Halt and Catch Fire - PC Rebelové

Halt and Catch Fire

Plakát k seriálu Halt and Catch Fire - PC Rebelové

Halt and Catch Fire - PC Rebelové /2014-?

Tvůrce: Christopher Cantwell, Christopher C. Rogers

Režie: Juan José Campanella

Hrají: Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis, Kerry Bishé

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (1)

Úvod 2. řady

Zmáčknou počítačoví maniaci pomyslný restart?


Sdílet:

Dobové drama Halt and Catch Fire patřilo mezi jedno z nejpříjemnějších překvapení loňského roku, které splňovalo téměř všechno, co byste od podobné retro pecky očekávali. Obsahoval výtečnou osmdesátkovou atmosféru, skvěle napsané charaktery a hlavně zajímavý a napínavý příběh, jenž dokáže výtečně prodat počátek moderních počítačů tak efektně, že tomu budou rozumět i lidé, pro něž je klávesnice jen zmatenou směsicí znamének. Takže pokud jste ještě neměli tu čest, koukejte to rychle dohnat. Diváků totiž přehlížený kousek moc pobrat nedokázal a vlastně byl menší zázrak, že ho AMC nakonec obnovila pro další sérii. Šlápli tedy tvůrci hned od počátku do plných, aby se mohli kravaťákům co nejdříve pochlubit s rostoucími ratingy? Jak se to vezme. Vězte ale, že u těchto počítačových maniaků se toho za rok příliš nezměnilo.

V samotném příběhu se však změn událo poměrně hodně. Od uvedení vymodleného počítače a Joeova odchodu z Cardiffu uběhlo již téměř dvacet měsíců a hlavní postavy si ušly celkem dlouhou cestu. Cardiff to totiž na poli počítačů definitivně balí a je prodán za celkem slušnou sumičku. To jednak znamená nový začátek pro koumáka Gordona, který si za prodej přijde na slušnou sumičku peněz. Znamená to ovšem také návrat samotného Joa, jenž se musí kvůli výplatě svého podílu vrátit zpět do města a střetnout se svou ne dvakrát čestnou minulostí. A nebude to pro něj návštěva zrovna příjemná. To naše dívčí parta je na tom na první pohled lépe.  Rebelka Cameron a pečlivá Donna si stále užívají svého hodně nezávislého, a tak trochu nelegálního, podnikání na poli předchůdce online her. Jenže podmínky nejsou dvakrát ideální, velký problém je na spadnutí a dvě rozdílné dámy se musí rozhodnout, kdo že je tady vůbec šéf. A konflikt je na spadnutí.

Prostě a jednoduše, první díl je spíše takovým znovushledáním s oblíbenými postavami a nahlédnutím do toho, kam se jejich životy posunuly. A je nahlédnutí opravdu povedené. Zde totiž vše stále funguje na jedničku. Dobová atmosféra zde šlape, obrovskými monitory počínaje a skvělým soundtrackem ve walkmanu konče, dialogy skvěle odsýpají a celé to až nečekaně rychle uteče i přesto, že se zde nic moc zásadního nestane. Ano, samotný scénář vás pak dokáže díky vývoji charakterů několikrát překvapit, po příběhové stránce tu velký posun nečekejte. To ale tentokrát vůbec nevací. I když nemáme zatím moc tušení, o čem že druhá řada vůbec bude, rozhodně má úvod co nabídnout a výtečně rozjíždí vztahy či potenciální konflikty mezi jednotlivými hrdiny.

Překvapivé potom je, že nejvíce pozornosti na sebe netradičně nestrhává jako vždy bezchybný Lee Pace, avšak dámské duo Mackenzie Davis a Kerry Bishé, jež dosud vyfasovalo nejzajímavější linii s obrovským potenciálem do budoucna. Obě zmiňované pak nejen, že jsou čím dál více cute, ale navíc se během první sezóny vyvinuly ve velmi silné postavy, které za hlavním tahounem vůbec nezaostávají. Jen ten chudák Gordon si prozatím vytáhnul pomyslného černého Petra.

Halt and Catch Fire nám zkrátka předvádí povedený úvod se vším všudy. Všechno je zde naprosto při starém, jen s ještě lepší režií a ve svižnějším tempu. Osudy bezchybně napsaných charakterů, jež se nám minule zadřely až nečekaně pod kůži, bychom navíc hltali, i kdyby celou epizodu hráli Tetris. To se ovšem naštěstí neděje a vypadá, že i druhá štace PC Rebelů si pro nás přichystá pořádně návykovou a dramatickou podívanou. Snad si toho konečně všimnou i ostatní diváci.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (6)

1. sezóna

Počítačová revoluce, jak ji neznáte.


Sdílet:

Nové retro drama Halt and Catch Fire nepatří zrovna k těm, jež by rozvířilo letní seriálové vody. Kritici nepěli oslavné ódy, ratingy nevykazovaly velká čísla, stanice AMC nepřinesla žádné hvězdně herecké trumfy a také na internetu bylo okolo sondy do doby počítačového boomu celkem ticho. Což je ovšem docela škoda. Málokterá letní novinka by si totiž zasloužila alespoň zpětnou diváckou pozornost, jako tahle.

Hlavní linie je přitom pořádně atraktivní a na seriálovém poli stále poměrně neokoukaná. Přeci jenom seriálů, které by sledovaly trnitou cestu naprosto rozdílné trojice počítačových magorů za sestrojením revolučního a jedinečného compu, opravdu moc nenajdete. Neobejde se to zde logicky bez vzájemných hádek, rodinných trablů a překračování firemních či peněžních překážek. A hlavně díky šikovně vystavěnému scénáři to skvěle funguje. Ten nejen, že umí skvěle prodat počítačové téma a odborné výrazy i lidem technikou nepolíbeným. Hlavně ale umí skvěle pracovat s postavami a odkrýváním jejich motivů, podfuků či tajemství. Krize střídá krizi, hrdinové si ani neodpočinou od vyhrocených konfliktů a o napínavé a emociální pasáže tak není nouze.

K největším pozitivům seriálu pak patří právě samotné charaktery, jež se nám z původní trojice sympaticky rozrostou na rovnou pětici tahounů, z nichž každý má rozhodně co nabídnout. Joe je velký mluvka a mistr marketingu, jenž se rád považuje za vizionáře. Mladá Cameron je tak trochu problémová mladá rebelka, George je nevyrovnaný génius přes mechaniku, jeho ženuška Donna se mu snaží pomoci a zároveň vyřešit své osobní trable a místní buranský boss to pak z celé z povzdálí sleduje. Zapomeňte na divné a nesympatické postavy z nedávného Jobse či podobných snímků, tady si každý najde minimálně jednoho člena týmu, jemuž bude držet palce. Herecký ansámbl pak bez debat táhne charismatický Lee Pace, jenž by si rozhodně zasloužil více zajímavějších filmových rolí než jen jednoho z mnoha elfů v Hobitovi či nezajímavého záporáka ze Strážců galaxie. Talentovaná Mackenzie Davis a sympaťák Scoot McNairy (aka horký adept na celovečerního Flashe) za ním naštěstí o moc nezaostávají.

Ani režie však za výtečným scénářem nijak neztrácí a nabízí tu správnou osmdesátkovou atmosféru. Kamera má ten přesný retro look, z Cameronin sluchátek zní skvěle vybrané dobové songy a z celého seriálu sálá dobový feeling objevování nových technologií. Pomalejší tempo pak sice nemusí sedět zcela každému a v některých epizodách už seriál šlape na brzdu až příliš. Většinou je to ale pro dobro samotného příběhu a prokreslení ústředních počítačových fachmanů. Je jen škoda, že se tvůrci v polovině série možná až příliš věnují osobním rovinám protagonistů, než samotnému tvoření převratné mašiny a příběhové linky se nám na malou chvilku zabrzdí. V posledních dílech se však opět razantně šlápne na plyn, scenáristé se nebojí přijít s několika příjemnými překvapeními a skvěle připravují půdu pro potenciální druhou řadu.

Jenže tím nám právě dobré zprávy ohledně přehlíženého dramatu končí. Nad osudem příjemného retra totiž visí velmi nepříjemný otazník. Sledovanost se pohybovala hluboko pod průměrem stanice AMC a finálová epizoda dokonce přinesla jedno z nejmenších diváckých čísel za posledních deset let. Šance na pokračování jsou proto opravdu minimální. V tomto případě by mě ovšem zrušení opravdu velmi mrzelo. Halt and Catch Fire se sice nikdy nestane diváckým hitem, vyklubalo se z něj však solidní retro drámo s výtečným scénářem a charaktery, které bych chtěl ještě nejméně jednu sérii potkávat. Doufám proto v malý zázrak.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (5)

Pilot

Zmáčkneme po pilotu delete?


Sdílet:

Stanice AMC patří mezi nejsledovanější kabelovky, začíná mít ovšem také menší problém. Megaúspěšní Živí mrtví se sice stále vyhřívají mezi nejpopulárnějšími seriály současnosti, Don Draper z oceňovaných Mad Men si však příští rok usrkne whisky naposledy a televizi se nedaří mezi novinkami najít novou trvalku. Mark Strong se špinavou kriminálkou Low Winter Sun loni solidně pohořel a očekávané Turn se během pár dílů stačilo přeměnit v natahovanou historickou nudu. Nyní tak svoje štěstí pokouší další zajímavá novinka Halt and Catch Fire, s níž by šance stanice na další úspěšný projekt mohly rapidně stoupnout.

Seriál nás totiž zavede do raných osmdesátých let, konkrétně počátků počítačové revoluce. Zapomeňte ale v tomto případě na vtipné pošuky z komediálního Silicon Valley, zde totiž nebude o emotivní a napjaté situace nouze. Joe MacMillan býval velké zvíře v samotné IBM a patřil ke špičkám ve svém oboru. Zdánlivě nafoukaný chlápek se však před časem malinko vypařil a dává o sobě vědět až nyní, když se ze záhadných důvodů uchází o práci u malé počítačové firmy. Jeho pravý cíl ovšem brzy vyjde najevo. Chce totiž s pomocí místního přehlíženého a utrápeného génia Gordona Clarka vytvořit vlastní revoluční mašinu. Jenže to nebudou mít vůbec jednoduché. Práci jim totiž nepřitíží jen Gordonova rodina, ale hlavně velké korporace v čele s IBM a Applem, jež hochům začínají jít po krku. Nesourodé dvojici tak nezbývá nic jiného, než přizvat si na pomoc mladou a dosti problémovou studentku Cameron, kterou si nedávno stačil Joe proklepnout ve všech směrech.

Že by se nám tedy na obzoru rýsovala další povedená retro dobovka, v níž nebude o třeskuté dialogy a napětí mezi charaktery nouze? Z pilotu to tak zatím rozhodně vypadá. Režie sice hlavně z počátku nastaví až překvapivě pomalé tempo, vzhledem k velkému důrazu na představení hlavní trojice to však vůbec není ke škodě. Tvůrcům se navíc hned od počátku daří budovat povedenou osmdesátkovou atmosféru, které velkou měrou pomáhá také soundtrack, skvělou úvodní znělkou počínaje a pečlivým výběrem dobových skladeb konče. Dialogy pak skvěle odsýpají a tvůrcům se daří zajímavé prostředí prodat i lidem, jimž všechny ty technické řečičky a rozebrané kompy nic neříkají. Ne, tohle sestavování revolučního stroje v garáži či zaprášené pracovně na nudu opravdu nevypadá.

Zmiňovaný důraz na postavy se pak scénáristům prozatím zatraceně vyplácí a jedná se o nejsilnější zbraň úvodní epizody. Nejvíce pozornosti na sebe samozřejmě strhává Joe v podání talentovaného Lee Pace. Hlavní postava seriálu je sice velký vizionář, jenž jako jeden z mála vidí pravý potenciál rozvíjejících se mašinek. Je to ovšem také dosti velký parchant, co se nejspíš nebude bát jít přes mrtvoly, skrývá nejedno tajemství a jeho spolupracovníci to s ním nebudou mít zrovna jednoduché. Prostě hlavní tahoun seriálu, jak dělaný. Ostatní charaktery za ním naštěstí příliš nezaostávají. Mackenzie Davis si se svou mladou rebelkou asi získá nejednoho chlapa a postavě zakřiknutého Gordona předpovídám i přes klišovitou rodinnou linii zajímavý vývoj. Interakce mezi ústřední trojicí pak již od začátku fungují na jedničku. Jestli se tato herecká sestava sehraje ještě více, tak se nejspíš máme nač těšit.

Stanici AMC zde možná nakonec nevyroste další divácký hit, jelikož sledovanost pilotu nebyla kdovíjak slavná. Rozmazlené kritiky by ale tvůrci na svou stranu dostat mohli. Dle první hodinky by nás totiž pravděpodobně mohlo čekat další povedené retro drama, jež se může v klidu zařadit mezi oceňované seriály Mad Men či Masters of Sex. Lákavé prostředí, skvěle napsané dialogy a zajímavé charaktery jsou pak dosti pádnými důvody, proč budete chtít seriál i nadále vídat na svém monitoru. Malinko přehlížený sympaťák Lee Pace by si navíc menší úspěch konečně zasloužil.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2019 Všechna práva vyhrazena.