Bylo nebylo, za sedmero statečnými a mohutným Kingpinem, žil jednou jeden čaroděj. Jmenoval se, ale to teď vlastně není podstatné. Důležité je, že v celé zemi zakázal kouzla (což je celkem paradox, ale moc nad tím teď nepřemýšlejte). Proč? Jak? A koho tím naštval? Když mi přestanete skákat do řeči, tak vám to možná i řeknu! Později. Bude to celé totiž kapánek složitější, a proto se teď raději přesuneme k někomu, na kom beztak záleží o dost víc.

Tou je překrásná Dorothy. Ta pochází z Kansasu, její máma ji jako malou odložila k cizím lidem a ta se s tím dodneška tak úplně nesmířila. Pointa je, že Dorothy je sexy. A oficiální pointa je, že Dorothy celou tuhle fantasy potáhne kupředu, protože se zdá být jediná, koho to baví. To samé bohužel neplatí o většině zbylých herců, kteří se možná na úvod teprve hledají, a v dalších epizodách se ještě chytnou, pro začátek mě ale rozhodně o ničem nepřesvědčili. Nicméně zpátky k mé pohádce.

Dorothy v docela líbivé a řádně napínavé sekvenci odletí spolu s policejním autem a psem uvnitř kamsi do pryč a jakmile se probudí, zkonstatuje, že tohle rozhodně Kansas není. Probudila se totiž v zemi zvané Oz. Celkem cool svět. Jsou tu nějaké ty domorodé kmeny, pár zfetovaných čarodějek, něco jako abstraktní vězení, jeden bordel, jeden hrad a velkolepí kamenní giganti. Skoro jako by to z Westerosu vypadlo. A to není prosím přeháňka, režisér pilotu Tarsem Singh možná nebude z nejtalentovanějších, oko pro vizuální stránku věci ale má, a tak do diváka láduje jeden krásný záběr za druhým. Dost mu pomáhá i fakt, že NBC zjevně na Emeraldové město vsází hodně, takže rozpočet není z nejmenších. Natáčelo se ve Španělsku, Chorvatsku i Maďarsku a na těch lokacích je to znát. Zapomeňte na CGI peklo z traileru, konečný produkt vypadá fakt dobře.

To ale není jediná věc, kterou mě NBC na úvod potěšilo. Zaprvé zapomeňte na epizodní srágory, které tahle celostátní stanice normálně vysílá. Emerald City bude mít jeden souvislý děj vyprávěný napříč deseti epizodami, tedy to samé, jako Hra o trůny. Druhá věc je pak rating a celkové pojetí. Toužíte po krvi? Máte ji mít. Chcete vidět nahé scény? Jsou tu!

Zatím to zkrátka vypadá, že se tvůrci nemuseli dopouštět žádných kompromisů. A to je rozhodně vítaná zpráva. Jediné, co mě tak vlastně nepotěšilo, jsou ty mírně afektované herecké projevy a taky dojem, že znát předlohu, chytám se v těch reáliích dvakrát tak víc.

Jedna věc je totiž dělat moderní adaptací klasiky a druhá vzít si jméno klasiky a začít na to roubovat zcela nový příběh, který sice působí docela lákavě, zároveň při jeho sledování ale máte pocit, že vám zásadně chybí desítky informací o světě a jeho fungování, bez kterých vás to nikdy tak úplně nepohltí. Ano, v tomhle případě hodlám tvůrcům důvěřovat, že mě v tom štychu dlouho nenechají a záhy se do těch vysvětlovaček pustí. Zároveň se ale bojím, že to nakonec nebude zdaleka tak propracované, jak po pilotu nejspíš doufám. Koneckonců, první díl v podstatě jenom nastínil konflikt, představil charaktery a zaháčkoval celkem solidní výpravou. Jestli to bude celé fungovat i dál, to se teprve uvidí. Každopádně za sebe doporučuji a v tomhle bodě bych tu pohádku pauznul.