Představte si následující situaci. Máte mediální kolos, který vám nabídl, že můžete natočit seriál a dal vám na to slušné peníze. Dostanete nápad na příběh o jednotce elitních vojáků, která zabíjí teroristy a zároveň řeší rodinné problémy (násilí pro teenagery a lidské city pro jejich rodiče). Ukecáte do hlavních rolí Roberta Patricka, který je levný, ale zná ho každý a Dennise Haysberta, který je synonymem slova „charisma“ a navíc už mu skončila smlouva v seriálu 24 hodin. Zkrátka máte v ruce samá esa, co uděláte? Natočíte bombu, co jiného. Co udělal David Mamet? Nejspíš se rozhodl dát šanci režisérům, kteří se mohou chlubit diplomem z prestižní univerzity z Čadu a jsou nadšeni, že poprvé v životě mohou točit na barevný film. No zkrátka to totálně podělal.

The Unit má zdánlivě všechno, co by dobrý moderní akční seriál měl mít. Je tu zajímavé prostředí, do kterého se člověk jen tak nedostane, na rozpočtu se nešetřilo a herecké obsazení převyšuje o hlavu většinu ostatních seriálů. Když to ale všechno kočíruje člověk, který viděl naposledy akční film v době, kdy byl Clint Eastwood ještě mladý a talentovaný, je všechno zbytečné. Ani by nevadilo, že The Unit nemá žádný stěžejní příběh a v každé epizodě se jednotka vojáků dostává do úplně jiné situace a bojuje proti úplně jinému nepříteli, konec konců v první sezóně ani není příliš prostoru na to, aby se vytvářel nějaký složitý příběh, ale musí to být alespoň trochu zábava! Když hned v první epizodě naběhne Dennis Haysbert do letadla obsazeného teroristy s pistolí a ve zpomalených záběrech střílí jednoho po druhém, zatímco zbytek rádoby elitní jednotky „jistí situaci zvenku,“ kroutil jsem hlavou. Akční scény v podstatě ani nejsou akční. Chybí v nich jakékoliv napětí, vnitřní řád či logika. Zkrátka jsou ve všech směrech zoufalé a jen v několika málo dílech se došplhají do přijatelného průměru.

Bohužel ani scénáře dojem ze seriálu nevylepší. Vzájemné vztahy mezi vojáky a jejich manželkami jsou až příliš nucené., nehledě na to, že logika si dala i v tomhle případě pauzu a dialogy a vypjaté scény příliš uvěřitelné nejsou. Tvůrci do The Unit chtěli zkrátka nacpat všechno. Akci, city, vztahy i emoce, ale ve výsledku jim to vůbec nedrží pohromadě a celý seriál je jedna velká nuda. Sice viditelně drahá, ambiciózní a v Americe z nějakého záhadného důvodu i dost úspěšná, ale pořád nuda.

Je tedy nějaký důvod, proč s tímhle vojensko/rodinným seriálem ztrácet čas? V době, kdy si člověk může vybrat z desítek kvalitnějších pořadů, asi ne. Dennis Haysbert sice zkušeného vojenského drsňáka zvládá bez problémů a ani Scott Foley není žádné dřevo (=hrát moc neumí, ale vojáka s kamennou tváří zvládne), ale to seriálu příliš nepomůže. The Unit je promarněná příležitost a od tvůrců seriálu The Shield: Policejní odznak by člověk přeci jenom čekal, že se zajímavé látky ujmou trochu lépe. Možná, že druhá sezóna je zábavnější, ale já osobně to zkoušet nehodlám.