Disenchantment

Disenchantment

Plakát k seriálu Disenchantment

Disenchantment /2018-?

Tvůrce: Matt Groening, Josh Weinstein

Režie:

Hrají: Abbi Jacobson, Eric André, Nat Faxon, John DiMaggio

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (1)

2. sezóna

Let´s save the kingdom! ... Ugh, I guess.


Sdílet:
Disenchantment od Matta Groeninga byl velmi očekávaným seriálem. Jak by také nemohl být? Legendární tvůrce Simpsonů a Futuramy připravil pro Netflix další animovaný seriál. S jeho historií si tak Netflix určitě sliboval naprostý úspěch. První série ovšem byla … řekněme polarizující. Všichni se ale shodli na tom, že to nebylo zdaleka tak dobré, jak to být mohlo. Hlavním indikátorem (ne)spokojenosti bylo převážně to, jak vysoké očekávání od seriálu člověk měl. Podařilo se druhé řadě napravit problémy, kterými trpěla první série?


Děj druhé řady začíná téměř okamžitě po událostech řady první. Princezna Tiabeanie je na cestě do domoviny své matky a nechává za sebou nejen své přátelé ale také zničené království Dreamlandu. V pouštním království Maru se dozvídá více o své matce, kterou nikdy neměla šanci poznat. Zde se rozjíždí události, které ovlivní zbytek událostí této série. Respektive prvních pár dílů a potom finále. Značnou část série opět tvoří spíše díly, které se na celkovém příběhu příliš nepodílí. 
 
Inu, abych neotálel a rovnou odpověděl na položenou otázku. Druhá série rozhodně nepřichází s ničím novým. Pokud jste tedy patřili během první série k táboru, který se zoufale nudil, tak se ani tentokrát příliš bavit nebudete. Mě osobně první řada přišla jako vcelku slušná jednohubka a druhou jsem si užil ve stejném duchu. Šílená a opilá dobrodružství Bean, Luci a Elfa jsou více méně pořád hlavním tahákem seriálu.
 
 
Seriál využívá své fantasy zasazení ke kreativním příběhům, které ovšem ve většině případů nikam nevedou. Samotné vtipy občas hrají hezky do karet aktuálnímu zasazení, ale stejně tak často nejsou ničím specifické pro prostředí seriálu. U takto krátkého seriálu bych přeci jen doufal v poněkud lineárněji podanou zápletku, v níž o něco půjde, ale většina dílů do této vytoužené formy rozhodně nezapadá. Některé díly jsou samozřejmě lépe provedené a když v jednom z těch lepších dílů zaslechnete známé (a oblíbené) jméno z Futuramy, tak to člověka zahřeje u srdce.
 
 
Celkově bych řekl, že se Disenchantment nachází na rozcestí. Myslím si, že není pozdě se seriálem něco udělat. Prostor pro rozvinutí příběhu a další kreativní vyžití zde rozhodně je, ale pokud se tak nestane brzy, tak i ti tolerantnější diváci ztratí trpělivost. Nerad bych, aby tento seriál zapadl v historii jako slabý pokus Matta Groeninga získat někdejší slávu. Patálie nepravděpodobné trojice Bean, Luci a Elfo mě totiž i ve své druhé iteraci poměrně bavili, ale vůbec bych se nedivil, kdybych byl v tomto případě v menšině.
Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (5)

1. sezóna

Když princezna, skřítek a démon chlastají.


Sdílet:

Jestli o nějakém žijícím seriálovém tvůrci můžeme říci, že už teď patří do pomyslné televizní síně slávy, je to bezpochyby guru animáků Matt Groening. Když máte na svém tvůrčím triku dva totální animované kulty, Simpsonovi a Futuramu, dostáváte se do kruhu vyvolených vlastně docela snadno. Před pár týdny pak uznávaný showrunner po hodně dlouhé době přišel s animovanou novinkou, v níž měl diváky zase jednou přesvědčit o své výjimečnosti. A vzhledem k tomu, jaké pecky v minulosti vytvořil, očekávání u jeho šílené fantasy Disenchantment vážně nebyly malé. Dokonal tedy svůj animovaný hattrick, nebo si naopak připsal první pořádný přešlap? Bohužel možnost b je v tomto případě ta správná.

 

Po žluté rodince a cestě do budoucnosti nám tentokrát Groening a jeho věrný parťák Josh Weinstein nabízí mix fantasy světa a poctivého středověku. Zavedou nás konkrétně do království Dreamland, kde chce král Zøg konečně provdat svou mladou a dosti problémovou dceru Bean. Jenže vdavky se kvůli její nechuti a zálibě k alkoholu nepovedou a ona místo toho narazí na dva nové kamarády. Tím první je skřítek Elfo, jenž přišel ze světa plného radosti a král by chtěl jeho kouzelnou krev využít k vlastním účelům. Posledním členem této trojice je pak princeznin osobní démon Luci, který by měl Bean přivést na “temnou stranu“. Společně pak tato partička samozřejmě prožívá spousty dobrodružství, u nichž nechybí spousta šíleností, chlastu či mrtvol.

 

Celé je to pak samozřejmě hodně bizarní, brutální, černočerné, nebere si to servítky a z Groeningových kousků má novinka nejblíž Futuramě. Což zní samozřejmě velmi lákavé, má to ovšem tři zásadní vady. Humor tu příliš nefunguje, postavy diváka dvakrát neokouzlí a samotný fantasy svět skýtal potenciál na mnohem větší šílenosti. Ano, sem tam se super nápad a povedený drsný vtípek objeví. Jenže ze smršti hlášek a humorných situací padne na úrodnou půdu sotva polovina z nich. Ta druhá pak působí nejen nevtipně, ale v některých chvílích také dost nuceně a lacině. Není to zkrátka ten vypointovaný a nápaditý Groening jako za starých časů. Zde jsou vtipné chvíle zaplňovány hluchou vatou a seriál funguje paradoxně snad nejlépe v dramatičtějších pasážích v závěrečné třetině série. Což asi nebylo úplně v plánu.

 

Jenže zábava se buduje těžko, když vám postavy prostě nepřirostou k srdci. Ve Futuramě byl celý tým plný správně švihnutých charakterů, v němž vás prostě každý bavil a v Simpsonových se člověk dokázal zamilovat i do toho nejvedlejšího obyvatele Springfieldu. V Disenchantment se bohužel nic takového nekoná. Partička okolo Bean sice není vyloženě nesympatická, nikdo z nich ale není opravdu výrazný a pouto k charakterům si divák vybuduje jen horko těžko. O parádních vedlejších postavičkách zde pak až na pár záblesků nemůže být skoro ani řeč. Ono zde totiž těch vedlejších partů v porovnání se zmiňovanými tituly zase tolik není. No a pak tu máme onen fantasy svět, který ovšem tvůrci zatím rozhodně netěží tolik, kolik by si zasloužil. Po většinu času se postavy zdržují okolo svého hradu a ani jejich občasné výpravy nejsou vzhledem k žánru vytěžené tolik, jak by si zasloužily. Což je v případě drsnější parodie na fantasy pomalu až hřích.

 

Disenchantment sice nabízí pár skvělých momentů připomínající starého dobrého Groeninga a v závěru se příběh celkem zajímavě rozjede. Jinak jsem se však nemohl zbavit pocitu, že uznávaný autor ve snaze dohnat současné nekompromisní animáky Ricka a Mortyho či BoJack Horsemana dosti pokulhává a malinko mu dochází jeho tvůrčí dech. Ano, párkrát se člověk hodně příjemně zasměje a po stránce brutality si tvůrci opravdu neberou servítky. V současné animované konkurenci se ovšem jedná o naprosto průměrný kousek, kde hlavní ani epizodní linky příliš nefungují a vy se během dílu zase tolik nenasmějete. Od Groeninga se zkrátka čekalo víc, mnohem víc.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
5/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.