Dopis pro krále

The Letter for the King

Plakát k seriálu Dopis pro krále

Dopis pro krále /2020

Tvůrce: William Davies

Režie:

Hrají: Islam Bouakkaz, Jack Barton, Ruby Ashbourne Serkis, Jonah Lees, David Wenham, Tawfeek Barhom, Ken Nwosu, Amir Wilson, James Beaumont

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (0)

1. řada

Tiuriho cesta


Sdílet:

Marně vyhlížíte druhou sérii Zaklínače? Netflix po ní jistě touží ještě více než my a rozhodnul se mezitím fantasychtivým divákům „ulevit“ PG13 seriálem Dopis pro krále. Asi nebudu jediný, kdo k látce po prvním traileru přistupoval rezervovaně a rozhodně neplánoval binge watching. Jenomže člověk míní a karanténa mění. Minulý víkend jsem se tedy (na rozdíl od zbytku redakce) dostal přes nudnější pilotní díl a šest dílů během dvou dnů zkouknul. Stojí seriál za doporučení?


Začneme příběhem. Tiuri je bastard, který se snaží udělat radost nevlastnímu a hrdému tatínkovi. To znamená, že napodobí svoje vrstevníky od dvora a nastoupí na zkouškové období vedoucí k vysněnému rytířství. Během plnění jednoho z úkolů natrefí na smrtelně zraněného Černého rytíře, který mu předá tajnou zprávu k doručení do královských rukou. Mladý a neklidný klučina se ocitne uprostřed mocenských intrik a brzy zjistí, že mu jde o život.

Máte pocit, že už jste to celé někde viděli? Nemýlíte se. Chvílemi se díváme na Stranger Things (parta děcek zachraňuje svět dospělých), chvílemi na Eragona (mlíčňák objevuje svoje schopnosti), jindy zase na Narnii (poselství o vyvoleném, který zachrání království). Ne, originalitu tu vážně nehledejte, a to bohužel není jediný problém netflixovského putování za svým osudem. Už v prvním díle vás cvrnkne do nosu nic moc obsazení, které sází na povětšinou neznámé herce, z nichž stojí za zmínku snad jenom David Wenham proslavený rolí Faramira v Pánovi prstenů. Obávám se, že snad až na jednu výjimku (více níže) je cesta k hvězdám nečeká.


Už na začátku jsem zmiňoval Zaklínače a s ním Dopis pro krále bohužel sdílí ještě jeden zásadní problém – mizerného a zapomenutíhodného záporáka. Princ Viridian působí jako jeden z těch upírů ze Stmívání, jenž má černé kontaktní čočky, mastné a divně ostříhané vlasy a chronickou neléčenou zácpu. V průběhu šesti dílů sice kuje pikle ostošest, ale divákovi je to vlastně šumafuk a každá scéna, ve které se vyskytuje, je tak trochu za trest. Bohužel.

Vy už jste jistě sjeli pohledem na hodnocení 6/10 a říkáte si, že moje splachování prezentované na předchozích řádcích s verdiktem příliš nekoresponduje. Vězte, že rozhodnutí, jestli seriálu dát šanci, nebo ne, byste měli odsunout až na konec druhého dílu. Právě v něm se totiž představí to nejlepší, co fantasy nabízí – vděčná postava cool Lavinie hraná pro mě doposud neznámou Ruby Ashbourne Serkis (její tatínek Andy si tu také vystřihnul menší roli). Její Lavinie je odvážná, drzá, sympatická a alespoň pro mě celý seriál zachraňuje.


K tomu si připočtěte další překvapení v podobě naprosto fantastické výpravy, která umně kombinuje české interiéry a novozélandské exteriéry. Musím se přiznat, že po skončení třetího dílu jsem byl dokonce chvíli nadšený, protože tajemný zasněžený klášter, ve kterém se celý díl odehrával, mě neskutečně bavil a nemohl jsem se dočkat, kam dál mě seriál zavede. No, zavedl mě k závěrečnému šestému dílu, který bohužel zase spadl do vod průměru a divákovi připomněl, že se dívá na seriálové béčko s jednou cool postavou a parádní výpravou.

Komu tedy seriál doporučit? Tady babo raď. Pokud máte rádi takové ty putovací fantasy ságy a jste schopní překousnout (až na jednu výjimku) slabší obsazení, pitomého záporáka, ničím objevný scénář (snad jediné překvapení si scenáristi nechali na konec předposledního dílu) a závěr, který vyzní do ztracena, dejte šanci alespoň prvním dvěma dílům. Seriál se díky dceři Serkise zvedne, a především díky povedené výpravě si ničím nezadá s mnohem ambicióznější konkurencí. V době karantény to stojí za úvahu a tu slabší šestku nakonec udělím. Jindy bych ale spíše poradil jít o dům dál.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
6/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

Pilot

Dopis


Sdílet:

Netflix se znovu pustil do žánru fantasy, tentokrát ovšem spíše pro mladší publikum. Dopis pro krále vychází ze stejnojmenné holandské knihy, prý si z ní ale bere jen jména postav a základní zápletku s dopisem. A v rozjezdu seriálu se bohužel potvrzuje všechno, čeho jsme se s kolegou Spoonerem obávali již po traileru.


Mladý panoš Tiuri se snaží stát rytířem, což obnáší účast v turnaji s ostatními uchazeči. Vlastně o to ani moc nestojí a proti statnějším a silnějším soupeřům se mu příliš nedaří, ovšem tlačí na něj nevlastní otec, sám věhlasný rytíř. Před ostatními sice syna hájí, ale v soukromí je na něj přísný, nechce aby mu udělal ostudu. Pak je tady ještě armáda zlého prince, trocha magie a onen životně důležitý titulní dopis, který k Tiurimu dostane v průběhu jedné ze zkoušek od umírajícího posla.

Dopis pro krále moc hezky vypadá, jak kostýmech a kulisách, tak i v mnoha exteriérových scénách v krajině nebo na hradech. Ještě aby ne, natáčelo se totiž na Novém Zélandu a v Česku. Ale to je tak všechno, co se dá pochválit. Příběh se zatím špatně hodnotí, padesátiminutová první epizoda je téměř samá expozice a na dopis dojde až na konci. Netflix opět hřeší na to, že vzhledem k okamžité dostupnosti divák zkusí ještě alespoň druhou nebo i třetí epizodu, a v prvním díle nenabízejí nic, čím by si ho pořádně zaháčkovali.


Hlavně ale bolí necharismatické mladé obsazení, které připomíná spíš nějakou třetiřadou produkci od Syfy (čest jejich výjimkám), kde navíc bije do očí kalkul za castingem, jenž se snaží pokrýt každý marketingový teen segment. Potenciálně zajímavý je ambivalentní vztah Tiuriho a nevlastního otce (David Wenham), to je ale málo. Jinak vypadá Dopis pro krále spíš jen na sbírku fantasy klišé s matnými herci v hezkých kulisách.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
5/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2021 Všechna práva vyhrazena.