Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dallas | 2012-?
csfd  imdb
tvůrce: David Jacobs, Warner Horizon
režie: Michael M. Robin
hrají: Jordana Brewster, Josh Henderson, Jesse Metcalfe, Patrick Duffy, Larry Hagman

Dallas: 1. sezóna


ikona
Spooner
Jak moc se nakonec (ne)povedl návrat Bobbyho a “Džejára“? 

O návratu legendárního Dallasu jsme se již nedávno rozepsali v prvních dojmech a příliš potěšení v nás opětovné shledání s rodinou Ewingů nevzbudilo. Bobby, J. R. a Sue Ellen sice celkem úspěšně hráli na zrádnou nostalgickou strunu, jinak se ovšem jednalo o přehlídku papírově průhledných charakterů a nudného děje. Přišlo tedy po úvodních nemastných dílech výrazné zlepšení? Jelikož už jste se nejspíš koukli na závěrečné hodnocení, tak můžu ihned s klidem říci, že všechno bohužel zůstalo při starém.

O příběhu se snad ani nemá cenu rozepisovat. Opět se zde Ewingovi hádají o ropu, J. R. intrikuje, Bobby hraje dobráka, jejich synové si jdou také po krku a navíc jim poplete hlavu nejedna ženská. Zkrátka stále ta stejná porce intrik, zrad, lásky a přihlouplých zvratů, na kterou byly zvyklé už naše babičky. To by však vůbec nevadilo, kdyby ony intriky a dramatické situace byly dobře napsané a zrežírované. A to bohužel nejsou. Scénář je totiž plný naprosto nezáživných a klišovitých dialogů a příběh samotný diváka také rozhodně nestrhne a ničím nepřekvapí. Pár potenciálně dobrých zápletek by se zde však našlo a umím si představit, že kterýkoliv aspoň trochu šikovný tvůrce pohybující se po amerických kabelových televizích by je dokázal změnit v minimálně průměrné drama. Toho se zde ovšem nedočkáme. I v době, kdy postavy rozkrývají karty a začíná se objevovat také pár mrtvol, proto musíme být svědky naprosto zbytečných dialogů typu “Když jsem byl malý a hrál jsem si tady na ranči“ nebo “Dělám to pro dobro naší rodiny“. Z podobných rozhovorů by se udělalo špatně i Rosamunde Pilcherové.

Ani již zmíněná režie pak situaci vůbec nepomáhá. Ta je v lepších případech rutinní, v těch horších nezáživná a nenápaditá. Tempo seriálu je navíc tak pomalé, že stopáž jednoho dílu člověku někdy připadá dvakrát delší, než ve skutečnosti je. To už potom nepomůže ani řemeslně zručná kamera nebo zajímavý hudební podkres. Ona nostalgie zde navíc přestane fungovat již po pár dílech a jenom kvůli stále na jedničku fungující znělce se na seriál rozhodně dívat nevyplatí.

Chválit se bohužel nebude ani u postav. Nastupující nová generace je totiž bandou nesympatických a naprosto nezajímavých charakterů, které navíc často mění své názory nelogicky scénu po scéně. Typickým příkladem je nevýrazná Elena v podání dokonale mdlé Jordany Brewster, která se nejspíš rozhodla celý seriál utáhnout jedním pohledem. Její postava má být silnou nezávislou ženou pohybující se v tvrdé branži ropného byznysu. Místo toho však většinu času sledujeme její milostné tokání s oběma rodinnými rivaly, kterým věří každou lež a celkově se jedná o hrdinku, při jejímž povídání by usnul i člověk nadopovaný litrem kafe. Takových postav je zde více, než ropy pod slavným rančem a není tak divu, že diváky bude opět zajímat jenom stará garda. Bobby a spol. sice také nejsou napsáni nijak mistrovsky, ale jejich charaktery jsou na rozdíl od zbytku přesně načrtnuty a jejich chování se nemění každou druhou větu. Svou roli zde samozřejmě hraje také nostalgie, ovšem ani tak se člověk moc nediví, že sotva mluvící “Džejár“ dokáže všechny přechytračit i ve svém požehnaném věku. A vlastně mu to divák i přeje.

Z návratu texaských naftařů se tak nakonec stalo zbytečné a nudné pokračování osudů kdysi oblíbených postav, které u nás za pár let možná zpříjemní žehlení starším generacím, pamětníci jistě pár dílů shlédnou, protože rádi uvidí rodinku Ewingů znovu v akci. Po pár dílech ovšem většině z nich dojde, že kromě trošky nostalgie seriál nic zajímavého nepřináší. Vypovídá o tom také sledovanost, která po velmi slušném startu rychle poklesla. Tvůrci se tedy budou muset v druhé sérii hodně snažit, aby příští dobrodružství ropných magnátů nebyla jejich poslední.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar4/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    AndrewMX

  • avatar10/10

    Henry

Dallas: První dojmy


ikona
Spooner
Televizní legendy Bobby a Džejár se vrací na televizní obrazovky. Stojí o ně ale dnes vůbec někdo? 

V současné době je už pomalu běžné nazývat každý druhý úspěšný seriál legendárním či kultovním, ale snad žádný z nich se nemůže rovnat takové legendě, jakou je Dallas. O kvalitách příběhů rodiny Ewingů si sice můžeme myslet to nejhorší a můžeme k tomu vymýšlet nejrůznější fórky, ale faktem zůstává, že svého času dokázal seriál pobláznit diváky po celém světě od rodin ve Spojených státech až po naše babičky v Horní Dolní. Dallas byl zkrátka seriálový fenomén se vším všudy a to, že si z něj dnes většina lidí pamatuje jen chytlavou znělku, zlotřilého J. R.a a Bobbyho ve sprše, na tom nic nemění. Viděli jsme ho zkrátka všichni a kdo říká, že ne, tak prostě kecá.

Po neúspěšných pokusech o filmové zpracování se nakonec povedená naftařská rodina vrací do televize, kde jim to šlo ostatně vždycky nejlépe. Ze starých známých se sice objeví jenom slavné trio Bobby, J. R. a Sue Ellen (další dvě postavy se pouze zastaví na menší cameo), které tu plní hlavně roli nostalgického pojítka s původním seriálem, ale i ti budou asi pamětníkům seriálu ze začátku ke štěstí stačit. Zvláště při pohledu na hodně sešlého Larryho Hagmana, jehož játra nejspíše kolují po amerických středních školách jako výstraha proti pití alkoholu, musí člověk přece jenom ocenit snahu tvůrců dát aspoň ty nejznámější tváře znovu dohromady. Snaha samotná však bohužel nestačí a nový výlet na texaský ranč moc jiných důvodů k úsměvu nenabízí.

U Larryho Hagmana člověk někdy neví, zda se směje nebo zrovna prožívá mozkovou příhodu.Příběhově se toho vlastně moc nezměnilo, všechny problémy dle očekávání jenom přešly na novou generaci. Christhopher a John Ross jsou synové Bobbyho a“ džejára“ a nemají se dvakrát v lásce. Jeden má rád methan, druhý zase ropu. První se žení, ale přitom má rád stále dívku toho druhého, no zkrátka typické problémy texaských zbohatlíků, které všichni dobře známe. A do toho si navíc přijde Bobby Ewing, snad jediný sympaťák v celém seriálu, se snahou prodat rodinný ranč Southfork, aby už měla celá rodina konečně klid. Což se ani jednomu z hlavních hrdinů nelíbí a své si k tomu samozřejmě řekne i J. R., svého času vysedávající v léčebně. A aby toho nebylo málo, tak Bobby musí navíc čelit nemoci, před kterou ho nezachrání ani ta sprcha.

Po 20 letech se tak opět roztáčí řetězec intrik a podvodů, kde jsou všichni proti všem a každý má svůj postranní úmysl. Princip tak vlastně stále zůstává stejný a za vší tou snahou o moderní dramatický seriál s líbivou kamerou a písničkami z rádií se pořád skrývá ne moc chytře napsaný příběh s nezajímavými charaktery. U nové generace se sice asi už nedočkáme nechtěně vtipných zvratů a zápletek. I přesto vám scénář vykouzlí pár úsměvů na rtech, to když se starý dobrý “džejár“ dostane z klinické deprese díky znovunalezené ropě, nebo při Bobbyho drsném vyhrožování o (ne)těžbě ropy na jeho ranči. Takových momentů zde ale bohužel moc není a člověk se tak baví ještě méně, než čekal. Je pravda, že ze začátku se nečekaně dostaví také trocha té nostalgie, hlavně při téměř nezměněné úvodní znělce a při prvním setkáním se starými známými. Ani ta však nevydrží dlouho a zejména ve druhém díle už začnou diváka ty klišoidní dialogy a rádoby nečekané zvraty nudit.

Ani herci toho však moc nezachrání. Mladá generace, složena ze zástupu mladých a pohledných modelů či modelek, jakoby soutěžila, kdo je z nich nejprkennější. Jestli má být mdlý Josh Henderson novým “džejárem“, tak to nás opravdu moc zábavy nečeká. Tento nevýrazný klučina na svého legendárního seriálového otce opravdu nemá. Všechno aspoň svým způsobem zachraňuje stará garda, i když u Larryho Hagmana člověk někdy neví, zda se směje nebo zrovna prožívá mozkovou příhodu. Když si ale poprvé nasadí se svým typickým výrazem kovbojský klobouk a začne kout pikle, tak to člověku onen nostalgický úsměv na tváři opět vykouzlí. Ani starší generace ale není natolik dobrá, aby uhrála ty nejblbější dialogy.

Nový Dallas tak vlastně stále zůstává na svém. Tvůrci se stejně jako jejich předchůdci snaží tvářit, že se jedná o napínavý a možná i chytrý seriál, ale přitom pořád zůstává nudným a nezajímavým produktem, kterému se však aspoň chvíli daří diváka zabavit díky nostalgii a známým tvářím. Otázkou je, kolik lidí na to po třiceti letech skočí. První zámořská čísla sice vypadají nadějně (více než 6 miliónů diváků je na kabelovku TNT velký úspěch), jen čas však ukáže, zda může diváky seriál kromě částečné nostalgie vůbec něčím oslovit. Chtělo by to mnohem zajímavější zápletky, nebo alespoň nechtěně vtipné scény, aby mohla nová dobrodružství Ewingů zaujmout na déle než dva díly. Bobby a J. R. už však dříve dokázali, že jsou prakticky nesmrtelní, tak uvidíme, jak to celé nakonec dopadne.

Verdikt

avatar4/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Vardant

  • avatar10/10

    Henry

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace