Známé tvůrčí duo Seth Rogen a Evan Goldberg se nám začíná na seriálovém poli docela dost činit. Nejdříve nám autoři hrubozrnných komedií naservírovali adaptaci comicsového Preachera, jenž v druhé sérii konečně začal naplňovat svůj potenciál, a na konci minulého roku na internetovém Hulu přišli s dalším zářezem, který u nás bohužel nevzbudil tak velký zájem. A to je zatracená škoda. Jejich Future Man je totiž nejen jedním z nejzábavnějších seriálových počinů loňského roku, ale také skvělou poctou sci-fi filmům našeho dětství, u níž by mohli fanoušci žánru slintat blahem.

 

Seriál nám nabídne příběh mladého Joshe Futturmana, což je takový ten typický zoufalec, jenž pracuje jako uklízeč v laboratořích, bydlí u svých postarších rodičů a nemá jiné ambice než konečně dohrát dosud nikým nepřekonanou hru Biotic Wars. I když samozřejmě sní, že jednou bude stejný hrdina jako ten v jeho oblíbené videohře. Netuší ovšem, že jeho přání se může opravdu vyplnit. Když totiž konečně jako první člověk na světě onu pařbu dohraje, zjeví se v jeho pokoji Tiger a drsňák Wolf, domnělé postavy z videohry, jež jsou ve skutečnosti bojovníci z daleké budoucnosti. Nešlo totiž o obyčejnou hru, ale o jakýsi test, který jim měl pomoci najít vyvoleného, jenž zachrání svět. Apokalyptický příběh ze hry je totiž skutečný a svět brzy čeká velká zkáza. Tiger s Wolfem proto doufají, že právě Josh je oním spasitelem. To však nevědí, že obyčejnějšího vyvoleného už dostat nemohli. I když jeho znalosti sci-fi žánru se jim možná budou dost hodit.

 

A je to prostě nehorázně šílená jízda od začátku až do konce. A navíc tak neskutečně sprostá a brutální, až si budete chvílemi říkat, kde mají sakra tvůrci hranici. No, ta hranice je opravdu strašně daleko, i když pro někoho možná spíše hluboko. Dvojice Rogen/Goldberg se sice na seriálu podílela “jen“ z pozic režisérů a producentů, už od prvního setkání Joshe s jeho novými parťáky z budoucnosti s hodně nečekaným vyvrcholením vám ale bude jasné, že Rogen stál scenáristům asi hodně blízko za zády. Tohle zkrátka smrdí jejich rukopisem a klasickým “rogenovským“ humorem na míle daleko. Je to sprosté, nekorektní, brutální a vzduchem zde létají končetiny i všelijaké tělní tekutiny. A v některých momentech už je to takový extrém, že i já sám jsem si říkal, jestli na podobný teen až primitivní humor nejsou Rogen s Goldbergem už trochu starý. No, evidentně pořád nejsou.

Hlášky i šílené vtipné momenty nám tu pak scénář servíruje ve velkém, nápadů je zde opravdu mnoho a divák si nemá ani příliš kde odpočinout. Samozřejmě je to při vší té kadenci humoru místy “hit or miss“. Těch parádních tref do černého je tu naštěstí mnohem více a na některé geniální gagy asi opravdu jen tak nezapomenu. Future Man ovšem není jen šílenou komedií, ale také neskutečnou poctou sci-fi žánru. Zase jednou je vidět, že Rogen i scenáristé mají vážně nakoukáno. Skvěle zde pracují s žánrovými pravidly, motivy i klišé a odkazy na klasiky typu Terminátor či Návrat do budoucnosti neberou konce. Zejména fanoušci Jamese Camerona pak budou v jistých momentech hodně procvičovat své bránice a zejména sedmá epizoda je takřka geniální.

 

Jenže celá tato ujetá a megasprostá pocta sci-fi by nefungovala nebýt skvěle zahraných, ale také nečekaně dobře napsaných postav. Josh Hutcherson v hlavní roli je tu až nečekaný sympaťák a ukázal slušný komediální talent. Největšími tahouny jsou však bojovníci z budoucnosti Tiger a Wolf, jejichž přerod z vypatlaných mašin na zabíjení do jakž takž lidských bytostí tu funguje na jedničku. Eliza Coupe po neprávem přehlíženém sitcomu Happy Endings zase jednou přesvědčuje o svém skvělém komediálním timingu, ještě větším borcem je tu ovšem bezchybný Derek Wilson, jehož Wolf je pro mě jednou z nejlepších komediálních postav posledních let. Také vedlejší role se povedlo skvěle obsadit a takový Haley Joel Osmenti či veterán Keith David tu také nic nezkazí.

 

Jenže nic není dokonalé a také Future Man doplácí na obvyklý nešvar Rogenových komedií. Scenáristé totiž občas neznají míru, a tak jsou jednotlivé gagy či momenty až příliš přepálené. Jisté scény či zápletky jsou zde opravdu až příliš natahované a místo toho, aby měly pouhé dvě minutky, tak se natáhnou rovnou na desetiminutovku (např. Joshovo pobíhání po doktorově domě). Dobrý nápad se tak v pár případech promění křeč a pohybuje se už spíše na hranici trapnosti. Ona natahovanost pak souvisí s tím, že 13 epizod je na tuto látku prostě moc. Závěrečné díly tak sice stále servírují jednu šílenost za druhou, příběhově už se zde však malinko vaří z vody a nářezovosti úvodních dílů to zkrátka nedosahuje.

 

I přesto je však Future Man rozhodně jedním z nejzábavnějších komediálních seriálů loňského roku. Ano, sprostý a dosti primitivní “rogenovský“ humor nesedne každému. Lidé, kteří ho příliš nemusí, mohou jít asi rovnou o dům dál. Zde ho totiž dostanou v té nejvulgárnější a nejdrsnější verzi. Pokud ovšem máte rádi humor utržený ze řetězu a chybí vám v bedně svěží a nápaditý kousek, měli byste Future Mana konečně také dohnat. I přes scenáristické mušky a slabší závěr totiž zábavnější poctu sci-fi aktuálně jen tak nenajdete.