Sympaťák Kit Harington se díky Hře o trůny samozřejmě ocitá na vrcholu popularity. Je ovšem sympatické, že už nyní začíná poctivě makat na tom, aby se ze škatulky Jona Snowa dostal. A vybírá si proto poměrně zajímavé projekty. Po drsném westernu Brimstone to pak platí zejména o historické minisérii Gunpowder od BBC vyprávějící o nechvalně známém Spiknutí střelného prachu, při němž chtěli Guy Fawkes a spol. vyhodit do vzduchu britský parlament. Pro Haringtona se navíc jedná o dosti srdcový projekt. Ztvárnil zde totiž svého předka a hlavu celého spiknutí, Roberta Catesbyho. Vznikla z toho strhující dobová podívaná, nebo jen nutná přednáška z historie?

 

Podíváme se tedy do Anglie počátku 17. století, kdy na trůnu sedí skotský panovník Jakub I. Ten coby protestant už delší dobu válčí s katolickým Španělskem, což bohužel pociťují vyznavači tohoto náboženství i na ostrovech. Katolíci jsou zde perzekuováni, sledováni a v mnoha případech také zatýkáni, mučeni a popravováni. Jednou z pronásledovaných rodin je i ta Roberta Catesbyho, která na útlak králových pobočníků a úřadů krutě doplácí. Robert se proto po smrti rodinných příslušníků se svým bratrancem Thomasem odhodlá k téměř až zoufalému činu. Společně s ostatními radikálními katolíky naplánují ono Spiknutí střelného prachu, během něhož má v britském parlamentu zemřít mimo jiné i samotný král. A na scénu nastupuje i samotný Guy Fawkes.

 

Jenže jak už jste mohli poznat z hodnocení níže, tentokrát se tuto vděčnou historickou látku zase tolik vytěžit nepodařilo. Pro našince, kteří tyto události nejspíš znají jen díky filmu/comicsu V jako Vendeta, jde možná o svým způsobem zajímavý výlet do minulosti, při němž se dozví leccos z britské historie. Zároveň ale budou mít co dělat, aby u něj neusnuli. Režie sice umí být v některých momentech správně civilní a scény poprav či mučení jsou zde tak krvavé a naturalistické, že by se za ně nestyděli ani v té Hře o trůny. Jenže tím bohužel všechna chvála končí. Gunpowder nám totiž jinak přináší režijní rutinu toho nejprůměrnějšího zrna, v níž nefunguje (až na ty brutálnější pasáže) prakticky nic.

Minisérie nemá diváka v podstatě čím strhnout, epizody postrádají jakékoliv napětí, dialogy nudí a pořádně tu nefungují postavy, ani zákulisní pletichy. Atmosféra je možná správně špinavá a drsná, často jí ovšem podkopává nohy viditelně nízký rozpočet, díky němuž má divák občas pocit, jako by koukal na lacinou televizní inscenaci. Také scénář má pak svoje rezervy a v některých ohledech nepitvá historickou událost tak, jak jsem doufal. Člověka sice potěší nečernobílé ztvárnění Catesbyho a jeho věrných, zároveň se ale nemůžu zbavit dojmu, že v jistých ohledech brouzdá scénář spíše po povrchu a byl bych radši, kdyby v nich šli tvůrci ještě více do hloubky (samotné plánování atentátu, až přílišné upozadění Guy Fawkese). Ani po herecké stránce to pak není žádná hitparáda. Harington si sice udržuje svůj standard, i když ze šablony Jona Snowa příliš nevybočuje, Sherlockův brácha Mark Gattis v záporné roli si zde však vybral spíše slabší chvilku a ostatní v čele s Liv Tyler tu nemají ani moc co hrát.

 

Gunpowder je tak bohužel i přes pár záblesků dosti promarněnou šancí. Fanynky britského hezounka budou asi spokojeny, stejně jako milovníci brutálních momentek. Jinak ovšem minisérie kvůli své nenápadité a rutinní režii přesně zapadá do oné neoblíbené škatulky nudné lekce z dějepisu, jež se bude nějaký čas pouštět na britských školách, obyčejný divák na ni však hodně rychle zapomene. Na tomhle projektu je totiž i po zhlédnutí pořád nejzajímavější ona Haringtonova vazba ke Catesbymu. A to je opravdu trochu málo.