Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hawaii Five-O | 2010-?
csfd  imdb
režie: různé
hrají: Alex O´Loughlin, Scott Caan, Daniel Dae Kim, Grace Park

Hawaii Five-O: Úvod 5. řady


ikona
Davies182
Opálená speciální jednotka z Havaje si opět žádá naši pozornost. Povedl se start 5. řady?  

Budu k vám, milí čtenáři, zcela upřímný. S populárními policajty z amerických ostrovů jsem před rokem seknul zhruba v pětině čtvrté řady. Bylo to zrovna období takového toho neradostného zjištění, že čas bohužel není nafukovací a kupodivu dost dobře nelze sledovat tucet seriálů denně. Jedenáct musí stačit, losování padlo mj. na Hawaii Five-0. Shrnutí děje předešlé sezóny zajistila Wikipedie (kacíř!), před pár hodinami jsem se potom nadšeně – a plný mírné nostalgie – vrhnul na S05E01 s názvem Nowhere to Hide. Jaký je divácký návrat na Havaj? Má pořád CBS koule?

Především se k údivu fanoušků začíná hezky od začátku. Vypadá to, že známá americká stanice potřebuje zhustit koláče sledovanosti, což má za následek fakt, že je úvod páté sezóny koncipovaný jako tzv. startovací epizoda. Předchozí zápletky jsou buďto uzavřeny nebo upozaděny, čerstvá zářijová hodinka s McGarrettovým týmem se tak regulérně tváří jako zbrusu nový seriál. CSI: Hawaii.

To ale není vůbec špatně, naopak. Minulá sezóna neskončila cliffhangerem, S05E01 si může klidně pustit i někdo, kdo o Hawaii Five-0 v životě neslyšel. V prvních minutách vidíme (kromě hutného atmosférického "post-apo" prologu!) dvojku polišů ze speciální jednotky, kterak si u psychologa vylévají srdéčka. Scénka je vtipná a funguje svými hláškami jak na zaryté fandy, tak i co se nováčků týče. Záhy už se o slovo hlásí předtitulková vražda, divák civí s úsměvem na tváři na obrazovku...

Nabušenou akci sráží otřesné CGI a za vlasy přitažený scénářMístní tým praktikuje trošku jinou kriminálku. Stevenovi, Dannymu a dalším tak znovu hodně pomáhá moderní technika, na scénu se vrací i oblíbený Jorge Garcia (LOST) aka konspirační blázen Jerry. Celkem tedy šestičlenná skvadra má za úkol vypátrat vraha, který se svým robotickým mazlíčkem terorizuje O'ahu. Více prozradit nechci, epizoda totiž perfektně šlape, pokud o ní dopředu nic netušíte. Co se ovšem moc nepovedlo, je za vlasy přitažený děj ke konci dílu. Tunu šílených zvratů, ošklivých počítačových efektů a výbuchů z jedniček a nul si mohli scénáristé odpustit, zvláště když se v první polovině jedná o parádní akční béčkový seriál – takový, jak jej máme rádi.

Plusové body však návratu Hawaii Five-0 nelze přičíst ani za finále samotné. V tom jsou před zájemce předhozeny hned tři z prstu vycucané zápletky, jedna z nich navíc představuje pravděpodobně stěžejní novou postavu páté řady. Kumulace náhle vypjatých situací působí jako pěst na oko, téhle show ale vždy svědčila spíše epizodická skladba akcí nabušených čtyřicetiminutovek. Doufejme, že se Orci ani Kurtzman neutopí ve fantaskních případech, a hlavně že se startovací sezóně opravdu podaří ty nové fanoušky oslovit. Drsní hoši a modelka s bouchačkami se totiž prezentují v ucházející formě, měli by ale sázet spíše na mozek a svaly než na hloupé CGI a scénáře ze šuplíku Dolpha Lundgrena. Sedmička s odřenejma ušima.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Davies182

Hawaii Five-O: Úvod 4. řady


ikona
Davies182
Akčnější, rychlejší, bez zbytečných keců okolo. Hoši (a dívka) z Hawaie se vrací v nové řadě!  

