Jméno Sarah Palin toho někomu mimo USA nejspíše moc neřekne. Takže to zkusíme jinak. Co třeba Julianne Moore? Lepší? A co takhle Woody Harrelson, nebo Ed Harris? Už jsme doma. S hollywoodskými celebritami je holt snažší zapamatovák, nežli při pokusu o vybavování si podrobností co se americké politiky týče – nuda! Ze zpráv známe možná tak Baracka Obamu, díky HBO teď ale dějepis zdaleka tolik nebolí.

Recenzi druhého nejúspěšnějšího televizního snímku z produkce HBO jsme slibovali už nějaký ten pátek. Nejzářivější hvězdy celovečerních filmů podepsaly s kabelovým předplaceným gigantem smlouvu již před několika měsíci, je dávno dotočeno, Prezidentské volby pak byly k vidění dokonce i na festivalu v Karlových Varech. Samotný film je potom tak výmluvné kvality, že bývá na mnoha internetových databázích označován ne jako TV počin, nýbrž jako klasický celovečerák. Zaslouží si tedy nimrání se v problematice zaoceánského vládního systému vaši pozornost? Zcela určitě.

Politik John McCain (Harris) měl roku 2008 nemalé ambice. Neviděl se totiž nikde jinde, než rovnou v oválné pracovně Bílého domu. Plány mu však "mírně" kazila kampaň jeho úhlavního protivníka, sympatického afroameričana Baracka Obamy. Voličů je málo... je třeba více voliček! McCainův poradce Steve Schmidt (Harrelson) proto na Aljašce naverbuje vášnivou starostku - matku pěti dětí Sarah Palin (Moore) - s oslnivým veřejným projevem a zajímavými ekologickými názory, a je vystaráno. Nebo ne? Jakým způsobem dokáže v politickém guláši zamíchat kartami ortodoxní křesťanka bez zřejmého širšího podvědomí o fungování zbytku světa? Jak všechno dopadlo, už dnes pochopitelně víme, zákulisí mocenských bojů je ale ve vyprávění HBO tak strhující, že vám dvouhodinový pohled za oponu uteče jako mávnutím mikrofonu nad řečnickým pultíkem.

Dvouhodinový děj je strhující, napínavý a zábavný.

Do režijní sesle se zavrtal Jay Roach, tvůrce mimojiné Austina Powerse nebo posledního Blbce k večeři. O nejulítlejším agentovi na světě si můžete myslet, co chcete, faktem ale zůstává, že svým prvním vážným životopisným dramatem vytírá Roach zraky. Herecké superhvězdy ukočíruje s prstem v nose a ještě k tomu zvládá precizní režii, vedle které vypadá většina moderních TV filmů jako desetibabkové projekty Uweho Bolla. A nejen to. Prezidentské volby jsou napínavé a zábavné, Woody Harrelson krutopřísně navztekaný a ani po týdnu nemůžeme desítky scén dostat za žádnou cenu z hlavy. Plus kdekoli by se snad objevil názor, že tu Julianne Moore září ve své životní roli, rozhodně bychom jej hned neatakovali.

Povedený snímek lámal již ode dne své premiéry 10. května divácké rekordy, zásluhu na tom jistě mělo také uvedení v několika světových kinech a na festivalech. Dle kritiků jej trumfne prý jen starší dramatický počin Něco, co stvořil Bůh o působivé spolupráci mezi černošským a bílým doktorem zabývajícími se kardiologií. Mos Def a Alan Rickman vyhráli roku 2004 HBO Emmy za nejlepší TV film, další ocenění následovala. Čeká podobný osud také čerstvého, o osm let mladšího politického bratříčka? Uvidíme.

Nemusíte si zrovna libovat v konverzačních dramatech, stejně jako není třeba ani kdovíjakého rozhledu v nedávné historii USA. Bohatě totiž postačí, pokud se vám bude chtít popatřit na perfektně obsazený snímek nejúspěšnější kabelovky současnosti... Není to televize. Je to HBO.