Comicsovek je aktuálně na seriálovém poli možná víc, než je zdrávo, a vybrat si mezi nimi opravdu svěží a neokoukaný kousek je čím dál těžší. Rok 2019 by ovšem mohl do tohoto žánru přinést aspoň zčásti svěží vítr. Netflix představí skvěle vypadající The Umbrella Academy, Amazon nabídne The Boys s retro stylizací a nadějný kousek chystá netradičně také jindy vysmívaná kabelovka Syfy. Jejich adaptaci comicsové série Deadly Class si totiž vzali do producentské parády bratři Russoové, momentálně asi největší miláčci fanoušků Marvelu, kteří mají na kontě Thanosovo pošťuchování s Avengers a samozřejmě i dvojku a trojku Kapitána Ameriky. Stanice pak této novince věří natolik, že její pilot zpřístupnila v Americe o několik týdnů dříve. A musíme uznat, že po hodně dlouhé době věří Syfy svému kousku zcela právem.

 

Seriál nám nabídne příběh mladého Marcuse, jenž neměl dvakrát veselé dětství. Při jeho útěku z dětského domova pak uhořelo několik lidí a on se nyní coby bezdomovec ukrývá před policií. Tedy aspoň do doby, než ho najde parta teenagerů vedena tajemným pan Linem. Ten dá Marcusovi jasnou nabídku. Díky své minulosti je totiž ideálním kandidátem na místo studenta v jeho škole pro zabijáky, v níž vychovává z mladých psychopatů nájemné vrahy pro světové kriminální organizace. Marcus jeho nabídku přijme a brzy si zde najde několik potenciálních kamarádů. Zároveň ale zjišťuje, že tahle výuka bude mnohem drsnější a brutálnější, než čekal.

 

A nutno říct, že už po pilotu je Deadly Class koukatelnější než většina Syfy produkce za posledních 5 let dohromady (s výjimkou Expanse). Úvodní epizoda je příjemným mixem poněkud drsnější comicsovky, jež si asi nebude brát v brutalitě servítky, s teenagerským kouskem ze střední školy. Právě ono vykreslení školy pro zabijáky je prozatím hlavní devízou seriálu. Scénář si skvěle hraje se středoškolskými motivy i klišé a šikovně je převádí do zabijáckého prostředí. Místo dělení studentů do skupin oblíbených roztleskávaček, namakaných sportovců či utiskovaných geeků se tak zdejší žactvo dělí na skupiny členů mexického gangu, nácků nebo třeba potomků vysoce postavených politiků či agentů tajných služeb. A místo bitky na záchodě se tu občas praktikují střety na život a na smrt. Prostředí zabijácké školy se zkrátka tvůrcům daří těžit na jedničku, hezky si s ním hrají a my se díky tomu pěkně postupně dozvídáme zdejší pravidla. A něco mi říká, že v tomto ohledu nás ještě scenáristé nejednou překvapí.

 

Po řemeslné stránce pak mají tvůrci všechno parádně pod palcem. Nespoutaný drsný styl podpořený stylovou osmdesátkovou retro atmosférou a parádním soundtrackem seriálu dosud sedne. V některých scénách sice zvolený styl ještě malinko drhne a epizoda má menší problémy s tempem, to však u pilotu není nic závažného a je dost možné, že tvůrci v dalších dílech vychytají mušky a vše zaklapne správně dohromady. Herci tu pak sice nehrají první ligu, postavy jsou ovšem správně různorodé a většina z nich vás dokáže hned na počátku pořádně zaujmout. Jen ty dialogy mezi nimi občas šustily papírem a pevně doufám, že scénář časem až příliš nezabředne do vztahů či románků jednotlivých postav.

 

Z Deadly Class se zkrátka vyklubalo celkem příjemné překvapení a kousek, který se nemusíte bát od Syfy pustit. Jasný, novinka rozhodně není bez chyb a zatím tu chybí výrazná hlavní dějová linka. Tvůrci si však na nic nehrají a servírují prozatím správně jednohubkový mix krvavé comicsovky s nadějnou akci a středoškolského teen kousku. Doufejme tedy, že tento mix zůstane i v následujících týdnech správně vyvážený a my dostaneme v bedně zase jednou pořádně neotřelou comicsovku. Našlápnuto má k tomu Deadly Class slušně.

Tuto recenzi jste si u nás mohli přečíst již před několika týdny, vzhledem k oficiální premiéře ji ale máme na home page ještě jednou.