Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jak jsem poznal vaši matku | How I Met Your Mother | 2005-2014
csfd  imdb
hrají: Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan

Jak jsem poznal vaši matku: 9. sezóna


ikona
Spooner
Jeden z nejslavnějších sitcomů posledních let se s námi rozloučil. Bude nám ale Ted a spol. vůbec chybět? 

Tak nám skončil další seriálový kult. Populární sitcom Jak jsem poznal vaši matku tu s námi byl dlouhých devět let a za tu dobu si prošel dosti neveselým vývojem. Prvních pár let patřil seriál o hledání osudové matky mezi špičky komediálního žánru. Barney házel z rukávu kouzla a legendární hlášky, jež budou někteří citovat asi do smrti, na Tedovy milostné eskapády se také jen tak nezapomene a srovnávání s Přáteli nebylo tak úplně scestné. Jenže od páté sezóny začala kvalita rapidně klesat, humor začínal být čím dál vyčpělejší a natahování příběhu už pro mnohé fanoušky dávno zašlo až příliš daleko. Podařilo se tedy tvůrcům aspoň v poslední řadě rozloučit s fandy se vztyčenou hlavou?

Carter Bays a Craig Thomas už na to šli od počátku závěrečné série malinko jinak. Tvář osudové matky jsme již poznali a hlavním úkolem scénáristů proto tentokrát bylo představit ji také hlavním charakterům, Lily počínaje a osudovým setkáním s Tedem na nádraží konče. No a do toho se tvůrci také rozhodli celou finálovou řadu smrsknout do jednoho víkendu, v němž Barney konečně skončí v chomoutu s Robin, a Marshall s Lily vyřeší menší rodinnou krizi. Hlavně se zde však završil vývoj všech oblíbených postav, který zde v rámci žánru překvapivě funguje. Diváci si zkrátka za těch devět let vybudovali k postavám hodně blízký vztah a scénář se toho nebojí patřičně využít.

To je znát hlavně v druhé polovině sezóny, kdy se celkem efektně vrátí některé vedlejší linky či postavy, a o slovo se začne hlásit také nostalgie. Jo, nostalgie je i v tomhle případě velká mrcha a hlavně díky ní dokáže člověk seriálu mnohdy odpustit i nějaký ten trapný vtip. Jako skvělý nápad se potom projevila také přítomnost samotné matky a její společné scény s Tedem z budoucnosti, jež příjemně doplňují samotný děj a dodávají seriálu aspoň nějaké emoce. Sympatická Cristin Milioti navíc do rozjetého vlaku zapadla až překvapivě dobře, s těžkou rolí napjatě očekávané matky se poprala na výbornou a stala se jedním z hlavních kladů závěrečného ročníku.

Tím ovšem bohužel všechna chvála končí. Scénáristé se totiž ani ve své poslední štaci nevyšvihli ke kvalitám prvních let a vlastně jen pokračovali v prohlubování problémů předešlých sezón. Humor je tedy zase o něco vyčpělejší, Barneyeho hlášky už také dávno ztratily šťávu a u každé dvacetiminutovky se přinejlepším párkrát pousmějete. A to navíc mnohdy jen díky zmiňované nostalgii. Jako šťastný tah se potom neukázal ani zasazení celé řady do jednoho víkendu. Díky tomu jsme proto museli hlavně v první půlce série přežít několik naprosto zbytečných a bohužel i dosti nevtipných epizodek v čele s Marshallovou fackovací historkou či Barneyem dávající dohromady své rodiče. Natahovalo se zkrátka stále víc a diváci se bavili čím dál míň, což je u jednoho z nejslavnějších sitcomů dekády docela problém.

Pak navíc přišlo ono kontroverzní finále, které rozdělilo fanoušky na dva názorově odlišné tábory. Těch naštvaných příznivců je pak mnohem více a bohužel zcela po právu. Problém samotného závěru přitom možná není úplně v tom, co se stalo, ale jakými brutálními a nesmyslnými scénáristickými kličkami k tomu tvůrci prokousali. Stane se toho zkrátka až příliš, důležité události se chladně přejdou během půl minuty a celé to působí hodně vykonstruovaným dojmem. Je pak celkem smutným paradoxem, že během závěrečné čtyřicetiminutovky se toho stane podstatně více, než v předešlých třech sériích dohromady.

I když, co si budeme nalhávat, ani samotné dění finální epizody vlastně nedává moc smysl. Duo Bays/Thomas nejen, že zde během minuty dokáže pohřbít dosavadní dění probíhající série, ale vlastně i podkopat onen pečlivě budovaný vývoj hlavních charakterů. Je sice hezké, že si tvůrčí dvojka vymyslela závěr již během první sezóny a natočila k tomu tehdy i příslušné scény. Nějak si ovšem přitom zapomněli uvědomit, že jejich postavy, a vlastně i divácká očekávání, se za tu řádku let vyvinuly trochu odlišným směrem, než původně plánovali. Násilné dotlačení k jejich vysněnému konci proto působí spíše nereálně a uspokojí jen malou část fanoušků, která se navíc bude mnohdy ohánět jen argumentem o bolestné realitě.

Ani nostalgický doping a oblíbené postavy v čele se sympaticky funkční matkou tak nestačí ke zmizení značně pachuti, jež po sobě kultovní řachanda zanechala. Bays s Thomasem si sice šetřili do posledního roku pár slušných nápadů, upadající kvalitě humoru a vyčpělosti bývalé komediální špičky to však vůbec nepomohlo. Závěrečné minuty pak daly mnohým divákům takovou ránu pod pás, že nám Tedovo vyprávění ani nakonec moc chybět nebude. Poslední facku totiž tentokrát neodskákal Barney, ale samotní fanoušci.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar5/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    killerzeli

  • avatar1/10

    Raul

  • avatar8/10

    jiri.vit

  • avatar5/10

    Dr.Z

  • avatar8/10

    Ravenous

  • avatar9/10

    ZAJDA.

Jak jsem poznal vaši matku: Úvod 9. řady


ikona
mcb
Jak se rozjíždí možná poslední sezóna oblíbeného seriálu? 

HIMYM je zpět a spousta diváků si možná oddychla, že jde o poslední sezónu. I když tvůrci mlží ohledně toho, že sledovanost je stále vysoká na to, aby to oblíbená partička z New Yorku zabalila, můžeme spíše doufat, že touhle svatební sezónou to Ted a spol. konečně dotáhnou do konce. Tentokrát se alespoň pojede trošku mimo vyjeté koleje – devítka se bude totiž celá odehrávat během jednoho víkendu na svatbě Barneyho a Robin, kde by měl uťápnutý Ted konečně potkat svou nastávající...ale ještě předtím všichni ostatní.

Dá se říct, že tento koncept se v úvodním dvojdíle daří rozvíjet slušně, i když těžko říct, jestli bude fungovat celou sezónu. Díky omezenosti prostoru se v podstatě díváme jen na několik natahovaných konverzačních scén, kde tvůrci bohužel uplatňují své praktiky z posledních, nepříliš vyvedených sezón – kvalita začátku seriálu jako by byla fuč, nyní jsme jen svědky zoufale trapného humoru, running joků (recepční, Lilyiny drinky) a překombinovanosti v podobě nadbytečných „flashbacků“, jako když Barney vypráví o počátcích své nadrženosti. Tyhle věci nesmyslně zbržďují rozvíjené linky jako obnovený Tedův vztah k Robin, Marshallovo zatajení svého nového povolání před Lily nebo samotnou Matku.

Ta se na konci předešlé sezóny objevila na nádraží (se žlutým deštníkem) a ukončila tak osmileté čekání fanoušků. Rozporuplné reakce doprovázející výběr herečky byly automatické, ale i tak se obsazení celkem povedlo. Herečka Cristin Millioti je takovým mixem mezi ztřeštěností Robin a starostlivostí Lily, takže do party zapadne jako ulitá. Jelikož naposledy požádala o jeden lístek do Farhamptonu, kde se zároveň odehrává i svatba, je jasné, že se dřív nebo později se svým nastávajícím musí potkat – stačí se projet pár střípků z předešlých sezón, kde jí mnohokrát vidíme ve flashforwardu na nádraží, a lze si odvodit, že se na tenhle moment nebude čekat dlouho.

Nejprve se ale setkává s Lily, která si vystřihne svou další hysterickou epizodku ve vlaku. Kolikrát jsme to už viděli? HIMYM zkrátka pokračuje v kolejích nastolených předešlou sezónou a vlastně bych sem klidně mohl zkopírovat část recenze osmičky a všechno by bylo do puntíku pravda. Tentokrát je jediným pozitivem to, že zápletka konečně někam směřuje a přichází se zajímavým konceptem celé sezóny během jednoho víkendu. Dokáží Ted, Barney, Robin, Marshall a Lily odejít z kdysi milovaného seriálu se ctí? Nechme se překvapit...

P.S. Takže Marshall bude celou sezónu na road-tripu s otravnou černoškou? Awesome.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Verdikt

avatar6/10

mcb


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Dr.Z

Jak jsem poznal vaši matku: 8. sezóna


ikona
mcb
Zoufale natahovaná kaše nebo stále trvající kvalita? 

Už to mohlo být za námi. Tedův neúnavný hon za Svatým grálem/Temnou věží/Horou osudu s přezdívkou Matka měl už před týdnem skončit a konečně tak uzavřít kdysi milovaný sitcom o pěti kamarádech z New Yorku, který měl náběh na to se stát novými Přáteli. Oblíbeností mezi diváky tomu tak možná je, avšak kvalitativně se od Rosse a spol. liší jako filmová tvorba Ingmara Bergmana a Michaela Baye.

Přehnaná přirovnání zde sedí zcela bez, ehm, přehánění. Jak jsem poznal vaši matku, neboli zkráceně HIMYM, totiž po třech (až čtyřech) výborných sezónách začal zákonitě klesat a nebylo záchrany. Ono taky vystavět seriál o jednom ňoumovi, který si není schopen udržet vztah a ani přítelkyni, už po několika „čtyřiadvacítkách“ dílů začal zoufale nudit. To zřejmě došlo i tvůrcům, tak tempo zásadně zvolnilo. Už se moc neřešily indície a návaznosti na Tedovo hledání, seriál spíše začal směřovat do epizodního průměru, při němž každý díl stál na vyloženě bizarní zápletce, takzvaně „vycucané z prstu“.

Už ze závěru sedmé sezóny s Victorií bylo jasné, že jde jen o krátkou epizodku, která má za úkol vyplnit čas, než Ted potká tu pravou...a samozřejmě stylově diváky navnadit na další díly. Co se mohlo zdát jako romantický či poetický závěr, se v úvodu osmičky zvrhlo v kanonádu trapných momentů, při nichž se Ted nemohl rozhodnout, zda chce s Victorií být nebo zda se nechá podvolit svědomí a přenechá ji svému snoubenci Klausovi, od něhož utekla ze svatby. Jakkoli vážně to zní, tak si tvůrci vystačí s vyloženě komickými momenty, kdy Ted šplhá po trubce, aby nechal pouštěnému ženichovi vzkaz, má závratě, padá a podobné nesmysly.

Ve stejném duchu jakoby se vezl celý zbytek sezóny - místo opravdu vtipných a originálních momentů s postavami, které jsme si zamilovali v prvních sériích, tady máme co dočinění se zoufale nevtipnými epizodkami, při nichž nejeden divák musí nevěřícně kroutit hlavou. Lily a Marshall shání chůvu? Robin má nový videoklip? Ted má novou hysterickou přítelkyni? Barney ničí svůj „Playbook“? To, co vypadá jako potenciální příval humoru a zábavy, se ale bohužel mění ve neskutečně nesmyslnou a především nevkusně přepálenou křeč, při níž se musí zákonitě přetáčet zorničky i největším příznivcům seriálu. To ani nemluvím o epizodě s Marshallovým právnickým kolegou Bradem (Alcide z Pravé krve), která mě bude ve snech strašit ještě hodně dlouho. Že je to tak špatné až je to dobré? Tady už se podobná hranice dávno překročila.

Ač se zajídá to neustále opakovat, HIMYM je dalším příkladem seriálu, kterému by výrazně prospělo zkrácení nebo co víc, ideální by bylo, kdyby skončil někdy v páté a šesté, ještě tak tak snesitelné sezóně. Zbytek je už natahovaná kaše, která naprosto neví, o čem dál vyprávět, čím zaujmout. Jasně, stále se to dá sledovat jako nenáročná oddychovka, občas se urodí dobrý gag nebo vtipná scéna, ale to je na čtyřiadvacet dílů zatraceně málo. A to i přes to, že poslední díl série se slavným odhalením, které navázalo na předchozí sezóny, se docela povedl. Jsem ale zvědav, jak se tvůrci vypořádají s devátou, tentokrát již skutečně poslední sezónou, která by se podle všeho měla celá odehrávat v rozmezí jednoho víkendu. Až tam se dozvíme, jestli mají tvůrci skutečně „koule“ nebo zda se podepíší na kvalitativním dnu jednoho kdysi oblíbeného seriálu. Tajně doufám v ten první výsledek. Co vy?

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar5/10

mcb


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Bagr007

  • avatar4/10

    Vardant

  • avatar8/10

    jiri.vit

  • avatar9/10

    ZAJDA.

Jak jsem poznal vaši matku: 4. sezóna


ikona
k0C0UR
 

Zachovat šarm a švih ve čtvrté sérii seriálu, který má laťku tak zatraceně vysoko, je úkol hodný polobohů. A scenáristé How I Met Your Mother bohužel nejsou polobozi. Seriál jde pomalu dolů, i když plakat nad tím nemá cenu – stále jde o nadprůměrně zábavnou show, které i spousta ambicióznějších nesahá ani po paty. Jenže… už se z toho vytratila ta jiskřivá vztahová omamnost, kdy Ted v první a druhé sérii poletoval v pomyslných bariérách milostných pletek sem a tam a aspoň každá druhá epizoda přinesla nějaký posun v jeho snažení být spokojeným mužem v chomoutu. A pokud už to nebyl posun přímo tohohle druhu, nějaké to milostné zajiskření druhu jiného jsme si užili rozhodně. Třetí série - po podepsání smluv na celých osm sérií – ukázala směr: musíme s hlavním tématem přibrzdit a bohužel nabídnout spoustu vaty, která nebude mít nic společného s milostném jiskřením jakéhokoliv druhu (a narveme tam jen drobné výjimky, které budou potvrzovat pravidlo).

Udržet laťku při nabízení vaty je úkol nadlidský, což potvrzuje právě uplynulá čtvrtá série. Scenáristé často neví kudy kam, navíc jim osud hází pod nohy těhotná bříška obou hlavních hrdinek. To se obě snaží zakrývat rozličnými kabelkami nebo polohami „sedmo se spoustou věcí před sebou“, obě si z toho navíc dělají srandu a když přijde řada na otázku těhotenství, odvětí vtipně, že těhotné nejsou. Nicméně je znát, jak moc jim seriál zasahuje do osobních životů (a naopak) a ve většině dílů poslední třetiny jsou vyloženě jen na okrasu a pronesení jedné dvou hlášek. Zbytek ansámblu je tak nucen vymýšlet nesmyslné skopičiny a potkávat se s příběhy, které by v první sérii působily silně pod úroveň a teď je to kolikrát dost na hraně. Jak bylo ale řečeno, pokud má Ted matku svých dětí potkat až, dejme tomu, v sedmé sérii, zbývá podobné výplně ještě spousta a spousta. Bohužel.

V tomhle ohledu si lze jenom přát, aby tvůrci navíc zapracovali na pořádném finále – to ve čtyřce vyšumělo naprosto do prázdna a série i při větším počtu epizod nepůsobila o nic moc uceleněji než trojka nabouraná stávkou scenáristů. Finále bylo zjevně ukradené z dávné epizody s kozou, když tvůrcům došlo, že by z toho vlastně mohlo být finále a mají jen tak mimochodem vystaráno. To samozřejmě není výtka - jen konstatování, že po sledování dalšího vývoje mohli s klidem přihodit k dobru ještě něco lepšího a čtyřku v konečném dojmovém efektu o velký kus zvednout.

Jinak ano, Barney je pořád vtipný, zamilované duo Marshall-Lilly pořád stejně roztomilé a Robin pořád tak nějak na hraně "nevím úplně jistě, jestli do tohohle seriálu vůbec patřím, ale občas se mi povede dobrý vtip". A Ted, ten je pořád dospělejší a serióznější, s čímž odpadá spousta roztomilých pravd o bujarém mládí a nastupuje pravda o dospělosti. Je taky fajn, ale "fajn" není u HIMYM vlastně žádná pochvala. Uvidíme, kam to dovede pětka a doufejme, že bude to zbytečné natahování naředěno alespoň jedním vedlejším románkem, který bude stát za řeč.

Verdikt

avatar7/10

k0C0UR


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    dramony

  • avatar7/10

    Solomont

  • avatar10/10

    ZAJDA.

Jak jsem poznal vaši matku: 2. a 3. sezóna


ikona
Cival
 

Některé příběhy je dobré vyprávět pěkně ze široka. Tedova povídačka o tom, jak potkal matku svých dětí, to dokázala už během první sezóny. Seriálová svěženka o pětici „obyčejných“ Newyorčanů se hned pasovala na následníka Přátel, komornějšího, subtilnějšího, ale i živějšího, bláznivějšího a romantičtějšího. A i když druhá a třetí sezóna už neplyne tak „čistě“ jako vycíděná a neokoukaná první série, kredit si How I Met Your Mother určitě udrželo. Na maximu.

Základní charakteristiky samozřejmě platí. Pořád se staví na bryskním dialogovém humoru, občas těžko přeložitelných jazykových hrátkách a návalu komických situací, které jsou sice daleko za hranicí normálního života, ale i tak se v nich odráží všechny ty existenciální otázky tížící měšťáky mezi dvacítkou a třicítkou (třeba jak dostat do postele dvě holky zaráz). How I Met Your Mother si i přes prázdniny a stávky udrželo kadenci fórů, zachovalo si styl, aniž by přitom zabředlo do nudného stereotypu. Podařilo se totiž zvládnout všechny zásadní nástrahy, tedy:

1) Příliš mnoho flashbacků... alespoň z dvou třetin druhé série se zdálo, že pod tíhou neustálých vraceček, scenáristických fines a časových zákrutů – samozřejmě, většinou k zbláznění vtipných – seriál trochu ztrácí tah. How I Met Your Mother nejlíp šlape, když se něco doopravdy děje, když se fóry navěšují na nosnou příběhovou linku jako korálky. Na konci všech sérií se tyhle šroubky daří utahovat, takže zároveň s dřením bránic gradují i vztahové záležitosti, až k perfektnímu celkovému dojmu.

2) Předávání stráží... i tady tvůrci uspěli. Odklon od Teda a Robin, šéfů první série, vyšel. Ve dvojce si nejvíc pozornosti užívali Lily a Marshall, takže mohlo vyznít hlavně neodolatelné tajtrlíkování Jasona Segela, jemuž už teď stačí dřepět u stolu a se vztyčeným obočím pozorovat šrumec okolo sebe. Peklo pak nastává ve třetí sezóně, kterou si pro sebe krade Barney, cynik, proutník, potulný bavič a studnice lidové moudrosti v podání Neila Patricka „jsem ještě víc cool než Dr. House“ Harrise, na jehož zdrcujícím smyslu pro nekorektnost leží většina nejlepších dílů z trojky. Navíc se daří i mise „zlidšťujeme Barneyho“, aniž by přitom tohle boží hovádko ztratilo nejdůležitější rysy své osobnosti (tedy, uvidíme, jak to nakonec dopadne... :-)

3) Cemea... ano, ani ta How I Met Your Mother nezahubila. První díl ve mě sice vzbudil podezření, že se na úspěšné značce zkusí svézt každá druhá hvězda showbyznysu (čím opovrhovanější, tím líp: Viď Enrique, Britney...), úsměvné vedlejší roličky ale vcelku fungují a rozhodně nemají moc rozklížit šlapající stroj, který si s camey pohrává se stejnou lehkostí jako s časovými skoky a dávkováním informací.

Proto, všechno dobré a jen tak dál. Ani po třech sezónách se z téhle seance nevytratila energie, což je u schematického žánru situační komedie vždycky malý zázrak. Asi jako najít pod zapomenutým žlutým deštníkem matku svých dětí. Anebo ne?

P.S.: V kauze Robin stojím za Barneym :-)

Verdikt

avatar8/10

Cival


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    ZAJDA.

Jak jsem poznal vaši matku: 1. sezóna


ikona
k0C0UR
 

Sitcomů není nikdy dost. To vám řekne každý, kdo po těžkém dni v práci přijde domů, zapne televizi a když náhodou přepne na seriál, k pobavení se u něj nemusí absolvovat nekonečnou osvětu na téma „kdo je tohle a co se stalo s Jackem“. Známe to u Ženatého se závazky, známe to u Kroku za krokem a zapomenout nesmíme ani na Přátele. Právě je jsem si nechal ve výčtu nakonec z jednoho prostého důvodu – How I Met You Mother je jim až podezřele podobný. Kromě počtu hrdinů, kterých je o jednoho míň, zůstává na svém místě prakticky vše, co máte rádi – roztodivné zápletky od těch normálnějších (vztahy) až po ty skutečně bizarní (hon na krysu zkříženou se švábem), tuna hlášek a neodolatelný situační humor, který má pro jistotu hned několik point. Během dvaceti minut jednoho dílu se nasmějete dokonce více než u našeho rádiového přenosu (eh ;) a i když děj často utíká k věcem, které vás zase až tolik nezajímají, stále v něm nechybí občasný vývoj postav, univerzální sitcomová řeč pro mladé, obligátní změna interiérů a klasické popkulturní výstřelky směřované k popmusic, alkoholu a lehkým drogám. Mezi postavami to příjemně jiskří – ostatně i v tomto ohledu seriál snese důstojné srovnání se sehraností nejslavnější seriálové party – a jsou to sympaťáci k pohledání. Vaše věková kategorie, která řeší postpubertální i dospělé problémy. A ať už jste na přelomu libovolných dvou dekád mezi devatenácti a jednatřiceti, určitě se alespoň v jednom z nich najdete. Možná ne kvůli tomu, jaké řeči vedou a kolik hlášek ze sebe vysypou; Ale proto, jací jsou uvnitř a jak neobratně sebou mrskají před branou „světa dospělých“, který je pomalu, ale jistě vyzývá k jejímu otevření. Už dlouho to nebyla tak sehraná pětice, které byste dokázali říct ahoj a zajít s nimi na kafe. Za to jim patří dík, přestože bydlí na druhém konci světa a některé jejich zvyky vám možná nebudou úplně blízké (ale jejich pocity ano).

Verdikt

avatar8/10

k0C0UR


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    HermyJane

  • avatar10/10

    ZAJDA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace