Jean-Claude Van Johnson

Jean-Claude Van Johnson

Plakát k seriálu Jean-Claude Van Johnson

Jean-Claude Van Johnson /2016

Tvůrce: Dave Callaham

Režie: Peter Atencio

Hrají: Jean-Claude Van Damme, Kat Foster, Moises Arias, Phylicia Rashad

Přidáte-li si film do Budíčku a my k filmu přidáme článek, budeme vás o tom informovat formou e-mailu či zprávou do Vzkazníku. Druh oznámení si můžete zvolit v nastavení vašeho účtu.

Přispějte na MovieZone

Váš nick na MovieZone:


Proč přispět?        Jiné možnosti plateb

Facebook
Diskuze (3)

1. sezóna

Je lepší Looper, nebo Timecop?


Sdílet:

Když před více než rokem přistál na Amazonu pilot komediálního seriálu Jean-Claude Van Johnson, v němž legendární belgická mlátička Jean-Claude Van Damme vtipně reflektuje svou filmovou kariéru, jednalo se pro mě o velmi příjemné překvapení. Béčková hvězda našeho dětství tu ještě šílenějším a vtipnějším způsobem navázala na svůj slavný snímek JCVD a nebála se ze sebe a svých filmů udělat pořádnou legraci. Dostali jsem pak celkem svěží a hezky odsýpající předkrm, v němž byl herec zase jednou ve svém živlu a já hned začal toužit po hlavním chodu. A toho jsme teď na Amazonu konečně dočkali. Dokázali ovšem tvůrci navázat na letošní překvápko, nebo se jednalo jen šťastný výkop? První možnost je naštěstí správně.

 

Pokud ovšem čekáte právě “jen“ Van Dammeovo osobní pomrkávání na jeho béčkovou filmografii a “pecky“ z časů VHSek, možná budete překvapeni. Mnohem větší prostor zde totiž dostává ona špionážní zápletka, díky níž není seriál pouze satirou, ale prakticky hodně šílenou parodií na všechno možné. Ostatně ještě aby ne, když tu Van Damme představuje své alter ego Van Johnsona, jež coby tajný agent plní nebezpečné mise a svou hereckou kariéru používá pouze jako krytí. Při jeho návratu z důchodu pak zkouší zastavit rozšíření nové drogy. Neobejde se to ale samozřejmě bez hercových roznožek, šílených vynálezů, snahu o ovládnutí světa, jeho dvojníků, cestování časem… a taky natáčení v Bulharsku. Je tu prostě všechno, na co jsme od dětství v jeho filmech zvyklí, a ještě nějaká ta žánrová parodie navíc. A naštěstí je to po většinu stopáže tak šílené a vtipné, jak to zní. 

 

Ano, ne vždy se snaha o vtip podaří a rozhodně tento styl humoru nesedne každému. Fanoušci nejslavnějšího vývozu z Belgie budou však spokojeni a nejednou se jim objeví úsměv na tváři. Odkazů na jeho slavné snímky je tu opravdu požehnaně, running gagy fungují na jedničku (téma Timecop vs. Looper se neomrzí) a opravdu vtipných scén je tu víc, než byste čekali. Díky chytře úsporné délce šesti epizod se pak zápletka, jež se navíc snaží sympaticky překvapovat, nestačí ohrát a celé to příjemně uteče. A Van Damme? Ne, stále od něho nečekejte žádnou hereckou extratřídu a místy to vypadá, jako by se snažil vzpomenout, co má dělat v následující scéně. I přesto je ale vidět, že si ze sebe rád dělá legraci a roli si užívá na maximum. Van Damme má větší komediální talent, než byste čekali, a vůbec nevadí, že si tu za celou dobu kopne asi tak ve třech scénách. O jeho kopech a akci tento kousek opravdu není. Když na ně však dojde, ukazuje se, že na to béčková legenda pořád ještě má.

I přes neustálou šílenost a originální nápady jako by tvůrcům začal k závěru docházet dech. Je sice fajn, že se příběh nakonec ubere malinko jiných směrem, než divák tuší, a začneme se hlavnímu hrdinovi a jeho bejvalce (velice cute Kat Foster) více dostávat pod kůži. Jenže to celé za cenu úbytku humoru a právě oné šílenosti. Pořád se zde sice najde několik nápaditých momentů, i přesto jsem po nařachaném začátku očekával, že to celé bude gradovat do zábavnějšího finiše, v němž Jean-Claude předvede víc než jednu epickou roznožku. Na zábavnost prvních čtyř epizod se tu zkrátka nenaváže.

 

I přesto je ovšem Jean-Claude Van Johnson příjemným překvapením, jenž by měl vyzkoušet každý, kdo na snímcích legendárního béčkaře vyrostl. Celé je to správně šílené, příběh dokáže po svém zparodovat snad všechny propriety a klišé z hercových filmů a také režisér Peter Atencio (prakticky všechny epizody populárního dua Key and Peele) má všechno pevně v rukách. Nic navíc nepotěší béčkové srdíčko víc než správně uvolněný Van Damme, který je zase ve formě a nebojí si ze sebe udělat legraci takovým způsobem, o němž by se např. takovému Seagalovi vůbec nezdálo. To pak člověk seriálu lépe odpustí i ten nedotažený závěr a pár po humorné stránce spíše rozpačitých scén. Druhou sérii bych si dal klidně hned.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
7/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
Diskuze (1)

Pilot

Johnson is back!


Sdílet:

Ano, došlo vám to správně. Béčkový, i když v posledních letech už i céčkový, klasik a legenda našeho dětství, Jean-Claude Van Damme se zase pokouší o takový menší menší comeback. Tentokrát mu v tom ovšem nemá pomoci roznožka v reklamě na auta ani parťák Sly s angažováním do dalších Expendables, ale nový komediální seriál z dílny internetového Amazonu! Že vám to přijde jako nejšílenější nápad ever a náběh na jasný kvalitativní propadák? Tak to se připravte na jedno z nejpříjemnějších seriálových překvapení poslední doby. Belgická mlátička si totiž vzpomněla na svou osm let starou pecku JCVD a nebála si ze sebe udělat pořádnou legraci. Tentokrát však v podstatně šílenějším a odvázanějším stylu.

I ve své novince tedy hraje Van Damme tak trochu sám sebe. Ve své televizní verzi se tak evropská akční ikona už nachází v hereckém důchodu. Jenže zde se mu nedaří tolik, jak očekával. Rozruch a otočky na place vystřídala nuda a šeď, stará forma už je dávno pryč a lidé si ho pletou s dalšími padlými hvězdami. Z letargie ho probere až setkání s jeho bejvalkou Vanessou, které ho donutí vrátit se zpátky do hry. Jenže do jiné, než by jeho fandové očekávali. Van Damme se totiž rozhodne oživit své tajné alter ego Jean-Claude Van Johnsona, tajného agenta a specialistu vykonávajícího ty nejtajnější nejnebezpečnější mise. Hraní v céčkových srágorách a natáčení v Bulharsku je pak pro něj hlavně šikovným krytím, při němž láme vazy skutečným bídákům. Dokáže se však vrátit do své staré formy a získat srdce své milované?

Ano, stejně jako ve výtečném JCVD se belgický vývoz nebojí hodně vtipné sebereflexe a satirického podtónu, tím ovšem podobnost s jeho posledním dobrým snímkem končí. Zde se jde totiž, co se týče humoru, ještě více na dřeň a tvůrci se snaží zabodovat hned na několika komediálních polích. Na jednu stranu tu tak máme skvělé odkazy na hercovy legendární filmové zářezy a několik pomrknutí na nostalgického béčkového fandu, poté zde nalezneme také tak trochu kousavou satiru na současnou filmovou produkci a natáčení akčních filmů, a nakonec tu máme ještě ono Jeanovo shazování sama sebe. A celé to překvapivě velmi dobře funguje!

I když se to mohlo scenáristům a režisérovi během vteřiny rozpadnout v nekoukatelný mišmaš, zde drží humorná stránka až nečekaně pohromadě. Všechny komediální složky totiž výborně šlapou, nápaditých a vtipných pasáží tu najdete více, než ve všech Van Dammových filmech za poslední dekádu, a někdy je to tak šílené a meta, že si skoro říkáte, zda to náhodou slavný herec nemyslí i vážně. Ne, nebojte, nemyslí. Jean-Claude Van Damme si tuto parodickou rovinu neskutečně užívá, a i když tu toho z hereckého portfolia samozřejmě příliš nepředvede, nebojí si ze sebe a své kariéry udělat legraci a celý pilot táhne hodně kupředu. Takhle má vypadat stylový přechod vyhaslé hvězdy na seriálový rybníček! Takový Steven Seagal či Dolph Lundgren by si ze svého kolegy měli vzít příklad.

Asi vám už došlo, že Van Johnson je pro mě celkem slušným překvapením. Čekal jsem totiž další marný béčkový patvar, místo toho jsem ale dostal nečekaně fungující mix satiry a parodie, která je navíc až nečekaně nápaditá. Ano, režie trošku postrádá drajv, v některých scénách a dialozích si ještě nejsou tvůrci tolik jisti v kramflecích a bez té love story bychom se asi všichni obešli. Jinak se ovšem jedná o svěží a vtipný kousek se správně uvolněnou akční legendou, jenž i přes svůj chytře vystavený scénář stejně nejvíc potěší hercovy fandy. Nic totiž diváka nepotěší tolik, jako když zjistí, že jeho vyhaslá hvězda z dětství na to přeci jenom pořád má, i když kopání spíše vyměnila za vtipné hlášky. Vybrat si takto šílený a svým způsobem odvážný projekt totiž opravdu nezvládne každý. Zejména proto doufám, že tato novinka, která samozřejmě vyfasovala i mírně nostalgický béčkových nádech, co nejdříve dostane od Amazonu zelenou pro celou sezónu. Van Damme by si tuhle šanci po tak efektivním výkopu rozhodně zasloužil.

Vaše hodnocení
Nejlepší
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Nejhorší
Hodnotit můžete až po přihlášení.
Verdikt
Hodnocení filmu:
8/10

Hodnocení u podobných filmů:
Hodnocení zbytku redakce:
Hodnocení čtenářů: (0)
© Copyright 2000 – 2020 Všechna práva vyhrazena.