Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jak prosté | Elementary | 2012
csfd  imdb
tvůrce: Rob Dohery
režie: Michael Cuesta
hrají: Johnny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn,

Jak prosté: Úvod 3. řady


ikona
Dr.Z
Ten druhý, americký, Sherlock se vrátil. Dá se na to stále koukat? 

Přestože je v kurzu spíše Sherlock Cumberbatch, tak se na obrazovkách stále drží i ta podivná americká verze, ve které je John Watson žena Joan, mimochodem Asiatka, a Sherlock je spíše autistou, protože když máte v seriálu geniální postavu, musí být nějak „postižená“, jinak by to totiž asi nebylo ono. I přesto mě Elementary pořád celkem baví a rád se na něj čas od času podívám, jen si člověk nesmí moc připomínat, že to má něco společného se slavným detektivem, protože jako obyčejná kriminálka to funguje o něco líp.

 

Že nejsem sám, kdo se na Elementary rád podívá svědčí i fakt, že právě odstartovala třetí řada. A odstartovala stylem, který u seriálů nesnáším. Poslední díl druhé série nám totiž skončil rozchodem naší ústřední dvojky. Watson se odstěhovala, už měla Sherlocka dost, a ten z toho byl tak špatnej, až začal dělat pro MI6. Co mě na tom teda tak naštvalo? Na tomhle v podstatě nic, vlastně jsem to uvítal, říkal jsem si, že by to aspoň oživilo tu epizodní nudu. Jenže ono ejhle. V úvodní epizodě nové řady se dovídáme, že Sherlock u MI6 příliš dlouho nevydržel a je zpátky doma. Tvůrci nás tak pouze navnadili na zajímavou zápletku, aby se na ni vzápětí vykašlali. Jedinou novinkou tak zůstává Sherlockova nová společnice. S níž se určitě budeme nějakou dobu seznamovat a půjde se nejspíš i do minulosti. Třeba se objeví i flashbacky ze služby u MI6.

 

Samotný první díl nové řady toho kromě léčby vztahu Sherlocka a Joan nepřináší příliš nového. A když tohle srovnáme s rozchodem Cumberbatche a Freemana, tak je to úplně jiná liga. Nezbývá tak doufat, že alespoň ten případ, který řešili byl nějak výjimečný, nebo zajímavý. Ale ani tady nečekejte žádný zázrak. Minulá řada sice končila osudově a jeden by tak čekal, že se bude v podobném stylu pokračovat, jenže tenhle případ se řadí mezi ty nejobyčejnější a nejnudnější, které mohli tvůrci zvolit. Naprosto nezajímavý vrah, za vlasy přitažená vražda a z prstu vycucané vyřešení. Lucy Liu mohla klidně být v celém dílu být sama a bylo by to daleko napínavější, vzhledem k tomu, že nevládne nadpřirozenými dedukčními schopnostmi tak jako její učitel Sherlock.

 

Na Elementary se čas od času rád podívám, není to žádný zázrak, zápletky mají nevyváženou kvalitu, ale pořád se na to dá dívat spíš, než na sterilní Kriminálku „doplň město“. Začátek nové řady to byl ovšem nepovedený, to je třeba přiznat. Čekal jsem Sherlockovo zapojení do případů MI6 a případné přizvání Joany, ale že to takhle zbaběle vypustí, to mě teda zklamali. Možná se dočkáme nějakých flashbacků, nebo Sherlocka doženou případy, které v té době řešil a bude je muset dotáhnout do konce, ale to už mě opravdu nebere. Jedinou zajímavostí tak je přibrání nové společnice do party. Jak spolu všichni vyjdou se dozvíme v dalších dílech. Netřeba asi říkat, že bych raději řešil zajímavé případy, než napjaté vztahy ústředních postav.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

Dr.Z

Jak prosté: Recenze 1. série


ikona
Krasa
Americký Sherlock se prodedukoval k závěru první série. Jak se nám líbily jeho případy? 

CBS si pro loňský podzim přichystalo dva velmi objemné dramatické projekty. Originální, rozmáchlé, mafiánské Vegas s dvěma výraznými hereckými představiteli, a Elementary – projekt průhledný jako dioptrické brýle. V reakci na masivní šum britské reimaginace Doylovské klasiky zareagovali zámořští tvůrci zřetelným způsobem, který u fanoušků Sherlocka vyvolal nemalé rozhořčení. Elementary, neboli Jak prosté, totiž ze Sherlocka Holmese vytvořilo Američana, kterému je přidělena osobní lékařka Joan Watson. O genderové korektnosti a neomalenosti celého nápadu jsme s vámi debatovali již v recenzi pilotního dílu. Jak se ale na projekt , který patří k nejsledovanějším seriálům nejen na CBS, díváme po kompletně zhlédnuté první řadě.