Dovolil jsem si do titulku ukrást hlášku z asi nejikoničtější Arnoldovy role z jedné nesmrtelné akční quadrilogie. Steve McGarrett pravděpodobně nikdy nebude drsnější než legendární T-101, v úvodu již čtvrté sezóny sexy poldů z prosluněné Hawaie k tomu teď ale má zatraceně blízko. S tímhle kabrňákem byste se do křížku dostat nechtěli. A kdo ví, jestli se mu vůbec pod kůží doopravdy nerýsují svaly z nefalšované oceli? Hawaii Five-0 nakopla jejich novou televizní štaci způsobem, který musel Lenu Wisemanovi udělat radost.

Zaprvé je fajn, že si tvůrci evidentně chtějí stůj co stůj udržet věrné zástupy fandů. Tím mám na mysli, že smrtící cliffhanger z minulé řady se rozhodně neodbyde klasickým mávnutím scénáristické hůlky po vzoru "o tři měsíce později". Střih dokonce od napětí neuhýbá vůbec, a tak se v podstatě vracíme na samotný konec poslední scény, hned několik vteřin před závěrečné titulky. Načež jen co McGarrett ladně zpacifikuje komando ala Colin Farrell v Total Recall a zachrání Wo Fata (nikdo jsme to nečekali, že ne?), vyráží se střelhbitě do akce další, tentokrát ovšem mnohem frenetičtější. A tady už se bude umírat.

Hodinu se tu střílí, všichni se mlátí, a nechybí ani výbuchyPřepadení totiž čelí samotný Palace, tedy domovská základna našeho vyšetřovatelského týmu. Právě zde se v avizované démonické roličce - ze které šlo možná vytřískat o něco více - objeví Henry Ian Cusick aka bývalý Desmond ze Ztracených, na jejichž castingovém "znovushledání" (plus Locke, plus Hurley...) se CBS snažila vystavět mocnou reklamní kampaň. A nostalgie kupodivu funguje. Čtyřicet minut se to tu všechno mlátí, střílí po sobě, co může tak vybuchuje, a nechybí ani honičky po dálnici nebo archetypální naskakování na odlétající vrtulník plný záporáků. Akce žije, příběh dokáže strhnout, a celé to uteče jako nic... rovnou až do dalšího nářezového cliffhangeru. Čemu stále odmítám uvěřit, a co v aktuální epizodě šustilo papírem, jsou ovšem Dannyho dialogy. Doteď Williamsovy hlášky zabíraly, když se ale Danno začne s ublíženým srdíčkem rozkecávat zrovna během stresující resuscitace podezřelého, nepřišlo mi to nikterak vtipné.

Tahle malá piha na krásné tváři, s níž se borci ze zelených ostrovů vrací do beden, však naštěstí ničemu přehnaně neubližuje. Prostě to nyní přejděme, a věřme tomu, že se charisma jedné z nejoblíbenějších postav znovu blýskne v dalších výbušných dílech. Celá show je pak navíc stále stejně high-tech naivní a sem tam si ani po třech letech neodpustí jednu, dvě klišoidní scény, ale čert to vem. Divák se chce hlavně bavit, a přesně to je při tomhle množství prázdných nábojnic ta největší zatracená jistota.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Davies182

Hawaii Five-O: 3. sezóna


ikona
Davies182
Havajští agenti a agentky už tři roky chytají padouchy. Jde jim jejich práce stále dobře od ruky?  

Vítejte u recenze seriálu s jedním z nejotravnějších product placementů vůbec aneb Windows 8 musí být asi vážně super vychytávkou, když je kravaťáci z Microsoftu propagují v téměř každé zdejší epizodě. V penězích je však síla: fanoušků totiž na televizní Havajské ostrovy přilétá čím dál tím méně. V CBS se mermomocí snaží udržet seriál naživu, sledovanost přitom ale zase tak kriticky neklesá. Naopak. Z moderního remaku Hawaii Five-O se vyklubala příjemná trvalka, kterou v bedně ještě nějakou tu dobu potkáme. Stál její třetí rok za to?

Kriminálky už jsou dlouho o tom samém, potřebujeme nějaké osvěžení! Přesně to si nejspíš roku 2010 řekli pánové Lenkov, Kurtzman a Orci, načež se pro televizi rozhodli znovuoživit populární akční seriál z šedesátých let. Proč netrávit víc času v terénu naháněním grázlů? Koho baví nudné vysedávání v laborce a vyslýchání podezřelých? Jste zvědaví? Rolujte níže k imfově recenzi. Původní oldschoolová Hawaii Five-O se v bedně držela úctyhodných dvanáct let, a už teď je jasné, že její nástupkyni čeká minimálně třetinová výdrž v porovnání s tím, jak dlouho se vlastně na originální sérii dívali naši rodiče. Čtvrtá řada je už nějaký ten pátek odklepnutá - a já osobně se nemohu dočkat, až si znovu v září tuhle fajn partu naladím. Proč?

Určitě nejen kvůli zásadnímu faktoru, kdy finále posledního dílu operuje se zatím nejsilnějším cliffhangerem, jaký zatím parta kolem Stevea McGarretta nabídla. Kolikrát už byl Wo Fat ve vazbě? A kolikrát se mu podařilo uprchnout? McGarrettova nemesis má zřejmě opravdu dalece sahající konexe, ve třetí řadě pak tenhle zrádný yakuzák dostává šanci blýsknout se ve mnohem více scénách, než by divák tušil. Scénáristé nepřestávají budovat zápletku kolem tajemství Steveovy rodiny, a - světe, div se - je to vcelku koukatelné. Když si dnes vzpomenu na hrozivý start sezóny a prkennou matku (Doris), klepu se ještě teď. Někomu v CBS však naštěstí narostly zuby moudrosti a mámuška sice není odsunuta do pozadí, její postava ale v průběhu roku snadněji zapadá do zprvu nelogické thrillerové skládačky.

Co by to ale bylo za akční kriminálku bez odbočujících, samostatných epizod, že? Nebojte se tak, že by se z oblíbené show mávnutím kouzelného proutku stal olbřímí příběh na pokračování. Tým stíhá sledovat smrtícího ostřelovače (robocop Peter Weller), účastní se derby na kolečkových bruslích, nechává se obtěžovat probíhajícím natáčením reality show nebo zachraňuje ztracené děti. A dojde dokonce i na jednu retrospektivní epizodu z Dannovy minulosti, jejíž pointa mile překvapí. Do toho všeho si připočtěte spousty přestřelek, honiček po svých i v autě a pochopitelně také několik výbuchů, a je vymalováno. Tahle sexy čtyřka vyšetřovatelů na to bez problémů pořád má.

Kvarteto vyšetřovatelů na to pořád máJe ovšem důležité, nehledat u seriálu něco víc než jen těžce pohodový akční výplach. I tady lze potom velice často narazit na uzívané čtyřicetiminutovky, ve kterých hloupoučké dialogy a žalostně nezajímavé osobní trable hrdinů převáží nad explozivní směsicí strhující detektivní práce, kterou jinak bez výjimky všichni z ústředního kvarteta odvádějí. Pak vás ale scénář uvrhne do vězeňského pekla po boku China Ho Kelly nebo do společnosti drsných týpků z Navy SEALs, a na předešlou bezvýraznou šeď není ani pomyšlení. Právě kvůli podobným nezáživným částem ale paradoxně Hawaii Five-0 asi nikdy nedosáhne k oné kýžené "aspoň osmičce". Tady je to pořád za hodně silných sedm: nic víc, nic míň.

K pláči je nicméně stále hodně daleko. McGarrett se celkem snadno etabloval v jednoho z nejoblíbenějších televizních Mirků Dušínů se samopalem, zkušená skvadra kolem něj pak za svým velitelem v ničem extrémním nezaostává. Celý svět prostě tyhle pohodové, akčně-výplachové večery může. CBS nelze než popřát, ať se jim jejich přefiltrovaný revival daří prodávat i nadále.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Davies182

Hawaii Five-O: 2. sezóna


ikona
Spooner
Slunce svítí, kulky sviští a nudných případů přibývá 

Když skoro před dvěma lety začal seriál Hawaii Five-0, tak sliboval celkem slušnou nálož akční zábavy, u které se bude spíš střílet než chytře vyšetřovat. A ze začátku to hodně dobře fungovalo, akce byla svěží a nápaditá, a tak nevadily ani hůře napsané případy. Po čase se ale akce dostávala více a více do pozadí a začalo se sázet na příběh a rádoby zapeklitou linku okolo místního mafiánského ďábla Wo Fata. A to už tak zábavné a svižné nebylo a seriál se tak v závěru sezóny mohl hrdě postavit po bok ostatních rutinních kriminálek ze stáje CBS.

