Na čím dál známější kabelovce AMC si momentálně na kvalitní seriály rozhodně nemusí stěžovat. Třetí řada The Killing má svůj další temný případ úspěšně za sebou, Mad Men zase sklidili nadšené ovace, populární zombíci se vrátí již brzy a na snad dechberoucí zakončení svých drogových patálií se momentálně vydal Walter White. Zkrátka známé jméno a lákadlo na diváky, kam se podíváš. Právě za poslední sérií Perníkového táty si svoji nenápadnou premiéru odbyl další ambiciózní projekt, u něhož je už po úvodním díle jasné, že vysoko nastavenou laťku televize rozhodně nepodleze, a který se navíc může chlubit silným hereckým tahákem.

AMC totiž do své novinky neukořistila nikoho menšího, než charismatického Marka Stronga, známého to britského plešouna ze Sherlocka Holmese, Kick-Asse nebo Green Lanterna. Britský drsoň si za pár let stihnul udělat v Hollywoodu celkem slušné jméno a nyní přichází v remaku stejnojmenného britského televizního filmu, v němž si sám zahrál tu samou roli. Ve svém staronovém projektu se tak zhostil role zasmušilého detektiva Franka Agnewa z Detroitu, v němž se nežije zrovna růžově. Ani situace na policejním oddělení však není dvakrát idylická, jelikož Frankovi a jeho kolegovi Joemu dělá čím dál větší vrásky jejich věčně opilý a zfetovaný parťák Brendan. Ten už to se svým posledním alkoholovým excesem malinko přepísknul, protože podle Joea při něm velice brutálně zabil jednu blonďatou krasavici, s níž měl navíc Frank dost blízký vztah. S Joem se tak rozhodnou Brendana jednou provždy sprovodit ze světa a jeho vraždu namaskují jako sebevraždu. Situace se ovšem začíná komplikovat hned následující ráno. Nejen že se začíná ozývat Frankovo svědomí a po mrtvém poldovi se shání parta mladých gangsterů, ale hlavně na oddělení dorazí úřad pro vnitřní záležitosti a začne vyšetřování proti Brenanovi. Frankovi tak začíná být jasné, že zde nejspíš něco hodně smrdí. Říkal mu Joe pravdu, nebo za Brenanovou vraždou stálo také něco jiného?

Už od úvodních záběrů na vynervovaného hlavního hrdinu za doprovodu rockové hudby je pak jasné, že zde budou hlavní prim hrát hlavně postavy a jejich psychologie. A to se zatím tvůrcům daří do puntíku vyplnit. Nejen Frank, ale celé policejní oddělení bude štědré na zajímavé charaktery, které diváka zaujmou od první chvíle. Nejeden polda zde má své tajemství a žádná postava nebude černobílá. Celá hlavní linka tak nabízí velký potenciál do budoucna, napětí mezi Frankem a Joem by se ke konci dalo skoro krájet a nějaké ty otázky se už scénáristům také povedlo nastolit. Prostě úvod do napínavé a temné kriminálky, jak má být. Jen vedlejší linie okolo místních gangsterů zde zatím působí tak trochu navíc a ani zdejší charaktery nejsou na první pohled tak zajímavé, jako ty z policejního okrsku. To se snad ovšem v nejbližší době změní a nepůjde jen o povinnou dějovou omáčku.

Důležitou součástí seriálu je také vyobrazení samotného Detroitu, jenž seriálu ještě více přidává na realistické atmosféře a špinavosti. Zdejší baráky tu spíše pomalu padají, než stojí, opuštěného psa zde najdete na každém rohu a dokonce i z té policejní kanceláře byste si nejspíš odnesli nějakou blechu. Z místní sebranky navíc spíše než voňavku ucítíte odér ze včerejší pitky a na humor si zde také zrovna dvakrát nepotrpí. Další temná kriminálka z díly AMC je tak evidentně zaručena a divák se pak u pilotu nemá čas nudit.

Na žádné velké zaváhání to zatím nevypadá ani u hereckého obsazení, kterému dle očekávání kraluje výtečný Mark Strong, jenž by svým charismatem utáhnul i film o nočním hlídači z Hlavního nádraží. Návrat do jeho staré postavy mu nedělá žádný problém a asi není žádným překvapením, že jeho drsný detektiv je nejzajímavější figurkou na této detroitské šachovnici. Ani v dalších rolích to ale nevypadá na žádné velké zaváhání a seriáloví fanoušci zde objeví nejednu známou tvář.  Například David Costabile aka Daniel Hardman z Kravaťáků je opět správně slizký a je pro Franka tím správným protivníkem.

Prostě a jednoduše to vypadá, že ani protentokrát nešlápla kabelovka AMC vedle a bude si moci připsat další úspěšný krimi zářez. Atmosféra je hutná, charaktery zajímavé a dokonce i ty indie rockové vypalovačky sem perfektně sedí. Snad tedy tvůrci do příštích epizod zapracují na zápletkách místního podsvětí a za nějaké epizodní případy či případný náhled do již tak depresivního Detroitu bychom se jistě také nezlobili. Příznivci temných kriminálek a Marka Stronga by si však tuto novinku neměli nechat ujít.