Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Griffinovi | Family Guy | 1999-?
csfd  imdb
hrají: Seth MacFarlane, Alex Borstein, Seth Green, Mila Kunis, Mike Henry

Griffinovi: Úvod 13. řady


ikona
Spooner
Dvě kultovní animované rodinky se setkávají v nabušeném speciálu. 

Pravda, na recenze animovaných seriálů si na TVzone zrovna dvakrát nepotrpíme. Při fanoušky tak vysněném crossoveru dvou kreslených kultovek, nesmrtelných Simpsonových a šílených Griffinových se však výjimka prostě udělat musí. Na velké střetnutí dvou legendárních amerických rodinek totiž čekají jejich příznivci už pěknou řádku let, stejně jako na odpovědi na ty největší geekovské otázky. Je větším troubou Homer Simpson nebo Peter Griffin? Přehláškoval by Stewie legendárního výtržníka Barta? A dokáže si ze řetězu utržený styl Setha MacFarlanea potykat s humorem Matta Groeninga? Na všechny tyto otázky jsme konečně dostali odpověď. A stejně jako na setkání dvou seriálových legend se na ně celkem vyplatilo čekat.

Ano, někteří mohou namítnout, že tato televizní spolupráce mohla přijít již o nějaký ten rok dříve. A vlastně to je i docela pravda. Simpsonovi mají svá nejlepší léta již dávno za sebou, což se v posledních letech razantně podepisuje i na klesající sledovanosti. Ani humor Setha MacFarlane již není tak ostrý, jako několik sezón nazpátek. Člověku se tak logicky vkrádá do hlavy myšlenka, zda už tvůrci již opravdu nejdou s křížkem po funuse a nejedná se jen laciné ždímání ratingů. Tyto pochyby ovšem tvůrci dokážou zažehnat během prvních pár minut, kdy si ze samotné myšlenky crossoveru sami udělají legraci. A tím tato nahláškovaná a svižná jízda teprve začíná.

Příběh je samozřejmě naprosto jednoduchý a jiný ani být nemá. Zde nejde totiž o nic jiného, než o párování oblíbených charakterů. Peter Griffin se tak musí po dalším průseru společně se svou famílii pakovat z rodného Quahogu a náhoda je dovede až do nechvalně známého Springfieldu. Peter se pak začíná bratříčkovat s Homerem, Stewie je uchvácen lumpárnami sígra Barta. Líza chce zase pro změnu zjistiti, zda je Meg v něčem opravdu výjimečná a Brian díky Spasitelovi zjišťuje, že každý pes rozhodně není tak chytrý jako on. Dočkali jsme zkrátka přesně takových dvojic, v jaké jsme doufali. A tím plnění fanouškovských přání rozhodně nekončí.

Scenáristé prostě vědí, co jejich diváci chtějí vidět, a tak se dočkáme většiny známých propriet, které již k oběma seriálům nezaměnitelně patří. Je libo žertovný telefonát Vočkovi v podání Barta i Stewieho? Máte ho mít. Chcete již po milionté slyšet Homerovo nezaměnitelně D'oh!, ovšem tentokrát z úst někoho jiného? I na to se zde dostane. A dočkáme se samozřejmě i dalšího nezapomenutelného, šíleného a přes sedm minut trvajícího chicken fightu. Jen místo zlověstného kuřete zde logicky figuruje náš starý známý Homer. Na šílenosti a natřískanosti tohoto souboje to ale vůbec nic nemění. Dočkáme se zkrátka všemožných nezaměnitelných gagů obou serií. Nepůsobí to ale naštěstí nijak násilně či lacině. Většinou jsou totiž tyto propriety i zde použity tak nápaditě a vtipně, že se jim zkrátka budete smát i tentokrát.

Celý speciální dvojdíl ovšem naštěstí nestojí na vykrádání prověřených fórků. I bez nich se zde totiž smrtících hlášek či fungujících kulturních odkazů najde víc než dost. Tvůrci si navíc nebojí udělat srandu sami ze sebe i z určité podobnosti obou seriálů. Celý speciál tak celkem solidně funguje i v rovině sebeparodie. Díky uvedení epizody na úvod třinácté řady Family Guy zde pak hraje MacFarlaneův šílený a nekorektní humor logicky prim. Mnoho obyvatel Springfieldu zde proto naleznete v situacích, v níž byste je rozhodně nečekali. Hlavně takový Nelson se bude ze Stewieho návštěvy vzpamatovávat hodně dlouho. A mytí auta už nikdy nebude takové, jako dřív. I přesto se však podařilo styl obou slavných autorů skvěle zkombinovat a u jejich spolupráce se tak budou bohatě bavit fanoušci obou táborů.

Dlouholeté čekání se tedy vyplatilo a diváky vymodlený crossover kreslených gigantů přináší téměř takovou zábavu, v jakou jsme doufali. Pár slabších gagů či do sta procent nedotažených scén se zde stále najde. Divák se pak přeci jen naplno nezbaví pocitu, že před pár lety mohl tento sraz působit ještě mnohem vybroušeněji a nabušeněji. I přesto nám ale výlet Griffinových do Springfieldu předvedl příjemnou a proklatě svižnou čtyřicetiminutovku, jež uteče až překvapivě rychle. Škoda, že podobnou porci zábavy už nám Homer s Peterem ve svých osamocených štacích již tolik nenabízejí.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Axis

  • avatar5/10

    Ravenous

Griffinovi: K0c0urova recenze


ikona
k0C0UR
 

Díky špatné dohodě a nedbalosti jednoho výtečníka z redakce (ano, jsem to já :-) vám přinášíme pojednání o seriálu Family Guy podruhé. Bylo nám prostě líto házet ho do koše. Omluvte toto malé nedopatření, které se stane jednou, maximálně dvakrát za deset let :-).

Je to jenom další rodinka, která žije zavedený americký model a snaží se přežít placení daní a výchovu svých tří ratolestí. Styčné plochy s patáliemi rodinky Simpsonových jsou zjevné, přesto není Family Guy jen lacinou kopií, která se snaží parazitovat na popularitě animovaných seriálů. Počet sérií i epizod vykazuje jasné stanovisko pro všechny případné šťouraly: nejde jen o původní klonovací koncept, kterému ve finále došel dech. Family Guy přežil testovací období a nyní je osobitým vesmírem, kde po chvíli všechno náramně funguje a neskutečné nápady se v příjemně pravidelných intervalech řítí ze všech stran.

Ač se to nezdá, sledovat seriál typu Family Guy vyžaduje poměrně velký rozhled. Jistě, vždycky ho můžete pojmout jako „splachovací“ animák, kde se protočí pár univerzálních frků a gagů, ale hlubší otisk se pak bude počítat v řádu minut, ne-li vteřin. Zato ortodoxní televizní a kinofanoušci, utopení ve světě seriálů a filmově-televizních hvězdiček, si opravdu přijdou na své. Vesmír Family Guye je obrovská studnice popkulturních narážek, kde je všechno pojaté přesně tak, aby to byla aspoň trochu pravda, na druhou stranu tak bizarně přepálené, aby to bylo opravdu vtipné. Zapomeňte však na pečlivě budouvanou scenáristickou stavbu, kterou se honosí třeba Simpsonovi (všimli jste si, že u žluťáků se k hlavní dějové linii dostanete až přes čtyři pět úvodních zvratů? Začátky dílů klamou tělem!). Utahování si z celebrit je nečekané, rychlé a na první, druhý i třetí pohled zcela mimózní a bez kontextů; ale pod slupkou povrchně dementního humoru čouhá jasné sdělení, že tvůrci mají ohromně nakoukáno a vědí, která v Hollywoodu bije.

Seriál zaujme ze dvou pohledů: 1) je opravdu ošklivý a dokážu si představit, že spoustu diváků ze začátku odpudí. V porovnání se sytým a hýřivým světem Futuramy a Simpsonových vypadá rodinka z Quahogu jako kdyby zaspala pár let, ne-li dekád. Po několika epizodách lze však lehce vypozorovat, že jde o sofistikovaný záměr, který dává náramný prostor pro pohled č. 2: Tím, že se tvůrci nemusejí tolik piplat s technickou stránkou věci, mohou si dovolit sypat na obrazovku sebebizarnější výjevy, které jsou hlavním nosníkem humoru Family Guye. Kdo viděl vyběhnout E.T.ho ze sklepa, střílet Spider-mana sítě mezi stromy, či Speed Racera se svým otcem, kterak opravdu špatně hláškují a ještě hůř se smějí, ten asi chápe. Jde o příjemná pomrknutí, která se tu jen tak válí, aby připomněly, že Family Guy má pod čepicí a jeho autoři se nezastaví před ničím. Zkusíte-li seriál sledovat najednou po několika dílech, možná vás však přestane bavit neustále omílané schéma flashbacků, které jsou sice velmi často ohromně vtipné, ale rychle se okoukají (vymyslet vtip na délku pěti až deseti vteřin desetkrát za jeden díl nutí k opakování se). Naštěstí se tu povalují i dlouhodobě udržované vtipy, přecházející mezi díly i jednotlivými sezónami. Ultimativní akční souboje s obří slepicí patří k vděčným evergreenům na pokračování.

 

Ano, Family Guy je horký kandidát na nejdementnější show století. Pro diváky s bujnou fantazií, kterým není cizí žádný humor, může jít  ale i o pestrou satiru, která má velmi mnoho společného s žánrem, který dojel za zenit už někdy před pěti lety: parodie bratří Zuckerů a Jima Abrahamse. V absurdnosti a sofistikovaných pointách si s nimi Family Guy v ničem nezadá a mnohokrát je i předčí. Animovaný kabát ostatně k tomuhle souboji přímo vybízí.

P.S. Pokud vás někdy napadlo, jak se snáší Matt Groening s tvůrci Family Guye, doporučuji se mrknout na celovečerní film Futuramy s názvem Bender’s Big Score. V jedné scéně, kdy se Fry vrátí na Zemi dvacátého století, visí na zdi exkluzivně stylizovaný kalendář Family Guy, který rozhodně JE vyjádřením úcty :).

Verdikt

avatar8/10

k0C0UR

Griffinovi: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Seriál Family Guy vymyslel Seth MacFarlane když mu bylo dvacet šest let. Sám píše scénáře, produkuje a mluví hlavní postavu Petera Griffina. A podle všeho je to génius. O jeho seriálu se mluví jako o kombinaci Simpsonových a South Parku a svým způsobem to tak je. Na klasický rodinný model okoukaný ze Simpsonů aplikuje humor často drsnější než šmirgl papír, nebojí se přihodit sem tam nějakou vulgaritu, ale především tlačí scény do naprostých absurdností. Nic mu není svaté, už v první epizodě se objeví jedna z nejvýznamnějších historických postav dvacátého století a šeredně si to u MacFarlana odskáče (kdo to je, to samozřejmě neprozradím). Od toho okamžiku vám bude jasné, že Family Guy se nehodlá držet nepsaných pravidel a mantinelů a bude si dělat co chce. Což je jedině dobře. Nevadí, že MacFarlane používá pro tvorbu vtipů ten nejlacinější způsob, tedy že si někdo něco myslí, pak si to představí, čímž vznikne vtip, a pak následuje návrat do reality. Nevadí, že každý druhý vtip je spíš trapný než zábavný, šílená kadence nápadů, hlášek, absurdit a provokace vás chytne a nedá vám vydechnout, dokud epizoda neskončí. Pokud už máte tedy Simpsonovi okoukané, South Park vás už svým jednoduchým a zbytečně vulgárním humorem nudí, ale přesto chcete zůstat věrni kreslenému humoru, sáhněte po Family Guyovi. Momentálně jde o to nejlepší, co se dá na televizním poli kreslené zábavy sehnat. A Stewie je bůh!

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace