Každý, kdo se někdy setkal s japonským anime, ví, že tohle zkrátka nikde jinde nenajde. Křičící postavy s velkýma očima, šílené příběhy plné obřích robotů a polonahých školaček a ulítlost na každém kroku. I v Japonsku ale umí natočit seriál, který je ve všech směrech téměř normální. Přesto se však od americké produkce v lecčems liší. Kovboj Bebop je v podstatě akční scifi, ale Japoncům nestačilo stvořit rutinní příběh se skvělými honičkami, výbornou akcí a na kreslenou produkci překvapivě působivými bojovými scénami. To, co je tu navíc, jsou samotní hrdinové. Každý má své tajemství a nikdo není jasně dobrý nebo špatný. Podrazů je zkrátka víc než je zdrávo. Když se navíc ke dvojici hlavních hrdinů přidá sympatická zlodějka Faye, pošahaná hackerka Ed a geniální pes Ein, pořádně se to rozjede. Žádná postava se nedrží klasických žánrových klišé a nikdy nevíte, co si na vás scénáristé připraví v dalším díle.

Tvůrci Kovboje Bebopa totiž každou epizodou dokáží překvapit. Evidentně nakoukali hodně klasických filmů a nestydí se světu ukázat, které z nich mají nejraději. Dočkáte se tedy přímých citací nejen westernů (což je celkem jasné z názvu), ale třeba i Game of Death nebo naprosto geniální parodie Scottova Vetřelce. Tvůrci si zkrátka hráli a i když se může na první pohled zdát, že akční scifi seriál s jazzovou hudbou a westernovou atmosférou nemůže fungovat, opak je pravdou. Kovboj Bebop zkrátka porušuje tradiční žánrové předpisy a vydal se trošku jinou cestou, ale nakonec stejně ke svému spokojenému divákovi dorazí.

Je to zkrátka jeden z těch seriálů, který se dá doporučit každému. Chybí mu tradiční japonská trhlá atmosféra a je bez problémů přístupný i člověku, kterého cokoliv japonského k smrti děsí. Osobitý humor, nezvyklá hudba a skvěle napsané charaktery hlavních hrdinů vytváří strhující svět a syndrom „ještě jednu epizodu a pak už to fakt vypnu“ se dostaví velmi brzy. A pokud se bojíte, že tradičních anime scén plných emocí se nedočkáte, můžete být klidní. S každou epizodou Kovboje Bebopa se totiž dostáváte do trošku jiného světa. Nikdy nebudete vědět, jestli se následující půlhodinku budete bavit u velké vesmírné honičky, smát se u vypointovaných dialogů nebo trpět u emocionálně silných momentů, ve kterých Spika dožene jeho minulost. Prostě paráda.

P.S.: Film Cowboy Bebop: Knockin´ on Heaven´s Door seženete s trochou štěstí v nějaké videopůjčovně pod názvem Lovec odměn. Znalost seriálu není nutná a zábava je stoprocentní.