Scenárista Neil Cross se proslavil především drsnou britskou detektivkou Luther s Idrisem Elbou v titulní roli. Jeho novým projektem, k němuž tradičně napsal všechny epizody, je pak Hard Sun, opět v Londýně zasazená detektivka, tentokrát ještě lehce šmrnclá sci-fi (ale jen v námětu).


Nesourodé dvojici detektivů Charlie Hicks (Jim Sturgess) a Elaine Ranko (Agyness Deyn) se dostanou do rukou důkazy o pouhých pět let vzdáleném konci života na Zemi v podobě vědecké studie s titulním názvem Hard Sun. Kvůli tomu po nich tvrdě jde MI5, která se snaží vše udržet pod pokličkou, aby nedošlo k masové hysterii a anarchii. A mezitím ještě detektivové vyšetřují vraždy související s Hard Sun.

Jednou z hlavní předností jsou opět zajímavé charaktery obou vyšetřovatelů (byť na Elbova Luthera nedosahují). Každý z nich něco skrývá, ať už je to trauma z minulosti, mentálně labilní potomek nebo pochybné události okolo smrti předchozího parťáka. Jako by nestačilo, že po ústřední dvojici jdou vyšší šarže, nejsou si jistí ani jestli si mohou věřit navzájem. Herci v hlavních rolích Jim Sturgess i Agyness Deyn představují příjemné zpestření zejména v kontextu amerických kriminálek a jejich často tuctovému castingu. Nikki Amuka-Bird (jeden z těch obličejů, který znáte ze spousty ostrovních seriálů, ale nepřiřadíte k němu jméno) si pak vychutnává svou až nesnesitelnou zápornou postavu.


První epizoda víceméně jen představí postavy a naplní základní synopsi, takže pokud do toho divák nejde úplně naslepo, možná se bude trochu nudit. V dalších dílech se to už naštěstí rozjede. V ději se mísí jednotlivé případy, vývoj vztahu mezi hlavními postavami a tlak ze strany tajných služeb. Právě poslední jmenovaná složka se příliš nepovedla vzhledem k vážnému a relativně civilnímu pojetí díla totiž vyznívá nepatřičně béčkově, na jedné straně ve zdánlivé všemocnosti MI5, na druhé v až směšné schematičnosti řešení některých konfliktů.


Neil Cross má prý seriál rozplánový rovnou na pět sezón (jako pět let do konce světa v seriálu?) a je to vidět. V první sérii totiž na Hard Sun zatím věří jen pár magorů a konspirátorů na internetu a od toho se odvíjí i případy, jež Hicks a Ranko řeší. Papírově daleko zajímavější otázky, jako třeba jak se promění kriminalita (a kriminalistika) ve chvíli, kdy konci světa už bude věřit větší podíl populace, si Cross zjevně nechává do dalších řad.

Autorovi Luthera se zkrátka povedlo rozjet seriál s výborným námětem, zajímavými postavami a specifickou atmosférou, podtrženou ponurým soundtrackem. Jen do toho zatím nejde naplno a šetří se do pokračování. Rozhodně to ale neznamená, že by Hard Sun nestálo za pozornost už teď.