Deadwood

Deadwood

Plakát k seriálu Deadwood

Deadwood /2004-2006

Režie:

Hrají: Keith Carradine, Brad Dourif, Ian McShane, Powers Boothe, Timothy Olyphant

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

Film

Al Swearengen je zpět!


Sdílet:

Naši rodiče a prarodiče jistě dobře pamatují doby, kdy byl filmový Divoký západ romantickým místem plným Greenhornů, skalpovaných zálesáků, hodných Apačů, po ohnivé vodě bažících Komančů a v neposlední řadě pošuků honících motýle. Vinnetou zanechal ve všech hluboké dojmy a byť se pár lidí připravilo o iluze při sledování drsných westernů z dílny Sama Peckinpaha, až legendární Clint Eastwood a jeho Nesmiřitelní nadobro zapudili ideu romantického Divokého západu.

 

Seriál Deadwood, který se v letech 2004 – 2006 dočkal tří sérií, v této tradici drsné deromantizace slavného období amerických dějin pokračoval. Už jenom to, že ho produkovala HBO, by vám mělo jasně naznačit, že tady se pro sprosté slovíčko nejde daleko. A byť se tu nestřílí po Indiánech jako po prašivých psech, jsou v něm jiné „libůstky“. No a já jsem teď v rozpacích, jak tuhle recenzi pojmout. Měla by totiž být o filmu, jenž se v produkci HBO dočkal světla světa celých 13 let po skončení seriálu. Proč po něm diváci více než dekádu volali? 

Protože třetí série neměla být tou poslední a westernová pecka byla jedním z těch neukončených televizních dítek, jež v posledních letech tak rádi oživují u Netflixu a Amazonu. Home Box Office se nakonec rozhoupala jenom k jednomu snímku a mě to docela mrzí. Na ploše 106 minut se totiž rozhodně nepovedlo uspokojivě doplést všechny dlouho budované příběhové nitky. 

 

Předpokládám, že recenzi si otevřelo mnoho čtenářů, kteří se k této kultovce ještě nedostali. V první řadě bych vám chtěl říct, že děláte chybu a na HBO GO byste si ho měli co nejdříve pustit (ideálně s titulky, ne v českém dabingu). Proč? Protože je zalidněný mimořádně dobře napsanými nejednoznačnými postavami, s nimiž budete dýchat. Z nich nejvíce vystupuje skoro don corleonovský Al Swearengen (geniální Ian McShane), jenž v Deadwoodu vlastní populární bordel a tím pádem i celé město.

Do jeho hájenství přijíždí zásadový policajt (velmi brzy i šerif) Seth Bullock, jehož si radostí vystřihl známý hezoun Timothy Olyphant. Swearengen si s ním moc neví rady, protože Bullock se nenechá opít kořalkou a holkou na jednu noc. Rozhoří se tedy boj o moc, který trvá celou první sezónu, jenom aby se na konci… Ne, nebudu vám spoilerovat a budu doufat, že se po pomalejším začátku té první dostanete i k sérii druhé. Ta je totiž naprosto nezapomenutelná a já se ještě jednou vrátím ke geniální postavě kmotrovské bordel mámy – Alu Swearengenovi.

 

Řízný tatínek Deadwoodu je už roky nevoleným symbolickým starostou, za nímž chodí holky kvůli penězům, chlapi kvůli holkám a šerifové kvůli obojímu. V jeho slovníku je nejčastěji zastoupeno slovíčko „fuck“, jež však často obohacuje příponou „cocksucker“ nebo „cunt“ a já jsem na docela zvědavý, jaké z výše zmíněných slovíček přežije nutný dramaturgický zásah šéfredaktora TVZone (Tentokrát ti prominu, Tede. Dlužíš mi víno; poznámka šéfredaktora). Zeptejte se jakéhokoliv fanouška a všichni vám řeknou to samé: „Na seriál se začnete dívat kvůli skvělému scénáři a budete ho milovat právě díky tomu Alu Swearengenovi“.

Pár slovíček k tomu filmu, o němž by tahle recenze měla být? Televizní biják přímo navazuje na konec/nekonec třetí série a já vám prostě nemůžu napsat víc. Pokud si tyto odstavce čte ta hrstka žijících fandů, tak pro ně bych snad jenom dodal, že se jedná o jeden dlouhý fanservis, který přivádí zpět skoro všechny (v seriálu ještě žijící) charaktery a každému dává trochu prostoru. Což je trochu problém, protože jich ty tři série přežilo docela hodně a není tím pádem tolik prostoru pro nosný příběh.

 

Když se podíváte na většinu hodnotících databází, tak se povětšinou dočkáte naštvaných komentářů nechápajících uživatelů a mizerného průměrného hodnocení. Z větší části si myslím, že za to opravdu můžou ty kvanta diváků, kteří si biják na HBO pustili bez znalosti seriálu. To je hloupost srovnatelná snad jenom se snahou naučit vašeho psa kálet na sousedův záhon. Na druhou stranu docela rozumím i jisté rozmrzelosti fanoušků, které filmové zakončení jedné televizní legendy prostě neuspokojilo.

Já k nim patřím. Čekali jsme na to 13 let a dočkali jsme se na první pohled omamného (fanoušci jistě uroní nejednu slzu) návratu do westernového městečka. Jenomže scénář psal duchovní tatínek David Milch očividně na nějaké slezině s milovanými herci a jaksi se pozapomnělo fakt, že to celé neměl točit pro ně, ale hlavně pro nás. Tím pádem je to na šest hvězdiček, a ještě jednou dodávám, že seriál je pořád naprosto boží a tenhle trochu odbytý dodatek na tom vůbec nic nemění. Tak už utíkejte na HBO GO a vězte, že se vše pořádně rozjede až po pár dílech. Trpělivost však růže přináší.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (5)

Recenze


Sdílet:

Doktorka Quinnová to s každým myslela dobře a pomáhala kde mohla, často na úkor svého pohodlí a blahobytu. Jen si někdo někde udělal malou oděrku, už jej zafačovala od hlavy k patě. V případě protagonistů seriálu Deadwood, kteří ve většině případů stojí na temné straně Síly nebo už v zóně morální šedi ujeli pěkných pár mil, by se zřejmě musela přetrhnout. A vůbec - svět doktorky Quinnové voní více méně po fialkách, kdežto odér Deadwoodu je směskou potu, stok, nasládlé vůně krve a střelného prachu. Takže skalní vyznavači jemného romantična se musí vydat o seriál dál a nebo vybalit beztak ohoblované videokazety s Jane Seymour. Nutno říci, že tvůrci nezvolili daný název série jen kvůli tomu, že zní docela cool. Město shodného jména skutečně existovalo a v 80. - 90. letech 19. století se do něj uchýlilo pár nechvalně proslulých střelců jako byli Calamity Jane a Divoký Bill. A dost se v něm zabydleli. Ačkoliv ne všechny dějinné detaily sedí, tvůrci se snaží co nejvíce přiblížit předpokládanému obrazu doby. Deadwood opouští první klasický motiv většiny westernů - návrat hrdiny - a prakticky neustále mapuje jen ten druhý: vznik společnosti z násilí. Ten je zde dotažen prakticky k dokonalosti. Což v časech politické korektnosti a malování minulosti na růžovo docela potěší. Boj o první místo v potravním řetězci - nebo alespoň o přežití - je tu veden na všech úrovních. V deadwoodu je jen velmi málo postav, se kterými byste se mohli identifikovat. A pokud k tomu přece jen dojde, o několik dílů a nějakou tu přestřelku či konverzačku později vás váš objekt zájmu zklame a udělá něco, co by si Jarka Metelka s Mirkem Dušínem do svého modrého života asi nezapsali. Kdo nechtěl být zastřelen, musel střílet.Vyhrávali krutí, drsní a nemilosrdní. Jakkoli seriál nemá nijak zvlášť lomený oblouk a po několika epizodách se jedny linie uzavírají, aby se otevřely jiné, dá se na tuhle čeládku koukat i po několik sezón. V tomto případě tří (druhá vyšla nedávno na DVD).

Objetivně vzato není Deadwood úplně dokonalý, protože se rozjíždí jen velmi zvolna a úvodní díly jasně naznačují, že jsou prologem k něčemu většímu. Respektive že se postavy více vyprofilují a půjde nejen o přehlídku toho, kdo je drsný a drsnější, ale i o děj. Osobně mi pilot připadal opravdu hodně pooomaaalýýý a ani s následujícími dvěma třemi díly to nebyla žádná sláva. Zbytek už to svištělo. Teprve druhou sérii jsem si opravdu užil, ačkoliv se přece jen vkrádala myšlenka, že tvůrcům chybí nějaká silnější ucelující linie. Něco ve stylu tažného lana ve Ztracených. Každopádně Deadwood doporučuji vašemu zájmu. Takhle temný westernový svět už tu dlouho nebyl. A vzhledem k tomu, že série byla předčasně ukončena, asi ani nebude. Pokud jezdíte na potlachy, na sombréru máte ohon z jezevce a po nocích jste si kazili zrak nad Karlem Mayem, chápejte Deadwood jako otázku vaší cti.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.