A v druhé sezóně je bohužel úbytek akce ještě více markantní. A to vzhledem k slušně rozjeté ústřední linii celkem zamrzí. Náš speciální tým je totiž po událostech z konce nové sezóny rozpuštěn a zdá se, že místní padouch Wo Fat (stále stejně mdlý Mark Dacascos) už konečně vyhrál. To ale neví, s kým zapletl, a tak se náš tým dává po pár vyhrocených událostech opět dohromady, s čímž jim pomůže také Stevův přítel a učitel Joe White (Terry O´Quinn). Naše partička tak opět začíná vyšetřovat další nebezpečné případy a pomalu se dostává na stopu svému úhlavnímu nepříteli. Tedy kromě Kono, kterou na začátku sezóny suspendují, takže si trochu hraje s ohněm. Zkrátka premisa jak dělaná pro pořádný akční seriál. Zde se ale dočkáme hlavně nudných případů, v nichž se akce objevuje poskrovnu. A přitom se zde najde pár výjimek (díl v Koreji nebo poslední dvě epizody), které potvrzují, že tvůrcům přestřelky a bitky pořád jdou hodně dobře od ruky a hned se to podepíše i na samotném tempu a zábavnosti dílu. A to už je pak člověku přece jenom trochu jedno, že je celá zápletka okolo Wo Fata až příliš triviální a zvraty tu moc nefungují.

I v těch nudnějších pasážích a případech se ale můžeme spolehnout na stále sympatické hrdiny a hlavně parťáctví Steva a Dannyho díky duu O'Loughlin/Caan stále funguje na jedničku. Tihle dva nejdou pro hlášku daleko a hlavně na Caanovi je vidět, že si svou roli užívá. Ani ostatní členové týmu nezůstávají pozadu a potěší i několik hostujících hvězd, které se skládají z velkých drsňáků a kromě zmiňovaného O´Quinna se zde objeví např. Tom Sizemore, James Caan nebo William Baldwin, s jehož zápornou postavou si asi v budoucnu ještě hodně užijeme. Jeden castingový omyl se zde ale najde a to nová členka týmu Lori Weston v podání Lauren  German. Ta zde totiž dokázala, že ne každá blondýnka s kulometem v ruce vypadá drsně a její postava byla spíše k smíchu. To si ale naštěstí časem uvědomili i tvůrci a postavu potichoučku odklidili pryč.

Hawaii Five-0 rozhodně není špatným krimi seriálem. Zamrzí ale, že tvůrci rezignovali na akční jednohubkovou zábavu, přepnuli na neutrál a servírují nám víceméně rutinní kriminálku, která se odehrává v trošku slunečnějším prostředí. Přitom tvůrci mají talent na akční scény a pár svěžích nápadů v rukávu pořád ještě evidentně ukrývají, viz třeba díl se záporákem z původního seriálu ze 70. let (navíc hraje stejný herec). Tak snad do příště využijí napínavého a zajímavého konce a nabídnou víc svěží akční zábavy a méně nudných případů.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Davies182

Hawaii Five-O: 1. sezóna


ikona
imf
Přisurfovali z minulosti, aby ukázali unaveným pilotům podzimní sezóny záda? Ať už to bylo jakkoliv, tahle akční partička má naší pozornost. 

Jestli vás zajímá, o čem tenhle seriál je, mrkněte se do infa. Nic konkrétního tam ale nenajdete, protože tyhle týmovky, ať už v nich pobíhaly blondýny, hustí kluci z Vietnamu s černou dodávkou, nebo agenti, pro které žádná mise nebyla nemožná, vlastně ústřední děj nikdy neměly - další díl, další mise a sajrajt, co je třeba vyvézt za město na skládku. Hawaii Five-O nijak nezakrývá, že je pouze klasickou výplňovkou bez složitých postav. Ty jsou vytažené z trouby pár vteřin před úvodním gongem pilotu a pak už jen postupně chladnou (=jsou víc a víc cool). Hlavním motorem tu není děj nebo vztahové napětí, ale jen a jen akce, poháněná vpřed báječnými záporáky s AK-47 nebo hlavními hrdiny. A těm se překvapivě daří udržet diváka ve střehu i během výměny zásobníků - z bot jim sice místo slámy koukají scenáristická klišé (jeden furt mluví o mrtvém tátovi, druhý o dceři, kterou kvůli rozvodu nemůže vídat příliš často), ale Alex O´Loughlin a Scott Caan si zjevně padli do oka. Ani jeden z nich nemá oslňující filmovou kariéru, O´Loughlin by byl spíš vděčný za to, aby se na jeho dosavadní dočista zapomnělo, ale rychlé dialogy a kreativní přestřelky zvládají levou zadní, takže mají dost času pumpovat do předních řad nějaké to charisma. Ostatně na paty jim šlape i druhá půlka týmu - Daniel Dae Kim jako policajt se škraloupem a jeho sestřenice Kona (Grace Park) s čerstvým průkazem z policejní akademie.


Nesourodá cháska, jak už to tak bývá, ale produkující Len Wiseman s nimi v pilotu předvádí náramné věci. Záminka k sestavení týmu a úvodním transferům olova svou plytkostí připomene devadesátá léta televizního řemesla, ale Wiseman na semtexu, přestřelkách a honičkách nikterak nešetří. Navíc je snímá svými trademarkovými jízdami a nutí choreografy, aby vymysleli víc než jen obvyklé "já vystřelím třikrát, ty dvakrát, pak ještě jednou znovu, načež tě trefím do hlavy". Zvlášť O´Loughlin žóngluje s devítkou a láme lidem ruce do dvojitého vé, což vždycky potěší. V akčním ranku je možná konkurencí Abramsův Undercovers, ale Hawaii Five-O má trochu živější pojetí akčních scén - žádné rychlé střihy, ale hodně promyšlených kombinacích v přehledném záběrování. Nejpříjemnějším překvapením je ovšem fakt, že se na poměru akce k ději a nápaditých adrenalinovkách nic nezměnilo ani v dalších dílech, kdy šel Wiseman od válu a nastoupili tradiční seriáloví kumštýři. To je pro seriál klíčové, protože zatímco postavy se do půlky sezóny usazují ve svých rolích a získávají potřebnou jistotu, všechno kolem sviští podle předpokladů - teplomilné filtry, nádherná příroda, Camaro Scotta Caana a Masi Oka z Hrdinů jako ukecaný koroner. I proto začne seriál zalézat pod kůži hned zkraje, což se ostatně potvrzuje i na ratingu. Pilot bez problémů prolomil desetimilionovou hranici a i další díly se drží bez výraznějších propadů. Což znamená, že by se na dalších dílech mohlo utratit ještě víc peněz, i když popravdě není důvod - už v prvních dílech se orchestrují scény, z nichž by ještě před pár lety hollywoodské akčňáky upekly svá finále.

Dobré řemeslo a dobrá oddechovka jako by v té podzimní vlně příliš učesaných, uvědomělých a možná i opatrných pilotů chyběly, ale pokud máte ten pocit, jenom jste špatně vybírali. Hawaii Five-O mohlo vysávat předlohu a hrát na jistotu těch několika pamětníků a teenagerů, co schroustají cokoliv, co se vejde do jejich DVR. Místo toho se producenti vrátili o dekádu zpátky a nacpali do televizních okruhů pořádnou dávku nedostatkového adrenalinu. Výsledkem je blbina, která vás nebude tahat pět sezón za nos, a v níž tajemství vždycky do konce epizody buď vybuchne nebo se z něj vyklube cameo Petera Stormarea. Pro generaci Ztracených to možná bude trochu slabé kafe, ale nejen fandové Michaela Baye si tu přijdou na své, to mi věřte.

P.S. Ta hudba je pořád TAK ukrutně návyková. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar7/10

imf


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Bud

  • avatar9/10

    Marc

  • avatar9/10

    Lucifrid

  • avatar9/10

    Davies182

  • avatar6/10

    Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace