Sám jsem tomu nevěřil a musel jsem si tudíž pro jistotu důkladněji prošmejdit hereččinu filmografii na IMDb. Maggie Gyllenhaal za sebou dodneška opravdu neměla žádný serióznější seriálový projekt, nepočítáme-li několik TV filmů a jednu minisérii. Na BBC Two se tudíž rozhoupali k odvážnému kroku a ukecali agenta Jakeovy ségry konečně k činu. Čím se úvodní epizoda špionážního dramatu z Londýna The Honourable Woman zapíše do historie?

Dost možná i poměrně zajímavým scénářem. Nessa Stein a její bráška Ephra neměli zrovna nejsnadnější dětství. Začalo to emigrací z Izraele. Pro mamču si záhy drze přišla zubatá hned při Nessině porodu, movitého otce pak sourozencům odkrágloval palestinský agent v utajení za čišníka jedné londýnské luxusní restaurace... Nešťastná událost obě dětské dušičky patřičně stmelila a zocelila, no a hádejte jednou, kdo nyní v Británii zapáleně hájí izraelské (nejen) obchodní zájmy.

Angláni jsou seriáloví štramáci. Proč? Ostrovní vizuál by již dnes měl být schopen rozeznat pomalu každý televizní fajnšmekr, tady se jednoduše žádných laciných záběrů a jiných nedokonalostí nedočkáte. Místní produkce divákům pravidelně vyráží dech jak po stránce vytříbeného herectví, tak z hlediska technického zázemí - naštěstí prostě stále stejná písnička. Aneb vážně musím dodatečně zmiňovat např. Sherlocka, Luthera či The Fall a jejich odpovídající recenze?

Potud tedy zatím vše v nejlepším pořádku. Další gurmány potom jistě potěší i fakt, že se režisér Hugo Blick očividně snažil přiblížit epesnímu thrilleru Jeden musí z kola ven v moderní době. V pár desítek měsíců uleželém filmu plném hvězdně obsazených špiónů se pro napnutou, znepokojivou atmosféru nikdy nešlo daleko. Stejně obezřetně si v The Honourable Woman musí počínat také Nessa, jejíž mocenské postavení movité rádoby šlechtičny a rázné politické názory leckomu nejsou zrovna po chuti. Nakrknutým, zhrzelým palestincům na půdě UK obzvlášť.

Seriálová variace na filmové Jeden musí z kola ven zatím tápeTo už se ale kolem sebejisté Steinové motají další škodné postavičky (s bouchačkama!) a postupně vyplývá najevo, že není všechno zlato co se třpytí. Obchodnice Nessa skrývá za uhrančivým pohledem mnohem více tajemství než by se jí bývalo pozdávalo, přičemž některá z těch nebezpečnějších teď začínají opovážlivě prosakovat na veřejnost. Zápletka ale trestuhodně mate tělem. Chvíli se řeší ekonomická krize na Blízkém východě, o minutu později zase kamera sleduje životní osudy prťavého izraelce se záporáky na krku nebo agenta MI6 před důchodem. Pilot je holt mírně zašmodrchaný a prozatím spíše jen zlehka nastřeluje povahy jednotlivých charakterů a jejich trápení, nad šedivé vody průměru vše tahá až konzistentní napínavá scénka na koncertě. Právě během ní pak dochází k čitelnější rekognici proklínané zápletky a cosi se konečně hýbe kupředu...

Bude horko, i když minimálně ona startovací dějová roztříštěnost projektu moc nesluší. Nejen kvůli ní totiž hrozí váhání, vyplatí-li se sjet celičkou osmidílnou sezónu až do konce. Takže konec konců okoštujte sami. Vytěsněte z hlavy Homeland, užijte si anglický feeling s jeho nezaměnitelnými kulisami, a po první hodince si možná úchvatná Maggie a její bravurní herectví snadno získá i vás. Talentu mají tihle Gyllenhaalovci pořád na rozdávání.