 

Sherlock Holmes, nepořádný magor s geniální myslí, žijící v New Yorku, zkrátka a dobře není Sherlockem Holmesem, kterého tak dobře známe. Případy jsou nové a unikátní, leč založené na dokonalé a téměř nadpřirozené dedukci detektiva, a Jak prosté tak spojuje s Doylovým dílem pouze příjmení některých hrdinů a Holmesova poradní činnost při práci místní policie. Vzhledem k naší zamilovanosti do původních povídek a vlastně i úctě k britskému Sherlockovi, jsme si tak na používání povědomých motivů nemohli zvyknout. Seriál totiž není ani přetvořením slavných námětů z minulosti, ani seriálem, který by povyšoval téměř stotřicet let staré případy do nové dimenze. Je to jen běžný kriminální kousek s podivným hlavním hrdinou, který si v zájmu marketingu půjčuje slavnou licenci.

 

Jak prosté totiž Holmese nepříjemně karikuje a zatímco Cumberbatchův Sherlock je v zásadě zajímavý sympaťák, Holmes v podání Johnnyho Lee Millera je psychotický magor s příšernou slovní kadencí. Po pilotním dílu jsme nechápali, z jakého důvodu se Watson na Holmese tak úpěnlivě saje, a ani zbytek série nám tyto důvody zcela neosvětlil. Drzost a bláznivost postavy zde totiž postrádá významný vyvažující prvek, totiž britský šarm a suchý anglický humor. Nikoliv, že by Jak prosté nebylo legrační a v průběhu řady jsme se dočkali několika výtečných vtipů (orgasmus prasete, zelená tyč). Bohužel zde zkrátka nefunguje ono okouzlení postavou. To nadšení, když dělá něco nezvyklého a usmívání se jejím ztřeštěným nápadům. Nyní již striktně neuvažujeme britská unika. Američanům se holmesovskou variaci podařilo vytvořit již v Doktoru Houseovi a právě do jeho charismatu zdejší Sherlock Holmes za šestnáct dílů nedorostl. Ostatně, z jaké země pochází Hugh Laurie?

 

Elementárním problémem série je neznalost hranic, ve kterých mohou autoři bruslit a šmodrchat dějovou linii. Jasně, Sherlockovo vyšetřování bylo vždy plné různých nečekaných point, kotrmelců a výměn podezřelých, avšak Doyle vždy dokázal Holmesovu geniální dedukci chutně osvětlit. Zdejší Holmes však cucá pointy z prstu. Pozná ruského agenta, protože má na stole rozházené americké mince anebo rozpozná vraždu v letadle na základě uhořelých trosek. Zdejší dedukce jsou příliš geniální a fantastické, až nás nebavilo je sledovat. Televizní kriminálka má podněcovat diváka ke spoluřešení, odhadování, kdo je pachatelem a z jaké příčiny. Holmesovy dedukce ale s příběhem pohazují příliš potměšile a neumě.

Televizi CBS se podařilo vytvořit divácký držák, aniž by museli tvůrci upoutat něčím ryze svým. Zatímco se Vegas plahočí již od svého startu na hranici okamžitého zrušení, z Jak prosté se stal americký miláček. A nám se ani nechce zacházet do detailů, hodnotit, zda Liu je dobrý Watson a Miller nadprůměrný Holmes. Jak prosté téměř minulo naše chuťové pohárky. Zločiny postrádají styl a hlavní hrdina má charisma antiseptické utěrky. Bez těchto dvou aspektů nám zbývá pouze splývající kriminální seriál, s jehož hodnocením se nemůžeme přehoupnout do té lepší výsledkové poloviny. Po pilotu jsme byli rozčarováni mnohem víc, nyní jen neuznale kroutíme hlavami.

Verdikt

avatar5/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    xvladax

  • avatar6/10

    Dr.Z

Jak prosté: Pilot


ikona
Krasa
Američané závidí Britům Sherlocka. Jak dopadla pilotní epizoda jejich variace? 

Minulý týden jsme rozebírali vcelku zajímavý a tematicky příjemně interesantní projekt Vegas televize CBS. Zajímavé prostředí, dobrý casting a zápletka, která se rozhodně vymykala konkurenci, nás dokonale zaujaly a pilotnímu dílu jsme věnovali velmi slušnou sedmičku. Druhou nejvýraznější podzimní premiérou této stanice je však detektivka Elementary a ta veškeré charakteristiky kovbojské gangsterky pozbývá. Pokud se o světový seriálový svět alespoň kapku zajímáte, jistě je vám projekt s tímto názvem povědomý. Ano, jedná se o moderní, americké pojetí legendárního detektiva Sherlocka Holmese, nad kterým jsme na TVZone již několikrát hořekovali. Proč? Jelikož o výborný přepis Doylových knih se stará BBC v minisériích Sherlock a o násilný plagiát ze zámoří zkrátka nemáme zájem.

