Jestli existuje jeden seriál z našeho devadesátkového televizního dětství, na který vzpomínám s opravdovou hrůzou (a že by těch adeptů bylo vlastně dost), tak je to legendární Dynastie. Soap opera, která dokázala přikovat k obrazovkám naše babičky a zvládla během jediného dílu zlikvidovat více mozkových buněk než ještě slavnější Dallas. A že byl tento “nekonečný“ seriál kvalitní, už naštěstí dneska nedovede říct ani ten největší příznivec mrchy Alexis. Jenže co na plat, ve Spojených státech jde zkrátka o klasiku a bylo jen otázkou času, než hamižní producenti přijdou s nápadem na svěží a moderní remake. A to všechno pod taktovkou pubertální stanice CW a tvůrců Super drbny. Vznikl z návratu televizního pekla ještě větší očistec, nebo jsme se alespoň dočkali poctivé guilty pleasure pro “fajnšmekry“?

 

Má cenu u tohoto seriálu vlastně opakovat příběh? No, vezmeme to tentokrát raději hopem. Opět se tedy podíváme do soukromí jedné z nejbohatších amerických rodin, familie Carringtonových. Máme tu bohatou hlavu rodiny Blakea, jenž se hodlá oženit se svou podřízenou Cristal, i žárlivou dceru Fallon, jež chtěla zaujmout silné místo v tátově impérium, dokud jí nová macecha nezačala vypalovat rybník. No a pak tu máme homosexuálního syna Stevena, který si chce ve firmě také vydobýt svou pozici, pár charakterů skrývající určitě velká tajemství a velká hra o moc plná rivality a luxusu může začít. Jen už to tentokrát vašim prarodičům asi příliš neřekne.

 

Jde zkrátka o modernější a rádoby svižnější soap operu se vším všudy, v níž je všechno, co měli fandové originálu rádi a také něco navíc. Vlastně je tu toho na pilot možná až moc. Máme tu luxus na každém kroku, sex v každé třetí místnosti (jo, dojde i na gaye), sexy mrchy, bitku mezi dvěma sexy mrchama, podváděnou nemocnou manželku, tajemného mlčícího komorníka, zabíjející elektrický větrný mlýn… tady je prostě všechno, co má soap opera mít. A nesmíme samozřejmě zapomenout také na tunu intrik a klišovitých ohraných dialogů. Jen to bohužel není taková guilty zábava, jak by si mnozí přáli. Je to zkrátka jen naprosto rutinní a ničím zajímavá nuda.

Úvodní epizodě se nedá upřít svižné tempo a fakt, že se tvůrci neberou minimálně v první polovině neberou příliš vážně. Jenže toho nadhledu je ve výsledku stejně pořád málo a s každým dalším zvratem či rádoby dramatickým dialogem je pilot tupější a tupější. Postavy jsou nezajímavé, herci céčkoví a scénář se toho snaží stihnout za úvodní 45minutovku tak moc, že prakticky žádný konflikt či zvrat zde nemá šanci ani trochu vyznít. Rivalita a nenávist mezi Cristal a Fallon tu tak vznikne v podstatě během pár vteřin, a na konci tu máme tolik rádoby zvratů, že by i v Dallasu bledli závistí. Je to prostě pořád ta samá, slušně řečeno, blbina jako před lety, jež nemá v současné televizní konkurenci moc čím zaujmout.

 

Nová Dynastie tak vlastně na úvod splnila téměř všechna špatná očekávání, úplně odstřelit ji ale stejně asi nejde. Svůj malý účel totiž pilot jakž takž splnil, epizoda si drží takový ten pubertální oddechový feeling ala Super drbna a skvěle tak zapadne do stáje CW. Svou cílovku si tak seriál nejspíš najde a na Nathalie “Cristal“ Kelley se hodně hezky kouká. Jenže to na kvalitní seriál bohužel nestačí, a i když mi z úvodu nevykrvácely oči, je tenhle návrat ve výsledku asi ještě zbytečnější než před lety comeback Dallasu.