bohaté obsazení, nad kterým zaplesá srdce nejednoho žánrového fanouška.


Con Man nabízí 13 dílů po 10 – 15 minutách, z nichž vždy dva až tři rozvíjejí stejný námět a navazují na sebe. Dočkáme se tak třeba titulních fanouškovských srazů (Con Man je totiž zkratka z Convention Man), jednání o filmovém reunionu nebo vydání ztracené epizody Spectra včetně ukázek z ní (právě ty nejspíš spolkly finance vybrané nad plán). Tudykův seriál je vtipný, milý, specifický a především svůj – zatímco třeba Teorie velkého třesku si hraje na geekovskou podívanou, ale ve skutečnosti se stává čím dál tím víc jen vztahovým sitcomem pro každého, Con Man skutečně cílí hlavně na věrné fanoušky, kteří si různé odkazy a camea užijí nejvíce. I když má i slabší momenty (třeba díl s Triciou Helfer a panenkou je spíš jen úsměvný než vtipný), v závěrečném trojdílu s již zmíněnou ztracenou epizodou zase předvede svůj plný potenciál a servíruje komediální zlato.


V žádném případě nejde o nějaké zoufalé těžení odkazu milované Firefly, především Fillion, ale ani Tudyk nouzí o role netrpí a na svém nejslavnějším díle parazitovat nepotřebují. Naopak jde z celé web sérii cítit velká láska jak k Whedonovu majstrštyku, tak i k celému žánru a subkultuře s ním spojené a chuť fanouškům dopřát to, co chtějí.

Shrnutí na závěr: jestli vás Con Man zaujal, určitě ho zkuste, ostatně to není příliš velká časová investice. Jestli zas až tolik ne, ale máte rádi Firefly, dejte si alespoň poslední tři epizody (11 – 13), opravdu nemají hluché místečko a chytat se budete i bez zhlédnutí předchozích dílů. Zatím není jasné, jestli bude i druhá řada, ale Tudyk o ní přinejmenším přemýšlí a nechal se slyšet, že by do ní rád dostal tentokrát už kompletní noneto herců z Firefly. Já bych pokračování každopádně rád viděl.