Detektiv Sherlock Holmes žije v New Yorku, je to tuplovaný magor a jeho otcem je mu přidělena osobní lékařka Joan Watsonová. Ano, ženskou koncovku  –ová, ačkoliv se ji u cizích jmen snažíme nepoužívat, jsme tentokrát aplikovali zcela záměrně. Aby se totiž Elementary mohlo tvářit jako unikátní projekt, udělali z postaršího, kulhavého doktora se záchvaty grafomanie plochou šik Asiatku. Hned v prvních scénách pilotní epizody seriálu nás tedy přepadla vtíravá myšlenka, zda se ten tuctový blázen-genius v hlavní roli musí jmenovat Sherlock Holmes, když postrádá většinu svých charakteristik. Hlavní hrdina Elementary totiž odpovídá několikrát převyprávěnému vtipu. S každou další interpretací ztrácí něco ze svých dominant, až nakonec úplně vymizí kouzlo. Britský Sherlock detektiva z devatenáctého století předělal do cool moderní podoby a NBC se vynasnažilo tuto cool podobu ještě více zcoolovatět. A jejich Holmes tak svoji písemnou předlohu nepřipomíná ani vzdáleně.

Umění dedukce a neobyčejné závěry Sherlocka Holmese utvořené na základě prostých maličkostí, jsme v redakci svorně „žrali“ v Doylovkách, filmech i z úst Benedicta Cumberbatche. Kdo četl knihy, tak jistě ví, že tyto dedukční bouře byly sice přestřelené, ale po jejich vysvětlení i relativně dobře uvěřitelné. Hrdina v Elementary ovšem rozjíždí slovní průjmy na základě náhod a průhledných scénáristických berliček. Naprostým vrcholem je poté vrstvená dedukce Holmese na základě obrázku na telefonu. Nebudeme vyzrazovat, na co všechno z několika pixelů přišel, jen zazoufáme, že onen „óch efekt“ se prostě v první epizodě nedostavuje. Zatímco Doyle vždycky osvětlil jedinou dedukci několika důvody, zdejší autoři vyloženě zahlcují diváka blbostmi. Nehledě na to, že Sherlock Holmes je v Elementary prachsprosté hovado a rovnou z několika situací bychom mu doporučili spíše okamžitou ambulantní péči, než vlastní sérii na CBS. O to méně pochopitelné jsou sympatie, které k němu Watsonová chová, ačkoliv jí mimo urážek třeba záměrně rozmlátí zánovní vozidlo.

Stejně jako jsou bláznivé zdejší Holmesovy dedukce, stejně nepravděpodobně působil i kriminální případ. Ze všech možných point, které by mohla vražda ryšavých žen mít, vybrali autoři tu jasně nejnejapnější. První epizoda Elementary tak nefunguje v ani jedné z hlavní dvojice rovin. Na kriminálku je málo závažná, na vztahové drama se slavným detektivem v hlavní roli působí příliš parodicky. Připomínky pak máme i k poslednímu možnému bodu naší recenze – hereckému obsazení. Johnny Lee Miller jistě není špatný herec, bohužel na tak silnou postavu neoplývá dostatečně výrazným vzhledem a šaškárny na místě činu k němu nejdou tak, jako třeba ke Cumberbatchovi či Frewerovi. Lucy Liu - coby parťák Watsonová – to zní již na papíře naprosto špatně a přesně tak špatné to je.

Máme za sebou úvodní epizodu naprosto tuctové podprůměrné kriminálky, která si však svým námětem říká o kritičtější hodnocení. V přímém kontrastu s britským Sherlockem je Elementary zatím o dobrá tři patra níže a naše profesionální zkušenosti nám našeptávají, že zde k žádným výrazným progresům nedojde. Tak či onak se na první díl v Americe dívalo silných 13,41 milionů diváků, a pokud připočteme i fakt, že úvodní díl před několika týdny uniknul na internet, jedná se snad o ještě lepší výsledek než patnáctimilionový start Vegas. Je i vcelku reálné, že se tato křečovitá variace na slavné detektivky, bude Američanům líbit. Vy se ale nenechte zmást a poohlédněte se po jiné nové látce. Kvality se letos urodilo víc než dost.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar3/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Memphis

  • avatar3/10

    Tammi

  • avatar4/10

    Dr.Z

  • avatar1/10

    detinka

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace