Je zvláštní, jak moc lidé opomínají fakt, že Netflix vydal mimo solidního množství kvalitních, dobře napsaných a svěže natočených projektů i hromadu poměrně trapných podivností. Buď je to znuděný Flaked s Willem Arnettem, naprosto nepotřebné pokračování sitcomu Full House či líná komedie Real Rob, v níž si Rob Schneider půl hodiny každý díl nalhává, že lidem není ukradený. Všechny tyhle projekty mají za sebou více méně velká jména. Všechny tyto projekty byly také rozpolcovány kritiky. Je Friends from College další podobný případ?

 

Hned na začátku je nutno si přiznat, že ačkoliv jména, na něž seriál láká, nejsou zrovna žádnou sázkou na jistotu, stejně mají u diváků slušnou popularitu. Buď je to Cobie Smulders (Robin z HIMYM), Keegan-Michael Kay (periodicky pracující s Jordanem Peelem) či třeba spíše v Hollywoodu známý Billy Eichner. Člověk by si byl řekl, že ansámbl šesti poměrně vyhlášených komiků a komediálních herců dokáže jaksi zaujmout. Ale ejhle, ona je totiž tato komedie o kamarádech z vejšky, jimž dnes táhne na čtyřicet, jakousi nepochopitelnou směsí kvality, ale zároveň i absencí kvality.

 

Není moc slov, jimiž jde tento podivný mix popsat. On ten seriál totiž vypadá spíše jako kolekce náhodně poskládaných dějových linií, které od začátku diváka příliš neberou, občas však ukazují svůj pravý potenciál. Je to jakoby to psali dva naprosto odlišní lidé. Jeden s dobrými nápady a vtipy, ale bez dostatečného talentu to jaksi dát dohromady. A ten druhý s čuchem na dějové linky, bohužel ovšem bez ponětí, jak jim dát duši a lidskost. A je evidentní, že mezi touto metaforickou dvojicí nebyla komunikace skoro žádná.

 

Pokud tu je něco správně, pak je to snad nespočet záměrně trapných chvil, které ne a ne skončit. Tvůrci opravdu dokázali vyvolat pocit nepříjemnosti a nešikovnosti, jenž život v jistých situacích přináší. Vezměme si hned zdánlivě nekonečný moment v restauraci v prvním díle, kde se dvojice, která spolu má aféru již 20 let, musí vyrovnat s jejich drahými polovičkami a neprozradit své tajemství (to není spoiler, je to doslova jejich hlavní konflikt). Trvá to asi šest minut a ke konci už vás z absurdity situace a podezřelého chování obou provinilců ty nervy budou opravdu bolet. Takové chvíle dokáže seriál opravdu brilantně zachytit. Navíc sem tam nějaký dobrý vtip opravdu proskočí.

 

Naopak nedostatků je tu jak požehnáno. Sem tam je celá řemeslně fajn atmosféra naprosto zničena něčím, co do seriálu vůbec nepatří. Dětinské chování postav, některé jejich nehodící se charakteristiky, přihlouplé dialogy či přehnané reakce, to všechno tu existuje v astronomickém množství. A ten scénář? Uff. Jak jsem výše popisoval, že jeden z těch metaforickým tvůrců neví, jak sem dát duši, tak ten druhý s tím evidentně nic neudělal. Epizoda po epizodě vypadá spíše jako kolekce "dějících se věcí", které mají občas dobrou atmosféru. 

Celé je to poněkud hloupé, nezajímavé a dost často až nesnesitelně nudící. I přes to všechno ovšem nemůžu říct, že se jedná o absolutní průšvih. Natočené je to hezky a ti herci se snaží, nehledě na to, že nemají moc s čím pracovat a co hrát. Ještě ke všemu se čas od času opravdu stane cosi slibného a chytlavého, co ve mně vždy dokázalo udržet alespoň kapku naděje, že uvidím seriálový poklad. No, nestalo.se. Možná příště... snad...