Helix: Úvod 2. řady
17:00 | 19.01.2015 |
Pamatujete si správně, že jsme na TVZone nikdy nepublikovali recenzi první sezóny sci-fi fláku Helix. Přepracovaný Davies se totiž na seriál po šesti podprůměrných částech vykváknul. Pilot namlsal a dalších pár epizod sice ještě také ušlo, potom už ale hloupý děj vážně nešlo ignorovat a přetrpět. Subjektivní ztráta času. Lze tedy hodnotit start nové sezóny přesto, že za sebou divák nemá předešlé díly? Jistěže ano, začíná se totiž znovu takzvaně od píky. Povolaný Farragutův tým se v roce 2015 vydává do tropického pásma, aby prozkoumal šíření dalšího tajuplného viru.
Nejprve nám SyFy ve dvou efektivních minutách zrekapituluje první řadu, a hurá do akce. Úplně všechny postavy z minula se pochopitelně nevracejí (některé jsou mrtvé, další pohřešované), se zbytkem se ale hned v úvodu podíváme na výletní plachetnici v blízkosti záhadného ostrova. A na téhle lodi duchů se to mrtvolami jen hemží. Námořníky na první pohled zabilo cosi, s čím se vycvičený CDC tým doposud nesetkal: pandemický oříšek k rozlousknutí má aktuálně podobu jakési houby, která napadá orgány nebohých obětí.
Zhruba někdy po scéně s nálezem vražedných houbiček (či co to nakonec bude) ovšem začíná kolotoč absurdit. Vědci se například shodnou na sundání ochranných obleků, protože je údajně zřejmé, že se vir nepřenáší vzduchem, nýbrž konzumací infikovaného jídla. Well done. Přísná velitelka pomocného amerického křižníku odmítne vyhlásit karanténu, jelikož si není stoprocentně jista, zdali všech třicet lidí zabila ta samá věc – a tak dále. Helix se urputně snaží o zatraceně vážný tón celé show, atmosféru ale shazují kýčovité scénky a infantilní smýšlení hlavních postav. Neslyšeli jsme tuhle písničku už někde?
Je tajemná džungle dostatečně atraktivní kulisou?Sebevražední kaskadéři se sadou zkumavek v podpaždí jsou tedy nakonec dobrovolně vysazeni na opuštěný ostrov. Následující půl hodiny se jen tak z legrace pobíhá po místních krásách přírody, celkem zdařile se kopírují legendární Ztraceni, a dočkáme se i několika dialogů po vzoru Beverly Hills 902 10. To aby byl divák v obraze, kdo zrovna s kým chodí nebo nechodí, a proč. Prostředí plné nebezpečné zeleně neurazí, za rok se dle mých skromných výpočtů s Helixem podíváme... třebas do pouště. Někdy v polovině prozkoumávání pralesa se nicméně tvůrci zručně vytasí se šmakózním twistem – mohu snad prozradit, že si zlehka zaskáčeme v čase. No, a zde veškerá pozitiva končí.
Možná by se s přivřenýma očima dalo říci, že je to tak blbé, až je to dobré. Prostě SyFy. Zase. Baví nás to vlastně pořád? Skupinka oblíbených badatelů je konfrontována záhadnými obyvateli ostrova (už jsem doufám zmínil Ztracené), příběh se přesouvá z džungle do baráku jako vystřiženého z povídek H. P. Lovecrafta. Ke slovu se dostává nic neříkající mysteriózno, na jehož rozuzlení si počkáme do finále sezóny – zahoďte prosím onu naivitu. Mezitím se raději připravte na hloupé zvraty, šokující objevy a spoustu scénáristických berliček.
Helix lze označit za takový pofidérní guláš. Seriál chce hrozně moc být infarktovým hororem, mysteriózním dramatem a strhujícím sci-fi, a aby to všechno dohromady pokud možno bezchybně šlapalo. Škatulky se ale nedaří plnit ani u jednoho z žánrů, bohužel. Z bedny na nás místo toho útočí jakž takž zajímavá atmoška versus zbytečně natahovaný a dětinský příběh, dějová vata opovážlivě vyčerpává. Měla to od začátku být krátká minisérie, říkal jsem to před rokem a stojím si za tím dodnes.
Verdikt
Davies182
Vaše hodnocení
Helix: Pilotní dvojdíl
14:00 | 11.01.2014 |
Obří výzkumná základna v Arktidě. Neznámý, smrtící virus. A skupinka vědců, snažící se zachránit svět. Zní to všechno celkem lákavě a napínavě, v případě hezky vypadajícího Helixu se však již od začátku nabízela také jedna extrémně pichlavá otázka: lze podobný děj rozehrát na více než jednu televizní epizodu? Neslušelo by nastřelené látce spíše filmové zpracování?
Nebojte (hlasité oddychnutí). SyFy s tímhle ambiciózním projektem trefilo podložní sklíčko přímo pod mikroskop. Tedy ano, pátrání po vakcíně proti neznámému viru lze vážně natáhnout i na více než otřepanou celovečerní délku, a ne, nudit se během hektického pilotu rozhodně nebudete. Úvod seriálu má navíc překvapivě dvojitou stopáž oproti klasickým čtyřiceti minutám, od včerejší premiéry jsou totiž na světě rovnou dvě spojené epizody S01E01 a S01E02 - takže neváhejte ani minutu. Proč?
Patříte mezi poměrně početnou sortu lidí, kteří od konce epických Ztracených dodnes čekají na podobně strhující, mysteriózní seriál? Tak prosím, můžete se klidně začít usmívat pod vousy: vypadá to totiž, že tohle čekání je začátkem roku 2014 konečně u konce. Místo ostrova fasujeme podzemní výzkumné centrum (nikdo nesmí pryč, dokud trvá karanténa), náhradou za "Druhé" je dle všeho osazenstvo komplexu, no a o záhady se stará sama nevysvětlitelná mutace, která z lidí dělá - slovy hrdinů - skákající agresivní spajdrmeny. Ovšem bez legrace, najde se zde místo i pro horor.
Skupinka nejzkušenějších vědátorů na planetě jednoduše vyfasuje úkol. Ten spočívá ve výletu do opuštěného, promrzlého kouta planety, aby se tu společně snažili přijít na fakt, proč se dvěma nebožtíkům během hrátek se zkumavkami v laborce změnila krev v černý sliz. A co to sakryš jedinému přeživšímu viditelně pulzuje v hrtanu?! Poradí si světově proslulé CDC s hrůzyplným virem? Milé osvěžení celé story pak spočívá ve skutečnosti, že mezi nakaženými je souhrou náhod i bratr hlavního hrdiny. Čímž ale vztahové patálie zdaleka nekončí. Dialogů o lásce, hádek a vyčítavých pohledů bude hodně, sympatické rozhovory naštěstí nepůsobí lacině.
Rýsuje se nám tu konečně mysteriózní náhrada za LOST?Jeden z největších plusů Helixu praští zvědavého člověka přes oči bezprostředně po příletu na Arktidu: atmosféra. Tvůrci již stylovou seriálovou "znělkou" s odlehčeným songem z minulého tisíciletí v pozadí prozrazují, že v bedně nic podobného dlouho nebylo. Nález první mrtvoly se odehraje za zvuků tklivé hudby, o pořádné mrazení v zádech se následně postarají i dvě hutné scény s tajemnými pokusnými opicemi. A teď pozor. Každý zdejší čin má své opodstatnění a odpovídající reakci. Co to znamená? SyFy z vás žádné kroucení hlavou nad mezerami ve scénáři nedostane. Když se dějí divné věci, postavy je nepřejdou pozdviženým obočím a blbými kecy, nýbrž o nich smysluplně debatují a snaží se je logicky vysvětlit. Doktorka Scullyová by měla radost, co všechno lze s pár chytrými mozky po boku vydedukovat za zdánlivě neuvěřitelných okolností. Dojde časem i na paranormální jevy?
Po hodině a půl pobíhání z jedné strany komplexu na druhý (a řešení stále nových trablů) se postupně ukazuje, že půjde zejména o zábavu. Ale ne o takovou tu sterilní, napůl nezajímavou vatu k domácímu žehlení, kterou byste čekali možná tak od tuctových kriminálek. Dějová stavba Helixu nutí k zamyšlení, a to téměř permanentnímu. Objevování dalších a dalších záhad ve společnosti téhle vědátorské sebranky je zatím prostě zatraceně sexy... týden bude dlouhý!
Verdikt
Davies182
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Jednička byla jakž-takž docela super.