Osazenstvo dokumentárního Discovery Channel se do jejich první seriózní minisérie pustilo s pořádnou vervou. Zdá se, že stačilo pořádně naštudovat konkurenční seriálovou tvorbu, vyhlédnout si výbornou knihu Charlotty Gray k zadaptování, a podepsat smlouvu se sympaťákem Richardem Maddenem (Robb Stark). Dobové drámo o útrpném rýžování zlata na Yukonu už se natočí samo, ne? Je tohle recept na úspěch? Po kompletním zhlédnutí Klondiku lze nyní konstatuji, že na žádné jiné TV stanici by takto vyšperkovaný počin vzniknout nemohl. Zámořské bedny nečekaně vyfasovaly zdatného soupeře, drámo z amerického severovýchodu nastavuje dobovým seriálům laťku zatraceně vysoko. Jak k tomu došlo?

Za všechno může kanál History – respektive tamní epesní western s názvem Hatfields & McCoys. Právě oceňovaný televizní příběh jedné z nejnesvářenějších rodin ve Státech lidem v Discovery zlehka nastínil, kterým směrem by nejspíše bylo radno se ubírat. Divák se však obávat nemusí, přes kopírák se nejede. Obě show mají možná podobně lákavý vizuál a skladbu epizod (tři delší části nabité adrenalinem a chytrými dialogy), zde ale veškerá další podobnost končí. Tedy až na to, že se i Klondike ukázal být nehorázně kvalitní minisérií, bravurně odehranou za účasti velikých hereckých jmen. A to už se dostáváme k premise.

Spojení dokumentu s hraným dramatem funguje výborněPřed pondělní premiérou se vyrojilo mnoho otázek: Nenechá se Discovery příliš strhnout jejich dokumentárnějším zaměřením, nebude projekt vypadat až moc televizně? Neublíží příběhu odrazovací nálepka "natočeno dle skutečných událostí"? A nebude vlastně stereotypní hledání valounků zlata v řečišti nudnou podívanou? Tak zaprvé: onen polo-dokumentární look je přesně tím, co minisérii odděluje od zbytku televizní tvorby jako zrno od plev. Kámoši Bill Haskell a Byron Epstein se vydávají směrem k Aljašce za vysněným žlutým bohatstvím. Je tedy nasnadě, že se takové putování po krásách kanadsko-amerického severu neobejde bez efektivních přeletů nad širými pláněmi, malebnými údolími, zmrzlými jezery a zasněženými vrcholky hor. A funguje to. V téhle televizi holt vědí, jak diváka za pomocí úderného audio-vizuálu (soundtrack je nezapomenutelný!) vtáhnout do obrazovky, atmosféru doplňují sedící voiceovery hlavních hrdinů.

Boom zlaté horečky mezi léty 1886 – 1899 je spojován s největší masovou migrací v historii. Už parádně zpracované úvodní titulky dávají tušit, že tady se na legraci nehrálo. Neusilovala-li vám na severu na sklonku devatenáctého století o život drsná příroda, postarali se o krvavé trable kopáčští rivalové – pokud se tedy před tím špinavému zlatokopovi podařilo dorazit do Dawson City a koupit si kus země, který měl zkusit těžením zpracovat. Bitky o pozemky a "úspěšné doly" zde byly na denním pořádku, jedním ze stěžejních problémů však byla i starost o ztenčující se zásoby enormně drahého topiva v podobě dřeva, bez kterého bylo přežívání v ledové krajině jednoduše nemyslitelné. A k tomu všemu se jako naschvál přidávají neveselé šetření vraždy a zrádný tyfus, jenž z nemocných postupně vysával duši přímo před zraky zbylých přeživších... Jakou cenu má vlastně zlato?

Je nepsaným pravidlem, že kvalitní seriál ožívá zejména díky bezchybně vykresleným postavám, ztvárněným zkušenými herci. Zlotřilý Tim Roth, majitelka saloonu Abbie Cornish (drsná bloncka ze Sucker Punch), obří správce zákona Marton Csokas nebo charismatický Sam Shepard jako služebník Boží, ti všichni a mnozí další se zaručují za vytříbený zážitek, který si díky nim z tohoto neobyčejného westernu odnesete. Klondike ovšem neuchvátí pouze milovníky výtečně stupňovaného dramatu o strádání uvěřitelných postav. Nejen díky úsměvnému charakteru Jacka Londona, nasávajícího skrze smrtelně nebezpečnou krajinu atmosféru do svých zápisků, se totiž do minisérie povedla "propašovat" také spousta chytré filosofie s přesahem a břitkých hlášek. Tak třeba mé oblíbené "Život je plýtvání gravitací" nebo nesnadno přeložitelné "We're burning daylight, let's go!". Optimistům puká srdíčko, pesimisté mají druhé Vánoce.

Škoda slov. Nad promakaným scénářem se jednoduše nelze než tetelit blahem. Zvuční tvůrci v čele s Paulem Scheuringem (jenž stál za hitem jménem Prison Break) a producentem Ridley Scottem se v kostce postarají o to, abyste od tohohle pětihodinového maratonu rozhodně neodcházeli naštvaní. Klondike je kromě prozatimního dobrodružství zimy líbivým ponaučením o tom, že správní chlapi měli vždy smysl pro čest a spravedlnost, vidině bohatství navzdory. To nejcennější co člověk má, se nachází uvnitř něj samého, nikoliv v materiálních prožitcích... Nepropásněte žhavého adepta na Zlaté Glóby 2014!