Copper: Pilot
15:00 | 21.08.2012 |
Žánr policejních, detektivních či jiných vyšetřovacích seriálů v současné době stagnuje a až na pár světlých výjimek jde stále o naprosto totožné počiny se zaměnitelnou dějovou kostrou. Seznámíme se s typizovanými hrdiny, odhalí se nám nový svět a v něm díl co díl epizodně řešíme případy, který vždy asi ve čtyřicáté první minutě (pokud má seriál čtyřicet dva minut) rozlouskneme. Baví nás se na to pořád koukat?
Někoho v televizní stanici BBC America asi napadlo, že by to chtělo klasickou žánrovou formulku ukázat trošku v jiném světle - zkrátka ji trochu ozvláštnit. Jistě, že nikoho ze sedačky nevytrhne další bloudění moderním velkoměstem, ježdění policejním vozem a sundávání slunečních brýlí na stopadesátý způsob – tvůrci nového seriálu Copper Tom Fontana a Will Rokos se proto rozhodli děj zasadit do drsného prostředí newyorkského ghetta, a tady pozor, roku 1860.
Už tady se probouzí mírná zvědavost – jak tohle bude fungovat? Čeká nás Sherlock Holmes na americký způsob? Obdoba Boardwalk Empire, jenom o osmdesát let dříve? Těžko říci – z pilotního dílu zatím nelze moc odhadnout, kam se dále bude seriál ubírat a zda nabídne více než jen policejní drama zasazené do atypického prostředí.
Máme tady drsného policistu Kevina Corcorana, který se se svou prací moc nemaže a první střílí a až potom se ptá. Hlavu mu ale zamotá případ zabité holčičky, která mu začne až nepříjemně moc připomínat bolestnou minulost. Pátrání po vrahovi ho zavede na cestu, při které potká mnoho postav, jenž si typicky odbudou svou představovačku. Máme tady detektivova sidekicka Francise Maguira, zvídavého doktora Freemana, tajemného zbohatlíka Morehouse nebo „bordelmámu“ Heissenovou s tváří Franky Potente (což je jediná známější tvář seriálu) a to je asi tak vše. Zápletka s vyšetřováním vraždy až nepříjemně rychle skončí a na vás už vyskočí upoutávka na další díl. Dle ní jde poznat, že se nevyřešený motiv z minulé epizody navrátí, což dává Copperovi příslib, že by nemusel být zase další rutinní „cop-drama“.
Všechny ostatní složky vlastně hrají pro to, aby jste seriálu dali své sympatie. Vizuální stylizace připomene atmosféru starého Londýna (i když se paradoxně jedná o NY) jako vystřiženou z Ritchieho Sherlocka Holmese nebo Sweeneyho Todda. Mnoha exteriérových záběrů se sice nedočkáte, ale i tak Copper naštěstí nepůsobí žádným laciným hallmarkovským televizním lookem. Tvůrci se opět také neštítí otevřené nahoty a přepálené brutality, což sice může trochu zavánět prvoplánovostí (hlavně vedle seriálů z produkce HBO, kde se to samoúčelnou krvelázní jen hemží – viz Hra o trůny), ale tady to k té celkové špinavosti docela sedí. Nekonvenčnost seriálu také nabízí scéna, kdy se malá desetiletá dívka chce nabídnout hlavnímu hrdinovi jako prostitutka, což je v komerční americké televizní tvorbě docela nevídané.
I navzdory všem objektivním kladům, pilotní díl Coppera stále působí jako pouhý rozjezd pro celou sérii, protože jen tak mimochodem končí jakoby uprostřed „něčeho delšího“, ale na to si musíme počkat až do příště. Pokud se tvůrci budou snažit vyhýbat zajetému policejnímu modelu a více se přiklánět k postavám a jedné celistvé zápletce, je dost možná, že nás s přibývajícími týdny začne tahle nenápadná detektivka bavit. Prozatím tedy jen střízlivé hodnocení pro seriál, který jen hezky něco načrtne...ale vůbec to nemusí dotáhnout. Příští díly napoví.
Verdikt
mcb
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry