Jack Ryan

Jack Ryan

Plakát k seriálu Jack Ryan

Jack Ryan /2018-?

Tvůrce: Carlton Cuse

Režie:

Hrají: John Krasinski, Abbie Cornish, Wendell Pierce, Ali Suliman, Dina Shihabi

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

2. sezóna

Sleduj peníze ...


Sdílet:
Jack Ryan se po velmi vydařené první řadě vrací a připravil si pro nás opět velmi kvalitní podívanou. Tato série byla překvapivě potvrzená ještě před premiérou té první a bylo tak jasné, že Amazon sází na jistotu. Druhá sezóna ovšem ukázala, že se tvůrci snaží prezentovat Jacka Ryana v trochu jiném světle než minule. Co to přesně znamená a zda to seriálu pomohlo si přečtete níže.

 
Druhá řada se odehrává zejména ve Venezuele. Což je dle slov Jacka Ryana jedna z nejdůležitějších rozvojových zemí. Zejména díky svým enormním zásobám nerostných surovin. Zde se setkávají dvě vyšetřování – jedno, které vede Jack Ryan a zaměřuje se na neznámé kontejnery propašované známými pašeráky zbraní. Druhé vyšetřování vede James Greer, Ryanův bývalý šéf. V jeho středu stojí samotná loď, která operovala v Asii před svou cestou do Venezuely.
 
Tvůrci Jacka Ryana chtěli evidentně dát druhé řadě trochu jiný kabát, než v jakém jsme si užili sérii první. Nedošlo tak pouze k silné změně prostředí, ale také samotný příběh byl prezentován v poněkud svižnějším a sebevědomějším tónu. Prvních několik dílů diváka vtáhne do děje na výbornou. Ve své druhé polovině je ovšem řada trochu méně konzistentní. Dějový spád nastává poměrně rychle a finále je skvěle provedeným téměř filmovým finále. Tento velkolepý finiš je ovšem vykoupen určitou zkratkovostí a nelogičností některých postav či rozhodnutí.


Méně rozmanitý počet lokací, kde se děj odehrává je poměrně znát. Lokalit sice není tak málo, aby se dalo říci, že tam jsou pouze z povinnosti, ale je zřejmé, že rozhodně nebyli tak integrální součástí příběhu, jako v první sérii. Tam každá oblast měla svůj smysl a děj se skrz ně posouval poměrně logicky a plynule. Tentokrát nás tak čekají spíše odbočky jako vedlejší úkoly ve videohrách. Děj se odehrává ve Venezuele a tam také zůstáváme většinu času. Rozhodně se ale nebudete nudit, protože právě díky tomu má mnoho vedlejších postav více prostoru zaujmout.


Celé hlavní obsazení seriálu hraje opět na výbornou. John Krasinski si evidentně roli Jacka Ryana užívá a je to na jeho výkonu poznat. Druhá série si rozhodně udržela laťku, která byla nastavená první řadou. Zároveň je ale jasné, že tvůrci stále zkouší, co na diváky bude nejlépe fungovat a proto zvolili o něco odlišnější přístup oproti první řadě. V některých ohledech se to určitě vyplatilo, ale v jiných o něco méně. Můžeme tak doufat, že třetí řada si vezme to nejlepší ze svých předchůdců a naservíruje nám tak ultimátní zážitek.
Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (3)

1. sezóna

Mise s Pinem odpuštěna?


Sdílet:

Jack Ryan není jen jméno slavné analytika/agenta z pera legendárního Toma Clancyho, ale také jeden z nejočekávanějších seriálových titulů tohoto léta. Mnozí fanoušci doufali v návrat na špionážní vrchol, kde se značka nacházela během celovečerních filmů s Harrisonem Fordem. Další doufali alespoň minimálně v napravení reputace po posledním nepodařeném pokusu s Chrisem Pinem a v tentokrát už nepromarněnou šanci představit nám novou verzi slavné literární postavy v modernějším a poněkud akčnějším hávu. I když po zhlédnutí celé série musíme konstatovat, že Ryanovo první velké dobrodružství není bez chyb, právě onu druhou skupinku diváků nejspíš novinka bez problémů uspokojí.

 

Nový Jack Ryan je totiž seriálovým popcornem se vším všudy. Příznivci Clancyho předloh a prvních Ryanových filmů sice asi budou malinkou zklamáni, jelikož děj má do dokonale promyšleného politicko-špionážního thrilleru opravdu daleko. Na to je hlavní dějová linka místy až příliš předvídatelná, sem tam zde něco logicky nepasuje a zejména v druhé polovině scénář rád spoléhá na náhody. Jenže toho všeho jako by si byli tvůrci vědomi, a tak se raději soustředí, aby nám své dílko naservírovali v co nejsvižnějším a parádně řemeslném kabátku. A to se jim daří téměř na jedničku. 

Celá série má správný drajv a zejména jasný tah na branku, díky němuž děj sviští bez zbytečných odboček (tedy když nepočítáme pilota dronu) kupředu od začátku do konce. Je to zkrátka jako celovečerní film, který je ovšem tentokrát roztažený na osm dílů. Jenže díky jasnému tvůrčímu kormidlu se tu opravdu jede takřka bez menšího zádrhelu a divák se nemá opravdu kde nudit. Tvůrci navíc mají hezkou schopnost po zdánlivě pomalém úvodu jednotlivých epizod přijít vždy s co nejefektivnější gradací, po níž si chce divák prostě co nejdřív pustit další díl. 

 

Scenáristé navíc přímočařejší příběh a pár logických lapsů vyvažují skvělou péčí o postavy. Zde totiž nejen, že nám skvěle představují nového Ryana, jenž je ve svých agentských začátcích i přes svou urputnost přeci jen malinko naivní a nezkušený, ale také jeho vztah s šéfem Greerem tu funguje na jedničku. Příjemně pak překvapuje zejména parádní vykreslení záporáků. Suleiman a jeho pohůnci totiž nejsou jen černobílými teroristy, ale s jeho motivací i minulostí si dávají scenáristé celkem hezky záležet. V podání Ali Sulimana má navíc až nečekané charisma a hlavnímu hrdinovi je tak více než důstojným protivníkem. Sám Krasinski je pak zcela jiným Ryanem, než byli fanoušci doposud zvyklí. Jakmile si ovšem na jeho styl zvyknete, hodně rychle mu začnete držet palce. Televizní veterán Wendell Pierce mu navíc solidně kryje záda a po vedlejších partech v Kravaťácích či Unsolved se konečně po právu dočkal výraznější role. Jen škoda, že Abbie Cornish je tu zatím malinko navíc.

 

Seriálový Jack Ryan je tak ve výsledku přesně tím, o co se před lety marně pokoušeli Kenneth Branagh s Chrisem Pinem. Tedy svižnou thrillerovou podívanou, která sice co se týče zápletky příliš nepřekvapí, po řemeslné stránce však šlape jako švýcarské hodinky a je prostě sázkou na moderní žánrovou jistotu. Amazon navíc na projektu evidentně zrovna nešetřil a na výsledku je to zatraceně vidět. Dokonce i na hodně příjemných akčních scénách, když se sem tam objeví. Jen škoda zbytečně přepálené závěrečného dílu, jenž ovšem emočně nefunguje tolik, jak asi scenáristé zamýšleli. I přes jisté mušky se však z Ryana stala sympatická letní pohodovka, která prostě baví od začátku do konce a já si dám příští rok milerád nášup. Tenhle hit Amazonu dost přeju.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (2)

První dojmy

Z Kanclu do terénu


Sdílet:

Myslím, že ani nebudu moc přehánět s tvrzením, že Jack Ryan je jednou z největších seriálových událostí tohoto roku. Tento seriál z produkce Amazonu dokonce získal potvrzení pro druhou sérii předtím, než měl kdokoliv vůbec možnost vidět první řadu. Tvůrci tak seriálu věřili a očekávali velký úspěch. Po zhlédnutí úvodu této série mohu rovnou říct, že jejich důvěra byla vcelku na místě.

Jack Ryan je analytik pracující pro CIA. Sportuje, jezdí do práce na kole a má doktorát z ekonomie. Při analýze podezřelých plateb do Jemenu se neshodne se svým novým šéfem na tom, jak nejlépe postupovat a rozhodne se pro realizaci řešení, jež jeho nadřízeného rozhodně nepotěší. Nicméně události se již uvedly do pohybu a díky ukvapenému kroku se podíváme do samotného Jemenu, kde má hlavní záporák Suleiman ukrývat.

Seriál má už na první pohled neuvěřitelnou produkční hodnotu a díky tomu máte pocit, že sledujete spíše hollywoodský film než seriál. John Krasinski v hlavní roli jako Jack Ryan předvádí velmi kvalitní výkon a role analytika, který neočekávaně musí pracovat v terénu, mu je velmi snadné uvěřit. Ostatní postavy nedostaly zdaleka tolik prostoru, ale rozhodně je velká šance, že se o nich dozvíme něco více později v sérii.

Velmi kvalitní záležitostí je akce se kterou se překvapivě nešetřilo ani v prvním díle. Ze začátku bylo klasické seznamování s postavami, ale ke konci prvního dílu se již akce rozjela na plné obrátky a byla to opravdu velkolepá podívaná. Samotné prvky, jež k akčnímu finále vedly bylo velmi zajímavé sledovat a seriál tak rozhodně vypadá, že alespoň okrajově dodržuje to, čím se proslavil Tom Clancy: reálným, přesným a uzemněným vyobrazením informačních složek.

Jack Ryan začíná svou první sérii velmi silně a slibuje velkou podívanou i v dalších dílech. Produkční hodnotu, zajímavý příběh, kvalitní herce a sympatické postavy můžou u konkurence jen z dálky závidět a mně tak nezbývá nic jiného než seriál doporučit všem, kteří jsou fanoušky Krasinského, Jacka Ryana nebo samotného Toma Clancyho. Zároveň je také skvělou zprávou, že trailery neprozradily téměř nic z pozdějších dílů série.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.