Už jste asi z našich recenzí stačili vyčíst, že seriálový podzim se českým tvůrcům náramně vyvedl. Pustina je depresí až na půdu, Semestr nás okouzlil svým svěžím pojetím a aspoň polovina redakce už se téměř třese na každý další díl nahláškovaného Vyšehradu. Jen jeden v naší domovině chválený kousek jsme u nás trošku upozadili. Uhádli jste správně, jedná se o chválený sitcom Kosmo z dílny Tomáše Baldýnského. A nám teď nezbývá nic jiného, než si na tuto naši recenzentskou kaňku těšně před koncem roku a atakem nových seriálů ČT (naše dojmy z očekávaného Světa pod hlavou a Trpaslíka čekejte velmi brzy) konečně posvítit. Opravdu si zaslouží komediální úspěch srovnávání s těmi nejlepšími britcomy či dokonce Českou sodou?

 

A hned na počátku je nutno říci, že Baldýnský a spol. na našem písečku konečně po sakra dlouhé době vytvořili sitcom, u něhož se nebudete stydět, ale naopak smát nahlas. Už Novou donekonečna omílaný Comeback (ať už si o něm myslíte cokoliv) dostatečně naznačil, že bývalý recenzent má zahraniční vzory parádně nakoukané a umí s humorem skvěle pracovat. A u Kosma to naštěstí potvrzuje ještě mnohem razantnějším a příjemnějším způsobem. Šílená cesta první české posádky na Měsíc si totiž bere od britských předloh opravdu jen to nejlepší a zejména na Červeného trpaslíka bude během sledování vzpomínat hodně často. Tvůrci umí parádně pracovat s timingem, running gagy a dokáží skvěle míchat naprosto šílený humor s rýpavou politickou satirou. Hlavně ovšem dokáží přicházet s jednou šílenou situací a vtipným gagem za druhým. A to je věc, jež se u tuzemských titul neslýchá zrovna často.

 

Samozřejmě při té kadenci hlášek a bizarností se tvůrci ne vždy trefí do černého. Zatímco mnohé vtípky se nebojí sofistikovanosti a malinko chytřejšího humoru, někdy zase scénář bohužel spoléhá spíše na klasičtější a prvoplánové fórky. A ty už bohužel místy příliš nefungují a vcelku malinko kazí dojem. Ostatně, celá politická anabáze okolo ministra v podání výtečného Martina Myšičky je o třídu zajímavější a divácky atraktivnější, než trable mezi ne zrovna elitní vesmírnou posádkou. Politická satira a rýpání do všech světových stran se totiž Baldýnskému povedly na jedničku. Srovnávání s Českou sodou a slova o velké odvaze nebrat si s nikým servítky jsou na můj vkus možná trošku přehnané. Tvůrci jsou totiž přeci jen krotší, než se na první pohled prezentují, a v některých scénách se mohlo mnohem více přitlačit na pilu. I přesto jsou právě tyto politické šťouchance a rýpání do jednotlivých národů hlavní zbraní, kterou tvůrci polechtají vaše bránice.

 

Kosmo se zkrátka opravdu povedlo. Není sice ve svém humoru tak drsný a kontroverzní, jak se vám mnozí budou snažit nakukat, stále však obsahuje až nečekaný počet šílených a třeskutě vtipných scén, které z hlavy jen tak nevymažete (vyjednávání s předsedkyní strany žen, čínská vesmírná základna, etuda se Slováky…). Režie si až na rozpačitý start stále udržuje, ehm, raketové tempo a ani v herecké sestavě nenarazíte na špatný článek. Kromě bezkonkurenčního Myšičky se pak nesmí zapomenout zmínit také jeho tajemníka v podání Jiřího Hány, neselhávajícího Davida Novotného či neodolatelně tupou Evu Josefíkovou. Vesmírný sitcom tedy rozhodně není bez chyb a finále dle mého zcela nenaplňuje svůj potenciál. Pořád se ovšem jedná o hodně výrazný a nadprůměrný kousek, jenž jasně ukazuje, že i u nás může vzniknout správně trhlý a originální sitcom. Kéž by měla Česká televize odvahu produkovat jich co nejvíce.